2024. május 06., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#41341
A metnet-wrf sem szórakozik. Ényon 20-25m/s nyírás elõzné meg a rendszert.Magas labilitás lenne elõtte,majd erõs szél és mintegy 10 fokos T esés követné elhaladtát.
#41340
Link
#41339
A pénteki felállás kicsit emlékeztet a tavaly augusztus harmadikai szitura, amikor is a dél-somogyi LP-cella beleköpött a levesbe. A GFS-bõl táplálkozó WRF a front elõtt már be is durrantott egy kisebb rendszert. Link Link
#41338
Többekkel egyetértésben én is azt mondom, hogy holnap a Dunántúl "közepén" lehet érdemleges, de az is benne van, hogy nem lesz akkora "bumm" igazán sehol, az érkezési idõtõl most rengeteg függ. Nekünk itt DK-en pedig teljesen evidens, hogy a holnappal foglalkozni sem nagyon érdemes. A szombattal viszont annál inkább! zivatar laza Napok óta látszik, hogy nálunk akkor lehetnek komolyabb események. Illetve akár még vasárnap és az azt követõ napokon is. Esélyes, hogy lelassul a front, majd szép fokozatosan visszatáncolhat a labilis, nedves levegõ. Ez lenne a legjobb variáns, reméljük így is lesz! nyelvnyujtas Az OMSZ is azt várja a középtávúban, hogy péntektõl-vasárnapig sokfelé lehet zápor, zivatar.
#41337
A szlovák ALADIN továbbra sem viccel: Link

Nekem viszont el kell fogadnom a tényt, hogy errefelé ebbõl a frontból sok érdekeset nem fogok látni. A GFS adja a legkorábbi belépést, az is du. 3 ÉNy-on, abból itt már látvány nem lesz, max. egy gyenge villámsó. Esetleg, ha eléggé belassul-behullámzik, akkor még szombaton lehetnek érdekességek, de az meg szerintem keletebbre lesz.

Ami az SC-s esélyeket illeti, a GFS-en egyértelmûen javult a helyzet, bár még mindig nem az igazi. Engem leginkább az nyûgöz le, hogy az igen markáns alacsonyszintû konvergencia Link Link fölött a futóáramlásban épp egy brutális divergens zóna van (bár nem tökéletes a fedés). Link Link Ha a mostani GFS jönne be, akkor szerintem lenne SC. Az ÉNy-i tájak pályáznak a legnagyobb eséllyel, mert ott lehet helikalitás is.
#41336
Jól érzed, egyértelmûen szignifikáns a statisztika alapján is.
#41335
Igen, a tavalyi sok felhõ és csapadék nem nagyon kedvezhetett a fagyoknak. (Érzésem szerint a fenti fagyok száma még jobban is függhet attól, hogy egy évszak szárazra vagy nedvesre sikeredik, mint attól, hogy "normál" mérõhelyeken átlagnál melegebb vagy hidegebb.) Hajrá, elõre a 16 fagyos napért!
hideg
#41334
Az UKMO nem hozná be a jelentõsebb eseményeket az országhatáron belülre a holnapi nap folyamán, max csak jelentéktelen záporokkal, gyenge zivatarokkal(ezek inkább ÉNY-on) számol:
Link , Link
Ezen modell alapján a szombati nap lenne érdekesebb laza
Link , Link zivatar
#41333
És mit mond UKMO? nevet
#41332
ÉNy-on szélnyírás, konvergencia, nedvesség, Dél-Dunántúl magas labilitás, a kettõ érintkezési felületére várom az érdekesebb dolgokat.
#41331
Akkor jó, hogy tegnap este nem írtam be, hogy a péntek 12z-s UM csapadéktérkép tisztán ECMWF. nevet
#41330
Az UM kezd egybe vágni a GFS-el, szerintem most az amcsi áll közelebb a valósághoz. hideg
#41329
Ez is milyen szép: Link
#41328
A különbözõ csapadék elõrejelzõ modellek egyöntetûen 15-16 óra után várják a frontot ényra. ECM-et nem néztem,de GFS már délben behozza. Remélem hogy nem GFsnek lesz igaza.
#41327
A ma reggeli zabari érték nagyon jó, akkor odafent biztosan fagyos nap a mai, és ha a holnapi is az lenne még, akkor minimum 16 napnál járunk majd május hónapban, és 122 fagyos napnál az éven. Tavaly május végéig "csak" 114 napot fagyott a töbrökben, ami azért jeletõs különbség szerintem.
#41326
Én így látom a holnapot, persze addig még lehet pontosabb updatenevet Link
#41325
Zabaron lassan csak júniusban kezdenek el rügyezni a fák, mert mindig elfagynak. Nem szívesen lennék ott almafa, de Kajszi barack sem. Hányszor kell szerencsétleneknek újra hajtani szomoruszomoru
#41324
Az Sc az egy régi lemez, most a derecho van divatban! laza
#41323
Épp be akartam írni, hogy Zabaron majdnem fagyott laza
#41322
Biztos?

Link
Link

Szerintem ha megpróbáljuk interpolálni a konvergencia haladását a két idõpont között, akkor inkább a 18-hoz lesz közelebb az érkezés. nevet

Egyébként valóban, az éjszakai GFS szerint kicsit lassabb lesz a front, így a szélnyírás is kevésbé lesz lemaradva, de SZVSZ még mindig elégtelen lesz az egybeesésük.
#41321
Nos így meglesve nagyjából a konvergencia és a frontzivatarok kb. egy idõben érkeznének ide 15Z fele, hiszen rá 3 órára már lényegesen kevesebb labilitást és északnyugati megélénkülõ szelet számol természetesen. Szerintem nagy gond nem lehet, meglátjuk mi lesz, reméljük a legjobbakat. nevet
#41320
Ma a Kossuth rádió idõjárásjelentése záporokat és zivatarokat is mondott szélerõsödéssel. Meg kell mondja bárhogy erõltetem, de mára valahogy nincs olyan elõjel ami délutánra akár kis eséllyel is jelentõsebb vagy jelentéktelenebb záporokat vetítene elõre.
#41319
Zabar csak lehûlt 2 fokra.. hideg
#41318
Amúgy a modellek nagy része jóval késõbbre rakja a frontot, GFS egyedüli verzióval erõsködik. nevet
#41317
Ez csütörtök, nem péntek! vidám
Pénteki: Link Link

Szerintem lesznek szupercellák ha a GFS jön be. Front elõtt kb. 10 m/s szélnyírás lesz, frontvonal környékén már inkább 20 m/s körül. Ez így azért pont jó lehet...

Meo11!
Én nagyon remélem, hogy igazad lesz, én meg jól bebukom, most már csak egy probléma van. GFS-en elkezdett megjelenni ami miatt írtam: Link Link

Összeáramlás itt szétszakad. Cellák mozgási iránya pedig ny-k lesz. Ebbõl meg az lesz, hogy valahol Siófok és Fonyód között jön le a legdélebbi cella és onnantól vesz délkeleti irányt az addigi ny-k helyett... Amúgy azon múlik minden, hogy a front milyen szögben érkezik.. volt már hasonló szitu 2009 májusában, csak MM5 fogta meg, hogy dny lesz egy komoly rendszer egy bivaly erõs szupercellával, máshol meg semmi... összes többi modell viszont ilyen fronttal számolt, mint most...
Aztán majd meglátjuk, az is lehet, hogy semmi sem lesz, már ha az ECM-et nézzük. vidám
#41316
Én 3-ig melózom pénteken, 5 felé jöhet a cucc. :-)
#41315
Elképesztõek, nagyon jó lehetett végignézni! Alig várom, hogy én is fotózhassak ilyeneket nevet
Tipp: Nem lehet valahogy megoldani, hogy a kivágott képkockák "de-interlace"-elve legyenek? Azaz eltüntetni a csíkozódást. Sok videólejátszó tudja ezt a funkciót, hátha abból lopva a képet teljesen megszûnne a csíkozódás. Így minden villámnak csak a fele látszik nevetnevet
#41314
Sajnos a CAPE-nek ebben az esetben semmi köze nem lesz ahhoz, hogy volt-e elõtte valami konvektív esemény. A fronttal együtt megváltozik az egész légrétegzettség így a beseik a CAPE is, teljesen függetlenül attól, hogy stabilizálódásra használódott-e elõtte az energia, vagy sem.
#41313
Amit majd megesznek az esetleges zivatarok pénteken: Link (hát nem kis értékek ény-on, 25.6.2008-án is hasonló értékek voltak, volt is 155 km-es fuvallat) vidám
#41312
Szerintem mindannyian egy kis CIN-nel járnánk a legjobban, hogy a front elõtt inkább semmi se alakuljon ki, de aztán a front annál nagyobbat üssön. nevet A nyírás meg csak azután lohol úgyis, nem lesz szupercella, na bumm. Majd lesz máskor.
#41311
Lehetséges. Sok tényezõs még a játszma sajnos.
#41310
Ez sem jó, a zivatarok még a nyírás elõtt fognak kialakulni és mire megjön a nyírás elmegy alóluk a labilitás. Persze azért nem lehet teljesen kizárni szupercella kialakulását, de nem sok rá az esély. Fõleg, ha ECM jön be akkor szinte semmire sem lesz esély. vidám
#41309
Köszönöm!
Akkor ezek szerint a délnyugati áramlás helyett nyugati áramlású lenne a szupercella, ha lenne.
Szentgotthárd-Zalaegerszeg-Keszthely vonalban pont jó is lenne Link laza

Nano!
Ja igen a másik a hodográf, köszi!

Wetsom!
De menekülés közben a szupercella visszaszippantja a labilitást, meg a Mura lehúzza laza
#41308
A 048 és 051 es térkép nem iylen rossz mégvidám Igaz nem délnyugatra a legjobb,de ott jobb az átfedés.
#41307
A hodográf a barátod. De nagyon gyenge nyírást mutat az is, szóval mindegy az elmozdulás: 15UTC Nagykanizsa Link
#41306
Kzsoci által linkel térképen jól látszik miért is van kis esély az SC-re:
Link
Menekül a labilitás, nehogy kinyírják. laza
#41305
Én sem laza , de már nem bírom idegekkel, hogy egy normális zivatart sem láttam még az idén, és beleképzeltem minden hiányzó paraméterfedést laza
#41304
Link

Nem erre gondolsz? A Bunkers-féle storm motion mutatja a szupercellák mozgását tudtommal. Bár ha jól tudom, ez csak az átlagszél alapján számol valami általánosat.

wetsom: én is ezt mondom, de senki nem hisz nekem. vidám
#41303
Ha lesz szupercella, mert továbbra sem látom megfelelõnek a paraméterek fedését.
#41302
Megjöttem a május 23-i villámfotók elsõ adagjával!! vidám Elõször a Pana videókamerám által elkapott villámokból mutatom be a 10 legjobbat... Holnap jön a HD minõségû top 20-as lista is, az igazán ütõs fotókkal! De addig is itt van a miniDV top 10: (a képek SD felbontásúak, vagyis 720x576 pixelesek)

- 10. Link (felhõvillám)
- 9. Link (távolabbi lecsapó)
- 8. Link (kicsit közelebbi lecsapó)
- 7. Link (egy hatalmas villám halvány fõcsatornája)
- 6. Link (ez már közelebb volt)
- 5. Link (ezek már nagyot is dörrentek)
- 4. Link (többször is felizzott)
- 3. Link (egy hatalmas lecsapó, hurokkal)
- 2. Link (ez 4x is felvillant)
- 1. Link (bõdületes dupla lecsapó) Sajnos nem tökéletes ez a kép, de a kamerás villámok közül messze ez volt a legnagyobb! kacsint
De mindez csak bemelegités volt holnapra, amikor jön még 20 böszmeség... zivatar
#41301
Ha pénteken Zala-Vas megye területén szupercella találna lenni, az milyen irányba fog kitérni a délnyugati áramlásból?
Nézegetem a modelleket, de nem találom az idevágó térképet.
#41300
1-1 zivatarból több esett az országban az elmúlt napokban, mint Párizsban 12! hét alatt Link®ION=0002&LAND=__ alig 25 mm, és egyik adag se áztatott ott gyökeret.
Igaz itt most mennek a szórófejek, de az eddigi májusi 60 mm átlagosnak mondható.
Szerk: Én ugyan ki nem kapcsolom a szivattyút, mutasson bármit is szombatra a friss WRF! Link vidám
#41299
Mikor fellebbent a fátyol a pénteki frontról, akkor gyanítottam, hogy ebbõl megint csak ordenálé nagy zug lesz.

Engem a Bakony aggaszt! Semmi más! Nomeg pénteken vizsga után már tudni fogjuk, hogy mi a helyzet! Addigra már közelebb leszünk az idõponthoz!
nevet
#41298
Hoppá! A legfrissebb elõre alapján hnap már 7,5-es UV-B sugárzás várható. Nem hiába, hidegfront után ilyenkor már...
Link
#41297
Megyek! zivatar
örülni fogok, ha még a front elõtt hazaérek. szomoru
#41296
Kerékpárral megyek dolgozni, a gép nálam lesz, ha útközben elér valami (persze zivatarra gondolokvidám) akkor azt levadászomnevet
#41295
Szerintem pénteken GYMS-Vas-Zala-Veszprém megyében meg lehet szervezni az év elsõ viharvadászatát.
#41294
Ettõl valahogy én is tartok, eddig nem nagyon volt szerencsénk az ilyen frontokkal, lényegtelen hogy mit mutogatnak a modellek...valahogy soha nem akart az bejönni...
#41293
Szerintem meg tévedsz. Én joggal mondhatnám hogy kimaradok a nagy durrból, de te nem. Ilyen paraméterekkel hogy 2000 J/kg Cape, -4 LI, Thompson nem olyan jó, nyírás lemarad a labilitástól de lehet átfedés, de akkor is.. Összességében ez jó. És utoljára írom azt ami nagyon látványosan mutatja, hogy feléd is nagy eséllyel befigyelhet egy SL, ez nem más mint egy markáns konvergencia. Link ami már nálam nem lesz olyan nagy mivel úgy tûnik hogy a front hullámot vet. Lesz nedvesség is, és csapi Link Ez csak jelen állás szerint(GFS)...aztán meglátjuk mi lesz. Reméljük a legjobbakat nevet
#41292
Érdekes, hogy a mostani futás alapján 850 hPa-n a front gyakorlatilag megáll az északnyugati országrészben, míg a talajfront jelentõsen elõresiet hozzá képest. 12Z: Link Link 15Z: Link Link Emellett (Thompson index alapján) a front elõtt nem nagyon lesz érdemleges nedvesség, az is a szélfordulással jönne majd be, így meglehet, hogy a száraz levegõben túl hamar kifut a rendszer gust frontja, és alávágja a cellákat.

Utolsó észlelés

2024-05-06 05:52:04

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

12.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.