Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Erõteljes emelt konvekció indult a környéken. Mozdulatlan a levegõ.
Szerk: sajnos megérkezett a szél....
Szerk: sajnos megérkezett a szél....
-------------------
Dávid, tõlem K-re van némi keletkezés, de az egész ÉK felé megy. És hát igen, ahogy már tegnap vártam, szépen kifutott a talajfront. Volt némi villogás ÉNy felé az elhúzó rendszerbõl, oszt jónapot
Egy órával ezelõtt megjött a viharos északi szél, dönget rendesen.
A fülledtséget - és a délutáni ígéretes gomolyfelhõket - pillanatok alatt felszámolta.
A fülledtséget - és a délutáni ígéretes gomolyfelhõket - pillanatok alatt felszámolta.
Felénk lehet vmi egyáltalán? Ha igen kb mikor.
Mert a keletkezés nagyon É-on van és ÉK-i irányba baktat.
A szél is még mindig K-DK-i.
Mert a keletkezés nagyon É-on van és ÉK-i irányba baktat.
A szél is még mindig K-DK-i.
Nem bírom egyszerûen magamban tartani, az idei nyár, idáig a legsiralmasabb mióta élek. -Nem országos viszonylatban, hanem a térségemnél- Ha úgy nézzük, egy darab normálisabb zivatar volt nyár eleje fele, 19 mm csapadékkal, és lényegében kifújt. Nincs esõ se. Néha úgy érzem magamban, hogy lehetetlen dolgokra vágyom, hogy nyáron legyen zivatar (nem 1 db), télen meg havazzon (normálisabban). Egyszerûen kikészít az idõjárás.
Egyszer elzarándokolok arra, hogy lássak messzirõl igaz élõ zivatarfelhõt.
Nyuli: a zivatar-mágnest kösd be fordítva.
Nyuli: a zivatar-mágnest kösd be fordítva.
Kíváncsi leszek a következõ órára, vagy terjed tovább kelet felé a keletkezés, vagy pedig téged valóban átugorva az Ény-i határnál kezdõdik intenzívebb konvekció.
No, eddig a szokásos menet; már délután látszott a radaron, hogy elkerül, pedig még messze volt; most a városhatár elõtt kanyar balra, irány ÉK. Ez van. Ja, a szél megjött, kellemesen kavarja a port
Megtörtént már.
Nagyon szimpatikus egyébként a térség éghajlata,télen és nyáron is.
Lassacskán a Fertõ-tó tág térségében is beindulhat a keletkezés.
Nagyon nyomasztó, fülledt meleg van, mai Tmax 34,1°C lett.
Nagyon nyomasztó, fülledt meleg van, mai Tmax 34,1°C lett.
Es a med. ciklonok sokkal magasabb nedvességtartalmú levegövel gazdálkodhatnak ott délen, mint a mérsékeltövi ciklonok messze északon a norvég hegyeknél, így pár nagy dobással lekörözik azokat...
fetcroll: ez azért annyira nem vicces
fetcroll: ez azért annyira nem vicces
Leginkább a téli félévben szokott extrákat produkálni az a környék. Az enyhe, páradús légtömegek nekikenõdnek a hegyeknek. Majd figyeld azt a térséget mediciklonos helyzetekben. Gyakran robbannak ott ki MKR-ek, 100+mm-es csapimennyiségeket ledobva...
Rövid nagycseppes zápor volt, épp, hogy csak a port verte el.
A nap közben végig sütött.
A nap közben végig sütött.
Zalaegerszeg felé Zalabér irányából 13 óra körül, Pakod és Pókaszepetk között a Zala bal partjától kb 200m-re 150m-en belül két porödöggel találkoztam. Magasságuk kb. 10-15m lehetett.
Szúrópróba szerûen a cseh radarképre tekintve megint squall-line-t fedeztem fel. Komolyan nem is mondok inkább semmit...
Nem baj, jó lesz nekünk a szélvihar is csapadék nélkül.
Alapítottunk páran egy páran skype-on egy idõjárással kapcsolatos csoportot. Akinek van skype-ja és szeretne csatlakozni az vegyen fel engem Skype-ra, és hozzáadom a csoporthoz. kunkli.istvan a nevem ott, vagy itt egy privát üzenetben való megkeresés. Szívesen várunk mindenkit.
Engem is meglepett a sok-sok gomoly délután, no meg most. Nem számítottam rá. Talán lesz pár zápor ide is...
Nahát, ez amolyan "csakazértselegyenigazad" zivatar, tényleg nagy mákod van vele.
De a java estére érik.
De a java estére érik.
Márpedig ha kötve hiszed, ha kötetlenül, a "norvég hegyekben" kevesebb az éves átlagcsapadék, mint ott.
A Dunántúl is kitermelhetné már végre,eddig termelés siralmas volt
.
Erõsen felhõs az ég a gomolyoktól..
Észak-Ausztria pedig kitermelte az elsõ zivatarjait.
Észak-Ausztria pedig kitermelte az elsõ zivatarjait.
Nem nem, Budva nem obolben van...Ez a Kotori obol!Hat ezek a hegyek sok mindent lattak mar idojaras teren,illetve a hegyen tul 3-4m havak vannak telen.
"És az erdõsültség csökkenése mind országunkban, mind világszerte félelmetes méretû."
Kicsiny hazánkban és kicsiny kontinensünkön(!) egyáltalán nem csökken az erdõborítottság, az erdõterületek aránya.Sõt,ahogy Nanó írta, hazánkban folyamatosan nõ az erdõsültség. 2009-ben lépte át a két millió hektárt, a trianoni egy millióhoz képest.Ma már a 21%-os országos területi arányon is túlvagyunk.Ezen belül a természetes és természetközeli erdõk aránya is nõtt, nem csak az ültetvényszerûen kezelt erdõké.Pont tõled lenne jó, ha ezek a sötét zöld orbitális csúsztatások (finom voltam!) nem hangaznának el széles grénum elõtt...ha már Ipoly Erdõs túrákon is jártál...
..
Szóval nincs erdõirtás Magyarországon.Fakitermelés van.Az elõbbi az mûvelési ág megváltoztatással jár.Lsd. olajpálma ültetvények Madagaszkáron.
Kicsiny hazánkban és kicsiny kontinensünkön(!) egyáltalán nem csökken az erdõborítottság, az erdõterületek aránya.Sõt,ahogy Nanó írta, hazánkban folyamatosan nõ az erdõsültség. 2009-ben lépte át a két millió hektárt, a trianoni egy millióhoz képest.Ma már a 21%-os országos területi arányon is túlvagyunk.Ezen belül a természetes és természetközeli erdõk aránya is nõtt, nem csak az ültetvényszerûen kezelt erdõké.Pont tõled lenne jó, ha ezek a sötét zöld orbitális csúsztatások (finom voltam!) nem hangaznának el széles grénum elõtt...ha már Ipoly Erdõs túrákon is jártál...
Szóval nincs erdõirtás Magyarországon.Fakitermelés van.Az elõbbi az mûvelési ág megváltoztatással jár.Lsd. olajpálma ültetvények Madagaszkáron.
Erre is tele van gomollyal,annyira hogy már a Napot is eltakarják.
Remélem a csehek télen nem kapnak egy medit sem.
Itt is ac castok sorakoznak fel a szemlére.
Hehe, mi azért kaptunk egy kis esélyt.
Itt is ac castok sorakoznak fel a szemlére.
Hehe, mi azért kaptunk egy kis esélyt.
Fülledt meleg van amolyan vihar elõtti csend, ha nem tudnám hogy semmi sem lesz este, még azt hihetném az évszázad vihara közeleg....
Néha mérsékelt Ék-i szél van, Ény felé némi Ac látható...
Néha mérsékelt Ék-i szél van, Ény felé némi Ac látható...
Azért lesz zivatar országon belül is, ha nem is ez lesz a jellemzõ.. 
Nem semmi egyébként, amit a Csehek és É-Ausztria kap ma, ott lesznek darálós szupercellák is..
Nem semmi egyébként, amit a Csehek és É-Ausztria kap ma, ott lesznek darálós szupercellák is..
GFs ad egy kicsi nem talajról induló labilitást estétõl, az elég lehet a záporokhoz amiket várunk. Zivatar szerintem nem alakul ki, a holnapi nap meg megnit érdekes lesz, mert nyugaton stabilnak néz ki a légkör, mégis ide is adnak zivatarokra esélyt a modellek északi szél mellett....
UM nagyon szép keddre,jó kis konvektív napunk lehet valóban. A front az éjszakai érkezés után itt maradhat a Dunántúl illetve a középsõ országrész felett jó egy napig,sõt a nyugati határszélig vissza is hullámozhat holnap.
Ma lesz még elõrejelzés délelõtt?
Ma lesz még elõrejelzés délelõtt?
Ez a kép a budvai öbölben készült? Gyönyörû a táj, én 2009-ben voltam ott.
Tegnap egy cb volt a Lovcen hegy felett,persze nem maszott le ott is maradt!Meglatjuk Europa legcsapadekosabb helyen lesz e valami erdekesseg

Tartom, hogy éjféltõl lehet helyi keletkezés, számomra a kérdés az, hogy zivatarok is lesznek-e, vagy inkább csak kiadós záporok.
Nyuli, nálad komoly locsolás lehet.
Nyuli, nálad komoly locsolás lehet.
Nem vagyok nyár vagy melegellenes, de nálam a tûréshatár úgy 32-33 fok. Ha száraz meleg és éjjel 10 fok körül van mint most, akkor még a 33 is elmegy, de ha fülledt és éjjel is 20 fok, akkor a 30 is sok lehet. Persze ez nem kívánságmûsor, de voltak olyan nyarak, ahol 33 fok volt az SZR...régen...
Most még bizakodóbb vagyok, komolyabbak tûnik a mûholdképen a front, egyre inkább bízom abban, hogy csapadékot is hoz meg utána már itt (nem az Alföldön) nem megy 30 fölé az idén. Gyorsan melegszünk ma a 14 fokról, ha marad a napi 20+ hõingás(3 napja ez megy) még lehet, hogy elcsípjük a 33-34-et, de Ausztriában erõsen felhõsödik, sõt esik is, bízom, hogy a talajfront ideér délután...
Sokszor írják, hogy a nyár a legcsapadékosabb évszak. Sajnos ez a záporos csapadék miatt azt eredményezi, hogy leeshet pár nap alatt akár 50-100 mm is, ugyanakkor ha éppen elkerül a CB egy hónapig is szárazon maradhatunk.Ráadásul a nyár a télnél 20, a tavasznál és õsznél 10 fokkal melegebb. Ebbõl az következik, hogy olyan nagy a párolgás, hogy akármennyi esõ esik, ha melegebb az idõ a szokásosnál akkor is kiszárad a talaj. Vagyis nem csak a mm-eket kell nézni, hanem a T-t, Rh-t, idõbeli és térbeli eloszlást is. És akkor természetes lesz (és régen is az volt), hogy a nyár a legszárazabb évszak. Ebbe jobb beletörõdni. Az utóbbi évtizedben nõtt a nyarak átlagcsapadéka és az aszályok gyakorisága is. Éppen a fent leírtak miatt: a puszta csapadékadatokat hiába misztifikáljuk, sokat nem mondanak az állapotokról. Miért írtam ezt ?
Tavaly itt júl-aug-ban közel 80 mm esett és borzalmas szárazság és pocsék termés volt. Most 8 mm, még sincs olyan rossz helyzet, mint tavaly. Nem mindegy az elõzmény és tavaly több volt a hõségnap és átlag T, mint az idén. Hiába van nappal elég meleg most is, ha éjjel alaposan lehûl a levegõ (csak egy hét volt, amikor ez nem valósult meg, a többi hét elviselhetõ volt).
Most még bizakodóbb vagyok, komolyabbak tûnik a mûholdképen a front, egyre inkább bízom abban, hogy csapadékot is hoz meg utána már itt (nem az Alföldön) nem megy 30 fölé az idén. Gyorsan melegszünk ma a 14 fokról, ha marad a napi 20+ hõingás(3 napja ez megy) még lehet, hogy elcsípjük a 33-34-et, de Ausztriában erõsen felhõsödik, sõt esik is, bízom, hogy a talajfront ideér délután...
Sokszor írják, hogy a nyár a legcsapadékosabb évszak. Sajnos ez a záporos csapadék miatt azt eredményezi, hogy leeshet pár nap alatt akár 50-100 mm is, ugyanakkor ha éppen elkerül a CB egy hónapig is szárazon maradhatunk.Ráadásul a nyár a télnél 20, a tavasznál és õsznél 10 fokkal melegebb. Ebbõl az következik, hogy olyan nagy a párolgás, hogy akármennyi esõ esik, ha melegebb az idõ a szokásosnál akkor is kiszárad a talaj. Vagyis nem csak a mm-eket kell nézni, hanem a T-t, Rh-t, idõbeli és térbeli eloszlást is. És akkor természetes lesz (és régen is az volt), hogy a nyár a legszárazabb évszak. Ebbe jobb beletörõdni. Az utóbbi évtizedben nõtt a nyarak átlagcsapadéka és az aszályok gyakorisága is. Éppen a fent leírtak miatt: a puszta csapadékadatokat hiába misztifikáljuk, sokat nem mondanak az állapotokról. Miért írtam ezt ?
Tavaly itt júl-aug-ban közel 80 mm esett és borzalmas szárazság és pocsék termés volt. Most 8 mm, még sincs olyan rossz helyzet, mint tavaly. Nem mindegy az elõzmény és tavaly több volt a hõségnap és átlag T, mint az idén. Hiába van nappal elég meleg most is, ha éjjel alaposan lehûl a levegõ (csak egy hét volt, amikor ez nem valósult meg, a többi hét elviselhetõ volt).