"kifejezetten "vonzzák" a WACC-t" : Persze csak akkor mikor La - Ninaba vagyunk. Nem(?) nevet

----

-mert ha IGEN azért van távkapcsolati összefüggés a La - Ninába fordulás és az ez idáig tapasztalt õsz kora télies, inkább átlagostól hûvösebb jellegében.
Körülbelül november közepéig, de csak azért addig, mert mostanra más "szereplõk" lásd.korai szibériai hófelhalmazódás, kiterjedt hidegbázis a kontinens felett) torzítják a közlükben lévõ(Ao,Nao) indexeket.

Ha megnézzük a Pacific-North American Pattern ( PNA)-t Link gyakorlatilag Augusztus 19-20tól pozitiv tartományban mozog, ami aktívabb ciklon tevékenységet idéz elõ a térségben, ami enyhébb léghullámokat, velük együtt ciklonokat pumpál az Északi - Sarki területek fölé.
Én ebben látnám a kevesebb jégkiterjedés okát November közepéig.

Valamint azt, hogy a La - Nina a PNA indexekre gyakorolt hatása révén(mivel azért csak közelebb esik az Egyenlítõ azon vidékéhez mint az Ao) jobbára pozitív, ami a Sarki területek hõ és nyomás elrendezõdését befolyásolja. Különösen Szibéria középsõ és nyugati fele felett valamint Észak - Amerika idõjárására bír hatással.
Az elõbb említettnél a több "bepumpált" hõtöbblet korai hó felhalmozódást majd ebbõl kialakulva lassacskán Szibéria középsõ részén állandó hidegmagot produkál(t), addig Észak - Amerika idõjárását a PNA által gerjesztett többségében masszív elõoldal, idõnként Usa-ra szakadó gyenge hidegöblitéseket eredményezett.

Ez közel 1 hónapos tendencia eredményeként ( a korai hó és lassacskán erõre kapó hidegbázis ) az Ao indexet is Link Október 10 után jobbára negatív fázisban van,de szeptember végén mint már tapsztaluk hazazott a Kékes - tetõn. kacsint

Mostanra körülbelül November közepétõl az északon végre számottevõen feldúsult hidegbázis és a Nao-ra is hatást gyakorló közelebbi hideg léghullámok a kiélezett hõkontraszt folytán némileg torzítják a képet, s mostanra inkább a léghõmérséklet helyett, inkább a nyomás elrendezõdések rajzolják ki azt mi zajlik jelenleg magasabb szélességeken.

Ami most kinéz várhatóan az Északi - Sarki területek felett az elkövetkezendõ 72 órában egy artikus anticiklon foglal helyet, amit egy Alaszka felöl betüremkedõ alacsony nyomás vesz majd át.
Mondanom sem kell, hogy azért az artikus anticiklon jóvoltából Grönland északkeleti vidékeire és Jeges - tenger(Pl. Ao index korrelációs területe) fölé terelte/tereli a hideg, amibõl nem sokára mi is részesülünk. Link laza hideg

S ami 72 órán túl zajlik, nem éppen megnyugtató mert csak bepréselõdik oda az alacsony nyomás,de ugyan a modellek még nem mutatják tisztán,de várhatóan Szibéra fölé újabb nagy kiterjedésû anticiklont valószínûsítek, ahogyan tette ezt korábban az ilyen nyomáselrendezõdés õsszel.
Ha PNA elõrejelzését nézem, sajnos ott is megkezdõdnek a masszívabb hidegleszakadások és Amerikára is jut majd a hidegbõl, ami elõvetíti távkapcsolati úton persze egy zonálisabb fordulat közeledét,de az (általam várt) szibériai magasnyomás és a mostanra kialakult hidegfelhalmozódás bizony beleköphet a képbe.
December elsõ fele mint ahogy látjuk blocinkgos, félblockos idõt hozhat és még ugyan nem látszik,de amennyiban északkelet felõl tud teret nyerni a magasnyomás, ahogyan szeptember végén ( skandináviai Ac ) tette, akkor hiába a lassan éledezõ zonalitás. Az itt nem lesz. hideg havazas nyelvnyujtas