2024. május 18., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71032
"Hacsak egy igen erõs szibériai-kelet-európai hidegfelhalmozódás nem következik be.
Az csodákra képes. "

Ez a baj, hogy "hacsak". Most itt tartunk hó és jégfelhalmozódásban: Link

A Hari által valószínûsített átlagostól enyhébb december is a lyukas tél középre hajaz. Igaz felemás ízzel szemlélem a helyzetet. Egyrészt azért mert már szeptember végén felvettetem a lyukas közepû tél eshetõségét, meg hogy körül belül december elsõ feléig tarthat az átlagostól hidegebb idõ.
Jó noha most novemberben azért becsúszott egy kis enyhébb periodus, amit most a mai nappal le is zárunk.

Másrészrõl jobban örülnék neki, ha nem jönne be a lyukas télközepû várakozásom.
Jobban örülnék, ha havasabb, csapadékosabb és ha lehet átlagos vagy hidegebb idõt hozna, de mint tudjuk az idõjárás nem kívánságmûsor.
Az indexeket(Ao,Nao) is elnézve egyre inkább felfelé szórnak. szomoru

Igy én azt mondom élvezzük ki Thermometer a mostani kb. 1hetes télies idõt. Bár nekem a tél valahol a nappali tmax. 0 és az alattinál kezdõdik. A nappali 0, +5 inkább télies mint téli. -de ez van. Most csak ennyire fussa.

Marad hát a "Hacsak". Vajon tud e majd decemberben a magasnyomással, hideg csorogni északkelet felõl hazánkra. Jó kérdés. nevet
#71029
Én is azon gondolkodtam tegnap, hogy az elõreláthatólag 2 hullámban érkezõ lehûlés után a makrokép hideg AC-n keresztül zonálisba fordul majd valamikor decemberben, hacsak...
Hacsak egy igen erõs szibériai-kelet-európai hidegfelhalmozódás nem következik be.
Az csodákra képes. Teljesen átrajzolhatja a hõcsere-ciklusokat.
#71028
"kifejezetten "vonzzák" a WACC-t" : Persze csak akkor mikor La - Ninaba vagyunk. Nem(?) nevet

----

-mert ha IGEN azért van távkapcsolati összefüggés a La - Ninába fordulás és az ez idáig tapasztalt õsz kora télies, inkább átlagostól hûvösebb jellegében.
Körülbelül november közepéig, de csak azért addig, mert mostanra más "szereplõk" lásd.korai szibériai hófelhalmazódás, kiterjedt hidegbázis a kontinens felett) torzítják a közlükben lévõ(Ao,Nao) indexeket.

Ha megnézzük a Pacific-North American Pattern ( PNA)-t Link gyakorlatilag Augusztus 19-20tól pozitiv tartományban mozog, ami aktívabb ciklon tevékenységet idéz elõ a térségben, ami enyhébb léghullámokat, velük együtt ciklonokat pumpál az Északi - Sarki területek fölé.
Én ebben látnám a kevesebb jégkiterjedés okát November közepéig.

Valamint azt, hogy a La - Nina a PNA indexekre gyakorolt hatása révén(mivel azért csak közelebb esik az Egyenlítõ azon vidékéhez mint az Ao) jobbára pozitív, ami a Sarki területek hõ és nyomás elrendezõdését befolyásolja. Különösen Szibéria középsõ és nyugati fele felett valamint Észak - Amerika idõjárására bír hatással.
Az elõbb említettnél a több "bepumpált" hõtöbblet korai hó felhalmozódást majd ebbõl kialakulva lassacskán Szibéria középsõ részén állandó hidegmagot produkál(t), addig Észak - Amerika idõjárását a PNA által gerjesztett többségében masszív elõoldal, idõnként Usa-ra szakadó gyenge hidegöblitéseket eredményezett.

Ez közel 1 hónapos tendencia eredményeként ( a korai hó és lassacskán erõre kapó hidegbázis ) az Ao indexet is Link Október 10 után jobbára negatív fázisban van,de szeptember végén mint már tapsztaluk hazazott a Kékes - tetõn. kacsint

Mostanra körülbelül November közepétõl az északon végre számottevõen feldúsult hidegbázis és a Nao-ra is hatást gyakorló közelebbi hideg léghullámok a kiélezett hõkontraszt folytán némileg torzítják a képet, s mostanra inkább a léghõmérséklet helyett, inkább a nyomás elrendezõdések rajzolják ki azt mi zajlik jelenleg magasabb szélességeken.

Ami most kinéz várhatóan az Északi - Sarki területek felett az elkövetkezendõ 72 órában egy artikus anticiklon foglal helyet, amit egy Alaszka felöl betüremkedõ alacsony nyomás vesz majd át.
Mondanom sem kell, hogy azért az artikus anticiklon jóvoltából Grönland északkeleti vidékeire és Jeges - tenger(Pl. Ao index korrelációs területe) fölé terelte/tereli a hideg, amibõl nem sokára mi is részesülünk. Link laza hideg

S ami 72 órán túl zajlik, nem éppen megnyugtató mert csak bepréselõdik oda az alacsony nyomás,de ugyan a modellek még nem mutatják tisztán,de várhatóan Szibéra fölé újabb nagy kiterjedésû anticiklont valószínûsítek, ahogyan tette ezt korábban az ilyen nyomáselrendezõdés õsszel.
Ha PNA elõrejelzését nézem, sajnos ott is megkezdõdnek a masszívabb hidegleszakadások és Amerikára is jut majd a hidegbõl, ami elõvetíti távkapcsolati úton persze egy zonálisabb fordulat közeledét,de az (általam várt) szibériai magasnyomás és a mostanra kialakult hidegfelhalmozódás bizony beleköphet a képbe.
December elsõ fele mint ahogy látjuk blocinkgos, félblockos idõt hozhat és még ugyan nem látszik,de amennyiban északkelet felõl tud teret nyerni a magasnyomás, ahogyan szeptember végén ( skandináviai Ac ) tette, akkor hiába a lassan éledezõ zonalitás. Az itt nem lesz. hideg havazas nyelvnyujtas

#71027
Az én gondolatmenetem tökéletesen megegyezik ezzel. nevet
Az erõsen behullámzó jet, szinoptikailag a meridionaltás azt jelenti, hogy észak és dél ellentétes légtömegei kicserélõdnek: a meleg megy a magasabb szélességekre, a hideg az alacsonyabbakra.
Elvben a sarkponton a meridionális áramlás mindenképp melegedést jelent, hiszen itt van a leghidegebb (persze más kérdés, hogy a valóságban az orográfia és a vízrajz erõsen torzítja az ideális hõeloszlást)
Egyébként (ahogy már megírtam), véleményem az, hogy az északi sarkvidéken a kontinensek és a tenger elhelyezkedése (a sarokpontot övezõ Jeges-tengert délrõl koszorúban körülölelõ kontinensek) kifejezetten "vonzzák" a WACC-t. A száraz kontinenseken könnyebben végbemegy a levegõnek az a progresszív kiszáradása (és ezzel együttmûködõ mértéktelen lehûlése), mint egy tengerfelszín felett, legyen bár az befagyva. A nagy hidegmagok szinte mindig a szubarktikus szárazföldek felett, vagy azok közelében láthatók, nem pedig a jeges-tengeri medence középtáján.
#71026
Ha már idén Hari nem tette közzé itt az idei DAI értékét, akkor már ott van az ECMWF hosszútávú szezonális elõrejelzése. Pár napja írtam errõl a fórumon, hogy másfél hónapja linkelte nekem valaki ( nem itt a MetNet-en ), hogy az ECM hosszútávú elõrejelzés alapján a decembert átlagnál némileg hidegebbnek várja a Közép -európai térségre, ill. a mediterrán térségre a szokásosnál erõsebb mediterrán ciklon aktivitást vár, ezáltal több csapadékot, amibõl bizonytalan módon, de térségünk is profitálhatna. Mindez erõsen fenntartással kezelhetõ elõrejelzés csak, pusztán az érdekesség kedvéért írtam le.

Sajnos a linkem eltûnt, így nem tudom megint megnézni az elõrejelzést ismét, hátha - sõt szerintem biztosan - változott valamit, kérdeztem is a fórumon, hogy aki esetleg tudja, belinkelhetné nekem, de nem érkezett rá reakció. Sebaj, így legalább még inkább homály fedi a jövõképet. kacsint nevet

Én jobban örülnék a zonalitásnak, ami fenntartaná a hideget egy darabig, aztán blokingosodnánk, és leszakadna a hideg a térségünkre is.
Emlékezzünk csak a 2011/2012-es télre. Eleinte javarészt zonalitás volt, aztán hogy bejött a szibériai zimankó.
#71025
A WACC nagyjából mindig sokkal keményebb, délebbi részeken is hidegebb, havasabb teleket hozott magával.

De ez logikus is. A sarkvidékre magasan feljutó enyhülés a gyenge, nagyon erõsen behullámzó jet eredménye, ami a magas amplitúdóból fakadóan a hideget is délebbre viszi a hurok másik ágán. Sok csapadék, ami a kontinensek északi részén: erõs kisugárzás, erõsebb hidegdepó, amit a fent említett nagyobb jet-hullámok, vagy akár hurkok szépen visznek délebbre.

Erõs jetnél mindenki marad a helyén, alig van átjárás: észak átfagy, délre meg alig megy le hidegöblítés.
#71024
Utóbbira semmi összefüggést nem találtunk az évek alatt, azaz hogy ha sok a sarki jégtakaró, az elõsegítené a hidegebb telet, vagy az ellenkezõje teljesülne.
Lehet van összefüggés, de nem tudom, milyen irányú és erõsségû és itt erre mások se adtak még igazolást vagy találtak kutatást... Könnyen lehet, hogy nincs releváns korreláció nevet
#71023
Annyi hozzáfûzni valóm volna, hogy feltehetõleg a WACC nem egy rendkívüli valami. Az arktikus/szubarktikus kontinenseknek és tengereknek olyan elrendezõdése, mely az északi féltekére jellemzõ, eleve magában hordja a WACC hajlamot. A különbség legfeljebb annyi lehet, hogy ez bizonyos években kifejezettebb, más években pedig kevésbé jelentkezik.
Természetesen Cold Continent ide vagy oda, az arktikus nagyfokú pozitív hõanomália nem a legjobb ómen a mi telünk szempontjából. Csak reménykedhetünk, hogy a jégkiterjedés, és azon keresztül a jeges-tengeri hideglevegõ-felhalmozódás a következõ hónapokban "összeszedi magát"
#71022
Most csak arra leszek én kíváncsi, hogy a jövõhét elei hidegöblités átmeneti lesz-e vagy a hirtelen zutty után havasabb ény-i irányításos idõszak következik-e!? Az Ecmwf most azt pedzegeti az idõszak végén, igaz ûridõben.
#71021
Köszönöm!

Csak azért érdeklõdtem, mert -mint említetted is- az elmúlt évek kudarca a kezdeti lelkesedést teljesen elfojtotta.
#71019
Hari sehol.

DAI-ról tud valaki valamit?
Az elõzõ években a csapból is ez folyt, most pedig szó sincs róla.

Utolsó észlelés

2024-05-18 08:24:35

Szeged - Szõreg

15.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121425

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.