Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Köszi, mert a sípályán elhelyezett automata is 3.5°C maximumot mért. Remélem nem a játék miatt fogadod el a mérésemet!
Én 3.7-et tippeltem a játékban. Én elfogadnám a te mérésedet!
Igaz nem vagyok fõállomás, nálam 3.6°C volt a Kékesen a max, de az állomáson biztos 1 fokkal hidegebb volt.
Bocs de te neked az a dolgod itt a metneten hogy csapásbol ráugorj az emberekre mint az én bak nyulam a nõstény egyedekre vagy mi?
Figyely nem te sz.....d a spanyol viaszt.
S hogy ne mennyek már ennyire off-ba(muszáj volt amúgy), itt is megindult a zuty, negativ harmatpont, -2 meg se áll reggelig.
S hogy ne mennyek már ennyire off-ba(muszáj volt amúgy), itt is megindult a zuty, negativ harmatpont, -2 meg se áll reggelig.
Jelenleg nálam 2.4 fok van, de nagyon gyorsan csökken a hõmérséklet 8 tizedet/15 perc alatt. ha így folytatódik 45 perc és elérem a fagypontot! 
JoeJack: igazad volt.
JoeJack: igazad volt.
-8,5 °C körül állsz meg szerintem.
___________
Sajnos a magasban a szél nem áll le teljesen, így a töbrök most nem hozzák a "szokott" Zabar - 8 fokos értéket. Nem beszélve a még mindig felettünk lévõ felhõzetrõl.
Szerintem a holnapi nap este, szombat hajnal hoz majd igazi töbörklímát.
De még akkor sem hiszem, hogy egy eddigi abszolút októberi minimumra futja majd holnapután. Ahhoz -16,5 fokot kellene elérnünk.
Majd a következõ öblítéskor.
___________
Sajnos a magasban a szél nem áll le teljesen, így a töbrök most nem hozzák a "szokott" Zabar - 8 fokos értéket. Nem beszélve a még mindig felettünk lévõ felhõzetrõl.
Szerintem a holnapi nap este, szombat hajnal hoz majd igazi töbörklímát.
De még akkor sem hiszem, hogy egy eddigi abszolút októberi minimumra futja majd holnapután. Ahhoz -16,5 fokot kellene elérnünk.
Majd a következõ öblítéskor.
Már felettem is derült, és ÉK-K felé is teljesen, itt is megindúlt lefelé..Már csak 6.4 fok.
Most látom, hogy 0 fok van berakva az elõrébe holnap reggelre a környékre.
Kíváncsi vagyok módosít-e a rajt az esti elõrejelzõ, mert egy picit magasnak tûnik.
Ma reggelre is fagyott a környéken mindenhol, a feltételek még jobbak a lehûlésnek ma, így sajnos reális az erõsebb lehûlés.
Kíváncsi vagyok módosít-e a rajt az esti elõrejelzõ, mert egy picit magasnak tûnik.
Ma reggelre is fagyott a környéken mindenhol, a feltételek még jobbak a lehûlésnek ma, így sajnos reális az erõsebb lehûlés.
Indul a Nagy Zutty, Zabar 5,5 fok.
Öccsi: kemény! Pedig régen volt ott állomás, egy csomó hidegrekord még onnan származik.
Öccsi: kemény! Pedig régen volt ott állomás, egy csomó hidegrekord még onnan származik.
Szép napot mindenkinek. A ma reggeli minimum végül -6.8 fok lett!!! Hozzá teszem úgy,hogy 5 óra után beborult az ég így vissza melegedet jelentõsen... Ha az nincs bõven -7 alá ment volna. Vajon holnap reggel mennyi lesz a minimum? Tippek? OMSZ igazán áthelyezhetné a szécsényi állomást ide Romhányba...
Csak ilyen sajnos nem lesz!
Bár sok közünk a jövõhéten sem lesz a vénasszonyok nyarához, a távolabbi kilátások így is határozottan vidámabbak, mint eddig. Egyelõre képtelen vagyok megszokni a minõsíthetetlenül hideg reggeleket és estéket.Korán jöttek.Viszont ha a hideg õsz a téli patronok idõ elõtti ellövöldözését jelenti, akkor legyen!
Te tényleg nem veszed észre, hogy ugyanezt csinálod, csak az ellenkezõ oldlon?! Csipõbõl tagadsz, holott - ahogy Adaz és Thermometer is írta - még nagyjából mindig a sötétben tapogatózunk ebben az ügyben. Nem tudjuk, hogy egy ilyen összetett rendszer esetében mindaz amit látunk, így-úgy mérünk, az minek a következménye. Még ezek szerint az sem biztos, amit látunk. De ennek ellenére nagyon biztosak az IPCC-sérültek abban, hogy márpedig globális felmelegedés nincs, és mindenki pancser, aki azt gondolja, hogy megvan a lehetõsége. És persze kontra is; agyatlanul, politikai, gazdasági érdekekbõl szajkózni mindig az elsivatagosodást, meg még kitudja milyen forgatókönyveket minden lehetséges csatornán.
Szerencsére csak harmatot kapott a kert reggel (miközben a kocsik teteje fehérlett a dértõl), éjjel alig volt felhõ, ám a mi kis "városi hõszigetünk" 3-4°C plusz hõtöbbletet adott. A külterületen élõk nem voltak szerencsések, -1°C T2m volt a hivatalos mérések szerint a reggeli órákban a Tmin, talajközelben elfagyhattak a fagyérzékeny gyomok mert délre elsárgultak (külterület!). Indulok kitenni a fekete fóliát (fátyolfóliám sajnos nincs) a paradicsomra és a paprikára. Bár max ezzel (ahogy olvasom) csak 2 héttel hosszabbíthatom meg a vegetációt..
A városban reggelre -1°C körüli Tmin-t várok, míg külterületen -3 - -4-et!
A városban reggelre -1°C körüli Tmin-t várok, míg külterületen -3 - -4-et!
Ezt a jelentést politikai célzattal hozták, nem is érdemes foglalkozni vele. Nálam a legjobban az veri ki a biztosítékot mikor mondják, hogy globális felmelegedés, és utána jönnek sorra télen az ilyen mondatok: "Soha nem tapasztalt havazás", "Emberemlékezet óta nem volt ilyen hideg", "100 év leghidegebb tele", "200 év leghidegebb nyara",, és még lehetne folytatni a sort.... Nálam egy teljesen átlagos nyár volt. Tmax:+36.7 °C 2013-07-29 Csapadék az igazából Augusztusba hiányzott csak.(2mm esett)
És? Csak annyi, hogy túl sok a ??? ahhoz, hogy valaki ex cathedra kijelentse, miszerint a klíma változásáról (mihezt képest?) az ember 99%-ban tehet. Ez már nálam elég, hogy kétséget ébresszen az egész jelentés hitelességében. Ez mind politika, emisszió biznisz oko-diesel stb. A tudományhoz vajmi kevés koze van az egésznek.
Én is hasonlóan látom, még 15-e elott konnyen beuthet egy újabb zutty, majd a 3. talán már megbízhatatlan az 1. havat is
Szerintem 0-2 fok között lesz, de 2 méteren nem fog fagyni. Nem nagyon akarnak menni ezek a felhõk. Mûholdképen sincs semmi jele, hogy feloszlana. GFS és ECm szerint is már derült égnek kellene lenni felettem, de ennek nyoma sincs. Szerintem újabb napot úszok meg fagy nélkül.
15 nap szögegyenes fáklya, szép õszi idõvel 20-21 fokokkal, feloszló hajnali ködökkel, szép lenne! "Abba biztos belerondítana" egy már már nyárias idõszak, vagy kihúzná november 1 ig. Tény, idén tavasszal, április 10 és május 2 között volt egy ilyen nyugodt szép idõszak, így ez sem hazudtolná meg az idei évet. Amúgy 10 -e után nagyon kóborolnak a tagok, itt már csak azért egyenes a fáklya, mert nem tudni, hol lesz a kövekezõ elõ/hátoldal.
Egyelõre a Tiszántúlon sok felhõ maradt, de már szakadozik, pedig küldhetnéd erre:-)
Biztos vagyok benne, hogy hullámzás lesz a vonalba.
És abba is, hogy egy elõoldal után jön egy újabb adag sarkvidéki légtömeg, hisz mind az ECMWF mind a GFS fáklyán nagyon elkószálnak a tagok negatív irányba. Így átmeneti csendesebb, kellemesebb idõ után úgy egy-másfél hét múlva ismét pincelátogatás lesz újabb fagyokkal akár.
És abba is, hogy egy elõoldal után jön egy újabb adag sarkvidéki légtömeg, hisz mind az ECMWF mind a GFS fáklyán nagyon elkószálnak a tagok negatív irányba. Így átmeneti csendesebb, kellemesebb idõ után úgy egy-másfél hét múlva ismét pincelátogatás lesz újabb fagyokkal akár.
Teljes az egyet nem értés a modellek között, azaz magukkal sem tudnak egyetérteni, a hétvége után szélsõségesen egy zónális és meridionális folytatás között csaponganak.
úgy tûnik közülünk valaki más megérzései jobbnak bizonyultak, így azt mondanám: Októberben -5 fok után 30 fok, ezzel aztán 2013 -ban kimerítenénk az összes lehetséges szélsõséget. de a szélsõség sok egyéb verzió mellett megvalósulhat, pl október 23-ra kapunk egy március 15- öt bár abban nem volna semmi új, 2003 október 24-én megvolt: Sopron, 40 centi hó, majd napokig nem olvadt el. De legalább akkor is jutott szeptember 20 a körül egy hét indián nyár. Az tény, hogy az idõjárást így kell szeretni, de én ezt most nem nagyon csípem.
úgy tûnik közülünk valaki más megérzései jobbnak bizonyultak, így azt mondanám: Októberben -5 fok után 30 fok, ezzel aztán 2013 -ban kimerítenénk az összes lehetséges szélsõséget. de a szélsõség sok egyéb verzió mellett megvalósulhat, pl október 23-ra kapunk egy március 15- öt bár abban nem volna semmi új, 2003 október 24-én megvolt: Sopron, 40 centi hó, majd napokig nem olvadt el. De legalább akkor is jutott szeptember 20 a körül egy hét indián nyár. Az tény, hogy az idõjárást így kell szeretni, de én ezt most nem nagyon csípem.
Nagyon úgy tûnik, hogy legfeljebb kevés helyen lehet köd szombat reggel.
És? Ha kell, bármilyen elmélet (sajnos mára inkább ideológia) mögé tudok rakni olyan korrekciós állandókat, hogy az az enyémet fogja igazolni. Csak hogy ez nem ilyen egSzerû. Könnyen beszélnek a hívõk... Az objektíven gondolkodóknak inkább egyre kuszább a helyzet, noha nem reménytelen a részletesebb megismerésért folytatott harc
A fõváros felett -5,5 fok volt a felszállás 850hPa-os szinten. Az elõrejelezetthez képest is alacsonyabban realizálódott. Ez bizony nagyon komoly érték október elején. A levegõ kiszáradt, holnap reggel gyakorlatilag lefagy az ország. A tippem -7,8 fok volt, de lehet ez még kevés is lesz, nem tartom kizártnak a -8 fok alatti, esetleg a -9 fok közeli hõmérsékletet is a völgyekben.
A szombati ködképzõdésrõl és feloszlásról: amennyiben kialakul köd, akkor legnagyobb eséllyel a Tiszántúlon maradhat meg napközben.
Nagy tisztelettel olvasgatom a hozzászólásaid, ha manapság már ritkán jelenek meg a fórumokon. Feltûnt, hogy elõbb azt írod, hogy a klíma dinamikus egyensúlyi állapot, majd a hozzászólásod végén a stabil egyensúlyi állapottal jellemzed.
Véleményem szerint a klíma az örök változás állapotában van, ugyanakkor az emberi faj ösztönösen igyekezne stabilzálni egy önmaga számára kedvezõ körülményeket tartalmazó állapotot. A globális felmelegedés kérdéskörének egyik kulcskérdése, hogy az antropogén hatásokat egy folyamatosan változó légköri folyamatösszességbe kellene beilleszteni, amely folyamatosszességrõl viszont valymi keveset tudunk. Még a rendszert sem értjük, mégis nagy hangon kijelentik egyesek, hogy annak megváltozási kimeneteivel, ok-következmény rendszerével is totál tisztában vagyunk.
A kulcskérdés az, hogy mennyire vagyunk képesek megérteni a változó légköri folyamatok mibenlétét, és abban hogyan találjuk meg saját emberi hatásaink helyét. Ebbõl a szempontból a globális felmelegedés hívõk ugyanolyan hasznos munkát végezhetnek el, mint az ellenzõk. Egy kikristályosodott elmélettõl messze vagyunk és talán a vizsgálódási nézõpontok is hibásak, ugyanakkor mégis azt mondhatom, hogy az emberi faj - az ismert történelem szerint legalábbis - soha nem volt ennyire közel még e folyamatok mibenlétének megértéséhez és egyben önmaga e folyamatok részeként való felismeréséhez, amely oda visszahatás remélhetõen egyszer megszüli az objektív rátekintés gyümölcsét. Azt gondolom, hogy pro kontra érdekes tehát a megközelítéséket olvasni, a belõlük származó információkat feldolgozni, integrálni, anélkül, hogy azonnal ítéletet, netalán "mindentudó" idõjárási modellt alkotnánk. A vita (vagy nevezzük inkább eszmecserének) dinamizmusa remélhetõleg elvezet egy objektíve stabil rátekintési ponthoz ami a témát illeti
Szép napokat mindenkinek
Véleményem szerint a klíma az örök változás állapotában van, ugyanakkor az emberi faj ösztönösen igyekezne stabilzálni egy önmaga számára kedvezõ körülményeket tartalmazó állapotot. A globális felmelegedés kérdéskörének egyik kulcskérdése, hogy az antropogén hatásokat egy folyamatosan változó légköri folyamatösszességbe kellene beilleszteni, amely folyamatosszességrõl viszont valymi keveset tudunk. Még a rendszert sem értjük, mégis nagy hangon kijelentik egyesek, hogy annak megváltozási kimeneteivel, ok-következmény rendszerével is totál tisztában vagyunk.
A kulcskérdés az, hogy mennyire vagyunk képesek megérteni a változó légköri folyamatok mibenlétét, és abban hogyan találjuk meg saját emberi hatásaink helyét. Ebbõl a szempontból a globális felmelegedés hívõk ugyanolyan hasznos munkát végezhetnek el, mint az ellenzõk. Egy kikristályosodott elmélettõl messze vagyunk és talán a vizsgálódási nézõpontok is hibásak, ugyanakkor mégis azt mondhatom, hogy az emberi faj - az ismert történelem szerint legalábbis - soha nem volt ennyire közel még e folyamatok mibenlétének megértéséhez és egyben önmaga e folyamatok részeként való felismeréséhez, amely oda visszahatás remélhetõen egyszer megszüli az objektív rátekintés gyümölcsét. Azt gondolom, hogy pro kontra érdekes tehát a megközelítéséket olvasni, a belõlük származó információkat feldolgozni, integrálni, anélkül, hogy azonnal ítéletet, netalán "mindentudó" idõjárási modellt alkotnánk. A vita (vagy nevezzük inkább eszmecserének) dinamizmusa remélhetõleg elvezet egy objektíve stabil rátekintési ponthoz ami a témát illeti
Szép napokat mindenkinek
Azzal nincs semmi baj, ha rásüt a nap. Inkább azzal van a probléma, hogy nincs megfelelõen leárnyékolva...