2024. április 27., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#11031
Nem tudom. Én ezt az egészet még mindig túl meredeknek tartom. Akkor fogom komolyan venni, ha még egy-két évig tart ez a senki által nem várt ütemű felmelegedés, mivel akkor bármi bekövetkezhet.
Ja, meg ha megindul a fordított migráció mondjuk Csádba, vagy Mauritániába.
#11030
igen-igen túl stabilnak veszik, bocsi.

Amúgy Hansen is erről beszélt többek között a Warming in the Pipeline paper kapcsán, hogy nagyon távol állnak a globál klíma modellek ha a megfigyelésekkel összetevit őket.
#11029
Köszi, ez is egy jó forrás!
A 4. ponthoz egy apró korrekció (így értetted, csak elírtad): "a klíma modellek szisztematikusan túlbecsülik az AMOC stabilitását".
#11028
A szerző maga is szó szerint említi, hogy azért kellett 80-szoros mennyiséget beletenniük, mert túl stabil a modell és hogy ezt is bizonyítsák, hogy közelebb kerüljenek a valódi megfigyelt változásokhoz. 
Ajánlom még Stefán blogját a témában:

Link

3. pont (és ez szó szerint van a science paper-ből idézve) " a tavalyi Ditlevsen tanulmány pontos lehet a billenési pont idejét tekintve (95% konf. melett 2025-2095 között)"
4. pont " ez az új tanulmány megerősíti a korábbi aggodalmakat, hogy a klíma modellek szisztematikusan alábecsülik az AMOC stabilitását.."

Stefan utolsó sorát még itt hagynám: "Más szóval: az Atlanti-óceán déli részéről származó megfigyelések adatai arra utalnak, hogy az AMOC billenő pályán van. Nem a modell szimulációja, amelyet csak arra használunk, hogy jobban megértsük, mely korai figyelmeztető jelzések működnek, és miért."
#11027
Valóban hasznos volt, szó sincs róla a tanulmányban, hogy 2025-re vagy bármilyen dátumra ez a tanulmány "jósolna". Csak annyit állapítottak meg, hogy a billenás felé haladunk. Ahhoz, hogy az átbillenést a tanulmányban triggerelni tudják, a jelenlegi olvadáshoz képest 80-szoros mennyiségű édesvizet kellett bevinni a modellbe. Kiemelte azonban, hogy kicsi az esélye, hogy még meg tudjuk állítani a folyamatot, és ne tartsunk az átbillenés felé, valamint hogy a rendszer rendkívül összetett, egyáltalán nem biztos, hogy sokkal több édesvíz kell a billenés gyors megérkezéséhez, ennél bonyolultabb a rendszer.
#11026
Ez egy jó kis rövid összefoglaló a szerzővel.

Tulajdonképpen szépen haladunk a billenés felé (mivel az AMOC gyengülése maga egy negatív visszacsatolás ami még konstans jégolvadás esetén is megemeli az édesvíz/sósvíz arányt, ami ugye magát a lassulást kiváltja).

#11020
97 körül is nagyot gyengült, azóta is egyre csak melegebb van. vidám
#11019
És azóta egyre melegebb van. Történhet itt bármi: elninnyó, laninnya, vagy a kretén gendersemleges tesójuk (loninnyu???), leállhat a golfáram, föltámadhatnak a mamutok, székrekedése lehet a metánfingó teheneknek,  itt attól csak melegebb lesz.
#11018
Hmm, ez érdekes, eszerint nagyot gyengült tavaly-tavalyelőtt. Csak nemrég jött szembe velem, ezért tovább nem is kommentálnám...

beillesztett kép


#11013
Kb. 1,13 perc alatt megtaláltam... nem értem, hogy miért nem tudtok keresni... Link
#11012
De hol van ez a tanulmány? 
#11011
Egy kis kereséssel nagyon gyorsan találsz komoly forrásokat is...
#11007
Ide is bemásolom a cikket ("Az Atlanti-óceán áramlási rendszere az összeomlás jeleit mutatja") a téma érdekes volta folytán: Link . Véleményem szerint, ez a tanulmány sokak számára ismerős lehet már, csak most újból fel lett "melegítve". 

Utolsó észlelés

2024-04-27 19:14:02

Szentmártonkáta

17.9 °C

na00

RH: 53 | P: 1017.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.