Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Ámen!
Bár az eddigi elõrejelzések és az ebbõl megvalósult események tükrében nem fogadnék rá nagy összegben hogy tényleg meg is valósul.
Köszi
Szerintem lp sc volt, 20 feletti nyírás mellett csak bepörgött, meg hát ha dörgött is az ég azt jelenti zivatarról beszélhetünk. Majd talán nálam jobban hozzáértõk megmondják
Délután talán még lesz akció!!!
Szép! 
Itt nem valami látványosak a cuccok, de most is dörrennek be a folyamatosan keletkezõ záporok.
Itt nem valami látványosak a cuccok, de most is dörrennek be a folyamatosan keletkezõ záporok.
Éjszakára az AROME illetve a WRF is milyen komoly rendszert vár,a Pécs-Balaton-Bakony útvonalon.
Flurries
Volt látvány, dörgésre ébredtem, ami hihetetlen érzés volt, fõleg, hogy 40es északi szél tombolt.... Sok lecsapót láttam, aztán északra tõlem már szétesett az egész. A gfs nyírás térképe alapján szerintem lp sc volt legalább az egyik cella. Gyönyörû volt ahogy ellentétes áramlásnál (alul-felül) jött és gyûrte be maga alá az északról száguldó pamacsokat kép: Link time lapse: a minõség borzalom, de nem volt kedvem kivárni míg délig felteszi jobb felbontásban, a videó bal oldalán látni a forgást Link
15-17m/s jelenleg. A D-T közén még nincs ennyi, de itt halmozódik az Sbcape.
A reggeli réteges Ac.felhõzet kezd felszívódni, felvonulóból elvonuló lett.Újra a napfényé a fõszerep.
Érdekes az európai sat24 térkép, a földközi tenger genovai öblében kezd egy medi-ciklon kialakulni? Vissza pörgés enyhén már látszik.
Érdekes az európai sat24 térkép, a földközi tenger genovai öblében kezd egy medi-ciklon kialakulni? Vissza pörgés enyhén már látszik.
A GFS amondó, hogy még kaphatunk mi is csapadékot, de az AROME és az UM már nem vár errefelé semmit, csak a szelet kora estétõl. Hadd legyen jó kis porvihar már megint
Hol máshol lenne riasztás? Link
Ha annyi alkalommal esne esõ erre,mint amennyiszer fúj a szél simán nekiállhatnánk rizst is termeszteni. A tûzijáték necces lehet,mert erre a Balaton környékén zivatarok akkor már nem zavarnak be,a szél meg pont a határon van jelenleg 30-40 km/h-s alapszél mellett vannak 60-70-es lökések. Bár jelentõs gyengülést tényleg nem mutatnak a modellek,elég egy keveset is mérséklõdnie,60 km/h alatt megtartják.
Sajnos megint tombol, bõg a szél. Éjjel volt egy nagy cseppes de rövid és mindössze nyomnyi mennyiséget adó záporom, zivatar tevékenységet nem észleltem, legalábbis nem keltem fel rá:-) Viszont az elõrejelzések, fáklyák és a nagy térségi légkörzés átalakulása már biztató, talán egy jó adag esõ mindenhova elérhet, ráadásul gyakori frontátvonulás is elképzelhetõ. Mellé kellemes nyári végi idõ lesz hõség nélkül, sõt olykor már fázhatunk is:-)
Eddig ma (tegnap semmi) két záporcsepegés volt és távoli dörgések néha. Csapadék 0 mm, de legalább a hõségnek lõttek, game over.
Eddig 0,5 mm, talán kissé átnedvesedett már a légkör, dél felé pedig újabb záporok robbannak.
09:40 körül szépen beleerõsített a zápor, így hamar le is jött belõle 2 mm.
Aztán késõbb, amikor csendesedett, északkelet felé ismét bedörrent, és most is lehet onnan halk morajlásokat hallani.
Aztán késõbb, amikor csendesedett, északkelet felé ismét bedörrent, és most is lehet onnan halk morajlásokat hallani.
Ami tõlünk már elment É-ra, az nem SC? Már a Floo-éknál is rendetlenkedett, most meg mintha Vép körül újra erõsödne.
Nyugat felé szép zivatar vonul el, ezután a radart és a mûholdat elnézve kisüt majd a Nap...
A szél továbbra is tombol...hordja a port
A szél továbbra is tombol...hordja a port
A radarképet nézve úgy látszik, jelenleg a Keszthely-Gyõr vonal a nyerõ zivatarok szempontjából -talán a legjobb az egész Dunántúlon.
Én a vonaltól dk-re, Csopakon (Balaton, keleti medence) figyelem az események alakulását. Itt sok minden eddig nem történt a késõ este óta erõs, idõnként viharos szélen kívül. Erõsen felhõs illetve borult az ég, de eddig nem esett egy csepp sem. Összehasonlíthatatlanul hûvösebb, frissebb most a levegõ, mint tegnap ilyenkor. A hidegfront, ha sok csapadékot nem is, de jelentõs lehûlést biztosan hoz.
Ezt a Bakonyból a Balatonra lecsapó bukószelet ajánlom a térségben lakó, vagy ott nyaraló kollégák szíves figyelmébe. Nagyon jópofa, érdekes jelenség. A hidegfront érkezése elõtti éjszakán holtbiztos számíthatunk a fellépésére. Sötétedés után, hirtelen tör ki, és roppant erõs tud lenni.
A radar által mutatott, "libasorban" vonuló felhõtömbök mindenesetre felvetik a komoly szélnyírás gyanúját. Van valakinek ezzel kapcsolatos számadata?
Tekintve a (feltételezett) nagy nyírást, az ország középsõ része -ahova majd délután érkezik a front- helyenként nagyot kaphat.
Én a vonaltól dk-re, Csopakon (Balaton, keleti medence) figyelem az események alakulását. Itt sok minden eddig nem történt a késõ este óta erõs, idõnként viharos szélen kívül. Erõsen felhõs illetve borult az ég, de eddig nem esett egy csepp sem. Összehasonlíthatatlanul hûvösebb, frissebb most a levegõ, mint tegnap ilyenkor. A hidegfront, ha sok csapadékot nem is, de jelentõs lehûlést biztosan hoz.
Ezt a Bakonyból a Balatonra lecsapó bukószelet ajánlom a térségben lakó, vagy ott nyaraló kollégák szíves figyelmébe. Nagyon jópofa, érdekes jelenség. A hidegfront érkezése elõtti éjszakán holtbiztos számíthatunk a fellépésére. Sötétedés után, hirtelen tör ki, és roppant erõs tud lenni.
A radar által mutatott, "libasorban" vonuló felhõtömbök mindenesetre felvetik a komoly szélnyírás gyanúját. Van valakinek ezzel kapcsolatos számadata?
Tekintve a (feltételezett) nagy nyírást, az ország középsõ része -ahova majd délután érkezik a front- helyenként nagyot kaphat.
A mûholdat megvizsgálva jelenleg amondó vagyok, hogy keletebbre is eljutott már a nedvesebb levegõ. Az a szalag szépen rá fog húzódni a Tiszántúlra is napközben Jugoszlávia irányából.
A modellek alapján meglepne, a mûhold alapján viszont egyeltalán nem, ha a Tiszántúlon is lenne móka.
A modellek alapján meglepne, a mûhold alapján viszont egyeltalán nem, ha a Tiszántúlon is lenne móka.
Látom, ráharaptál a csemegére!
Én kedvelem ezt az igét, általánosban használta gyakran az ofõm.
Én is szoktam ziviknél mondani, szerintem találó, fõleg az elsõ jelentés.
---
Elég kis karcsú esélyeink vannak erre a hétre. Viszont Szegeden szerintem ma jó kis zivi lehet este.
---
Elég kis karcsú esélyeink vannak erre a hétre. Viszont Szegeden szerintem ma jó kis zivi lehet este.
...mindig elfelejtem, hogy ez a '13 szezon.
Elvileg telitalálat volt (radarok alapján), de nem esett egy árva csepp sem...na meg az is közre játszott, hogy az utolsó 5 méteren szétesett a Cb-m.
Elvileg telitalálat volt (radarok alapján), de nem esett egy árva csepp sem...na meg az is közre játszott, hogy az utolsó 5 méteren szétesett a Cb-m.
Persze, most végeztem az esõtánccal 
De most tényleg, mintha alakulna délen egy cella. Talán (de csak nagyon halkan...)
De most tényleg, mintha alakulna délen egy cella. Talán (de csak nagyon halkan...)
Fél órás zivatar volt. Hatalmas lecsapókkal. A központja tõlünk néhány km-re Nyugatra volt, még szemerkél. Nem néztem, de kb. 5mm csapadékot kaphattunk.
10 napot Lienzben (Osttirol, Dolomitok) töltöttünk el, hihetetlen érdekes helyen, a völgy fölötti faluban 1000 méteren laktunk. A frontok (2 volt) nyugatról jöttek be a medencébe, szenzációsan lehetett követni az eseményeket fentrõl nézve. Mikor a csapadéksáv a medence keleti részére ért, minden alkalommal besütött alá a nap és fantasztikus szivárvány (néha dupla) volt belõle, sõt egyik reggel a kelet felõl besütõ nap is szivárványt csinált a szitálásra rásütve. Lehet böngészni, visszatekerni akár télig is ezt a webkamot: Link
Összességében elmondható, hogy kint is nagy szárazság van, és 2000 alatt igen sok helyen kiégett a fû, amire ott igen ritkán van példa. Pl, Lienz (345mm ha igaz Link ), idén kevesebb csapadékot mért, mint Veszprém (570 körül). Sztem nem jó a Lienz adat.
Összességében elmondható, hogy kint is nagy szárazság van, és 2000 alatt igen sok helyen kiégett a fû, amire ott igen ritkán van példa. Pl, Lienz (345mm ha igaz Link ), idén kevesebb csapadékot mért, mint Veszprém (570 körül). Sztem nem jó a Lienz adat.
Elég komoly lecsapók,esõ nulla.Eltakaródhatna már ,nem tok nyugodtan netezni haszna meg úgy sincs.
Ez közben eléggé begorombult, percenként dörög, markáns csapisávok, meglátjuk mit alkot. 
Peti, Csanaknak is kialakult egy, nézz csak el dél felé..
Peti, Csanaknak is kialakult egy, nézz csak el dél felé..
Messze még a hajnal, addig sokminden történik sajnos...
Közben Dny felé ágyúlövés szerû dörejek, kár hogy elkerül Ny-nak...
Közben Dny felé ágyúlövés szerû dörejek, kár hogy elkerül Ny-nak...
Holnap hajnalban még esedékes egy rendszer, van ugyan bizonytalanság, de az jó lehet neked is.
Közben lecsapózik keletre, dél felõl pedig közeledik a csapadék.
Közben lecsapózik keletre, dél felõl pedig közeledik a csapadék.
De igen... elkerül. Vicces
Tipikus mézesmadzagos dolog! 1-2km-re húzzák tõlem, hatalmas dörgések mellett.
Tipikus mézesmadzagos dolog! 1-2km-re húzzák tõlem, hatalmas dörgések mellett.
Csak a szokasos! Keveri a port meg a pollent a viharos ENY-i szel. Idojaras en igy szeretlek
Tegnap 21.45-kor erõsödött meg az É-i szél. Pontban 0.00 órakor jött egy kis zivatar 1mm-rel. Reggel 6-kor is volt egy kis esõ, szintén egy "vézna" zivatar. Most pedig száraz zivatar van, kb 20 perce tõlünk D-DNy-ra van egy cella, ami egyre hangosodik. Nyuli, mégsem megyek, megvárom hátha ideér Floo komolyabb zivije.
Sajnos én szokás szerint csak a szelet kaptam, a cellád mire ideért volna bedöglött. Most délkelet felé van egy cella, amibõl dörög, de ez is elkerül.
A Bakony felõl néha morgás hallatszik,de ezek pályája még Ny.-ra halad tõlem!Persze radar most döglõdik megint,nehogy követni lehessen
Az OMSZ. Figyelõre alapján szigorúan magánvélemény,s nem riogatás.
e úgy gondolom a Balatoni tûzijátékoknak mára annyi, de lehet hogy B.pestinek is.
A szél- szél!! Ahogy átvánszorgott ajka felõl a hegygerincen a cella, máris rútul pofán vágta a Kisalföld felõl az Ény-i szél, oszt jó napot!