Külföldi időjárási események
Nem kellett a hétvégere várni. Saarbrücken nem lacafacázott és már pénteken megdöntötte 1 tizeddel a német abszolút hőmérsékleti rekordot. Az új rekord ezzel 41,3°C. A hétvégi versenyzőknek fel van adva a lecke, de valószínüleg elég rövidéletü lehet Saarbrücken első helyezése
Ezzel a mai legalább 40,5°C-kal megdőlt az eddigi német júniusi hőmérséklet rekord (39,6°C, Bernburg, 2019).
Ami a hétvégén tovább dőlhet, s egyben veszélyben van a német abszolút rekord is, 41,2°C ami szintén 2019-es (Tönisvorst és Duisburg)
Ami a hétvégén tovább dőlhet, s egyben veszélyben van a német abszolút rekord is, 41,2°C ami szintén 2019-es (Tönisvorst és Duisburg)
Megvan az első 40 fok feletti érték Németországban: Saarbrücken 40.5 °C a legutóbbi mérés szerint.
Ma még pár állomás 40,0°C fölé mehet, aztán szombaton nyugaton, vasárnap keleten tetőzik a hőhullám valahol 41 és 42 fok között várhatóan.
Ma még pár állomás 40,0°C fölé mehet, aztán szombaton nyugaton, vasárnap keleten tetőzik a hőhullám valahol 41 és 42 fok között várhatóan.
Micsoda mennyiségek jönnek itt le napi szinten. Persze a Föld legcsapadékosabb helye, de akkor is durva a mi szemszögünkből. 
Link
Link
Azt lenne jó tudni, hogy az itteninél azért kisebb hőstresszhez szokott élővilág hogy bírja ezeket a 38+ fokokat, amik egyre sűrűbben fordulnak elő. Emlékszem, a pár évvel ezelőtti nyári aszályban kegyetlenül nézett ki a Hyde-park.
Kezdodik az orulet itt kint Angliaban. Kozel 40 fokok a heten es zivik. De meg milyen zivik! Jelenleg egy massziv Cb halad el Bristol alatt, szorja a villamokat es valszeg a jeget is, minthogy a nagyra hizott magban 63 DBz is elofordul. Hogy hol lesznek meg a viharok a heten az bizonytalan, de a CAPE elkepeszto ertekeket mutat, mondjuk a hoseg miatt nemcsoda. Ha latok valamit, hozok kepeket.
Franciaország felkészül: Link jelentős területeken 40+ fokok júniusban, és ez jön nemsokára Németországba is, a 40 fokokat is már pedzegetik, sok helyen tippre abszolút rekordokat döntögetve, nem csak júniusi vagy napi rekordokat.
A hosszabb előrejelzések meg egészen augusztusig pedzegetik a hőkupolát Európa közepe fölé, gyenge óceáni irányítással. Eléggé ... minden rekordot megdöntő nyár lenne, és ez már nem igazán csak a szokásos tél végi bulvár-riogatás.
A hosszabb előrejelzések meg egészen augusztusig pedzegetik a hőkupolát Európa közepe fölé, gyenge óceáni irányítással. Eléggé ... minden rekordot megdöntő nyár lenne, és ez már nem igazán csak a szokásos tél végi bulvár-riogatás.
Jókorra idözítetted 
Ezek ilyen kitömött állatok vagy 100x-os zoom vagy ennyire jó kaját adtál nekik, hogy nem menekülnek?
Ezek ilyen kitömött állatok vagy 100x-os zoom vagy ennyire jó kaját adtál nekik, hogy nem menekülnek?
Az hagyján, hogy nyár lesz a Spitzbergákon, de itt az operatív konkrétan elszáll a végtelenbe (és tovább)...
azt hiszem, nyár közepén megint jönnek a hírek az erdőtüzekről az USA nyugati partvidékéről


A briteknél tegnap 34,8 °C-ot mértek a londoni Kew Gardensben, ami a mérések kezdete óta a legmagasabb májusi hőmérsékletet jelenti az Egyesült Királyságban. Emellett a májusi éjszakai melegrekord is megdőlt vasárnap, 19,4 °C-os minimummal szintén Londonban. Cikk: Link

Észak Afrikában ismét egy kis homokvihar, ezúttal az északon vonuló zivatarok kifutószele hozta létre.

Tőlünk északra sok helyen két kézzel fogták a *****-t...
Ráadásul több mint valószínű, hogy a Meteociel mérőhelyei nem fagyzugokban vannak (nálunk az egyik Egerben van). Ennél jóval hidegebbek is lehettek.
Ráadásul több mint valószínű, hogy a Meteociel mérőhelyei nem fagyzugokban vannak (nálunk az egyik Egerben van). Ennél jóval hidegebbek is lehettek.

Van ahol a látszat csal és van ahol nem:
Az Arab-félszigeten az utóbbi években tényleg növekszik a csapadék mennyisége:
Link
1960-ig elég egyenletes volt a klímája (vagy csak nem mertek kevesebbet mérni), azóta viszont sokkal szélsőségesebb lett.
Algériában viszont csökkent az utóbbi években az amúgy sem sok 70-90 mm, 60 mm körüli értékre.
Valószínűleg itt is a látványos elemek aránya nőtt meg.
Link
Az Arab-félszigeten az utóbbi években tényleg növekszik a csapadék mennyisége:

Link
1960-ig elég egyenletes volt a klímája (vagy csak nem mertek kevesebbet mérni), azóta viszont sokkal szélsőségesebb lett.
Algériában viszont csökkent az utóbbi években az amúgy sem sok 70-90 mm, 60 mm körüli értékre.
Valószínűleg itt is a látványos elemek aránya nőtt meg.

Link
Bizony! Szír-Irak határon örvénylik egy ciklon és okoz többfelé csapadékos időt. 
Jelenleg ennyire látok rá:
Ha afrikai képet nézem még a Szaharába is esik...
Villanyosodnak a tömbök nyugat felől szállított nedvesség által. Az animáción..
( Még ez a jégmentessé váló északi sarkkör + rekord meleg szubtrópusi tengerek úgy át rendezik az éghajlati rendszereket hogy kizöldül a sivatag.
)
Jelenleg ennyire látok rá:

Ha afrikai képet nézem még a Szaharába is esik...
( Még ez a jégmentessé váló északi sarkkör + rekord meleg szubtrópusi tengerek úgy át rendezik az éghajlati rendszereket hogy kizöldül a sivatag.







Szeretnék egy ilyet átélni: Link
Egy ilyen nap kéne június elején, és én már azonnal csillagos ötösre értékelném a nyarat.
Egy ilyen nap kéne június elején, és én már azonnal csillagos ötösre értékelném a nyarat.
Nyugat- és Közép-Európában már kinyírva a télies idő idejekorán, nálunk már akár 10-15 fokos maximumok is vannak és lesznek, sőt a Balti-tenger környékén is olvad a gigahavuk. Ugyanakkor Észak-,Kelet- és DK-Európa még most is fagyos téli időt mondhat magának (pl.Moszkva egyik állomásán most is 70 centi a hó és nem olvad, csak tömörödhet,sőt havazások,ónoseső is vannak a napokban arrafelé).

Tegnapi értékek:
Chamonix (igen, a francia hegyi sportok szíve): 21.1 °C
Socoa (délnyugat-francia parti város): 28.0 °C (igazán meglehetett volna a 30...)
Mindez júni... februárban. Franciaország nagy részén 20 fok felett alakult a hőmérséklet.
Chamonix (igen, a francia hegyi sportok szíve): 21.1 °C
Socoa (délnyugat-francia parti város): 28.0 °C (igazán meglehetett volna a 30...)
Mindez júni... februárban. Franciaország nagy részén 20 fok felett alakult a hőmérséklet.
Éppen hallom a médiából , hogy micsoda hóvihar csapott le és valóban. Még a múltkor arról írtam, hogy hetek óta elég nyugdíjas tél van az USA nagy részén, bár a ciklonok és a hideg lecsapott a nyugati államokra éppen. Most viszont hipp-hopp az ÉK-i részek igencsak megkapták. A la guardiai ogimetes adatsor szerint 22-én 14 UTC-től havazott 23-án 23 UTC-ig.Közben a T -1,7 és +2,2 fok közt volt, tehát a hideg nem volt ütős,tapadós hó esett. Viszont 0-ról 58 centire nőtt a reptéri hó 23-án 23 UTC-re, vagyis kb 34 óra alatt. Utána a 2,2 fokban lement 53 centire 24-e 6 UTC-re. Most már Új-Funland vidékén van a "bombaciklon", gondolom Kanada is kapja az égi áldást. Az ország többi részén semmi érdekes,száraz idő kivéve ÉNy-ot, az ottani államokat újra egy ciklon kényezette, nehogy kiszáradjanak.
Viszont hócsapadékot ott sem tudnak mérni, az 58 centi még 20 mm sincs az ogimet szerint.
Viszont hócsapadékot ott sem tudnak mérni, az 58 centi még 20 mm sincs az ogimet szerint.
Sőt,91 centiméter hó esett Providence-ben a mostani hóvihar ciklonból!
Link
Link
Megindult itt is a szezon így február közepe végén.....60
centi eddig, és ömlik jelenleg...Majd jövök nemsokára képes beszámolóval is! Puszipáá!
centi eddig, és ömlik jelenleg...Majd jövök nemsokára képes beszámolóval is! Puszipáá!
A február 2-i havazáson kívül rendkívül gyenge,sokszor tavaszi jellegű nulla téllel telik a február itt délkeleten. Pedig mondta egy fórumózó januárban,hogy eldőlt a hideg és hó javára a tél további részére az időjárás.-És igen,tényleg azzal hitegettek a modellek.Itt is volt bizony a szomszédban a nagy hideg és a sok hó,de naná,hogy a Kárpát-medence pont a nyavalyás óceáni légtömeg hatása alatt maradt (legtöbbször) január végétől.-Most viszont Ny-ÉNY-on nagyot alkotott a havas tél-még ha rövid ideig is fog tartani. -Itt most is eső esik éppen. -Holnap meg újra a Román-alföldre és Bulgáriába érkezik a kiadós havazás. Ide meg jönnek a 12-16 fokok minimális havasesővel,esővel. -Ennél én is jobbra számítottam ide a januári havas,hidegek után!
Link
Link Link
Link Link
Az biztos, hogy megjön az enyhülés, vagy holnap, vagy utóbb ide is. Viszont fura dolgok vannak másutt is. Moszkvában január közepétől csak ősz volt, azóta meg csak havazik és fagy ezerrel.Most éppen :
Moszkvában felhős időre, erős havazásra és -7 Celsius-fokos hőmérsékletre számítanak.
Van ahol meg nyár van :
Türkmenisztánban minden idők legmagasabb hőmérséklete februárban: 36,2 Celsius-fok
Szegény Ny-Eu. még mindig szenved :
Nyugat-Franciaországban az árvíz miatt várhatóan szükségállapotot hirdetnek.
Nem csak a téli olimpia fullad a hóba :
A kalinyingrádban a század eleje óta nem látott hótakarót regisztráltak
Hogy É-Amerika nyugati felén van-e árvíz azt nem tudom még mindig...
Moszkvában felhős időre, erős havazásra és -7 Celsius-fokos hőmérsékletre számítanak.
Van ahol meg nyár van :
Türkmenisztánban minden idők legmagasabb hőmérséklete februárban: 36,2 Celsius-fok
Szegény Ny-Eu. még mindig szenved :
Nyugat-Franciaországban az árvíz miatt várhatóan szükségállapotot hirdetnek.
Nem csak a téli olimpia fullad a hóba :
A kalinyingrádban a század eleje óta nem látott hótakarót regisztráltak
Hogy É-Amerika nyugati felén van-e árvíz azt nem tudom még mindig...
Itt Münchenben is volt esély 5-15cm talán megmaradó hóra, erre esett 20+ cm igazi vizes, ragadós, tapadós hó, ami minden fára is rátapadt. Az egyik legszebb fajta! 
Most pedig jöhet a tavasz, jövő héten irány a 20 fok (17 reális is) és a grillezős idő!



Most pedig jöhet a tavasz, jövő héten irány a 20 fok (17 reális is) és a grillezős idő!
Link
Link
Link
Link
Link
Ezek (ha jól tettem be) a csapadékeloszlást mutatják . Az ország keleti felén nem sok esett mostanában, de nyugaton elég komoly összegeket feltételezek.
Komoly hóról hallottam az olasz Alpokból, most az volt a szerencse, hogy a síszámok lezajlottak, mert lennének bajban az olimpikonok ennyi hó miatt.
Link
Link
Link
Link
Ezek (ha jól tettem be) a csapadékeloszlást mutatják . Az ország keleti felén nem sok esett mostanában, de nyugaton elég komoly összegeket feltételezek.
Komoly hóról hallottam az olasz Alpokból, most az volt a szerencse, hogy a síszámok lezajlottak, mert lennének bajban az olimpikonok ennyi hó miatt.
Na ezt sem tudtam, talán keveset tévézem mostanában.Ott egalább nem lesz panasz a kevés hó meg a fagymentesség miatt. Végre nem csak beteg doldokról van itt szó.
Viszont néha ránézek É-Amerikára, érdekes dolgokat feltételezek, de nem néztem tüzetesen utána, hogy mi megy ott a nyugati oldalon az adtok, mérések szintjén (hóméterek,csapadékmilliméterek,léghőfokok). A januári nagy hideg meg hóvihar után lassan egy hónapja ott sem történtek híradóra érdemes dolgok(nyugdíjas tél ?), de pár napja egy nagy cikonrendszer ütötte fel a fejét Kanada nyugati és az USA Ény-i részén. Egyik , az óceáni partvidéki cikloncentrum az óceán felőli erős áramlásokat vezetett a Kordillerák láncaira, a másik meg a Sziklás.hg . vidékét borította be csapadékkal majd elindult Texas felé és erős hideg lepte el a hegyvidékeket és Kaliforniát is. Végre nem erdőtüzek lesznek arrafelé mint a múltban, de nem csodálkoznék, ha árvizekről,lavinákról jönne hír vagy tó lenne a halálvölgyi mélyedésben.Közben a kontinens keleti felén a tél kipurcant tán végleg ? (hogy ez átköt-e hozzánk bármit is kötve hiszem, mert ettől függetlenül felpuffadt hirtelen Újfunland partjainál egy ciklont és ez már a hétvégén ránzúdíthatja a modellek szerint a Golf-áramlatnak hála az igazi tavaszt, ha az időjárás követi a modellek által előrejelzettet).Itt van a T eloszlás :
Viszont néha ránézek É-Amerikára, érdekes dolgokat feltételezek, de nem néztem tüzetesen utána, hogy mi megy ott a nyugati oldalon az adtok, mérések szintjén (hóméterek,csapadékmilliméterek,léghőfokok). A januári nagy hideg meg hóvihar után lassan egy hónapja ott sem történtek híradóra érdemes dolgok(nyugdíjas tél ?), de pár napja egy nagy cikonrendszer ütötte fel a fejét Kanada nyugati és az USA Ény-i részén. Egyik , az óceáni partvidéki cikloncentrum az óceán felőli erős áramlásokat vezetett a Kordillerák láncaira, a másik meg a Sziklás.hg . vidékét borította be csapadékkal majd elindult Texas felé és erős hideg lepte el a hegyvidékeket és Kaliforniát is. Végre nem erdőtüzek lesznek arrafelé mint a múltban, de nem csodálkoznék, ha árvizekről,lavinákról jönne hír vagy tó lenne a halálvölgyi mélyedésben.Közben a kontinens keleti felén a tél kipurcant tán végleg ? (hogy ez átköt-e hozzánk bármit is kötve hiszem, mert ettől függetlenül felpuffadt hirtelen Újfunland partjainál egy ciklont és ez már a hétvégén ránzúdíthatja a modellek szerint a Golf-áramlatnak hála az igazi tavaszt, ha az időjárás követi a modellek által előrejelzettet).Itt van a T eloszlás :


A topikcím is.
Érdekes, hogy Moszkvában és a síkságaik déli felén a mediterrán ciklonok felkanyarodva nagy enyheséget hoztak minap, pozitív T mellett a havat esők meg olvadás váltotta fel. És mára virradóra oda is betört a hideg,-10 fok körüli T mellett hó is esik és gyarapodik a 43 centire összeesett 60 centis havuk. Még ott odébb van az ibolyavirágzás...
Érdekes, hogy Moszkvában és a síkságaik déli felén a mediterrán ciklonok felkanyarodva nagy enyheséget hoztak minap, pozitív T mellett a havat esők meg olvadás váltotta fel. És mára virradóra oda is betört a hideg,-10 fok körüli T mellett hó is esik és gyarapodik a 43 centire összeesett 60 centis havuk. Még ott odébb van az ibolyavirágzás...
Néhány időjárással kapcsolatos tegnapi hírfőcím :
A Niles vihar 450 ezer francia háztartásban szüntette meg az áramszolgáltatást.
Mongol ciklon közeledik Szahalinhoz
A Gezani ciklon lerombolta a madagaszkári Tumasina kikötővárost.
Lemondott a portugál belügyminiszter a Cristina nevű vihar után.
Ennyi egy napon. Vannak azért máshol érdekesebb időjárási események mint itt.Potugália :
Legalább hét halott, több mint négy milliárd euró anyagi kár: az elmúlt két hét súlyos viharai nagyon súlyosan érintették Portugáliát.
A Niles vihar 450 ezer francia háztartásban szüntette meg az áramszolgáltatást.
Mongol ciklon közeledik Szahalinhoz
A Gezani ciklon lerombolta a madagaszkári Tumasina kikötővárost.
Lemondott a portugál belügyminiszter a Cristina nevű vihar után.
Ennyi egy napon. Vannak azért máshol érdekesebb időjárási események mint itt.Potugália :
Legalább hét halott, több mint négy milliárd euró anyagi kár: az elmúlt két hét súlyos viharai nagyon súlyosan érintették Portugáliát.
Én is nagyon meglepődtem, hogy Dél-Spanyolországban van ilyen hely. Rá sem kerestem, azt hittem, hogy a Pireneusokban van.
Visszakövetve az ábrán az utóbbi 25 év csúcstartóját az állomáson, az az év december második felében hajrázott óriásit, nagyjából megduplázva az addigi éves csapadékösszegét, 2 hét alatt kb 1400 mm csapadékkal. Az sem volt semmi, de ez az idei január második fele-február első fele még azon is bőven túltesz. tényleg brutális





































