Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A kollégák jóvoltából meg tudtam vizsgálni a 2013 aug. 20-tól okt. 10-ig terjedõ idõszak T850 adatait.
Magam is meglepõdtem a kapott eredményen.
Azon napok száma, mikor a Kárpát-medencét vagy közvetlen környékét érintette az 5 fokos T850 izoterma (ill. a terület azon belül volt): 27
Ezen belül 0 fokos T850-et hozó napok száma: 8
Sõt, volt 2 olyan nap, mikor a -5-ös is "benézett" hozzánk!
Ennek alapján az idei év mindenképp a hideg telû csoportba tartozik, mégpedig amúgy istenigazából!
(Az általam "kivesézett", extrém hideg telet hozó 7 év közül négyben volt 25 db, 5 fokot vagy az alatti hõmérsékletet hozó nap a kora õszi idõszakban. Ennél magasabb szám nem fordult elõ)
A 8 db 0 fokos, vagy még hidegebb nap (természetesen 850 hepán) is figyelemre méltó.
Fentiekbõl azonban nem következik, hogy csakugyan több száz év legzordabb tele áll küszöbön. Az évszázad-dobogós 1928-as és 1962-es tél egyaránt csupán 17-es értékeket produkált.
Ennek ellenére -ha feltevésem helyes- hidegebb fajta télnek nézünk elébe, ahogy a fórumtársak többsége is sejti. Igen kíváncsi vagyok az eljövendõkre!
Magam is meglepõdtem a kapott eredményen.
Azon napok száma, mikor a Kárpát-medencét vagy közvetlen környékét érintette az 5 fokos T850 izoterma (ill. a terület azon belül volt): 27
Ezen belül 0 fokos T850-et hozó napok száma: 8
Sõt, volt 2 olyan nap, mikor a -5-ös is "benézett" hozzánk!
Ennek alapján az idei év mindenképp a hideg telû csoportba tartozik, mégpedig amúgy istenigazából!
A 8 db 0 fokos, vagy még hidegebb nap (természetesen 850 hepán) is figyelemre méltó.
Fentiekbõl azonban nem következik, hogy csakugyan több száz év legzordabb tele áll küszöbön. Az évszázad-dobogós 1928-as és 1962-es tél egyaránt csupán 17-es értékeket produkált.
Ennek ellenére -ha feltevésem helyes- hidegebb fajta télnek nézünk elébe, ahogy a fórumtársak többsége is sejti. Igen kíváncsi vagyok az eljövendõkre!
Réthly könyvébõl kiderül, hogy az 1200-as években volt, hogy a Földközi tenger is befagyott...
Ha jól látom, Körösszakál a mai befutó max. hõm. tekintetében.
Mennyit mérhettek ott? 26 fok körül lehetett talán? (A színskála alapján számomra elég nehéz megállapítani.)
Mennyit mérhettek ott? 26 fok körül lehetett talán? (A színskála alapján számomra elég nehéz megállapítani.)
"a fórumozók többsége az átlagtól hidegebb telet vár."
Nem vagyok ebben biztos egyáltalán, sõt...
Hamarosan jövök a tavaly megkezdett kérdõívvel.
Nem vagyok ebben biztos egyáltalán, sõt...
Hamarosan jövök a tavaly megkezdett kérdõívvel.
De azért nem árt felidézni, hogy az alaphelyzet kisebb módosulása (erõsebb AC hatás) már hidegpárnával járhat a Kárpát-medencében. A kis makroszinoptikai eltolódás így alapvetõ csökkenést okozhat nálunk a Tmax-ok terén.
Nem hiszem, hogy az anomália-térkép ezt feltüntetné.
Igazán irigyellek benneteket, pozsonyiakat a hochnebel-ért. Itt napközben "zenélt" a délkeleti szél, valami kis köd csak kora reggel volt. Azóta napsütés, és valamivel 20 fok fölötti hõmérséklet "boldogít".
Fórumhelyszín: Bábolna
Nem hiszem, hogy az anomália-térkép ezt feltüntetné.
Igazán irigyellek benneteket, pozsonyiakat a hochnebel-ért. Itt napközben "zenélt" a délkeleti szél, valami kis köd csak kora reggel volt. Azóta napsütés, és valamivel 20 fok fölötti hõmérséklet "boldogít".
Fórumhelyszín: Bábolna
Eszméletlen jó idõ volt ma. Rövidnadrágban, félpucéron ástam a kertet, és ömlött rólam a víz. Mint ha nyár lett volna.
Remélem amilyen meleg most az október vége, olyan ütõs lesz a tél is.
Nálunk is kb. délután 1-kor adta meg magát a Hochnebel. Azóta szalad felfelé a T, jelenleg a 22 fokot ostromoljuk. Még 3 nap indián nyár a javából (keleten 4), de utána sem látszik alapveto változás, az omsz 2-hetes kitekintsében az egész kontinensre kiterjedo pozitív T anomáliára számítanak november 10-ig.
Valóban sokkal jobban illik a 2004/2005-ös télre az a leirás.
Hogyne lennének elérhetõek azok a térképek! Tessék, itt van mind, egybetömörítve: Link
(Szerk.: Igaz Joe bácsi linkjén nagyobb méretarányúak a térképek, az szemléletesebb a Kárpát-medencére nézve
)
(Szerk.: Igaz Joe bácsi linkjén nagyobb méretarányúak a térképek, az szemléletesebb a Kárpát-medencére nézve
2003.jan-febr? A 2002/2003-as télnek ez a 2 hónap volt a java
nem tudom melyik év volt , de volt olyan hogy szép , meleg õsz volt és még a december is enyhe volt és voltak virágok a gyümölcsfáinkon. Aztán január közepe fele jött meg az igazi zord tél és még farsangkor is hatalmas hó volt. Talán 2002 és 2005 között lehetett.
Szerintem itt már nem lesz visszamelegedés november elején. Lassú , fokozatos lehûlésre , a meleg mérséklõdésére számítok a továbbiakban.
Mivel nem állnak rendelkezésemre az idei kora õszre vonatkozó T850 adatok (az archívumban csak az 1 évnél régebbi térképek vannak meg), így nem tudok egzakt módon véleményt alkotni.
Természetesen van "privát" elképzelésem, mely nem számadatokon, hanem összbenyomáson nyugszik.
Eszerint idén szeptember második felében, október elején volt egy hûvös idõszak, mely feltehetõen "szállított" számos 5 fokos (vagy az alatti hõmérsékletû) napot 850 hepán.
Tehát, az idei kora õsz nem hasonlít 1982 vagy 2006 kora õszére, mikor tényleg alig akart hidegbeáramlás lenni. A rendkívül enyhe tél így elég valószínûtlen. Ezen kívül viszont sok minden elõfordulhat az 1995-ös szabású nagytéltõl a teljesen átlagos, vagy annál kicsit enyhébb télig.
Mindenesetre ez a száraz, meleg, nagyjából anticiklonális idõszak, mely több télpártolót kétségbeeséssel tölt el, az én olvasatomban éppen hogy jó jel. A szeptemberi, október eleji változékony, hûvös napok után az október végi, november eleji vénasszonyok nyara a hidegebb fajta telek elõzményeit juttatja eszembe.
Sokkal nagyobb lenne a baj, ha október mopzgalmas, szeles, csapadékos idõt hozott volna.
Természetesen van "privát" elképzelésem, mely nem számadatokon, hanem összbenyomáson nyugszik.
Eszerint idén szeptember második felében, október elején volt egy hûvös idõszak, mely feltehetõen "szállított" számos 5 fokos (vagy az alatti hõmérsékletû) napot 850 hepán.
Tehát, az idei kora õsz nem hasonlít 1982 vagy 2006 kora õszére, mikor tényleg alig akart hidegbeáramlás lenni. A rendkívül enyhe tél így elég valószínûtlen. Ezen kívül viszont sok minden elõfordulhat az 1995-ös szabású nagytéltõl a teljesen átlagos, vagy annál kicsit enyhébb télig.
Mindenesetre ez a száraz, meleg, nagyjából anticiklonális idõszak, mely több télpártolót kétségbeeséssel tölt el, az én olvasatomban éppen hogy jó jel. A szeptemberi, október eleji változékony, hûvös napok után az október végi, november eleji vénasszonyok nyara a hidegebb fajta telek elõzményeit juttatja eszembe.
Sokkal nagyobb lenne a baj, ha október mopzgalmas, szeles, csapadékos idõt hozott volna.
Magyarországon akkor lennének nagy hidegek, ha a Norvég -tenger és az Északi-tenger is befagyna. ÉNY-ról winter tábornok, ÉK-rõl zima tábornok seregei ostromolnának minket.
Persze ez csak gondolatjáték.
Thmr:: a tanulmányodat olvastam a visszatekintõben, tetszett, látszik, hogy sok idõt fektettél bele. Arra lennék kíváncsi, hogy az idei téllel kapcsolatban a tanulmány alapján van-e valamilyen megérzésed, vagy jóslatod?
Persze ez csak gondolatjáték.
Thmr:: a tanulmányodat olvastam a visszatekintõben, tetszett, látszik, hogy sok idõt fektettél bele. Arra lennék kíváncsi, hogy az idei téllel kapcsolatban a tanulmány alapján van-e valamilyen megérzésed, vagy jóslatod?
Nemcsak a sarki jégborítottságnak nincs közvetlen szerepe ebben, de úgy tûnik, a hidegbázis õszi fejlettségének sem -legalábbis, ami a Grönland-Novaja Zemlja közötti terület T850-it illeti az õsz elsõ felében.
Ha figyelmes vagy lent írja, hogy hófedettségi adatokat nem mutatnak az archív térképek.
"Historic snow cover data not displayed on these images. ... Snow cover data is displayed only for most recent dates."
"A képek nem tartalmazzák az egykori hófedettségi adatokat. ... A hófedettség csak a közelmúlt térképein található meg." (Nagyjából
)
"A képek nem tartalmazzák az egykori hófedettségi adatokat. ... A hófedettség csak a közelmúlt térképein található meg." (Nagyjából
Milyen érdekes, hogy semmi hó nem volt a térkép szerint Szibériában! Vagy ekkor nem voltak hóadatok még?
A fórumhangulat miatt. A nagyvadak még nem nyilatkoztak, de a fórumozók többsége az átlagtól hidegebb telet vár. Ezért választottam 1984 õszét, amit egy hideg január követett.
Nem mintha azt a januárt visszasírnám, bár jókat szánkóztunk abban az évben a Bécsi-dombon az iskolás lányokkal.
Nem mintha azt a januárt visszasírnám, bár jókat szánkóztunk abban az évben a Bécsi-dombon az iskolás lányokkal.
Örvendetes!
Hát ha ez hamarosan tényleg kész lesz, akkor jövõ évtõl várhatóan jóval kevesebb nyári "rekorddöntésrõl" hallunk majd a bulvármédiában...
Hát ha ez hamarosan tényleg kész lesz, akkor jövõ évtõl várhatóan jóval kevesebb nyári "rekorddöntésrõl" hallunk majd a bulvármédiában...
Ezt pont te nem tudod?! Link
Amúgy gondolom azért, hogy ne törjünk ki hurráoptimizmusban azért mert most bezzeg mekkora jégtakaró van, miközben egy ilyenre a 80-as években csak legyintettek volna. Ráadásul akkor is voltak ám enyhe telek, hiába voltak nagy dög jegek északon.
Amúgy gondolom azért, hogy ne törjünk ki hurráoptimizmusban azért mert most bezzeg mekkora jégtakaró van, miközben egy ilyenre a 80-as években csak legyintettek volna. Ráadásul akkor is voltak ám enyhe telek, hiába voltak nagy dög jegek északon.
Hát ahogy látom Szibéria már szépen behavazódott, ez még valamikor nekünk jól is jöhet.
Tessék, itt a NAO index, mint mondjak, elég magas mostanában, bár a tendencia némileg csökkenõ Link
Bár az országhatáron 15-20 km-rel kívül esik, Pozsony is a peches oldalon van sajnos, 100 Hochnebelhelyzetbõl 99-et mindig viszünk, Bécs, Sopron dettó. Nagyon kompaktnak néz ki, nincs egy parányi lyuk sem rajta, így ma a napkorongot nemigen látjuk, viszont a hétvége napos, meleg idõt ígér a most még ködös helyeken is, kedden viszont elõreláthatóan véget ér a vénasszonyok nyara, a rendes kerékvágásba zökkenünk vissza = átlagos október végi, november eleji idõ körvonalazódik, még így is a sokévi átlagnál 1-2 fokkal magasabb értékekkel, fõleg a magasban.
Hogy állunk a sarki jégboritottsággal? Belinkeli valaki?
Egy NAO, AO indexet is rég nem láttunk itt a fórumban!
Egy NAO, AO indexet is rég nem láttunk itt a fórumban!
Igen,itt is szikrázó napsütéses,gyönyörû idõ van!Egyedül kedd volt ködösebb,de délre akkor is feloszlott.A következõ napokban egyre nagyobb területek eshetnek el a ködben,de ahol ki tud sütni a nap ott folytatódik a vénasszonyok nyara!
Nagyon egyedül vagytok ezzel a ködös idõjárással, az ország 95 %-án napos az idõ, ez tiszta pech.
A naptárnak megfelelõen egyre inkább novemberi jelleget ölt az idõjárás. Az utóbbi négy napból három napot végigkísért a makacs köd. A mai nap kifejezetten sûrû köd van 100 méteres látótávolsággal, ködszitálással. Egyedül a hõmérséklet - 10-16°C fok között ingázik - kellemesebb egy fokkal az ilyenkor megszokottnál.
Király!
Érzem az ereimben, hogy timelaps lesz belõle.
Sajna a töbörben csak tavasszal lesz áram hasonló dolgokhoz.
Utána tervezhetõ a további fejlesztés.
Érzem az ereimben, hogy timelaps lesz belõle.
Sajna a töbörben csak tavasszal lesz áram hasonló dolgokhoz.
Utána tervezhetõ a további fejlesztés.
Egy kicsit alacsonyabb, de tény, hogy Szerep ezen a napon 27,0 fokot mért...
Hamarosan Szerep teljes adatsora bekerül a nemzeti meteorológiai digitalizált archívumba
Hamarosan Szerep teljes adatsora bekerül a nemzeti meteorológiai digitalizált archívumba
Az 1-es: szerintem nem ezért.
A 2-es: ez meg biztos nem az ok volt a hagyományos klímaállomások megszüntetésére.
A 2-es: ez meg biztos nem az ok volt a hagyományos klímaállomások megszüntetésére.
Én is hallottam sajnos félfüllel, lehet csak pletyka, hogy a fõállomásokat leépítenék teljesen. Csak olyan speciális állomások maradnának meg mint Kékestetõ, Siófok, Budapest. De lehet csak pletyka, de ha így haladunk sajnos valóság lesz a végén
T min: 11.5°C, T max: 15.8°C
T min: 11.5°C, T max: 15.8°C
Több mint 5 fokkal kevesebb lett a mai maximum (T) a tegnapinál és az is még tegnap este 20:00-kor állt be.
T max.: 20,6°C (elõzõ este 20:00)
A napközbeni (12 órás, reggel 8:00-tól 20:00-ig) maximum 20,0°C lett (15:36).
------------------
De ahogy hallottam, ma sem maradtunk rekord nélkül. Paks hozta a mai rekordot.
T max.: 20,6°C (elõzõ este 20:00)
A napközbeni (12 órás, reggel 8:00-tól 20:00-ig) maximum 20,0°C lett (15:36).
------------------
De ahogy hallottam, ma sem maradtunk rekord nélkül. Paks hozta a mai rekordot.
