Légköroptika
Nola régebben már láttam, de most újra megnéztem a filmet, akkor is tetszett, most is tetszik
Melléknapot (ami gondolom a "Nap füle") sajnos nem mutattak. Ez a képsor naplemente idején erõs hóvihar közeledését jelzi ezért hirtelen menedéket hevenyésznek nádból ("Hóvihar a Hanka tavon" fejezetben)
Idézem:
"Este alkalmam volt megfigyelni egy érdekes meteorológiai jelenséget. Tíz óra tájban feljött a hold, de olyan bágyadt volt, hogy úgyszólván semmi fényt nem árasztott. Rögtön ezután szétoszlott a köd, és ekkor a hold korongjától felfelé és lefelé két hosszú, fényes sugár nyúlt ki, melyek a végük felé elhegyesedtek. Ez a jelenség tizenöt percig tartott, azután megint köd nyomult elõ, a hold újra homályos és szétfolyó lett; apró szemû esõ kezdett szemerkélni, és egészen virradatig nem állt el." Légköroptikus kollegák, feladvány...
"Már reggel észrevettem, hogy a légkörben valami nincs rendjén. A levegõ ködös volt; a kék ég fehéresszürkére változott; a távoli hegyeket egyáltalán nem lehetett látni. Felhívtam Derszu figyelmét erre a jelenségre, és sokat meséltem neki arról, amit a meteorológiából a száraz ködrõl tudtam."
"Hirtelen megint köd támadt. Olyan sûrû volt, hogy úgy látszott: csak erõszakkal lehet keresztülhatolni rajta. Derszu a levegõbe lõtt. Messzire hallatszó, dübörgõ visszhang terjedt szét az erdõben. Most már tökéletesen belezavarodtam a meteorológiába, és felvilágosításokat kértem Derszutól. Gold barátom elégedetten jelentette ki: a köd újbóli megjelenése, a szitáló esõ és a dübörgõ visszhang arra mutat, hogy az esõ legalább virradatig eltolódik."
"Egy rendkívül érdekes elektro-meteorológiai jelenségnek lehettünk tanúi: a tenger villózását és egyidejûleg a Tejút kivételes fényességét figyelhettük meg. A tenger teljesen nyugodt volt, egyetlen csobbanás sem hallatszott, és az egész végtelen víztükör valami homályos, bágyadt fényt sugárzott magából. De idõnként az egész tenger egy csapásra fellángolt, mintha villám szaladt volna végig rajta."
Még üstökös megfigyelést is említ (1907. augusztusában):
"Még napfelkelte elõtt felébresztett az õrszem, és jelentette hogy az égen egy csillag látható farokkal... ...A napkelte még messze volt, de a csillagok már halványodni kezdtek. Keleten, alacsonyan a látóhatáron ott ragyogott a hosszú farkú üstökös."
Utánanéztem, a C 1907 L2 (Daniel) üstökös volt. Magyar vonatkozása, hogy Ady Endre is észlelte elõzõleg 1907. júniusában az Eiffel toronyról, cikket és verset írt róla
Orbitális helyzet a két idõpontban
Akira Kurosawa filmjeit kedvelem, különösen történelmi filmjeit. Évtizedekkel ezelõtt láttam, de a mai napig megmaradt bennem az "Élni" (1952-es) c. filmje, mely egy hétköznapi hivatalnokról szól. A film elején hallani a narrátort "Ez az ember még mit sem sejt róla, hogy rákos. Az élet minden jele nélkül tölti mindennapjait." A történet során a haldokló férfi ráébred: élni úgy tud, ha értelmet ad életének. Kijárja, hogy épüljön egy park egy szegény környéken a gyermekek számára, s mire az elkészül, õ meg is hal. Záróképsorain a hintán ül és egy kedves gyerekdalt dúdol, majd alakja lassacskán szertefoszlik és a hinta üresen leng tovább. A látszólag eseménytelen film egy érdektelen ember történetérõl szól, mégis végig leköt és elgondolkodtat

"Este alkalmam volt megfigyelni egy érdekes meteorológiai jelenséget. Tíz óra tájban feljött a hold, de olyan bágyadt volt, hogy úgyszólván semmi fényt nem árasztott. Rögtön ezután szétoszlott a köd, és ekkor a hold korongjától felfelé és lefelé két hosszú, fényes sugár nyúlt ki, melyek a végük felé elhegyesedtek. Ez a jelenség tizenöt percig tartott, azután megint köd nyomult elõ, a hold újra homályos és szétfolyó lett; apró szemû esõ kezdett szemerkélni, és egészen virradatig nem állt el." Légköroptikus kollegák, feladvány...
"Már reggel észrevettem, hogy a légkörben valami nincs rendjén. A levegõ ködös volt; a kék ég fehéresszürkére változott; a távoli hegyeket egyáltalán nem lehetett látni. Felhívtam Derszu figyelmét erre a jelenségre, és sokat meséltem neki arról, amit a meteorológiából a száraz ködrõl tudtam."
"Hirtelen megint köd támadt. Olyan sûrû volt, hogy úgy látszott: csak erõszakkal lehet keresztülhatolni rajta. Derszu a levegõbe lõtt. Messzire hallatszó, dübörgõ visszhang terjedt szét az erdõben. Most már tökéletesen belezavarodtam a meteorológiába, és felvilágosításokat kértem Derszutól. Gold barátom elégedetten jelentette ki: a köd újbóli megjelenése, a szitáló esõ és a dübörgõ visszhang arra mutat, hogy az esõ legalább virradatig eltolódik."
"Egy rendkívül érdekes elektro-meteorológiai jelenségnek lehettünk tanúi: a tenger villózását és egyidejûleg a Tejút kivételes fényességét figyelhettük meg. A tenger teljesen nyugodt volt, egyetlen csobbanás sem hallatszott, és az egész végtelen víztükör valami homályos, bágyadt fényt sugárzott magából. De idõnként az egész tenger egy csapásra fellángolt, mintha villám szaladt volna végig rajta."
Még üstökös megfigyelést is említ (1907. augusztusában):
"Még napfelkelte elõtt felébresztett az õrszem, és jelentette hogy az égen egy csillag látható farokkal... ...A napkelte még messze volt, de a csillagok már halványodni kezdtek. Keleten, alacsonyan a látóhatáron ott ragyogott a hosszú farkú üstökös."
Utánanéztem, a C 1907 L2 (Daniel) üstökös volt. Magyar vonatkozása, hogy Ady Endre is észlelte elõzõleg 1907. júniusában az Eiffel toronyról, cikket és verset írt róla


Akira Kurosawa filmjeit kedvelem, különösen történelmi filmjeit. Évtizedekkel ezelõtt láttam, de a mai napig megmaradt bennem az "Élni" (1952-es) c. filmje, mely egy hétköznapi hivatalnokról szól. A film elején hallani a narrátort "Ez az ember még mit sem sejt róla, hogy rákos. Az élet minden jele nélkül tölti mindennapjait." A történet során a haldokló férfi ráébred: élni úgy tud, ha értelmet ad életének. Kijárja, hogy épüljön egy park egy szegény környéken a gyermekek számára, s mire az elkészül, õ meg is hal. Záróképsorain a hintán ül és egy kedves gyerekdalt dúdol, majd alakja lassacskán szertefoszlik és a hinta üresen leng tovább. A látszólag eseménytelen film egy érdektelen ember történetérõl szól, mégis végig leköt és elgondolkodtat
Kuroszava elég akkurátusan képes volt kivárni a megfelelõ pillanatokat a filmjeinél, de nem tudom, hogy mennyire volt "szöveghû".
Szép estét!
A filmet láttam én is úgy 30-40 évvel ezelõtt. Az emlitett fénytünemény megfilmesitésére sajnos nem emlékszem.
A filmet láttam én is úgy 30-40 évvel ezelõtt. Az emlitett fénytünemény megfilmesitésére sajnos nem emlékszem.
Errõl jut eszembe egy kedves könyvem pár sora: "Bíborvörös esti pír és virradat elõtti köd a láthatáron - biztos elõjele annak, hogy reggel fagy lesz. Így is lett. A felkelõ nap homályos, alaktalan volt. Fényt még csak adott, de meleget nem. A napkorongtól felfelé és lefelé fényes sugarak indultak ki, két oldalán pedig szivárványszínû, fénylõ foltok látszottak, amelyeket a sarkvidéken élõ népek "a nap fülé"-nek hívnak." Link
Egy Kurosawa film is készült belõle, de sajnos csak egyszer láttam és nem emlékszem, hogy ezt megjelenítették-e. Link
Egy Kurosawa film is készült belõle, de sajnos csak egyszer láttam és nem emlékszem, hogy ezt megjelenítették-e. Link
Természetesen gyémántport viszek fel. A szükséges mennyiséget kitalálom.
"a dagadt ruhát másra"
Két lehetõség van: lehozod a Napot, vagy felviszed a gyp-t. :-)
Két lehetõség van: lehozod a Napot, vagy felviszed a gyp-t. :-)
Ma reggel Egerben volt némi gyémántpor hullás, de a napsütésért kb 800-850m-re kellene felmenni. Hagynom kellene a munkát és máris indulni...
en_itt: ahogy besüt a hegyek közé a nap, az valami zseniálisan szpép!!! A Vénusz-öve is szuper! Ügyes vagy!!!
Balixus: az a baj, hogy én is még csak mások képén láttam... Kell egy adag szerencse hozzá, hogy észlelje az ember!
Balixus: az a baj, hogy én is még csak mások képén láttam... Kell egy adag szerencse hozzá, hogy észlelje az ember!
Gratula mindenkinek a képekhez!
Ma végre elõször kijutottam a szabadba hogy kiprobaljam az uj fenykepezõt. Sajnos a késõi indulás és a hideg megakadályozta hogy sokat kisérletezgessek a beállításokkal. (node majd legközelebb
)
Pár kép hogy végül mi lett belõle:
- naplemente a völgyben a hegyrõl nézve: Link Link
- a föld árnyéka keletfelé tekintve: Link Link Link
- mielött elértük volna az autót, még ez tárult búcsúzóul a szemünk elé: Link Link
Ma végre elõször kijutottam a szabadba hogy kiprobaljam az uj fenykepezõt. Sajnos a késõi indulás és a hideg megakadályozta hogy sokat kisérletezgessek a beállításokkal. (node majd legközelebb
Pár kép hogy végül mi lett belõle:
- naplemente a völgyben a hegyrõl nézve: Link Link
- a föld árnyéka keletfelé tekintve: Link Link Link
- mielött elértük volna az autót, még ez tárult búcsúzóul a szemünk elé: Link Link
Ne viccelj! Az OPOD-ot soha nem lehet megunni.Bár az is igaz,hogy ha valami hazai akkor jobban értékelem.
És,hogy ilyen figyelmetlen voltam azthittem csak klasszikus szivárvány és most olvasom,hogy moonbow O.o.Az ilyenrõl is most hallok elõször,de komolyan
És,hogy ilyen figyelmetlen voltam azthittem csak klasszikus szivárvány és most olvasom,hogy moonbow O.o.Az ilyenrõl is most hallok elõször,de komolyan
Húha! Kovácsatesz, csúcs képek!!!!!!
Zsófi, a lámpásod nekem is nagyon bejön :-)
Tök szuper, hogy akkor is remekmûvek születnek, ha gyakorlatilag semmi se történik odakinn!
Aki még nem unja, mai OPOD: Link
Fain holdszivárvány Új-Zélandról!
Zsófi, a lámpásod nekem is nagyon bejön :-)
Tök szuper, hogy akkor is remekmûvek születnek, ha gyakorlatilag semmi se történik odakinn!
Aki még nem unja, mai OPOD: Link
Fain holdszivárvány Új-Zélandról!
Köszi!
Ezt a mai kis napsütést jóval többre értékeltem, mint a tegnapi egész naposat.
Szeretem a ködös idõt is, de most nehezemre esett visszamászni.
Ezt a mai kis napsütést jóval többre értékeltem, mint a tegnapi egész naposat.
Hull a gyp már egy órája ,de sajna nagyon gyenge intenzitással. Viszont itt van napsütés és a naposzlop alsó felénél és az alnapnál csillognak rendületlen. A felszínen ahol éri a nap már olvad...
Itt este hullott a gyp, de olyan szinten, hogy friss lepel képzõdött belõle.
Nézegettem ma, nem látni felszíni halot, de a zúzmara nagyon látványos.
Nézegettem ma, nem látni felszíni halot, de a zúzmara nagyon látványos.
Itt is hull a gyp, de mivel gyenge köd és 8 okta stratus van, ezért nem produkál semmi légköroptikai jelenséget...
Bár nem légköroptika, de 18:42-kor volt egy kisebb földrengés itt.. halak vize belengett tõle akik a szõnyegen vannak.. kb. 1-2 mp-es volt és még egy kis morajlása is volt.. Érezte még más is?
Nagyon szép képek, mûvészi kompozíciókkal : ) 129-es a kedvenc : )
(Holdkeltéztem ma, de nem volt semmi izgi ,: ) Link )
(Holdkeltéztem ma, de nem volt semmi izgi ,: ) Link )
Nagyon szép képek... hát mit is mondjak hozod a szokásos formádat.
Szép a napfény visszaverõdéses szintúgy a kacsás meg a madaras is nagyon ott van.
Többieknek is nagy Grat. Én most viszont fotózni nem tudok mert lebetegedtem pedig ma is lenni mit fotózni
Szép a napfény visszaverõdéses szintúgy a kacsás meg a madaras is nagyon ott van.
Többieknek is nagy Grat. Én most viszont fotózni nem tudok mert lebetegedtem pedig ma is lenni mit fotózni
Rafi képeit illetõen egyetértek! Én még rossz képet nem láttam tõle. :-)
Köszönöm Neked is!
Köszönöm Neked is!
Hull a gyp, de most sajnos megint visszamászott a stratus, nem látni semmit.Korábban az alnap helyén szépen csillogott.
Noli, gratulálok!!!
Rafy, szerintem bármelyik nap készült fotóid között akad EPOD-OPOD-nak való!
Rafy, szerintem bármelyik nap készült fotóid között akad EPOD-OPOD-nak való!
Köszönöm szépen! :-)
Füreden voltam fotózni, szétfagytam, nemrég estem haza... Képek késõbb!
Füreden voltam fotózni, szétfagytam, nemrég estem haza... Képek késõbb!
Úúú gratula! Nagyon látványos KH köd!
Azthiszem nekemis kellene lassan valami EPOD-OPOD képet készítenem... vagy valmai APOD-osat!
Azthiszem nekemis kellene lassan valami EPOD-OPOD képet készítenem... vagy valmai APOD-osat!
Noli GRATU AZ EPODHOZ!!!! : ) Nagyon klassz kép!
(egyébként neki ment, de akkor jöttem rá, hogy még idõzítõn is volt és a következõ képen már rajta se volt ,: D jee..)
Alex, szerintem is jól lehet látni az oszlopot!! : ) És az infóddal együtt külön értékes!! Grat! : )
(egyébként neki ment, de akkor jöttem rá, hogy még idõzítõn is volt és a következõ képen már rajta se volt ,: D jee..)
Alex, szerintem is jól lehet látni az oszlopot!! : ) És az infóddal együtt külön értékes!! Grat! : )





