2024. május 07., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#192750
Szerintem nem, mert nem troposzférikus képzõdmény, tehát effektíve nem a klasszikus idõjárás-alakító nevet
#192748
Jogos, arra gondoltam, hogy nem egy klasszikus troposzférikus konvekcióról van szó egy 0-tizenX kilométeres légoszlopban, meg ugye az is érdekes, bizonyos frekvenciatartományban miért "láthatóak" jól, valami akad még, amit nem tudunk róluk.
#192744
Azért ennek is köze van a "fel-hõ"-höz nevet
Az NLC nagy mennyiségü jégkristályból áll, és úgy 85 km magasság körül alakul ki, azaz a mezoszféra és a mezopausa felett. A jégkristályoknak ugye szükségük van kondenzációs magra; a mai vélemények alapján ez por, de leginkább a (szintén az ebben a magasságban elégõ/szétizzó) meteorok törmeléke. A jéghez vízre is szükség van, persze nevet A mezoszféra nyomás- és hõmérsékleti differenciája esetén az alacsony sürüség miatt idõnként erõs atmoszférikus turbulenciák ill. áramlások alakulnak ki, melyek az atmoszféra alsó rétegeibõl felemelkedõ gázok gyors átkeveredését okozzák. Ezek a gázok a sztratoszférából a mezoszférán át vízgõzt szállítanak a mezopausába, ahol az a kondenzációs magvakon kicsapódik és (mivel hideg van) megfagy. Az egész egy konvektív (és ezért "fel_hõ") folyamat, a nedves légtömeg felemelkedése gyorsan lezajlik, és emiatt a gázkeverék általában adiabatikus hatás alatt van, ez pedig helyenként a mezopausában szokásos -85 °C helyett akár -140 °C-os hõmérsékletet is okozhat. Ez a térben jól lehatárolt hõmérsékleti differencia is kell az NLC kialakulásához.
#192740
Hm, szerintem inkább pont hogy nem, éppen ezért, mert nem sorolható egyetlen felhõfajtához sem. Önkényesen csak így ráhúzni a Ci-t... Melyik típust? Õ egy fib, mert szép szálas, ha meg sûrû, akkor már spi? Aztán lehet, hogy csak számomra volna furcsa és mégis így van.
Illetve a kialakulása sem azonos az "igazi" felhõkével (aminek ugye beszédes a neve, [fel_hõ]). Mindenesetre érdekes kérdés.
#192735
Szerintem beleszámít.
#192731
Szép napot!

Szerintem érdemes megemlíteni, hogy NLC van. vidám Esetleg egy okta felhõzet északon.
kacsint Link

Reggel 7°C volt. Még a leheletem is látszott... eléggé cidrisek mostanában a reggelek.
Tegnapelõtt este igen jó égbolt volt, tökéletes idõvel a távcsöves észleléshez. Vasárnap hajnali 1-2 óra fele elkezdett fújni az északi szél. Napközben meg erõs széllökések voltak. Voltak olyan lökések amelyek a tetõcserepet is megkezdték, meg gallyakat törtek le. Azonkívül a többi idõjárási paraméter igen kellemes volt.
nevet
#192725
NLC gyorsítva: Link nevet (720, vagy 1080-as felbontásban érdemes nézni)

Utolsó észlelés

2024-05-07 13:37:48

Szentmártonkáta

21.5 °C

27005

RH: 61 | P: 1011.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.