Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Az igen..., a HungaroMet 11:46-kor kiadta Szombatra a Piros Figyelőt a Magas Középhőmérsékletre (Hőségre)
Akkor had szóljon a lángszóró...
Akkor had szóljon a lángszóró...

Persze, de másról nem nagyon tudunk beszélni jelenleg az ördög perzselő segglukából. Mondjuk én még egész jól viselem az itteni szolíd 33-34 fokokat, a 25 fokos tengerben időnként lehűlve, viszont vasárnap megyek haza, kellemes lesz a 70 fokos aszfalton araszolni majd a dugóban.
Júniusban meg évszakváltó hidegfrontot még ne várjunk, ez pedig nem rossz azért ha a csapadék esélyeket vizsgáljuk:
Júniusban meg évszakváltó hidegfrontot még ne várjunk, ez pedig nem rossz azért ha a csapadék esélyeket vizsgáljuk:

Ezt nagyon adom. Inkább csak indikátorként lehet nézni a várható változásokat.
Persze lehet, hogy bejön, amit mutat, még akár jobb is lehet, amit felvázolnak a modellek, de ez akkor derül ki, amikor odaértünk.
Ezért sem vagyok annyira lelkes már, mint a korábbi években.
Pl. a mostani KÜN-ből is kimaradtunk, de Budapest más kerületei meg kaptak zivatart.
Persze lehet, hogy bejön, amit mutat, még akár jobb is lehet, amit felvázolnak a modellek, de ez akkor derül ki, amikor odaértünk.
Ezért sem vagyok annyira lelkes már, mint a korábbi években.
Pl. a mostani KÜN-ből is kimaradtunk, de Budapest más kerületei meg kaptak zivatart.
Azért ne szaladjunk ennyire előre. Télen már számtalanszor láttuk, hogy a modellek rendre a távoli időtávra száműzik a nagy lehűlést és az országos havazást. Aztán ahogy közeledik az időpont, a télies fordulat gyakran egyre szelídebbé válik, vagy akár teljesen el is tűnik a prognózisokból. Nagyon szépek az előrejelzések, de nehogy csalódás legyen a vége. Hiszen úgy is mindig a leggyatrább, legmelegebb verzió jön be.
Európa egyenlítői övében
ismét növekednek a gomolyok therrrmészetesen
Fh: Skocjan, Szlovénia:
Fh: Skocjan, Szlovénia:

Továbbra is pozitívan látod a jövőképet? Az ECM főfutás gyors visszamelegedést vár . Hogy látod ezt? Másvalaki? Hogy látjátok a jövőképet?
Ó, ebben még simán benne van egy nyugatra tolás, mi meg maradnánk a mégszárazabb előoldalon. Meg persze el is tűnhet az egész a francba
Jahh, aztán ilyenkor szokott belehalni az erőlködésbe
Én meg amúgy is csak az esélytelenek nyugalmával figyelem
Én meg amúgy is csak az esélytelenek nyugalmával figyelem
Tegnap este futottam egy tizest Dömörkaputól, a parkolóból épp indult egy fiatal anyuka a két 4-5 éves kislányával sátorral és hálózsákokkal éjszakázni Bükkös-patak mellé. A gyerekek teljesen transzban voltak, menő csajszik lesznek. Tuti nem sörhasú wellnesshurka férjeik lesznek 
Ez a nyári meleg elég brutális itt a németeknél is, főleg, hogy itt (olyan szegények az emberek, hogy) senkinek nincs kímája. Két hete nem esett semmi csapadék, napsütés, hőségnapok, 30-35 fok mindenütt, éjszakák sem a megszokott frissítőek, hanem 16-18-20-24 fokosak. Franciáknál ma nagyon sok helyen volt 44 foknál is melegebb (június van még...), és még vége sincs, itt a tetőzést szombatra-vasárnapra várják, Németországban is 40 fok feletti értékekkel.
Megy nálunk ez a béna egycsöves mobil klíma, hogy legakább meló közben ne süljek meg, mert itt az irodák se klimatizáltak - eddig fel sem merült senkiben, hogy szükség lenne rá. Nálunk is csak a tárgyaló klimatizált, de hát mindenki odatelepszik laptoppal, szóval az nem túl nagy buli
Jó a nyári meleg gyerkőcökkel, sokkal jobb, mint a 15 fok esővel napokig (itt az nem ritkaság), de igazából ez már az a meleg, ami gyerekekkel se egész napos kintlét. Na sebaj, remélem hétfőn az egész nyárra vége ennek a trutymó egy időnek
Hajrá AIFS!
Megy nálunk ez a béna egycsöves mobil klíma, hogy legakább meló közben ne süljek meg, mert itt az irodák se klimatizáltak - eddig fel sem merült senkiben, hogy szükség lenne rá. Nálunk is csak a tárgyaló klimatizált, de hát mindenki odatelepszik laptoppal, szóval az nem túl nagy buli
Jó a nyári meleg gyerkőcökkel, sokkal jobb, mint a 15 fok esővel napokig (itt az nem ritkaság), de igazából ez már az a meleg, ami gyerekekkel se egész napos kintlét. Na sebaj, remélem hétfőn az egész nyárra vége ennek a trutymó egy időnek
Jó reggelt!
Rendesen belapátolták a szenet a kazánba, avagy még se, mert még mindig lehetett dolgozni kint a szabadban, fémmunkát végezni, azonban a következő napokban lassan tényleg be lehet húzódni a fedezékbe... akár mellőzni is a kinti munkát.
Mondjuk a rekkenő meleg mellé nem volna rossz egy derült etap, mert eddig fátyolfelhős volt az ég és nem lehetett fotózni... más kérdés, hogy a hűtött cmos deltaT-ben csak 40°C-ot tud...
Rendesen belapátolták a szenet a kazánba, avagy még se, mert még mindig lehetett dolgozni kint a szabadban, fémmunkát végezni, azonban a következő napokban lassan tényleg be lehet húzódni a fedezékbe... akár mellőzni is a kinti munkát.
Mondjuk a rekkenő meleg mellé nem volna rossz egy derült etap, mert eddig fátyolfelhős volt az ég és nem lehetett fotózni... más kérdés, hogy a hűtött cmos deltaT-ben csak 40°C-ot tud...
Gyerekként budapesti kertes házban, kánikula idején felvertünk egy sátrat és kint aludtunk.
Tmin.: 19,9 C.
Tmin.: 19,9 C.
Panelház tetőtéri szobájában pokoli... ehhez képest Szegeden maga a felüdülés lenni 
Cassano! Nézted a friss GFS-t? Ez tényleg kezd egyre jobb lenni, az átlag csapadék is nőtt és az OP is vár már csapadékot július első két napjára. A makroszinoptikus felállás tetszetős, megközelítene minket egy hullámzó front, ami kitermelhet egy genovai ciklont. ECM is hasonlót vár, csak 1-2 nappal később.
Ilyen előrejelzésekkel máris könnyebb lesz elviselni, ami ránk vár a napokban.
Cassano! Nézted a friss GFS-t? Ez tényleg kezd egyre jobb lenni, az átlag csapadék is nőtt és az OP is vár már csapadékot július első két napjára. A makroszinoptikus felállás tetszetős, megközelítene minket egy hullámzó front, ami kitermelhet egy genovai ciklont. ECM is hasonlót vár, csak 1-2 nappal később.
Ilyen előrejelzésekkel máris könnyebb lesz elviselni, ami ránk vár a napokban.

miattam ugarhatnánk is aug 20-ra a naptárban
pedig szeretem a Balatont, amikor csak tudok megyek úszni, de úgy néz ki ahogy a 40 az új 30, az északi az új déli part.
Csodálatos meglepetés volt ez, köszönjük 
Cserébe jó ocsortányos meleg éjszakánk volt, de ha záporral indul a nap, akkor bánja a fa... kánya.
Cserébe jó ocsortányos meleg éjszakánk volt, de ha záporral indul a nap, akkor bánja a fa... kánya.
16 fok lett az alja, egész élhető hőmérséklet, a szobát is sikerült nyári nap alá hűteni
Szintén zenész, annyi különbséggel, hogy én télimádó voltam, vagyok és szerintem leszek is. Számomra a nyolcvanas évek az etalon, nyáron 28-30 fokokkal, az őszi esőkkel, köddel, bágyadt napsütéssel, a téli havazásokkal, hetekig tartó hideggel. Nehezen bár, de tudomásul vettem, hogy ez már a múlt, epizódok visszajönnek néha-néha, de ennyi. Az idei folytatással kapcsolatban sincsenek illúzióim.
Nekem inkább az a döbbenet, hogy még mindig nem szól elég hangosan a sziréna kulcspozícióban levő emberek fejében, de a hétköznapi népek is elintézik annyival, hogy "vótmáilyen", meg "de jó, végre lehet strandolni". Még mindig hordjuk ide kilencvennégyezer kilométerről a "mindenképp szükséges" vackokat, még mindig kidobjuk az élelmiszer egyharmadát, még mindig tömegek röpködnek last minute-fapadosokon egy hétre "görögbe", vagy Egyiptomba (bár ahogy hallom, mostanában inkább "norvégba"), hogy aztán mehessenek fel a szelfik a "szósöl"-re. Nem a nyaralással, meg a repüléssel van baj, csak valahogy ésszel kéne. Ezt is. Eközben negyvenkét fok ott, ahol most huszonkettőnek kéne lenni? Harminchárom fok az Alpokban? Négy és félezer méteren van a fagyhatár? 2003 reloaded, és még mindig nem látjuk, hol a vége, még az idei agyrémnek sem, a távolabbi jövőről nem is beszélve.
Bocsánat, elgurult a gyógyszer.
Nekem inkább az a döbbenet, hogy még mindig nem szól elég hangosan a sziréna kulcspozícióban levő emberek fejében, de a hétköznapi népek is elintézik annyival, hogy "vótmáilyen", meg "de jó, végre lehet strandolni". Még mindig hordjuk ide kilencvennégyezer kilométerről a "mindenképp szükséges" vackokat, még mindig kidobjuk az élelmiszer egyharmadát, még mindig tömegek röpködnek last minute-fapadosokon egy hétre "görögbe", vagy Egyiptomba (bár ahogy hallom, mostanában inkább "norvégba"), hogy aztán mehessenek fel a szelfik a "szósöl"-re. Nem a nyaralással, meg a repüléssel van baj, csak valahogy ésszel kéne. Ezt is. Eközben negyvenkét fok ott, ahol most huszonkettőnek kéne lenni? Harminchárom fok az Alpokban? Négy és félezer méteren van a fagyhatár? 2003 reloaded, és még mindig nem látjuk, hol a vége, még az idei agyrémnek sem, a távolabbi jövőről nem is beszélve.
Bocsánat, elgurult a gyógyszer.
GFS, ICON is elég jó kis frontocskával számol kedd környékén, legalábbis ide nyugatra. Möglássuk...
Én mostanában vettem észre, hogy egyre többen vannak azok, főleg idősek, akik nem hogy nem várják a nyarat, hanem egyenesen félnek tőle. Ez az egyik, a másik, hogy Reisz András is paradigmaváltással felérő módon nem "zavartalan napsütésről", "hamisítatlan nyári időről" beszélt az utolsó időjárásjelentésében, hanem kvázi "lerosszidőzte" a kánikulát. Link
Az én fejemben 2022 nyarán kattant át valami, amikor egyik éjjel, 3-kor ültem a gép előtt, kint meg fújt a 29 fokos szél.
Egyébként a tegnap napközbeni és a ma reggeli hőmérséklet még teljesen okés volt, de a következő kb. egy hetet a hátam közepére nem kívánom.
Az én fejemben 2022 nyarán kattant át valami, amikor egyik éjjel, 3-kor ültem a gép előtt, kint meg fújt a 29 fokos szél.
Egyébként a tegnap napközbeni és a ma reggeli hőmérséklet még teljesen okés volt, de a következő kb. egy hetet a hátam közepére nem kívánom.
Az első hullám - ami érintette Gödöllőt is - Aszódot éppen elkerülte.
Viszont később, Aszódtól északra képződött egy kisebb tömb, ami már rajtunk ment keresztül és esett is belőle némi záporeső.
A Régész utca Osváth utca találkozásánál lévő HungaroMet állomás összesen 2,2 mm esőt regisztrált, miközben nálam, a lakótelepen csak 1 mm esett belőle.
Viszont később, Aszódtól északra képződött egy kisebb tömb, ami már rajtunk ment keresztül és esett is belőle némi záporeső.
A Régész utca Osváth utca találkozásánál lévő HungaroMet állomás összesen 2,2 mm esőt regisztrált, miközben nálam, a lakótelepen csak 1 mm esett belőle.
Hogy bírjátok ezt a hőséget?
Én nagyon nehezen. Rájöttem, hogy nagyon gyűlölöm a 32 és a feletti kánikulát.
Nem lettem télimádó, szerintem nem is leszek soha, de ez a perzselő meleg teljesen kikészít.
Én nagyon nehezen. Rájöttem, hogy nagyon gyűlölöm a 32 és a feletti kánikulát.
Nem lettem télimádó, szerintem nem is leszek soha, de ez a perzselő meleg teljesen kikészít.
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy engem a lehűlés lehetősége kevésbé villanyoz fel, mint az éledező csapadék esélyek.
Igazából ha a forróságot lezárjuk egy porviharos, száraz hidegfronttal, akkor jó eséllyel kis időn belül ugyanoda lyukadunk ki, csak közben ropogósra szárad minden.
Igazából ha a forróságot lezárjuk egy porviharos, száraz hidegfronttal, akkor jó eséllyel kis időn belül ugyanoda lyukadunk ki, csak közben ropogósra szárad minden.
Estét!
Rémesen fest a jövő kép.. bár a hő hullám első etapját hál istennek Ausztriában töltöm..de azért itt is jó meleg van. Viszont minden nap esett eddig amerre voltunk, és fent a magaslatokon még fáztunk is..
Azért ezen a képen a víztározón látszik,hogy ott is nagy a csapadék hiány.
Rémesen fest a jövő kép.. bár a hő hullám első etapját hál istennek Ausztriában töltöm..de azért itt is jó meleg van. Viszont minden nap esett eddig amerre voltunk, és fent a magaslatokon még fáztunk is..
Azért ezen a képen a víztározón látszik,hogy ott is nagy a csapadék hiány.

Ma egész élhető volt a hőmérséklet nálam.
Reggelre szó-szó, de felfrissülésről lehetett beszélni, a Tmin 16,9 fok volt, délután pedig 33,2 fok volt a Tmax, melyet meg kell becsülni, mert ennél már csak melegebb lesz a héten, már pénteken meg lehet a 36-37 fok és jövő keddig meg sem áll 40-ig.
A mai közép T. : 25,05 fok lett. Jó lesz visszagondolni erre a mai értékre a hétvégi és jövő hét eleji 27 fok feletti napi közepek után.
Reggelre szó-szó, de felfrissülésről lehetett beszélni, a Tmin 16,9 fok volt, délután pedig 33,2 fok volt a Tmax, melyet meg kell becsülni, mert ennél már csak melegebb lesz a héten, már pénteken meg lehet a 36-37 fok és jövő keddig meg sem áll 40-ig.
A mai közép T. : 25,05 fok lett. Jó lesz visszagondolni erre a mai értékre a hétvégi és jövő hét eleji 27 fok feletti napi közepek után.
Ó, az AIFS tényleg olyan jó dolgokat mutogat pár napja. Amúgy az tök érdekes lenne, ha a numerikus modellek előrejelzései végül beállnának mögé, új szintet jelentene az AI előretörésében 
Abban egyetértek veled, hogy pozitív változás van, mert azt látom tegnaphoz képest, hogy határozottabban kezd körvonalazódni egy július 2. környéki lehűlés képe (mértéke még kérdéses). Az AC centruma száműzve lehet az Atlanti-óceán fölé és könnyebben megközelíthetnek minket a teknők.
Abban egyetértek veled, hogy pozitív változás van, mert azt látom tegnaphoz képest, hogy határozottabban kezd körvonalazódni egy július 2. környéki lehűlés képe (mértéke még kérdéses). Az AC centruma száműzve lehet az Atlanti-óceán fölé és könnyebben megközelíthetnek minket a teknők.
Ha már esemény nem jutott egy lightos 33,1-es Tmax mellé legalább jól nézett ki ahogy leköszönt mára a napcsikákocskácska


GFS operatív rossz, viszont a fáklya ott sem reménytelen a, láttam már sokkal rosszabbat. AIFS fáklya szintén.
Nem tudom, te mit látsz, de Szegedre a GFS porzik, ECM egy fokkal jobb (de ismerjük, hogy mostanában szereti felülbecsülni a csapadékot), és jó, hogyha átlagra lehűl az idő, de inkább átlag felett marad a hőmérséklet, különösen, ha a tagok átlagát nézem. Persze tudom, ne legyünk telhetetlenek, de ez így a természet szempontjából kevés lesz...
180.4 mm-en áll a 2026-os év nálam Szentendrén, ami borzasztó. Ugyanakkor az elmúlt években rendre jól jött ki a város még a szárazabb időszakokból is, számos telitalálatos zivatar, felhőszakadások, jégesők, de még szupercella is áthaladt, Bazsásan mondva: mérőpontomon, és talán emiatt viselem most egy fokkal könnyebben ezt a kegyetlenül unalmas, peches időszakot. Várható volt, hogy ennyi szerencsés kimenetel után jön majd egy év, vagy akár több is, amikor fordul a kocka, így most ezt elfogadom.
Ugyanakkor ennyi copatás már elég lesz, köszönöm, az idei csapadék nagy része a január-februári szitukból jött össze, azóta kis puszikákat kapunk csak a kobakunkra, a zivatarszezon meg egyenesen katasztrófa, nehezen osztályozható eddig. Arról nem beszélve, hogy a környező erdők nem sokáig fogják bírni ezt az időt, úgyhogy a július jó lenne, ha odatenné magát.
És igen, tudom, még ennél is vannak szarabbul álló települések, a környékemhez képest talán még így is jobban állok, de talajnedvesség szempontjából, figyelembe véve, hogy február 23-a óta 84 mm esett, és ráadásul ilyen hőhullámba érkeztünk, már teljesen mindegy, hogy valahol 150, 160, vagy épp 180 mm az idei szumma. Így is úgy is szar a helyzet, és szenvednek a növények.
Ugyanakkor ennyi copatás már elég lesz, köszönöm, az idei csapadék nagy része a január-februári szitukból jött össze, azóta kis puszikákat kapunk csak a kobakunkra, a zivatarszezon meg egyenesen katasztrófa, nehezen osztályozható eddig. Arról nem beszélve, hogy a környező erdők nem sokáig fogják bírni ezt az időt, úgyhogy a július jó lenne, ha odatenné magát.
És igen, tudom, még ennél is vannak szarabbul álló települések, a környékemhez képest talán még így is jobban állok, de talajnedvesség szempontjából, figyelembe véve, hogy február 23-a óta 84 mm esett, és ráadásul ilyen hőhullámba érkeztünk, már teljesen mindegy, hogy valahol 150, 160, vagy épp 180 mm az idei szumma. Így is úgy is szar a helyzet, és szenvednek a növények.
Nálam idén eddig konkrétan 5 alkalommal hullott érdemi csapadék.
Január elején kiadós havazás ( 25 cm körüli porhó ), február elején jelentős havazás, majd eső ( 15 mm körüli csapadék ), február 20. körül néhány cm hó, majd kiadós eső ( összesen 15 mm körüli csapadék ), március végén 3 napos eső, de csak 15 mm összesen, majd május közepén 3 napos eső 30-35 mm-el.
Átlagosan jó havonta történt valami érdemi csapadékos esemény.
Hm, nem is olyan rossz.
Január elején kiadós havazás ( 25 cm körüli porhó ), február elején jelentős havazás, majd eső ( 15 mm körüli csapadék ), február 20. körül néhány cm hó, majd kiadós eső ( összesen 15 mm körüli csapadék ), március végén 3 napos eső, de csak 15 mm összesen, majd május közepén 3 napos eső 30-35 mm-el.
Átlagosan jó havonta történt valami érdemi csapadékos esemény.
Hm, nem is olyan rossz.
Ferihegytől északkeletre szép "vérzápor" lett naplementére.
Nem sokon múlhatott a villám sem, 11 km köré felment a teteje. (telefonos kép)

A fenébe, már megint egy ínséges időszak.. ja hoppá, itt az egész év az. Június 25 mm, Év 156,5 mm, azt hiszem, ezt e hónapra már véglegesíthetjük.
Most legalabb egész alacsony a Td, így a homok felett már-már hűvös talajközeli légtömegek alakulnak, ahogy lement..
Most legalabb egész alacsony a Td, így a homok felett már-már hűvös talajközeli légtömegek alakulnak, ahogy lement..

Mindenki ébredjen fel az apátiából!
Jelenleg nem is tűnik olyan förtelmesnek a jövőkép!
Jó persze egy hét kazán... De látszik a vége!
Jelenleg nem is tűnik olyan förtelmesnek a jövőkép!
Jó persze egy hét kazán... De látszik a vége!






