Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Így van, szerdától legalább péntekig már elég nagy eséllyel északnyugatias áramlás jön, ami az alsó rétegeket szépen átkeveri, ez által főleg az éjszakák enyhülhetnek meg nagyobb mértékben, de napközben is melegebb lesz néhány fokkal a korábbi napokhoz képest. Viszont ahogy írtad is, regionálisan ez is eredményezhet majd szép téli időt, egyrészt ha a magasban bejön a hideg péntekre, akkor hózáporok formájában, másrészt a nagy ciklon körüli peremhullámokból helyenként akár érdemibb havazás is lehet, ahogy most pl. a GFS és az ECM is mutatja 16-án.
Utána, a hét végén van arra esély, hogy átmenetileg északiasabbra forduljon az áramlás, és immár alacsonyabb szinteken is komolyabb hideg szivárogjon be. (Illetve egy-két tag a GFS-nél és a GEM-nél is már péntekre mutat esélyt erősebb lehűlésre, és én személy szerint drukkolok is ezeknek, mert utána több isk közülük gyönyörű főnös időt mutat 10 fok körüli T850-nel a hónap végére
).
Utána, a hét végén van arra esély, hogy átmenetileg északiasabbra forduljon az áramlás, és immár alacsonyabb szinteken is komolyabb hideg szivárogjon be. (Illetve egy-két tag a GFS-nél és a GEM-nél is már péntekre mutat esélyt erősebb lehűlésre, és én személy szerint drukkolok is ezeknek, mert utána több isk közülük gyönyörű főnös időt mutat 10 fok körüli T850-nel a hónap végére
Nem sok hó szokott lenni az ilyen keveredési zónákból, inkább csak szél
. Még hózáporok is nehezen.
Inkább árasszon el a lábas hideg fullban, aztán jöjjön rá valami nedvesség, valahogy
Inkább árasszon el a lábas hideg fullban, aztán jöjjön rá valami nedvesség, valahogy
Lassan minden szimpatikusabb a kétségbeesett mediterrán ciklon hajhászásnál. Én már ettől vagyok összezavarodva.
Na ja ,megint össze lesz mindenki keveredve ,zavarodva a modellektől.
Szóval ez keveredési zónát hozhat felénk az alapján amiket Donnie linkelgetett?
Mecsekkel vasárnap járnátok jobban szerintem, akkor azért több esély van némi hóra. Holnap is eshet, de minden bizonnyal nem túl sok.
Aztán egy medinél ki tudja....
Aztán egy medinél ki tudja....
Ha nagyon akarjuk, azért az ECM t2m fáklyára rámondhatjuk az enyhülés esélyét 2 méteren, de kb. 1 napra látszik itt is (14): Link
A szórás persze nő, úgyhogy kizárni semmit nem szabad.
A szórás persze nő, úgyhogy kizárni semmit nem szabad.
Figyelőre frissült a szolgálatnál ma éjszakára-holnapra. Zala-Veszprém megye, Mecsek 2-3cm friss hó, Észak-Dunántúl 1cm, illetve eleinte ónosra van kiadva a sárga. Hááááát.....meglátjuk. Ha ónosra érkezik pár centi hó, szép világ lesz a közlekedésben reggel a környéken (Farkasgyepű, Bakonybél stb)
Jó kis keveredési zóna lennénk annak minden előnyével és hátrányával szemben a medi északi cumijával.
Nem kérdés hogy melyiket választanám.
Nem kérdés hogy melyiket választanám.
Igen az ECM alapján lehet, hogy több az esély, sajnos oda nem látok ilyen részletes adatokat egyből.
Szombaton a családdal szeretnénk egy kis kirándulást egy olyan helyre, ahol tudunk szánkózni.
Hol tudna ez megvalósulni?
Én a Mecsekre gondoltam.
Hol tudna ez megvalósulni?
Én a Mecsekre gondoltam.
Szerintem meg nem egyre valószínűbb, sőt.
A legfrisebb GFS átlagon talajon nem látszik enyhülés: Link
A tegnapi futásokon még látszott enyhülés, nagyjából 15-e után:
Link
Link
Mára ez jelentősen visszaesett.
A keleti hideg hatása persze főleg a harmatpont-átlag csökkenésén látható a legjobban, ez a mai futáson látványosan lentebb van 15-e után, mint a tegnapiakon.
Tegnap: Link -2, majd -1 fok környéke a végén
Link hasonló
Ma: Link -4, -5 körül, a végén -3 majd -2 körül
Nem azt írom, hogy esélytelen nálunk a félblocking enyhítő hatása, de jelenleg ennek pont csökkentette az esélyét a GFS.
A legfrisebb GFS átlagon talajon nem látszik enyhülés: Link
A tegnapi futásokon még látszott enyhülés, nagyjából 15-e után:
Link
Link
Mára ez jelentősen visszaesett.
A keleti hideg hatása persze főleg a harmatpont-átlag csökkenésén látható a legjobban, ez a mai futáson látványosan lentebb van 15-e után, mint a tegnapiakon.
Tegnap: Link -2, majd -1 fok környéke a végén
Link hasonló
Ma: Link -4, -5 körül, a végén -3 majd -2 körül
Nem azt írom, hogy esélytelen nálunk a félblocking enyhítő hatása, de jelenleg ennek pont csökkentette az esélyét a GFS.
Igen sajnos az átmeneti enyhülés sanszosabb, ezzel tökéletesen egyet is értek
Szerencsére most futásról futásra javulnak az esélyek a komolyabb tél billenése felé. (Egyelőre...)
Amit korábban is írtam, azt még most sem lehet tudni, hogy mennyi ideig lesz ránk hatással a nyugatias áramlás,
de egyre valószínűbb, hogy legalább átmenetileg igen.
Hogy aztán mennyire lenne szerencsés, ha utána idehúzódna az "orosz maci", azt nem tudom. Lehet mi itt északon több havat látnánk egy tartósabb fél-blocking helyzetből, mint a csodás mediciklonokból vagy az ÉK-i lábas hidegből.
de egyre valószínűbb, hogy legalább átmenetileg igen.
Hogy aztán mennyire lenne szerencsés, ha utána idehúzódna az "orosz maci", azt nem tudom. Lehet mi itt északon több havat látnánk egy tartósabb fél-blocking helyzetből, mint a csodás mediciklonokból vagy az ÉK-i lábas hidegből.
Én azért jobban megvizsgálnám ezt a nyugati áramlást hogyha mindenáron ezt várjátok itt néhányan. Az orosz maci könnyen beleköphet ebbe a levesbe
Nem kötekedésképp csak egyre jobbak az esélyek. Magassági Jet meg örvény erősödés ide vagy oda...
Ez továbbra sem rossz:
Link
Nem hinném hogy Vorkutára egy kinéző tartósabb nyugati irányítottság ami ránk hatással lenne, ilyen fáklyát eredményezne.
Link
Oslo:
Link
Az általad írt átmeneti enyhülés természetesen esélyes az újabb akár erősebb hideghullám előtt, de ezzel vedd úgy hogy még a múltkori hónap második felére latolgatott nyugati irányítás lehetőségeire reagálok ami elhangzott itt a fórumban
Ez továbbra sem rossz:
Link
Nem hinném hogy Vorkutára egy kinéző tartósabb nyugati irányítottság ami ránk hatással lenne, ilyen fáklyát eredményezne.
Link
Oslo:
Link
Az általad írt átmeneti enyhülés természetesen esélyes az újabb akár erősebb hideghullám előtt, de ezzel vedd úgy hogy még a múltkori hónap második felére latolgatott nyugati irányítás lehetőségeire reagálok ami elhangzott itt a fórumban
Amennyiben fél-blocking lesz, úgy lesz.
GFS ENS szerint nem úgy lesz (ergo a félblocking sem valószínű), itt nemigen látszik enyhülés: Link
Erről írok pont, hogy a fél-blocking és a keleti ciklon küzdelmét hozzák a modellek, ahol (most, éppen, jelenleg) az utóbbi áll nyerésre 10 napos távlatban.
Ez persze változhat még.
MC: lesz nyugati áramlás (Európa főleg nyugati, és valamennyire középső részén), ezt sehol sem vitatta senki, mindössze most éppen úgy néz ki a modelleken, hogy közép és hosszútávon a mi telünket nem befolyásolja, max átmenetileg. Reméljük, ez a marad a tendencia.
GFS ENS szerint nem úgy lesz (ergo a félblocking sem valószínű), itt nemigen látszik enyhülés: Link
Erről írok pont, hogy a fél-blocking és a keleti ciklon küzdelmét hozzák a modellek, ahol (most, éppen, jelenleg) az utóbbi áll nyerésre 10 napos távlatban.
Ez persze változhat még.
MC: lesz nyugati áramlás (Európa főleg nyugati, és valamennyire középső részén), ezt sehol sem vitatta senki, mindössze most éppen úgy néz ki a modelleken, hogy közép és hosszútávon a mi telünket nem befolyásolja, max átmenetileg. Reméljük, ez a marad a tendencia.
És szépen felszakítja az inverziót, ezzel enyhülést okoz.
Ilyen ez a fél-blocking.
Ilyen ez a fél-blocking.
"GEM például holnapra havatt tett be a dunantúl északi felére is, ilyenről se nagyon volt szó eddig...."
Mert nem hoztátok témába, pedig több modellen is megfordult visszatérő jelleggel ez a lehetőség az utóbbi napokban, némelyik pedig viszonylag stabilan adta. Nem nézem a GEM-et továbbra sem, de őszintén remélem, hogy nem ma tette be elsőként az észak-dunántúli havat péntekre, mert ha igen, akkor súlyosabb probléma van a modellel, mint gondoltam.
Mert nem hoztátok témába, pedig több modellen is megfordult visszatérő jelleggel ez a lehetőség az utóbbi napokban, némelyik pedig viszonylag stabilan adta. Nem nézem a GEM-et továbbra sem, de őszintén remélem, hogy nem ma tette be elsőként az észak-dunántúli havat péntekre, mert ha igen, akkor súlyosabb probléma van a modellel, mint gondoltam.
T850-en a hideg áramlik be:
1 nappal előtte:
1 nappal előtte:



Gyors átfutva.., elég buktaszagú lett az egész hátralevő hét. Tényleg csodaszámba megy már lassan az átlagos téli időszak is.
Nem a hideg tör be akkor, hanem enyhülés érkezik a felszín közelében.
Elérhetőek az OMSZ-tól az 5 percenkénti kompozit radarképek, reflektivitás értékekkel feltüntetve. Link Emellett sok más adat is nyilvános lesz.
Nem is a makrohelyzetről írtam, hanem hogy a régiónkra mi hat.
Az adott pillanatban (14-e 00 óra) a modellen az látszik, hogy hiába van 850-en Ény-i szél, mégis a hideg tör be a magasban északias irányból, ez pedig a jet segítségével történik.
A nyugatias áramlás alatt a zonális vagy félblocking jellegű helyzetet okozó felállást értettem, aminél azért 850-en sem ilyen szélnyomás a jellemző talán?)
Előbbire semmi esély, utóbbi néha próbálkozik, de egyelőre elhal a modelleken.
Az adott pillanatban (14-e 00 óra) a modellen az látszik, hogy hiába van 850-en Ény-i szél, mégis a hideg tör be a magasban északias irányból, ez pedig a jet segítségével történik.
A nyugatias áramlás alatt a zonális vagy félblocking jellegű helyzetet okozó felállást értettem, aminél azért 850-en sem ilyen szélnyomás a jellemző talán?)
Előbbire semmi esély, utóbbi néha próbálkozik, de egyelőre elhal a modelleken.
Nálunk a mostani tél a mai nappal felülmúlta a 2019/2020-as telet. Meg van a negyedik hótakarós nap (december kettő és most kettő), szemben a 2019/2020-as tél három hótakarós napjával (még 2019 decemberéből).
Az esti meg tol rajta egy kövéret keletre és mindenki boldog.
Nem is az a legnagyobb gond szerintem. Ha lenne is, gyengébb intenzitás mellett szenvedi össze, és hosszabb idő alatt azt a kevés hó csapadékot, így napközbeni hőeses megmaradása erősen kérdéses. Persze mindez most a déli országrészben érdekes.
Nem, csak ez nem annyira meghatározó, mint a jet:
Erre gondoltam alapból, legközelebb majd részletesebben leírom.
De tény, hogy még a félblocking sem tűnik fel 1-2 napnál hosszabb próbálkozások erejéig (12-e körül van ilyen a GFS-en) a következő szűk 2 hétben a modelleken.


Erre gondoltam alapból, legközelebb majd részletesebben leírom.
De tény, hogy még a félblocking sem tűnik fel 1-2 napnál hosszabb próbálkozások erejéig (12-e körül van ilyen a GFS-en) a következő szűk 2 hétben a modelleken.
Nálam 6 és 1, 2020 pedig kiment egy darab (2 centis) hótakarós nappal...
ja, nem...
"A nyugatias áramlás továbbra is 10-12 napon túli "lázálom", a mi régiónkra, egyelőre."
Akkor ez valami modellhiba talán?
Akkor ez valami modellhiba talán?


Na akkor kedd és jövő szombat?
Link
Muszáj kirakni a disclaimert, hogy poén, mert a metovi csendőrség lecsap
Na szóval a hétvégére nincs változás, az ország déli felén továbbra is bőven van esély némi megmaradó hóra, északabbra kevesebb, de sok minden történhet jövő héten amiről még nem sok fogalmunk van.
GEM például holnapra havatt tett be a dunantúl északi felére is, ilyenről se nagyon volt szó eddig....
Kicsit messzebb: jelentősen megnőtt a durva keleti hidegelárasztás esélye. Tegnap még hezitáltak a modellek, ECM főleg, mára mind a három belecsapott a lecsóba:
GFS
ECM:
GEM:
A nyugatias áramlás továbbra is 10-12 napon túli "lázálom", a mi régiónkra, egyelőre.
Muszáj kirakni a disclaimert, hogy poén, mert a metovi csendőrség lecsap
Na szóval a hétvégére nincs változás, az ország déli felén továbbra is bőven van esély némi megmaradó hóra, északabbra kevesebb, de sok minden történhet jövő héten amiről még nem sok fogalmunk van.
GEM például holnapra havatt tett be a dunantúl északi felére is, ilyenről se nagyon volt szó eddig....
Kicsit messzebb: jelentősen megnőtt a durva keleti hidegelárasztás esélye. Tegnap még hezitáltak a modellek, ECM főleg, mára mind a három belecsapott a lecsóba:
GFS

ECM:

GEM:

A nyugatias áramlás továbbra is 10-12 napon túli "lázálom", a mi régiónkra, egyelőre.
Az OMSZ hétfői előrejelzési térképén egyetlen helyre jelez erősen felhős időt: Salgótarján térségére, a többi helyre borult, havas idő van kilátásba helyezve.
Rossz nézni, hogy nálunk van a legkisebb valószínűsége a hónak de sajnos ez a realitás. Én egyébként nagyobbnak gondolom azt a területet, ahol nem valószínű hóesés.
Rossz nézni, hogy nálunk van a legkisebb valószínűsége a hónak de sajnos ez a realitás. Én egyébként nagyobbnak gondolom azt a területet, ahol nem valószínű hóesés.
Ködös szitálós idő 0 fokban. Már rég volt úgy is. 
Hát... Kíváncsi leszek a hétvégére. Ahány időjárás jelentést hallok, olvasok, annyi változat, nem beszélve amit mi látunk itt fórumon. Teljes az összhang. Ja nem
Szerintem a média biztonsági játékot játszik. Ha esetleg országos hó lesz valami csoda folytán, ők szóltak.
Tényleg már csak a radarokat meg a hőmérőket lesz érdemes nézni.
Hát... Kíváncsi leszek a hétvégére. Ahány időjárás jelentést hallok, olvasok, annyi változat, nem beszélve amit mi látunk itt fórumon. Teljes az összhang. Ja nem
Szerintem a média biztonsági játékot játszik. Ha esetleg országos hó lesz valami csoda folytán, ők szóltak.
Tényleg már csak a radarokat meg a hőmérőket lesz érdemes nézni.
Nem kell, mert akkor soha nem tanul.
Floo meg majd kimaxolja a helyzetet, vastag hóval, recsegős fagyokkal. Mázlista!
Floo meg majd kimaxolja a helyzetet, vastag hóval, recsegős fagyokkal. Mázlista!
Nem tudom honnan szedték elő a ma este indító csapadékot és igazából nem is hiszek benne már. Meg hogy ha esik is, mi fog esni és hány fokban.
Én realista maradok és 1-2 cm-es hótakarónak, 1-2 téli napnak is örülni fogok. Tekintve, hogy itt több mint 13 hónapja nem volt hótakarós nap és 1 cm-t elérő havazás. Különben is nekünk Bpestieknek itt van a Normafa a városon belül meg a János-hegy 500 m feletti magassággal.
Gondolom Floo már a telefonon üvöltözik velük 
A népet márpedig meg kell menteni a megsemmisitő csalódásoktól!
A népet márpedig meg kell menteni a megsemmisitő csalódásoktól!
A rádió országos havazásról beszél. Jól is indult a napom, míg el nem olvastam a reggeli kommenteket.
