Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Na valami hasonló lesz, ügyes emlékezés Tőled, jó hogy eszedbe jutott!
Bezzeg a spanyoloknál...
Madrid 3 fokra volt az abszolút hidegrekordtól.
Bezzeg a spanyoloknál...
Madrid 3 fokra volt az abszolút hidegrekordtól.

Szerintem sem indokolt a túlzott (!) magabiztosság a zimankós jövőt illetően. Eddig rengeteget forgott sírjában 1987. tele, olyan piszlicsáré helyzetekkel hasonlítgatták, hogy néha a szememnek fájt olvasni. A napokban volt pár szép futás, amire rá lehetett húzni a hasonlóságot anélkül, hogy kellemetlenül érezzem magam olvasás közben. Egy igen fontos eltérés még a legvérmesebb téli verziók mellett is látszik 1987. januárja és a jelenlegi között, az pedig a hidegleszakadást támasztó magasnyomás helyzete. 1987-ben szó nem volt grönlandi anticiklonról, akkor attól jóval keletebbre-északkeletebbre mozgott a magasnyomású zóna, ami támasztékot adott a sarkvidéki hidegmag dél felé haladásának. Ez szerintem abban segített, hogy az északi anticiklon óceáni és sarkvidéki peremén mozgó peremciklonok összességében kisebb eséllyel végződhettek előoldallal nálunk, hiszen egyrészt jóval keletebbre volt az akciózóna, másrészt a keletebbre lévő anticiklonnak a pereme is keletebbre volt, amin a hideg levegő megindult felénk, így az útja alatt több szárazföldet járt meg, nem volt idő, hogy bármilyen vízfelület melegítgesse az alját, amíg idekeveredik.
Térképen megnézve a különbséget:
2021. térkép: Link
1987. térkép: Link
Az akkori híres havazásunkat egy óceán felől beszabadult ciklon jelentette, ami az Ibériai félsziget felől csúszott alá a majdnem skandináv AC-nak és ezzel megkezdte a már szinte tőlünk északra lévő extrém hideg levegő lekeverését.
Persze úgy gondolom, hogy a jelenlegi grönlandi anticiklon mellett is van jó esély hasonló folyamatra, végződhet úgy, hogy úgy mozognak a ciklonok, áramlatok tőlünk északra, hogy kialakul egy hasonlóan mély ciklon a környezetünkben, mert a hideg mennyiségéből ítélve ehhez bőven van muníció, de mivel az anticiklont most Gröndlandra várják a modellek, ezért szerintem sokkal több olyan változó is beleszólhat a helyzetbe, ami nem egy brutál hideg verzió fel mutat. Én persze ettől nem vagyok szomorú, de ezzel magyarázom a felmerülő enyhe futásokat. Egyáltalán nem érzem őket kisiklásnak, reális esélyük van, mint a hidegebb futásoknak is.
Térképen megnézve a különbséget:
2021. térkép: Link
1987. térkép: Link
Az akkori híres havazásunkat egy óceán felől beszabadult ciklon jelentette, ami az Ibériai félsziget felől csúszott alá a majdnem skandináv AC-nak és ezzel megkezdte a már szinte tőlünk északra lévő extrém hideg levegő lekeverését.
Persze úgy gondolom, hogy a jelenlegi grönlandi anticiklon mellett is van jó esély hasonló folyamatra, végződhet úgy, hogy úgy mozognak a ciklonok, áramlatok tőlünk északra, hogy kialakul egy hasonlóan mély ciklon a környezetünkben, mert a hideg mennyiségéből ítélve ehhez bőven van muníció, de mivel az anticiklont most Gröndlandra várják a modellek, ezért szerintem sokkal több olyan változó is beleszólhat a helyzetbe, ami nem egy brutál hideg verzió fel mutat. Én persze ettől nem vagyok szomorú, de ezzel magyarázom a felmerülő enyhe futásokat. Egyáltalán nem érzem őket kisiklásnak, reális esélyük van, mint a hidegebb futásoknak is.
A mai illetve éjszakai csapadékhoz. Szó volt róla, hogy esetleg ónoseső vagy havaseső is lehetséges majd Ény-on. Ettől egyre inkább úgy tűnik nekem, hogy nem kell tartanunk, legalábbis itt Győr környékén nem
. Lesz ugyan egy átmeneti beenyhülés 925hPa körül, de mind a harmatpont, mind a lenti levegő és a teljes légoszlop legnagyobb része is fagyos marad majd.
2m-en amúgy úgy néz ki szépen lemaradunk itt az előrejelzettől, hiszen idáig kitartottak köd, nemsokára pedig már érkezik Ény-ról a felhőzet... -6°C körül van a környék.
2m-en amúgy úgy néz ki szépen lemaradunk itt az előrejelzettől, hiszen idáig kitartottak köd, nemsokára pedig már érkezik Ény-ról a felhőzet... -6°C körül van a környék.
Otthon is benéztünk -12 alá, ezzel már majdnem megközelítettük a rekordenyhe 2007-es tél abszolút minimumát. 

Az ECM -18,-20 fokos harmatpontokat vár a csücsökbe.
A GFS-t nem érdemes nézni mert fogalmatlan.
A -15,-17 fokos 850 önmagában kemény azért, főleg ilyen lábas hidegnél.
A GFS-t nem érdemes nézni mert fogalmatlan.
A -15,-17 fokos 850 önmagában kemény azért, főleg ilyen lábas hidegnél.
2017-ben volt egy nagyon mákos helyzetünk, esó-hó határán voltunk , végül végig kitartott a havazás és 30+ lett. De előtte évekig és azóta nem volt. Nem tudom egy évtized alatt a 3 jónak számít-e, de arra értettem, hogy ezen események zöme enyhüléssel, esővel jár végül, vagy nem jut fel idáig a sok előzetes mézes madzagot követően, korábban tényleg lehetett azért ezekre számítani. Remélem hamar vége lesz ennek a kedvezőtlen periódusnak. A most északnyugat felől érkező havazás esetében nem a beenyhülés miatt aggódom, hanem csupán a mennyiség miatt. Az ény-dk szélcsatorna határától ék-re eső területek jobban szoktak ilyenkor szerepelni. A tavalyi aszályunk is ennek az irányításnak volt köszönhető, igen nagy részben.
Na de nem mindenhol ilyen jó a helyzet. Böhönyéig még van hó, Siófoktól már semmi, tegnap ennyit láttam felfelé az M7-esen.
No úgy fest, hogy a nagy hó és hideg armageddon a mai futásokon (de már a tegnap estieken is) kezdenek ésszerű reális kereteket ölteni, és lényegesen szelídülni. Ez az ény-i cucc elég vérszegénynek tűnik ide a térségre, vérszegényebbnek mint 2 napja, így hát annyira lázba nem hoz.
Egyébként gyönyörű zúzmarás minden, süt a nap, kék az ég. Szép így ez.
Egyébként gyönyörű zúzmarás minden, süt a nap, kék az ég. Szép így ez.
Az nem gyenge, hogy pl. Zabaron már most -13 fok volt..mi lesz ott a hétvégén, vagy pl. egy Bükk-fennsíki töbörben, arra kíváncsi leszek, de a töbrökben simán meglesz a -30 alatti érték szerintem.
A múlt évtizedben a három 20 + os havazást mind mediterrán ciklon hozta. Az azelőtti évtizedben is de a kilencvenes években meg főleg....
A nyugati frontok ritkán hoznak nagy havazást egy tagban. Több hullámban előfordul, de az enyhülés miatt az ország keleti, északkeleti fele lehet jó.
A nyugati frontok ritkán hoznak nagy havazást egy tagban. Több hullámban előfordul, de az enyhülés miatt az ország keleti, északkeleti fele lehet jó.
OP-ok ma elszálltak (pár napon át csak, mert aztán mennek vissza a hidegbe, már aki ellát 250+ órára), az ENS-ek valóban nyugtatóan hathatnak, mert az látszik főleg, hogy óriási a bizonytalanság. Némelyik tag -20-ig is leszalad amikor az OP-on éppen eső van 
FlaNeth: így van, most lehetne linkelni ECM meg GFS OP-ot és a szerencsétlen megvezetett tömeg menne a kertbe borsót ültetni azonnal
Ami aztán ha elfagyna, mennyi ember menne tönkre bele.
Na, de komolyabbra: a holnap hajnali és a csütörtöki lepelnyi havat most már az össze smodell mutatja ide, a talaj pedig rendesen készen áll
FlaNeth: így van, most lehetne linkelni ECM meg GFS OP-ot és a szerencsétlen megvezetett tömeg menne a kertbe borsót ültetni azonnal
Ami aztán ha elfagyna, mennyi ember menne tönkre bele.
Na, de komolyabbra: a holnap hajnali és a csütörtöki lepelnyi havat most már az össze smodell mutatja ide, a talaj pedig rendesen készen áll
Ja, de szerencsére még 192 órára van.
Addig még valószínű kapunk szépen havat és hideget.
Addig még valószínű kapunk szépen havat és hideget.
[...] -10 körül volt még reggel a T. Zircen -12-t mértem az autóval, Gézaházán -8 fölé ment. Cseszneken -9 körül volt, nem lett meg a zord nap a naplómban. [...]
Sallang törölve. - Zivipötty
Sallang törölve. - Zivipötty
Sose értettem, ha a hideg futást nem lehet komolyan venni űridőben, akkor a meleget miért lehet?
Ha lehet zsinórban 5 hideg futás, akkor miert nem lehet 3 meleg? Engem valahogy a hétvégi fagyok jobban izgatnak mint a 20. Utáni időjárás.
Hozzáteszem azt is megnézem a modelleken, de egy op futás után nem dőlök a kardomba.
Hozzáteszem azt is megnézem a modelleken, de egy op futás után nem dőlök a kardomba.
Ez simán lehetne egy rejtett kamerás felvétel egy bűncselekmény helyszínén.
A járványhelyzetre való tekintettel és az előzmények ismeretében én ezt összefüggő hótakarónak minősítem.
Északon, északkeleten 5 centi feletti hóréteg lehet csütörtökig, de szerintem lesz ahol közelebb lesz a 10 centihez.
Nem tudom, hogy ez nevezhető-e összefüggő hótakarónak, hisz valahol semmi sincs, máshol meg megvan az ominózus 1 cm. A felső udvar a foghíjjas, az alsó az összefüggő.


Az az egy-két centi kb. két-három nap alatt elmegy még akkor is, ha -10 fok van napközben.
Nagyon necces... Az ECM hajnalra már a +1 fokot is idenyalta. Mondjuk nálad Gödöllőn talán jobb lesz a helyzet.
Lehetséges, h több értelme van a csütörtök virradóra érkező csapadéknak drukkolni.
Lehetséges, h több értelme van a csütörtök virradóra érkező csapadéknak drukkolni.
Érdekesen alakul a T, -10-ről felmelegedtünk -8.6-ig majd visszahűltünk -9.0-re.
Közben próbálkozik a nap.
Közben próbálkozik a nap.

Azért a -1 -2 fokos harmatpont nem túl megnyugtató, inkább óceáni hidegnek tűnik, ami talán latyakhoz elég lenne, valamint hőmérséklettel is lennének bajok, így én remélem, hogy fog még javulni a helyzet, mert jelenleg nem a legjobbnak néz ki.
Az UM is mutat pár centit, a lényeg hogy átvészelje a szerdára jelzett pluszokat.
Én inkább le se írom, hogy hogy vagyok vele...
Mégha össze is jön a lepel-kétcenti közti hó, az igen hamar el fog szublimálni, legyen bármilyen hideg is napközben. Nálad persze más lehet a helyzet.
Egyetértek és a harmat pontok, T2m sem néz ki rosszul függetlenül a T850 remélhetőleg átmeneti melegedésétől.
Na látom ECM-nél megint felakadt a lemez, mint a multkori előoldalnál amiből tegnap épp hátoldalon havazott...
A jövőkép szerintem továbbra sem rossz. Ami bizonyosnak tekinthető, hogy egy nagy zutty után lesz egy átmeneti szintén nagy (T850-es) meleg-kiugrás.
DE: Az északi hidegmag tartósan és stabilan adott lesz, valamint a mediterrán térség szintén egyre aktívabbnak mutatkozik a jan.22-től kezdődő időszakban. Úgyhogy lehet itt még nagy havas TÉL is...persze nyilván egy kis szerencse is kell hozzá, mint mindig, mindenhez.

DE: Az északi hidegmag tartósan és stabilan adott lesz, valamint a mediterrán térség szintén egyre aktívabbnak mutatkozik a jan.22-től kezdődő időszakban. Úgyhogy lehet itt még nagy havas TÉL is...persze nyilván egy kis szerencse is kell hozzá, mint mindig, mindenhez.
Alakul a jövő hét, legalább a két "nagy esély" között tényleg kialakul egy jó hideg januári időszak most, de úgy érzem mediterrán ciklonnál nem tudunk nyerni, különösen ha az ország Duna-Tisza közének északnyugati részén él az ember
Az ény felől érkező lehetőségben sem kell egyelőre csalódni úgy látom, egyértelműen keleté, északkeleté az ilyen helyzet, bármi van előtte hosszú távon.








