Bioszféra
Nem lehet esetleg csíz vagy csicsörke? (A zöldikének szerintem egyöntetûbb a tollazata.)
Köszönöm a válaszokat! (Érdekes a "lábnélkülisége", ilyen testmérethez már azért azt hinné az ember, "kötelezõ", úgy mint pl. a szarvasbogár nagy pajorjánál. :-) Persze gondolom életmódfüggõ.)
Így van, ez egy hõscincér-lárva, Buprestoid-típusú. A szarvasbogaraknak már lárvakorban is hatalmas, erõsen kitinizált fejük van, valamint vannak torlábaik.
Hú de égõ, azon én lazán átsiklottam... De legalább jól saccoltam.
Ervin írta, hogy 5 x 1-1,5 cm a mérete. Persze, a nagyobb cincérek simán lehetnek ekkorák.
A kép alapján meg nem mondom mekkora lehet, saccra úgy a harmadára kicsinyítve lehet mérethelyes. De nem is a méret, hanem a típus alapján cincéreztem le szerencsétlent.
Aztán még lehet kis- vagy nagy hõscincér is, ha már méret.
Én cincért mondtam volna, annak a lárvája a pondró. Rengeteget találunk mi is a tüzelõfában (fõleg a tölgyben) hasogatáskor...
A szarvasbogáré nem inkább pajorszerû? Mintha annak lennének lábai is.
A szarvasbogáré nem inkább pajorszerû? Mintha annak lennének lábai is.
Valószínûleg szarvasbogár lett volna. Õ él korhadóban lévõ fában. Szegényem :-(
Ausztráliában lecsapnának egy ilyen szép kövér lárváért az aboriginek :-))
Ausztráliában lecsapnának egy ilyen szép kövér lárváért az aboriginek :-))
Szép napot!
Õ kicsoda(nak a micsodája)? :-) Link Faaprítás közben találtuk a rönkfák között, szegényke megfagyott... (Kültéren, fóliával lefedve tároljuk a fát.) 5cm hosszú, 1,5-1cm széles, elkeskenyedõ a teste. Gondolom valamelyik "nagytestû" bogár lárvája.
Õ kicsoda(nak a micsodája)? :-) Link Faaprítás közben találtuk a rönkfák között, szegényke megfagyott... (Kültéren, fóliával lefedve tároljuk a fát.) 5cm hosszú, 1,5-1cm széles, elkeskenyedõ a teste. Gondolom valamelyik "nagytestû" bogár lárvája.
Hari, az igazság az hogy ma még ennyit tudok, õszintén szólva a hozzátartozókat még nem mertem megkérdezni hátha tragédiába fordult a dolog. Ma elbringáztam az állataimnak kajáért (és gazdájuknak pipadohányért) a kisboltba. Mint az ilyen helyeken általában, mindenrõl tudnak (ráadásul csak nõk dolgoznak ott, minden aktualitásról tudnak) rögtön mondták hogy a Dömsöd felé vezetõ úton akadtak rá, él és egészséges. Hogy mikor leltek rá azt nem tudták. Környékemen eltûnése után négy órával 23h tájban is láttam mozogni fényeket. Annyit tudni, a hölgy szerencsére nem ült le sehol és nem tévedt a nyílt területek felé (van arrafelé több szolgalmi út ami nem vezet sehova mert csak traktorok használják, irányfények sincsenek, "töksötét" ezért nyáron kitûnõ terület RSP [vörös lidérc] vadászatra de télen könnyelmûség arra járni különösen este ködben) mert akkor tán ma is keresnék. Hazánkban nincsenek nagy távolságok (gyalog azért idõrabló pld. nekem a HÉV állomás 12 km oda-vissza de ha az OTP-t gyógyszertárt megjárom az is 10 km ezért inkább bringázom mindenhova mert autót már nem vezetek) nyáron bárki könnyen elbandukol amíg házat talál de téli ködös sötét este hidegben céltalanul bolyongva hamarabb elfárad és ha leül vége. Én csak a Duna part hosszában kerestem, alig fél óra múlva kezdtem érezni a hideget vastag öltözetem és bélelt bõrcsizma ellenére. Ráadásul sötét volt és köd is nehezítette a tájékozódást. Szerencse hogy a hölgy folyamatosan haladt, nem állt meg nem ült le, az aszfaltúton maradt és nem fordult le valamelyik földes mellékútra mert nem nagyok a távolságok hazánkban mégis aki csak szokásos egészségügyi körsétájára készült és eltéved, ilyen idõben elõbb megfagyhat mielõtt lakott házhoz ér.
Ui: téli bringázás - aki még nem próbálta, annak ajánlom a téli kerékpározást, persze napsütésben és szélmentes idõben, masszív sebességváltós bringával (alacsony fokozaton könnyebben halad mély hóban leszállás nélkül) és széles nagybordás terepgumival (kitûnõ móka, eddig én se próbáltam mert síeltem lerobbanásomig)
Ui: téli bringázás - aki még nem próbálta, annak ajánlom a téli kerékpározást, persze napsütésben és szélmentes idõben, masszív sebességváltós bringával (alacsony fokozaton könnyebben halad mély hóban leszállás nélkül) és széles nagybordás terepgumival (kitûnõ móka, eddig én se próbáltam mert síeltem lerobbanásomig)
Elfeledtem mondani - megkerült az elveszett hölgy és életben van
Szerencsére Dömsöd felé tévedt el, nem a nyílt lakatlan térségek irányába.
A lentebbi #26573. hsz. csatolt képein "házirigóm" (az avataron is "Õ" van) messzebbrõl "tiszta fekete nindzsa" de úgy vélem közelrõl rajta is láthatók feketébe hajló de alapjában sötétbarna árnyalatok 
Kis színes: tétován topog a bokron és halkan csiporászik magában mert a hó elzárta a bokor mélyébe vezetõ búvóhelye bejáratát. Eltakarítottam a ház körül frissen hullott havat, közben végig hallottam apró csippanásait (tán rigónyelven "szentségelt") Gondoltam leverem neki a bokorra lerakódott a havat, de nem akartam megriasztani olyan kedvesen topogott és csipogott, hogy csak magot szórtam oda, amitõl elrebbent (késõbb visszajött és felszedte). Most hogy írom, eldöntöttem kimegyek és ha megijed ha nem, lerázom a havat onnan hadd húzódjon búvóhelyére éjszakára
Kis színes: tétován topog a bokron és halkan csiporászik magában mert a hó elzárta a bokor mélyébe vezetõ búvóhelye bejáratát. Eltakarítottam a ház körül frissen hullott havat, közben végig hallottam apró csippanásait (tán rigónyelven "szentségelt") Gondoltam leverem neki a bokorra lerakódott a havat, de nem akartam megriasztani olyan kedvesen topogott és csipogott, hogy csak magot szórtam oda, amitõl elrebbent (késõbb visszajött és felszedte). Most hogy írom, eldöntöttem kimegyek és ha megijed ha nem, lerázom a havat onnan hadd húzódjon búvóhelyére éjszakára
Ja meg a varjak, meg a hollók, meg a feketególyák, meg az íbiszek. A feketerigó is genetikailag fekete, csak ilyen festéket termel, és igen, ha a tojó barnaságát hozod fel, a barna szín a halványítógének miatt barna, a festékanyag dettó melanin.
Hm a környék minden rigója koromfekete... ezexerint õk is bõségesen táplálkoznak?
Kistestû madarat itt nem látok napok óta.
Pókhelyzet: KILENCEDIK napja kerülgetik egymást, ma reggel már egyazon hálóoldalon egymástól "karnyújtásnyira" szemtõl szembe állnak mintha elunták volna a bujócskázást a háló mögött. Már lassan csak rutinból nézek rájuk ha ott akad dolgom, mert én már kezdem unni, nekik végtelen türelmük van kivárni mikor hibázik a másik. Emberi beleérzéssel külsõre úgy állnak ott mintha beszélgetnének, ránézésre semmi nem utal óvatoskodásra vagy támadási szándékra. Egyszerûen csak ácsorognak egymás szoros ( >2 cm) közelségében, kissé rézsút szögben. Ha nem unnátok le is fotóznám, de tettem már fel elég fotót róluk. Ha összecsapnak és véletlen elkapom a pillanatot, azt a jelenetet még hozom
Kistestû madarat itt nem látok napok óta.
Pókhelyzet: KILENCEDIK napja kerülgetik egymást, ma reggel már egyazon hálóoldalon egymástól "karnyújtásnyira" szemtõl szembe állnak mintha elunták volna a bujócskázást a háló mögött. Már lassan csak rutinból nézek rájuk ha ott akad dolgom, mert én már kezdem unni, nekik végtelen türelmük van kivárni mikor hibázik a másik. Emberi beleérzéssel külsõre úgy állnak ott mintha beszélgetnének, ránézésre semmi nem utal óvatoskodásra vagy támadási szándékra. Egyszerûen csak ácsorognak egymás szoros ( >2 cm) közelségében, kissé rézsút szögben. Ha nem unnátok le is fotóznám, de tettem már fel elég fotót róluk. Ha összecsapnak és véletlen elkapom a pillanatot, azt a jelenetet még hozom
Teljesen. A fekete szín elõûállítása énekesmadaraknál kiváló táplálkozást jelent, így csak annak lehet erõs, határozott vonalú a foltja, aki evésnél is domináns. De jóval kevéssé látványos ez, mint a verebeknél, akik szociális madarak (a cinkéhez képest nagyságrenddel szociálisabbak).
Bókony Veronika a neve annak a fiatal magyar kutatónak, aki ezekkel a dolgokkal foglalkozott egy idõben, sztem rá tudsz találni a cikkeire. Ja, a doktori tézise itt van errõl: Link A végén jó cikkjegyzéke is van. Nagyon okos lány, érdemes elolvasni, amiker ír. (Barátnõm unokahúga)
Bókony Veronika a neve annak a fiatal magyar kutatónak, aki ezekkel a dolgokkal foglalkozott egy idõben, sztem rá tudsz találni a cikkeire. Ja, a doktori tézise itt van errõl: Link A végén jó cikkjegyzéke is van. Nagyon okos lány, érdemes elolvasni, amiker ír. (Barátnõm unokahúga)
Érdekes
Én Szolnokról hallottam ugyanezt. Ott is rengeteg bagoly telel a városban.
A cikkhez kiegészítés (már meg is lepõdnénk, ha nem lenne hiba): az uhu (Bubo bubo) nem ugyanaz, mint az erdei fülesbagoly (Asio otus)
Más. Mennyire állja meg a helyét az az állítás, hogy a széncinege torok/begyfoltának vastagsága az (hím) egyed dominanciáját jelzi?
A cikkhez kiegészítés (már meg is lepõdnénk, ha nem lenne hiba): az uhu (Bubo bubo) nem ugyanaz, mint az erdei fülesbagoly (Asio otus)
Más. Mennyire állja meg a helyét az az állítás, hogy a széncinege torok/begyfoltának vastagsága az (hím) egyed dominanciáját jelzi?
Tündériek! Köszönöm a linkeket!
Utoljára 1988-ban jártam Szegeden, ha ez így mond valamit. Nem vagyok egy világutazó... 4 óra ücsörgés és egy vagyon busszal... :-(
Utoljára 1988-ban jártam Szegeden, ha ez így mond valamit. Nem vagyok egy világutazó... 4 óra ücsörgés és egy vagyon busszal... :-(
Én felénk, Érpatak település iskolaudvarán láttam 10-20 példányt évekkel ezelõtt. De a gyerekek persze nem hagyták õket békén, így el is költöztek onnan.
Ajh, ha én egyszer közelrõl láthatnék egy fülest! A hangja OK, de látni... Csak állatkertben. :-( Piszokul irigyellek!
Ma sok harkályt láttam, hallottam "dolgozni", vagyis túlélni a telet.
Illetve ismét megérkeztek ide a lakótelepre a kb. 100 fõs fülesbagoly populáció. Este mennek vadászni, hajnalra már meg is érkeznek a fákra. Rengeteg bagolyköpetet, ilyen kis egércsontokat öklendeznek ki a járdára. Lapátolni lehetne, mert annyi van.
Illetve ismét megérkeztek ide a lakótelepre a kb. 100 fõs fülesbagoly populáció. Este mennek vadászni, hajnalra már meg is érkeznek a fákra. Rengeteg bagolyköpetet, ilyen kis egércsontokat öklendeznek ki a járdára. Lapátolni lehetne, mert annyi van.
Ma már háromszor kellett utántöltenem az etetõt, ez minimum 60 deka szotyi. A széncinkék szabályosan bunyóznak a magvakért...
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ most kellett volna videózni! Körhintázó cinkém is volt!
A szélmérõ kakasára ült le, közben pörgött :-))))))))))))))))))))
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ most kellett volna videózni! Körhintázó cinkém is volt!
A szélmérõ kakasára ült le, közben pörgött :-))))))))))))))))))))
Bocs a rossz csatolásért, ilyen se fordult elõ még, a képbeillesztés során valamitõl a kép útvonala elé került a metnet.hu címsora és a Shift gomb is kihagyott, most betûrõl betûre töltöm ki újra
**********************************************************
Kukucs hol vagyok?
Továbbiak: Link Link
T. Modik kérlek az elõzõ rossz csatolásos hsz-t töröljétek
**********************************************************

Kukucs hol vagyok?
T. Modik kérlek az elõzõ rossz csatolásos hsz-t töröljétek
"Eligazítás" - megbeszélik a teendõket, elosztják a feladatokat
Érdekes itt nem látni se nagy se kicsi madarat a fákon, csak földön szaladgáló rigókat. Tegnap délután érdekes jelenetet láttam: sirályok csapatokba verõdve repültek a víz felõl a szántóföldek irányába. Jön az ígért nagy hideg?
Tegnap elveszett egy környékbeli "tanárnõs külsejû" hatvanéves körüli hölgy, aki óramû pontosságával szokott naponta többször is elsétálni elõttem régóta, köszöntünk is ha kint ültem a teraszon. Ha nem voltam kint, akkor is tudtam hogy itt jár, mert Tomi megugatta "a szokott idõben". Tegnap, naplemente környékén még világosban láttam õt szokásos sétáján, irányából ítélve hazafelé tartott. Este 19h körül nagy mozgolódás volt az úton, családtagjai keresgélték kocsival, gyalog és kutyával, késõbb a rendõrség is bekapcsolódott. Családtagjai aggódtak, mert a hölgy elindult még egy esti sétára és nem tért haza a várható idõben. Rontotta a helyzetet hogy a sötétséggel köd is párosult. Bekapcsolódtam a keresésbe és lámpával mentem végig azon a Duna-parti szakaszon ahol esetleg logikusan járhatott. Fõleg a lábnyomokat kerestem (esetleg valamelyik nyom a vízhez vezet ahol véletlen becsúszhatott a Dunába, csúsztam már én is vizes kõ miatt) és a nyílt stégeket néztem (hátha a jegesedõ vizet nézi) bár a Duna sem látszott az esti sötét és köd miatt. Ráadásul a köd szeszélyesen sûrûsödött-vékonyodott, közvilágítás ott nincs, idõnként én sem láttam jól a tájékozódási pontokat. Ilyenkor terepjárásban gyakorlatlan ember könnyen eltévedhet, emiatt idõvel elgyengül-elfárad és leül ami nagy hiba ilyen idõben.
A fények mozgásából ítélve késõ estig keresték, eddig úgy tudom még nem találtak rá
Érdekes itt nem látni se nagy se kicsi madarat a fákon, csak földön szaladgáló rigókat. Tegnap délután érdekes jelenetet láttam: sirályok csapatokba verõdve repültek a víz felõl a szántóföldek irányába. Jön az ígért nagy hideg?
Tegnap elveszett egy környékbeli "tanárnõs külsejû" hatvanéves körüli hölgy, aki óramû pontosságával szokott naponta többször is elsétálni elõttem régóta, köszöntünk is ha kint ültem a teraszon. Ha nem voltam kint, akkor is tudtam hogy itt jár, mert Tomi megugatta "a szokott idõben". Tegnap, naplemente környékén még világosban láttam õt szokásos sétáján, irányából ítélve hazafelé tartott. Este 19h körül nagy mozgolódás volt az úton, családtagjai keresgélték kocsival, gyalog és kutyával, késõbb a rendõrség is bekapcsolódott. Családtagjai aggódtak, mert a hölgy elindult még egy esti sétára és nem tért haza a várható idõben. Rontotta a helyzetet hogy a sötétséggel köd is párosult. Bekapcsolódtam a keresésbe és lámpával mentem végig azon a Duna-parti szakaszon ahol esetleg logikusan járhatott. Fõleg a lábnyomokat kerestem (esetleg valamelyik nyom a vízhez vezet ahol véletlen becsúszhatott a Dunába, csúsztam már én is vizes kõ miatt) és a nyílt stégeket néztem (hátha a jegesedõ vizet nézi) bár a Duna sem látszott az esti sötét és köd miatt. Ráadásul a köd szeszélyesen sûrûsödött-vékonyodott, közvilágítás ott nincs, idõnként én sem láttam jól a tájékozódási pontokat. Ilyenkor terepjárásban gyakorlatlan ember könnyen eltévedhet, emiatt idõvel elgyengül-elfárad és leül ami nagy hiba ilyen idõben.
A fények mozgásából ítélve késõ estig keresték, eddig úgy tudom még nem találtak rá
Édesek!
Én ma egy szõlõrigót (asszem az volt) láttam Tapolcán, belvárosban kajált egy fán a fagyöngybõl.
Én ma egy szõlõrigót (asszem az volt) láttam Tapolcán, belvárosban kajált egy fán a fagyöngybõl.
Teljesen egyértelmûen meg akarta enni õket, nem lehet valami okos állatka, gondolom vmi petéknek nézte õket. A méretük alapján pont katicakaja.
Az
Vajon mi késztette "focizásra" a katicát? Érdekes viselkedés. Ha galacsinhajtó lenne, megérteném
A pókok csatája döntetlenre áll. Kicsit elmozdultak a "körben" az óramutató járásával ellenkezõen, egymás közelében maradva. Az álkaszás 2 cm-en belül van tegnap óta de nem megy közelebb (nem is tudna még "teljesen felhúzott lábakkal" sem, most is ilyen tartásban van). Idõnként pozíciót változtat (most épp õ van a sarokban) amire a házipók is elmozdul úgy hogy a háló közöttük legyen, nehezítse ellenfele közvetlen támadását. Egyik sem tér ki, az álkaszás kezdte és ötödik napja nem adja fel amibõl kölcsönös vadászat lett mert a törpepók sem menekül
A pókok csatája döntetlenre áll. Kicsit elmozdultak a "körben" az óramutató járásával ellenkezõen, egymás közelében maradva. Az álkaszás 2 cm-en belül van tegnap óta de nem megy közelebb (nem is tudna még "teljesen felhúzott lábakkal" sem, most is ilyen tartásban van). Idõnként pozíciót változtat (most épp õ van a sarokban) amire a házipók is elmozdul úgy hogy a háló közöttük legyen, nehezítse ellenfele közvetlen támadását. Egyik sem tér ki, az álkaszás kezdte és ötödik napja nem adja fel amibõl kölcsönös vadászat lett mert a törpepók sem menekül
Patthelyzet van megint a pókhálóban
Tegnap este "leparkoltak" egymástól kb. 2cm-re és ma reggel is ugyanott, ugyanabban a testhelyzetben voltak. A lenti képet elnézve, az álkaszás próbálkozásáról akaratlanul is boxpárhuzam vetõdik fel. Emberi megítéléssel MINTHA - az álkaszás jobbról "beijesztene" és balról készül ütni - jobb lábával elvonja ellenfele figyelmét, ha sikerül a ballal próbálja cheliceráihoz rántani. Meglehet hogy csak emberi párhuzamra módot adó véletlen hasonlóság. Ugyanakkor a "házipók" széttárt mellsõ lábakkal "kiegyenesedik" (emberi beleérzéssel, mint egy boxoló széttárt karjával védtelennek mutatja testfelületét, ütésre csalogatva a másikat mert bízik abban hogy elõbb tud fedetlenné váló testrészre ütni mielõtt a másik eléri õt ütésével) logikusan arra készülHET, hogy elkapja a támadásra mozduló bal lábat. Nem lennék meglepve ilyesfajta taktikán, mert emberi szemmel logikus védekezés akkor is ha véletlen formálta ösztönszerû reflexként rögzült.
Jó napot jó kedvet Mindenkinek
Jó napot jó kedvet Mindenkinek
Nagyon nem adják fel, nem tudom meddig tart. Vége lenne ha elmenekülne a megtámadott házipók, de most már õ is enni akar
Erõs a "házipók" mérge, de az álkaszás is gyõzhet (kisebb kölyökpók ellen) Link
Tudom hogy pontatlan, de egyszerûbb házipók néven emlegetni az üvegházi törpepókot, bocs