Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Hát ezt nem hiszem el. Még a végén tényleg kiszurkolok egy 2017. dec. 10-12-höz hasonló helyzetet. 
Mint írtam tegnap este, a tegnap déli ECMWF még csak a kb. Sopron - Győr - Pápa háromszögre várta a komoly déli szélviharos tombolást jövő hétfőre, és részben keddre is, az éjféli friss ECMWF pedig már egészen a Börzsönyig elhozza a déli irányú szélviharos tombolást, igaz csak rövidebb időre, de azért komoly lehet, ha ez így bejön.
Sopron környéke a legdurvább, oda 100 km/h körüli, a Soproni - hegységbe 120 km/h körüli lökéseket vár. És ott 2 napig tarthat.
GFS hasonló, igaz már napok óta stabilan mutatja.
Most már csak lesz valami.
Az előrejelzéseken hasonlóan néz ki ez a várható helyzet, mint a 3 évvel ezelőtti fentebb említett 2017. dec. 10-12-i.
Még az is stimmel, hogy akkor pár nappal korábban ény felől markáns hidegfront érkezett 2017. dec. 8-9-én.
Most pedig szintén, holnap dec. 25-én érkezik a markáns hidegfront, rá pár napra pedig már kezdődik is a hatalmas nyugat - európai ciklon előoldalán a déli szeles melegpumpa.
Mint írtam tegnap este, a tegnap déli ECMWF még csak a kb. Sopron - Győr - Pápa háromszögre várta a komoly déli szélviharos tombolást jövő hétfőre, és részben keddre is, az éjféli friss ECMWF pedig már egészen a Börzsönyig elhozza a déli irányú szélviharos tombolást, igaz csak rövidebb időre, de azért komoly lehet, ha ez így bejön.
Sopron környéke a legdurvább, oda 100 km/h körüli, a Soproni - hegységbe 120 km/h körüli lökéseket vár. És ott 2 napig tarthat.
GFS hasonló, igaz már napok óta stabilan mutatja.
Most már csak lesz valami.
Az előrejelzéseken hasonlóan néz ki ez a várható helyzet, mint a 3 évvel ezelőtti fentebb említett 2017. dec. 10-12-i.
Még az is stimmel, hogy akkor pár nappal korábban ény felől markáns hidegfront érkezett 2017. dec. 8-9-én.
Most pedig szintén, holnap dec. 25-én érkezik a markáns hidegfront, rá pár napra pedig már kezdődik is a hatalmas nyugat - európai ciklon előoldalán a déli szeles melegpumpa.
Ja bizony. Tegnap 300 óra felett 10-15 fokot forgatott fel, ma meg ugyanannyival hidegebbet forgat le. Fő a változatosság. De mint látjuk eléggé könnyen tud jönni a 10 fok feletti hőmérséklet ezeknél a teknősödéseknél, itt az ideje, hogy a hideg is bizonyítson, hogy ő is tud ilyet produkálni. Már nagyon ránk férne. A vasárnapi gyenge lábakon álló hóesélyek, esély szintjén fennmaradtak itt a fővárosi régióban, de valószínűleg a szánkót azért nem kell elővenni
.
Tili-toli. Január elejéig lesz még pár idegtépő és szívmelengető futás az biztos
Nekem úgy tűnik hogy a tagok nem nagyon támogatják a GFS op-ot hosszútávon:
Link
Egyébként is Mediterranean cyclones egy Ecm térképet rakott be.
Ahogy nézem január elejére is még +5 fok körüli maxokat mutatnak a modellek.
Link
Egyébként is Mediterranean cyclones egy Ecm térképet rakott be.
Ahogy nézem január elejére is még +5 fok körüli maxokat mutatnak a modellek.
Boldog karit mindenkinek!
Kívánok mindenkinek havas hideg január közepét és februárt.


Kívánok mindenkinek havas hideg január közepét és februárt.
Minden kedves MetNetes-nek és családjának nagyon békés, áldott, meghitt, kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok!
Áldott,Békés, Boldog Karácsonyt kívánok minden kedves metnetesnek és családjának!!!!
Amúgy tegnap beteg egy idő volt,pulóver elèg volt még árnyékban is!
Remélem azért előbb-utóbb megjön egy tartósabb téli fordulat is!!
Amúgy tegnap beteg egy idő volt,pulóver elèg volt még árnyékban is!
Remélem azért előbb-utóbb megjön egy tartósabb téli fordulat is!!
Egyedül a GEM szerencséje lenne meglepő, nem pedig a keletről brongyoló gyenge csapadék.
Én már pár napja elengedtem azt, h még idén hulló havat látok. Vasárnap autózom közel 200 kilométert Békés - Budapest között. Valami szöszmötölést hátha látok. A tegnapi futások jobban tetszettek Észak - Békésre nézve.
Én már pár napja elengedtem azt, h még idén hulló havat látok. Vasárnap autózom közel 200 kilométert Békés - Budapest között. Valami szöszmötölést hátha látok. A tegnapi futások jobban tetszettek Észak - Békésre nézve.
Boldog Karácsonyt a Metnet közösségnek!
Ez a reggeli friss futás nem dobta fel a kedvem a 12 és 18 után elég pocsék lett.
A 18z- hez képest a 00z fáklya átlag jó két fokot emelkedett elseje utáni időszakban már a harmat pontok sem mennek negatívba. Egyedül az OP vitézkedik.
Gondolom Geri ezért is tolta január közepéig a várt fordulatot.
A GEM 28-án 10 AM- re még látja középen a havat és a negatív T-t. Az ECM is mutat havat de kevésbé nagyvonalú.
Ez a reggeli friss futás nem dobta fel a kedvem a 12 és 18 után elég pocsék lett.
A 18z- hez képest a 00z fáklya átlag jó két fokot emelkedett elseje utáni időszakban már a harmat pontok sem mennek negatívba. Egyedül az OP vitézkedik.
Gondolom Geri ezért is tolta január közepéig a várt fordulatot.
A GEM 28-án 10 AM- re még látja középen a havat és a negatív T-t. Az ECM is mutat havat de kevésbé nagyvonalú.


Ami biztosnak tűnik a fáklya alapján, hogy vasárnaptól 3 napos esőt kapunk, majd januárban lehet talán fordulat. Hogy aztán meleg, vagy hideg, az még a jövő zenéje! Link
Ha még párszor tud a GFS 6-ot dobni a kockával, akkor talán. Tetszik, hogy 300 óra felett forgatja le a hideget a Skandinávoktól.
Telóra nem tud valaki valami jó tszf. magasságmérő offline progit? Működőt,viszonylag pontosat.
Én azt tudom nehezen elképzelni hogy lesz, de mondjuk nem január közepéig, de vizkereszig nem valószínű "normális téli fordulat". Gondolom nálad se a "10 fok helyett 5 lesz" jelenti ezt. 
Nagyon hanyagolva van az ecm a napokban,...
Nagyon hanyagolva van az ecm a napokban,...
Hát az a tegnapi melegfront semmi légmozgást nem produkált itt, úgyhogy nem is csodálom. Majd talán délutántól a hidegfront már jobban odateszi magát.
Jó reggelt. Először is Kellemes Ünnepeket kívánok mindenkinek, másodjára pedig folyamatosan javulnak a képek a modelleken 
ECMWF 192 óra: Gyakorlatilag nehezen tudom elképzelni, de GFS alapján is hogy január közepe előtt ne történne így egy normális téli fordulat. Talán érzékelik is az örvény gyengülését már.
ECMWF 192 óra: Gyakorlatilag nehezen tudom elképzelni, de GFS alapján is hogy január közepe előtt ne történne így egy normális téli fordulat. Talán érzékelik is az örvény gyengülését már.

Mert kénytelenek vagyunk mindent feltenni, egyébként ha lehetne, gondolkodás nélkül, hanyag eleganciával szabadulnák meg tőle. Egyébként makrofelállás kérdése. Számtalan olyan szitu volt már amikor a "távoli" hideg levegő napok alatt itt volt, egy reménytelen helyzetet felváltva. Az igazi tél kerékkötője sajnos ez a kialakuló teknős rezsim. Persze valahogy semmi nem jön össze az idén sem, nem véletlen az hogy nincsenek várva várt kedvező makrofelállások.
Ez már a második egymást követő decemberünk ami csak a lucspocsrol szól. Ilyen időnk sajnos egyre több lessz Nógrádban is. KELLEMES ÜNNEPEKET mindenkinek.
Hogy ebből hogy nincs itt komoly csapadék? Azt hinném észak felől idetalál ilyen helyzet mellett valami...
Viszont így mi egyedül egy “all-in”-ban bízhatunk, azaz mindent fel kell tenni erre az EU fölé beragadó ciklonos kis szitura, mert északkeletről az tuti, hogy nem jönne semmilyen hideg egy ideig.

Bizony, Moszkva környékén jóval melegebb van mint ahogy nálunk is. Legalább reggelenként fagyhatna de még azt sem. Itt Nógrádban nem vagyunk hozzászokva, hogy december a sárról szóljon.
Ma is csak a ködöt láttuk meg némi kb. 1mm-nyi esőt, több részletben. 1 óra körül a zárt köd már-már nyílttá alakult de 2 óra után visszaerősödött, így ma sem láttuk meg a napot.
Ma is csak a ködöt láttuk meg némi kb. 1mm-nyi esőt, több részletben. 1 óra körül a zárt köd már-már nyílttá alakult de 2 óra után visszaerősödött, így ma sem láttuk meg a napot.
Pedig sokszor volt már délkelet felől meglepi hó Pest környékén is, amit az utolsó pillanatokban dobáltak be a modellek.
Én annyira nem lepődnék meg ezen, viszont ha ezen felül nem csak hogy feljönne, de még a meleget is berántaná és eső esne, na az elég nagy meglepetés lenne számomra
És arról se feledkezzünk meg, hogy jelen esetben nagyon nem mindegy, hogy a jobb oldali cici pontosan hogyan indul majd meg északi útjára. Nyilván nyugatabbi társa felküldi majd az előoldalával, de viszonylag közel jönne hozzánk. Utána persze nincs mese, ahogy távolodik, szépen bekúszik majd a meleg dél felől.

Vak tyúk is talál szemet, ahogy azt mondani szokták. 
Szinte minden szezonban van egy meglepő győzelme a sok félre siklás között. Engem nagyon meglepne, ha Budapestig eljutna az "érdemi" csapadék, de meglátjuk.
Szinte minden szezonban van egy meglepő győzelme a sok félre siklás között. Engem nagyon meglepne, ha Budapestig eljutna az "érdemi" csapadék, de meglátjuk.
Bizony, most úgy fest ma kicsit keletebbre tolós futások lettek, megy a mézes madzag újfent, de sajnos a bemelegedést talajon tutira nem ússzuk meg és pont emiatt aggódom, hogy a 850 hpa-s negatív T határa hiába húzodik majd vissza fölénk, alul beragadnak a 3-7 fokok.
Meglátjuk! Sokat változott másfél nap alatt, pénteken talán okosabbak leszünk.
Ezekből a helyzetekből azért jól szokott kijönni a Dunakanyar és a Budai oldal, szerintem a Dunát már nem lépné át a halmazállapot határa (lásd. kép). Az ilyen hideg visszatorlasztós dolgokat általában pesszimistábban látja a gfs, ráadásul a valóságban szerintem nem fog ennyire benyúlni a meleg nyugatra, így az Alföldön is simán lehet majd hó. Reggelre úgy gondolom ismét picit keletebbre rakja majd a gfs a medit, és ezzel együtt a csapadékot is, és a meleg-berántást is.

Bizony, ez már Pestig rántaná be a meleget, és eső esne az ország nagy részén. Mostani felállás szerint a Közép-Dunántúli részek kaphatnának némi havat, illetve a Budai-hegység esélyes.
No meg persze az átmeneti előoldal előtt vasárnap még egy pár centi hóra is futhatná, (bár ez így inkább már eső lenne)

Hát igen, sejtettem, hogy nincs ez még lejátszva. Ez tipikusan az a helyzet amikor az idő előrehaladtával nem romlik, hanem javul a modelleken a felállás. Ez így pl. már egészen jó lehetne, főleg nyugatnak:

Ma dec. 23-án ezen a szép napon Pilisvörösvár is elesett, hihetetlen dolog történt, 16 napos folyamatos ború után ma délelőtt kisütött a Nap.
Meg is lett az eredménye, hiszen a mai Tmax 10,6 fok lett.
Ez egyben eddigi decemberi havi TopMax, hiszen hasonló meleg legutóbb dec. 6-án volt, akkor a Tmax 10,3 fok lett, mely kevéssel elmaradt a mai Tmax-tól.
A mainál magasabb Tmax-ra pedig legutóbb 5 hete, nov. 18-án volt példa, akkor 12,9 fok lett a Tmax.
Egész pontosan bő 16,5 napig, az az dec. 6. vasárnap délutántól ma dec. 23. szerda délelőttig nem volt semmi napsütés Pilisvörösváron.
Ez azért kemény! Nem emlékszem, hogy 2004. óta folyó megfigyeléseim során volt-e hasonló hosszúságú borús időszak lakóhelyemen. Szerintem nem!
Meg is lett az eredménye, hiszen a mai Tmax 10,6 fok lett.
Ez egyben eddigi decemberi havi TopMax, hiszen hasonló meleg legutóbb dec. 6-án volt, akkor a Tmax 10,3 fok lett, mely kevéssel elmaradt a mai Tmax-tól.
A mainál magasabb Tmax-ra pedig legutóbb 5 hete, nov. 18-án volt példa, akkor 12,9 fok lett a Tmax.
Egész pontosan bő 16,5 napig, az az dec. 6. vasárnap délutántól ma dec. 23. szerda délelőttig nem volt semmi napsütés Pilisvörösváron.
Ez azért kemény! Nem emlékszem, hogy 2004. óta folyó megfigyeléseim során volt-e hasonló hosszúságú borús időszak lakóhelyemen. Szerintem nem!
Értem én, csak hogy zsenge gyermekkoromban ezek a -20 meg -30 fokok gyakran látogattak délebbre is. Bárki utána bogarászhat. Most meg Moszkvában alig van hidegebb, mint egy átlagos magyar télen.
Látszik, hogy szinte senki sem olvassa az európai körképet a 36 órás előre alatt. 
"(...) míg Oroszország északi része fölé egy sarkvidéki magasnyomás nyúlik be, melyet rendkívül hideg légtömeg tölt ki. Ennek köszönhetően ez Európa leghidegebb térsége, sokfelé napközben sincs melegebb -20 foknál, éjszakánként pedig -30 fok körüli minimumokat is mérnek."
"(...) míg Oroszország északi része fölé egy sarkvidéki magasnyomás nyúlik be, melyet rendkívül hideg légtömeg tölt ki. Ennek köszönhetően ez Európa leghidegebb térsége, sokfelé napközben sincs melegebb -20 foknál, éjszakánként pedig -30 fok körüli minimumokat is mérnek."
