2024. május 16., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#123988
Érdekes, hogy ugyanazok az események mennyire különbözõ színben tûnnek fel különbözõ "szemüvegeken" keresztül. Látom én, hogy ugyanolyan jól emlékszel mindenre, mint jómagam, csak máshol vannak a hangsúlyok. Például, az 1995 augusztus végi, és szeptember legvégi erõs lehûlés között valóban inkább jellegtelen, "se hideg se meleg" idõ uralkodott (a 16-23 fokos maxi azért nem jelent meleg szeptembert). Október 3. dekádját "vénasszonyok nyarának" mondod, ami igaz is, csakhogy a leghûvösebb fajta, csalóka indián nyár volt az. A maximumok általában elérték, kissé meg is haladták a 15C-t, de a derült, hosszú éjszakák után hajnalra általában deres lett a fû...
A november 5.-i hidegbetörés után enyhült ugyan valamennyit az idõ, de ködös, anticiklonális maradt, és a hónap további részében gyakori volt az egész napos fagy. Valamikor a hónap vége felé (nov. 20.-án, ahogy írod) volt egy újabb erõs, de nagyrészt száraz sarki hidegbetörés. Ezt követõen megint elég jelentéktelen enyhülés, majd dec. elsõ napjaiban kifejlõdõ kontinentális hidegáramlás kelet-délkelet felõl, mediciklonnal karöltve: ebbõl a szituációból de. 5.-én egész napos havazás adódott fagypont alatti hõmérséklettel. A mediciklon elvonulása után a száraz, hideg levegõben, viszonylag vastag hóréteg mellett durva fagyok léptek fel december 2. dekádjában, igazi hideghullám fejlõdött ki. A napforduló környékén erõsen kimélyültek a ciklonok Észak-Európa felett, és az alacsony nyomás dél felé terjeszkedett. Pár napra dny-i áramlásos, kisnyomású, enyhe idõjárás következett hóolvadással, mely magába foglalta karácsony elsõ két napját. De már karácsony másnapjára hátoldalra kerültünk, és a még mindig viszonylag közeli cikloncentrum miatt egész éjszakás havazás vette kezdetét a 27.-re virradó éjjel. Innentõl kezdve kb. jan. 10.-ig folyamatosan téli volt az idõ, ismétlõdõ havazásokkal. Jan. 2. dekádjában erõs elõoldali, d-dny-i áramlással nagyon megenyhült, de 20.-a felé a déli áramlás fokozatosan délkeletire, keletire fordult a hatalmasan megerõsödött szibériai magasnyomás déli peremén, és ezzel az áramlással igen hideg, száraz levegõ ért el minket. olyan volt a helyzet, mnt idén februárban, azzal a különbséggel, hogy a kialakuló mediciklon jan. 25.-én kemény havazást, hófúvást okozott Észak-Dunántúlon is. Szokatlanul zordra fordult az idõ ezekben a napokban. Emlékszem, már mindegy volt, milyen irányból jön a szél, egyformán farkasordító hideg volt. Egyszer délkeletrõl, máskor északnyugatról fújta be a házam melletti autóutat. a február is magasnyomású, fagyos, zúzmarás napokkal indított, aztán úgy 10.-e körül megismétlõdött az alacsony nyomású, megenyhülõ idõszak. Pár nap után újra hátoldalra kerültünk, és a hideg, havas idõjárás március elejéig kitartott aztán. havazas

Egyszóval, életem egyik leginkább télbe hajló õsze, legzimankósabb tele volt abban az évben. Az volt az ember érzése, nem is a mi szokott klímánk uralkodik, hanem a tõlünk észak-északkeletre jellemzõ.
#123972
2006 dec. A havazás Bpestet és Észak-Pest megyét érintette, a szemcsés hóra jellemzõ a lokális jelleg, akár 100-200 m en belül is elõfordul, hogy 2 cm hó mellett ott csak szimpla köd van (ez volt egyébként tavaly dec 24 de. nálunk, csak estére elolvadt) Pesterzsébeten 2 nap múlva is fehér volt az úttest. Ettõl még lehet, de hópelyhekre emlékszem (anno tetõablakon vizsgáltam a csapadék milyenségét).
2007 Szilveszter elõtt Bp en 10 centi hó esett 1030 hepa mellett, de ne menjünk annyira messze, Szegeden 60 centi idén februárban 1025-nél...

1995 õszén, ami az októbert illeti amolyan jó májusi idõ volt: viszonylag erõs nyárvégi kánikula után aug 26-án robbantunk bele, de volt egy 1-2 napos melegedési hullám, délen 31 fokkal Szept 13-a körül. ezután és szeptemberben a hõmérséklet inkább enyhe, mint hûvös volt, jellemzõen 16/23 fok között alakultak borongós idõvel, 2 alkalommal zivatart is észleltem. A hónap legvégén átmeneti erõs lehülés volt ami 2 hullámban jött, és okt 4-ével ért véget, ezen a reggelen az országban több helyen volt talajmenti, néhol 2 m es fagy. Ezt követõen fokozatosan melegedõ idõ volt, kb 1 héten át stabil 19-24 fokokkal, majd 13 és 20 a között többször elértük a 26-27 fokot BP-en is. okt 25 én átmeneti lehülés után okt 29 körül gyönyörû tiszta 20 fokos hétvége zárta az elhúzódó vénasszonyok nyarát. (Olyannyira, hogy egészen eddig esténként szóltak a tücskök és nappali pávaszemmel is találkozni lehetett még okt 29 -én, ilyennel márpedig azóta nem találkoztam. Valamelyet a 2008 as õsz volt hasonló, de 5 fokkal hidegebb kiadásban), aztán nov 5-én illetve 20 án egésznapos havazások voltak. Karácsonyra ez évben is megenyhült, de egyébként egyhangú hideg ködös idõre emlékszem egészen február végéig, nagy havazás február 20 a környékén volt egyedül ekkor leesett fél méter hó úgy, hogy senki sem számított rá elõre (ónos szitálást és hódarát vártak és életem talán legemlékezetesebb intenzív havazása lett belõle, ami másnap elolvadt).
#123937
A 2006 karácsony szentesti havazáshoz: emlékezetem szerint aznap 1030 hpa körüli magas nyomás volt, hideg légpárnával, köddel. Dec. 25. reggelre ény felõl gyenge hidegfront ért el, mely felhõzetet nem hordozott, csak felszaggatta a hidegpárnát, szétoszlatta a ködöt.
A dec. 24.-én este tapasztalt havazás szemcsés hó lehetett a ködbõl.
A 2010-es évhez: például 1995 õsze is meglepõen hûvös volt, mintha elõrevetette volna árnyékát a zord 1995/96-os tél. Augusztus 3. dekádjában drasztikus hidegfront érkezett, elõtte 30C körüli maxik, utána 12C körüliek, ráadásul több napon át, augusztus legvégén.
Szeptemberben ismétlõdõ hidegfrontok voltak, s már okt. 8.-án hideg délkeleti szelet kaptunk szárazföldi AC peremén, ami inkább téli jelenség. Egyedül október közepén volt egy déliszeles, meleg idõszak, de már napos, de hideg, párás idõjárás alakult ki a hónap második felére.
November elsõ dekádjában pedig megjött a tél: erõs é-ény-i hidegáramlás, ismétlõdõ hózáporok voltak. Sõt, Békés megyében folyamatos havazás, erõs hófúvás alakult ki. Két méter magas hótorlaszok képzõdtek, az egész megye autóval megközelíthetetlenné vált november elején!
#123926
Valóban nem aug. 20. a klasszikus évszakváltó hidegfront ideje, az kicsit korán van. Ha elõfordul ilyen augusztusi évszakváltó, akkor jellemzõen aug. 25. +/- 2 nap a jellemzõ idõpont. Az viszont tagadhatatlan, hogy a hónap 3. dekádjában nem ritka a markáns, hirtelen hõcsökkenés.
#123924
A legkorábbi megmaradó havat 2007-ben jegyeztem,Budapestrõl Kecskemét felé autózva, kb. féltávnál.
( Október 10-14 között lehetett!!!)
#123918
Hát augusztus 20. az új kenyér ünnepe; új kenyér = új évszak laza Olyan sima ügy nyelvnyujtas
#123910
Akkor egy kis visszatekintõ az utóbbi 10 év T-statisztikái alapján. Helyszín: Pozsony.
2002: szeptember 8-ig átlagos nyár, 28 fokos csúcsokkal, utána õsz, majd hideg õsz (szept. vége).
2003: klasszikus ÉVF augusztus 30-án (aznap 34, másnap már csak 17 fok), szeptember 20-a elõtt pár nap erejéig visszaköszönt a nyár
2004: kaotikus T-hullámvasút, a nyár végleg szept. 15-e elõtt adta be a kulcsot
2005: kisebb amplitúdókkal lényegében ugyanaz, a nyár szintén 15-e elõtt távozott
2006: az ÉVF kitolódott október 2-ra (!), de utána is kellemes maradt az idõ (indián nyár)
2007: az elõzõ év szöges ellentéte, ÉVF már augusztus 26-án
2008: szeptember elején kánikula, majd 9-e után mélyrepülés, utána már 20 fok is csak mutatóba akadt
2009: október 8-ig elhúdódó késõ nyár, majd 5 nap alatt 28-ról 4 fokra zuhant a nappali csúcs
2010: ÉVF augusztus 26-án, utána már max. 23 fokot mértünk szeptemberben
2011: október 7-ig tartott ki a nyárias jelleg, a részletekre mindannyian emlékszünk
2012: ???

Mi ebbõl a tanulság? Klasszikus ÉVF az utóbbi 10 évben augusztusban csak kétszer, szeptember elején egyszer fordult elõ. Az egyes évek között elég nehéz analógiát találni, részben csak 2004. és 2005. õsz eleje hasonlít egymásra, viszont való igaz, hogy az utóbbi években (2006, 2009, 2011) gyakoribbá váltak az elhúzódó, csak lassan az õszbe átváltó nyarak.

Utolsó észlelés

2024-05-16 22:44:08

Tát - Kertváros (106m tszf)

18.6 °C

09005

RH: 50 | P: 1012.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121425

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.