Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Ez a külöbség jelenleg a tavalyihoz képest, csak hogy a vizuális típusok is tudjanak tájékozódni:
2019 november 30: Link
2020 november 30: Link
Igazából mindegy is, mert 2 hét alatt is be tud állni nagy változás. A hidegmag most sokkal rosszabb állapotban van, mint tavaly volt, de az biztos, hogy a "mérsékelt" hideg nagyobb területen van kiterjedve tőlünk keletre, mint tavaly ilyenkor.
Most ebből mindenki levonhatja a saját következtetését.
2019 november 30: Link
2020 november 30: Link
Igazából mindegy is, mert 2 hét alatt is be tud állni nagy változás. A hidegmag most sokkal rosszabb állapotban van, mint tavaly volt, de az biztos, hogy a "mérsékelt" hideg nagyobb területen van kiterjedve tőlünk keletre, mint tavaly ilyenkor.
Most ebből mindenki levonhatja a saját következtetését.
Bizony, a tavaly ilyenkorival összehasonlítva releváns különbség látható. Kérdés, hogy ideér-e?
Ez csirkefarm sajnos, pozitívba kellene mennie (nem is kicsit), hogy MSW lehessen belőle. Annak már lenne is értelme.
Milyen változást értesz ez alatt ami látható lesz 4-5 nap múlva. Egyébként látszik azért sztratoszférikus melegedés.

Viszont az indexek frissülése előtt egy dolog ami nagyon biztató és mondani tudok az a szibériai hidegdepó jelentős, gyors növekedése a következő napoktól kezdődően. GFS néhol már a -40 fokot is megjeleníti és nagyobb területen -25 fok vagy annál hidegebbet számol.
Már változott azóta, de szerintem rosszabb lett
Mikulásra megjelent már egy +14-es érték is.
Már Egerfarmoson is nagyobb esett mint nálam, Füzesabonyban meg szinte csak a tetőkön vékonyka lepel, hektikus volt az elosztás, a mezőkövesdi 4cm is gyönyörű
Kell azért ahhoz egy megfelelő paraméterekkel bíró hidegpárnás helyzet is, a mostani nem volt kedvező sajnos, pedig már régóta izzanak a hóágyúk.
Hideg, havas téli idő szempontjából elég kiábrándítóak a modellek T850-en és 2m-en is. ÉK-nek gratula, szép lett a táj arra felé
Még egyelőre nem látom a -3°C, -4°C realitását holnap és holnap után reggelre térségemben a felhőzet miatt, aztán meglátjuk, én szurkolok neki.
Hát már én is nevetek. Hiába van tél eleje, rendkívül erős bennem a rossz berögződés. Teljesen olyan érzésem van már az évszakkal kapcsolatban mintha folytatódna a tavalyi "tél". Szinte földöntúli élmény volt látni a modelleken hogy 10cm hó is eshetne. De egy jó azért van benne, mert így legalább nem lesz minek elolvadni a Mikulás napi kikeletkor.
A GEM (legalábbis hozzánk) konzekvensen kitartott a havazás mellett minden futásában. Mostanra azért belátta a tévedését és melegít már rendesen. Mindenesetre szerintem még mindig jobban teljesített, mint a csapadékot be-, ki pakolgató GFS (legalábbis csapadék szempontjából, hőmérsékletileg már nem biztos). Persze majd csütörtökön kiderül az igazság.
Úgy kb. december 14-el indul a műsor és 4-5 nap múlva már fogod látni a változás kezdetét. :-)
Hát igen, tőlünk kb 5 km légvonalban és mennyire más világ. De a Győri kapuban sincs sok hó, onnan meg már csak egy "köpés"
A csapadékhullás kezdetén lehet látványhó, de ha kicsit hidegebb lesz a magasban, akár még megmaradó is hullhat.
Nem dőlt el ez még teljesen, mediterrán ciklonnál "bele lehet futni a késbe" a BIZTOS-sal.
Nem dőlt el ez még teljesen, mediterrán ciklonnál "bele lehet futni a késbe" a BIZTOS-sal.
Sziasztok! Helyszín Bükkszentmárton, Bélapáton is hasonló a helyzet. Szép napot Mindenkinek.

Mi is kifehéredtünk, késő délutántól folyamatos, elég nagy pelyhes hószállingózás kezdődött, ami átment gyenge havazásba, fél cm lett reggelre.
Az ötnapos előrejelzésben: "Csütörtökön a Dunától keletre többfelé várható csapadék..."
Nem inkább a Dunától nyugatra, Dunántúlon?
Az ötnapos előrejelzésben: "Csütörtökön a Dunától keletre többfelé várható csapadék..."
Nem inkább a Dunától nyugatra, Dunántúlon?
Ritka de ienből szokott lenni komoly íntenzítással rővid idő alatt sok hó ami ugyanolyan gyorsan eltűník mint ahogyan jött
"Remélem az eső azért esni fog, tökre hiányzik a sár."
Köszönöm, h megnevetettél!
Holnaptól még durván 3 hónap. Valahogy olyan, mintha már legalább egy hónapja tartana. Persze ez valószínűleg attól van, h zömében novemberi időjárás szokott uralkodni egész télen. Erősen visszafogott optimizmussal várom az előttünk álló hónapokat.
A következő bő egy hét hó szempontból itt kuka. A Mikulás zsákban hozza a meleget. Már amelyik egyáltalán útra mer kelni a covidban.
Link
A GEM végülis hogyan teljesít ezekben a napokban?
Bevallom nem követtem.
Köszönöm, h megnevetettél!
Holnaptól még durván 3 hónap. Valahogy olyan, mintha már legalább egy hónapja tartana. Persze ez valószínűleg attól van, h zömében novemberi időjárás szokott uralkodni egész télen. Erősen visszafogott optimizmussal várom az előttünk álló hónapokat.
A következő bő egy hét hó szempontból itt kuka. A Mikulás zsákban hozza a meleget. Már amelyik egyáltalán útra mer kelni a covidban.
Link
A GEM végülis hogyan teljesít ezekben a napokban?
Bevallom nem követtem.
Látom kis szülővárosomban mintha mi sem történt volna kb.: Link 
Nincs mire irigynek lennem legalább.
Nincs mire irigynek lennem legalább.
Sziasztok új tag lennék
A kérdésem fool*nak szól
De más is megerősítheti,lehet esély legalább látványhóra a ciklonból felénk?
A kérdésem fool*nak szól
De más is megerősítheti,lehet esély legalább látványhóra a ciklonból felénk?
A poén az hogy mire ez a makrokép kialakulna addigra Szibériában már -30 -35 fok is lehet 850-en. Persze felületi kiterjedtségre még alakulnia kell de menni fog az gyorsan szerintem. Láthatjuk hogy most elindul egy felhalmozódási folyamát és milyen ütemben fog haladni! A Kara-tenger környéki -20 fok is jó lenne ha megvalósulna, legalább mielőbb befagyna, beállna a jég ott is a tengeren. Vorkutára is szor rendesen a fáklya, az pedig a Kara-tenger alatt van.
-3.4 fok lett az alja a borultság ellenére.
Takt -1.4 fok
Mérhető hó nem hullott, de a levegőnek hó szaga van.
Takt -1.4 fok
Mérhető hó nem hullott, de a levegőnek hó szaga van.
Sajnos hiába drukkoltam én is a szerdai hónak, már csak Gem kacérkodik vele. Gondolom estig, aztán ő is bemelegít. Remélem az eső azért esni fog, tökre hiányzik a sár.
Grat mindenkinek az elmúlt napok fotóihoz, élmény volt nézni a zúzmarás havas képeket!!!
Grat mindenkinek az elmúlt napok fotóihoz, élmény volt nézni a zúzmarás havas képeket!!!
Komoly??? Mondjuk csapadékilag a város másik vége mindig egy más világ. Én most olvasztom a csapadékmérőt, úgy nézem, hogy 7 mm-lesz és ebből van 3 centi.
Nálam 2-3 centi hó fedi a tájat. Épp hogy fagy, a talajhő pedig dolgozik, ébredésnek szép látvány.
Itt is hullott 1-2 cm-es lepel, jelenleg is gyengén havazik, parádés szezonnyitó, -0.2 fok van, a földön olvadozgat, a tereptárgyakon stabil a hóréteg

Na, egy kis optimista befejezés.
Oké-oké, péntektől egy időre (4-7 nap) várhatóan erősen előoldalon ragadunk, de azért nem mindegy, hogy dühöngő zonalitás, vagy egyre erősebb blocking alá beszoruló medi előoldalárol van szó.
Hálistennek az utóbbi.
10 nap, de mégis milyen egyetértés van a modellek között arról, hogy nemhogy zonalitás nem valószínű, de néhol egészen hajmeresztő AC-k virítanak keleten is, nyugaton is.
ECM: Link
GFS: Link
GEM: Link
Azért ez így elég durva, nem?
Elég ritkán lehet látni ekkora összhangot, ilyen időtávra, pláne 3 modell között.
Kiforrhatja magát ez a makrokép rendesen, még December során bőven.
Oké-oké, péntektől egy időre (4-7 nap) várhatóan erősen előoldalon ragadunk, de azért nem mindegy, hogy dühöngő zonalitás, vagy egyre erősebb blocking alá beszoruló medi előoldalárol van szó.
Hálistennek az utóbbi.
10 nap, de mégis milyen egyetértés van a modellek között arról, hogy nemhogy zonalitás nem valószínű, de néhol egészen hajmeresztő AC-k virítanak keleten is, nyugaton is.
ECM: Link
GFS: Link
GEM: Link
Azért ez így elég durva, nem?
Elég ritkán lehet látni ekkora összhangot, ilyen időtávra, pláne 3 modell között.
Kiforrhatja magát ez a makrokép rendesen, még December során bőven.










