Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A kora délutáni zivatarból (17 mm) és a 16h utáni záporból (12 mm) összesen 29 mm a mai nap csapadéka. Azt hiszem a szerencsés helyszínek egyike volt ma a miénk.
A "csömöri akció"lassan távolodik ,nyugat felõl átmenetileg stabilizálódik a légkör.Úgy néz ki ma 29mm-el zárjuk a napot,de volt az országban olyan terület ahol ennél több is esett.Viszont ezt a közel 30mm-ert olyan hamar beszívta a száraz talaj mint a sicc.Nagyon jó esély van arra,hogy a következõ egy-két napban az ország azon területei is kapnak jelentõsebb csapadékot amelyek idáig kimaradtak.Úgy legyen!
Ismét esik, eddig 23 mm esett ma két zivatarból és még lehet, hogy nincs vége, a prognózis ide tökéletes volt.
Mit keresel Csömörön? Csömöröd lett Pesttõl?
Örülök, hogy ma oly sokan (korábbi hetekhez képest mindenképpen) átélhettetek jó nagy zuhét!
Örülök, hogy ma oly sokan (korábbi hetekhez képest mindenképpen) átélhettetek jó nagy zuhét!
__________
Végre itt is eshet egy kis esõ, ugyanis itt még nem esett, csak 2mm..[esõ]
Ény felé Cb inc, másutt már nem nagyon van felhõzet, lehet reggelre szépen beködölünk, annak ellenére hogy itt szinte semmi sem esett a ciklonból...
Aztamindenit neki, nyavalyogtam egy esõért , és itt Mezõtúron 2 x is olyan felhõszakadás volt hogy ihajj , a másik oldal forrása szerint eddig Túron 51 mm !!!!!!!!!!! esõ zúdult le , ezt nem gondoltam volna
Kellett már nagyon ! Jah és a városban többfelé hömpölyög a víz!!
Káromkodás törölve. Légy szíves, mellõzd! - MOD.
Káromkodás törölve. Légy szíves, mellõzd! - MOD.
Már jó ideje vártam egy nagyobb zuhéra, ma végre sikeresen még bõrig is áztam, a kissé rosszul szervezett munkából való hazatérés miatt. Így megint sikerült a kerékpáromról észlelni, hogy milyen intenzitással hull a csapadék. Kimondottan erõsen esett, pár percig felhõszakadás szerûen. Így ma eddig jó pár mm lehullt. Pontos adatot is keresni fogok majd errõl.
Sok verzió van megint, az UM szerda délelõttre ad rendszert, az ECM és a GFS holnap napközben, AROME szintén holnap délután néhány izolált cella formájában..aztán igen, a szerda, jó nagy labilitás lehet, de az még relatív, a helyzethez viszonyítva messze van, ne éljük bele magunkat.
Zivi: Legalább ha azt hozzáteszik...
Zivi: Legalább ha azt hozzáteszik...
Ne viccelj, holnap szerintem hasonló forgatókönyv lesz mint ma. Talán szerdán lehet valami, de õszintén szólva abban sem hiszek már.
200 hPa-on a legtöbb helyen tényleg akkora szél van, biztos csak elfelejtették hozzátenni a magasságot. Link
Ha holnap végre lesz valami köze a valóságnak ahhoz, amit a modellek mutatnak, akkor errefelé lehet az akció központja.
Egy órával ezelõtt újra beindult a konvekció majd a változatosság kedvéért összeesett minden gomolytorony. Nyugatra viszont szép záporok vannak az Alpokban.
TV2: "A szél a legtöbb helyen 90-100 km/h-val fúj."
LIKE. Komolyan ilyen analfabétáktól kell megtudni a híreket?!
LIKE. Komolyan ilyen analfabétáktól kell megtudni a híreket?!
4,5 mm csapadék hullott a déli órákban, ami végre elmosta a port, és intézett egy kis locsolást a veteményesben. Mostanra megérkezett az É-i szél, és stabilizálta a légkört NY-felõl.
Szerdán-csütörtökön lehet a Dunántúl kapni fog egy komolyabb rendszert, ami a fõvárost is érintheti. Hogy miért? Mert holnaptól elutazom...
Komolyabb esõ volt ma végre.
Komolyabb esõ volt ma végre.
Mennyi??? Hiába, nagy város ez a Budapest.
Itt a mai nap 5-6 mm jött le több részletben. Még egy izmosabbnak nevezhetõ záporesõnk sem volt.
Itt a mai nap 5-6 mm jött le több részletben. Még egy izmosabbnak nevezhetõ záporesõnk sem volt.
Szép estét mindenkinek!
Nagyszalonta is kapott 7,2 mm-nyi esõt. Valószinûleg lesz még. Az estefelé megjelenõ "rosszidõbeli" Cumulus fractus-ok megjelenése okán gyanitom ezt.
Dolgozott a konvergencia szépen! 
Vajon volt mellette zivatartevékenység?
Vajon volt mellette zivatartevékenység?
Az elsõ zápor elment tõlünk északra, de szépen nézett ki, a második magja szintén tõlünk északra ment el, itt egy kiadós záport okozott, most állt el. Az utóbbi igen szép és méretes peremfelhõvel érkezett. 


Na igen, ilyenek hiányoznak nekem is, ma volt némi erõlködés, de hamar abbamaradt.
(Szép a budi, nekünk is van még ilyen az udvaron, ráadásul ferde is
)
(Szép a budi, nekünk is van még ilyen az udvaron, ráadásul ferde is
Most nézem egyébként, hogy holnap lesz szélnyírás is, úgyhogy nem annyira leírandó még az a nap. Mindenképpen kell a napsütés már délelõttõl, mert különben nem lesz elég a labilitás, de kis szerencsével összejöhet valami látványosabb.
Az OMSZ-WRF pl. mutat is egy izolált SC-t, igaz legfeljebb Floo-nak lenne jó.
Az OMSZ-WRF pl. mutat is egy izolált SC-t, igaz legfeljebb Floo-nak lenne jó.
Erzsébetrõl megerõsítem, hogy nem volt elektromos tevékenység. A csapadék mérése bonyolultabb mint általában, mert bõven meghaladta a skálázott részt, öntögetni kell. A napi adatokban szerepelni fog a mennyiség.
Az ember egy ilyen szegényes nyár után el sem hiszi ,hogy ilyen égképet lát kiszállva a kocsiból(telefonos kép, udvari budiért bocs, de a lakatlan telek tartozéka).

Múlt már el sok KÜN dörgés nélkül, ez semmit nem jelent..
Ez MÉG jól néz ki.
Ez MÉG jól néz ki.
Azt elfelejtettem leírni, hogy villámtevékenységet nem tapasztaltam.
Ha megnézed a radart, Szlovénia-Ausztria felõl közeledik valami csapadék.
Úgy értem, hogy a modellek adják, tehát elvileg lenne rá esély, de az elmúlt 2 napból kiindulva csak minimális a sanszunk erre a verzióra.
Még talán az UM állt ma is a legközelebb a valósághoz, az szerda délelõttre ad locsolást ide, meglátjuk.
Még talán az UM állt ma is a legközelebb a valósághoz, az szerda délelõttre ad locsolást ide, meglátjuk.
"aztán egy nagyobb rendszer jöhet nyugat felõl kiterjedtebb csapadékkal..." na ez a verzió kilõve...ugye te is erre gondoltál?
Nos, éjszaka lehetnek záporok kis eséllyel, holnap talán zivatarok is, aztán egy nagyobb rendszer jöhet nyugat felõl kiterjedtebb csapadékkal... szóval akkor ez a verzió kilõve.
Még szerencse, hogy az elmúlt hatvan napban tökéletesen mûködött a pestszentlõrinci radar.
Elképesztõ felhõszakadásban volt részem, ilyen talán évek óta nem volt.
Mindenekelõtt a tények: a soroksári automata (nem az enyém) a Kockakõnél a délelõtti esõbõl 5,9 mm csapadékot mért. Nem is rossz, gondoltam akkor. Most kereken 40 mm-nél tart, és még esik.
Jöttem hazafelé Újpestrõl, a munkahelyemrõl, a Vajda Péter utca környékén kezdett szemerkélni az esõ, csodálkoztam is, mert nem néztem a radart kb. dél óta. Mire a Gyáli útra értem, már ömlött, olyannyira, hogy a forgalom az amúgy 70 km/h sebességre engedélyezett úton csak kb. harminccal tudott haladni, de akár meg is állhattunk volna. Én se sokat láttam, csak emlékezetbõl vezettem.
Mire a Nagysándor utca vonalába értünk, az esõ elállt, és az aszfalton látszódott, hogy ott még nem esett; láttam, hogy komoly peremfelhõ közelít, ezért hazasiettem a fényképezõmért, és kimentem a rétre.
A látvány nem volt különösebben nagy szám, de ebben a szezonban (amely még a 2011-est is alulmúlni látszik, pedig az nagy szó) már ennek is örülni kell:
Nagyban: Link
A kamera kb. DNY, NY felé néz, a csapadék NY-ÉNY felõl jött látszólag. Úgy két-három perc után elkezdett szakadni.
Elképesztõ. Majd ha összekalapálták a radart, szívesen megnézném, hogy mi is történt voltaképp...
Mire befejeztem, már 42,2 mm-re nõtt a mennyiség.
Elképesztõ felhõszakadásban volt részem, ilyen talán évek óta nem volt.
Mindenekelõtt a tények: a soroksári automata (nem az enyém) a Kockakõnél a délelõtti esõbõl 5,9 mm csapadékot mért. Nem is rossz, gondoltam akkor. Most kereken 40 mm-nél tart, és még esik.
Jöttem hazafelé Újpestrõl, a munkahelyemrõl, a Vajda Péter utca környékén kezdett szemerkélni az esõ, csodálkoztam is, mert nem néztem a radart kb. dél óta. Mire a Gyáli útra értem, már ömlött, olyannyira, hogy a forgalom az amúgy 70 km/h sebességre engedélyezett úton csak kb. harminccal tudott haladni, de akár meg is állhattunk volna. Én se sokat láttam, csak emlékezetbõl vezettem.
A látvány nem volt különösebben nagy szám, de ebben a szezonban (amely még a 2011-est is alulmúlni látszik, pedig az nagy szó) már ennek is örülni kell:

Nagyban: Link
A kamera kb. DNY, NY felé néz, a csapadék NY-ÉNY felõl jött látszólag. Úgy két-három perc után elkezdett szakadni.
Elképesztõ. Majd ha összekalapálták a radart, szívesen megnézném, hogy mi is történt voltaképp...
Mire befejeztem, már 42,2 mm-re nõtt a mennyiség.
Folytatódik a vesszõfutásunk...
A szokásos forgatókönyv zajlik.
A radar szerint a csapadék éppen alattunk húz el...
A szokásos forgatókönyv zajlik.
A radar szerint a csapadék éppen alattunk húz el...
A múlt évben a megyében szinte alig lehetett olyan foltokat találni, ahol nem volt kisebb-nagyobb jégverés, a megye 95 %-án volt nyoma jégnek.
Az idei tavaszon-nyáron eddig pont fordítva van, a megye 95 %-án nem volt jégesõ.
Na persze jégesõ alatt azt értem, aminek nyoma van.
Az hogy éjjel kettõkor van benne pár szem jég, azt már nem is számolom.
Szóval a jégesõket nézve az idei év pont ellentettje a múlt évnek!
Az idei tavaszon-nyáron eddig pont fordítva van, a megye 95 %-án nem volt jégesõ.
Na persze jégesõ alatt azt értem, aminek nyoma van.
Az hogy éjjel kettõkor van benne pár szem jég, azt már nem is számolom.
Szóval a jégesõket nézve az idei év pont ellentettje a múlt évnek!