Korai még azért összekötni ezt az enyhe időt a klímaváltozással, inkább a nagyon erős és stabil polar jet most a fő oka: 
Link
Utóbbi 40 év leghidegebb 10hPa hőmérséklete, stb. A klímaváltozás fokokat emel, nem drasztikusan hirtelen beszünteti a telet. Ez most egy kínosan ótvar tél eddig szerintem is. Elköltöztünk ide Münchenbe, gondoltam ha rossz a tél, akkor 1 órára a hegyek, de most a hegyek is hóhiányosak. Így hát hiába közel a szuper alpesi táj, ha ott is elfelejt esni a hó... A várható csapadék meg iszonyatosan NAO-pozitív:
Link
Két hét alatt pár centi hó az egész Alpokban! És mondanom se kell, hogy a hóhatár is bőven 1500m felett szeret lenni (a T850 inkább pozitívban mászkál). Február elején megyünk síelni, de eskü kezdek félni... Egy alpesi koordináta ritkán néz így ki:
Link
Azért sem a klímaváltozás lesz a válasz, mert tavaly meg akkora "Nordstau" hóhelyzet volt az Észak-Alpokban, hogy 100 éves hóvastagság-rekordok dőltek, 310 cm lakott településen 1000m környékén, stb. Pont ekkor kezdődött egy éve, január elején nevet Tudtam, hogy akkora mázlim nem lesz, hogy megismétlődik, de ekkora pechre se számítottam, mint ami most van.
A másik bajom ezzel, hogy ha január végéig nagy változást szeretnénk, annak már látni kéne a nyomait: NAO, AO indexeken, nyomásfáklyákon, polar jet gyengülésben, valahol... Egyelőre még ez is várat magára.

Morgolódás off, ma reggel bőrig ázhattam havas esőben, és egy szép nagyot estem egy fahídon is, mert 3 fokban is le volt fagyva vidám