Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Itt is a következő.. már friss lepel mindenen, igazából a várt "utolsó" havas este már pipa is, innentől minden esetleges centi grátisz.
Hát bizony jó eséllyel már szombatra takarodhat a pozitív t850, egyre inkább úgy néz ki: Link
A harmatpont egy másik téma...
A harmatpont egy másik téma...
Beleolvasva az absztraktba, azért sokat nem zuhant az előrejelzések megbízhatósága, mert csak itt-ott használták az adatokat korrekcióra, pontosításra stb. "Despite the hiatus it is difficult to see any evidence of a drop in forecast skill - partly because forecast skill is very variable, showing both day-to-day noise and lower frequency trends." Szóval ha nem is zuhant vissza a modellek pontossága, egy picit valószínűleg érinthette a megbízhatóságban.
Tegnapi delutan és ma délután is hatalmas szánkózásban voltunk
Sikerült is egy jó nagyot ugratnom, nem láttam, hogy vége a pályának,de az ijedtségen kívül nem történt semmi szerencsére 





Elnézzük neki mert közép és hosszútávon is jó irányban halad.
Egy Leningrád fölötti közepű teknő peremciklonokkal például sokkal, de sokkal közelebb áll az elképzeléseinkhez, mint az eddig erőltetett Atlanti Takonyvonat
Link
Persze a hibátlan gyakorlathoz az egész teknőnek már korábann DDK felé kellen mozognia, de azt már kiveséztem.
A para ötlete a Skandinávián át délre húzódó sarki AC-ról se fantáziátlan: Link
Egy Leningrád fölötti közepű teknő peremciklonokkal például sokkal, de sokkal közelebb áll az elképzeléseinkhez, mint az eddig erőltetett Atlanti Takonyvonat
Link
Persze a hibátlan gyakorlathoz az egész teknőnek már korábann DDK felé kellen mozognia, de azt már kiveséztem.
A para ötlete a Skandinávián át délre húzódó sarki AC-ról se fantáziátlan: Link
Sziasztok,- 16.16 fok volt reggel felénk, kocsi is - 16 fokot írt reggel.
Kíváncsi vagyok majd a dombi mérőm beolvasása után mennyi lesz a difi.
Kár biza, itt is egy kis derült ég és már is megvan az eredménye. Kár hogy ebből a helyzetből nem tudtunk kihozni egyetlen egy tökéletes éjszakát sem.

Hát ez bizony keletebbre van, mint eddig: Link
Tegnap még britek, reggel a skótok, Link délben a tenger fölött Link a ciklon szeme ugyanabban az időpontban, most pedig már Norvégiát karcolja
Deja vu....
Kicsit hosszú még az út a dán-német határig, de mi szurkolunk
Még egyszer... Link Link
A hatás azonnali: máris máshogy jön fel a lángszóró, sokkal gyengébben és jó eséllyel rövidebb időre! Link - már péntek este visszakúszni a negatív t850 ÉNy felől.
Mégpedig a hidegoldala miatt, ami egy picit lejjebb jut és már azonnal gerjeszi a medterrán térséget: Link
Kellene még pár ilyen tolódás, és a végén ez is 1-2 napos tavaszi idő lehetne csak.
Tegnap még britek, reggel a skótok, Link délben a tenger fölött Link a ciklon szeme ugyanabban az időpontban, most pedig már Norvégiát karcolja
Deja vu....
Kicsit hosszú még az út a dán-német határig, de mi szurkolunk
Még egyszer... Link Link
A hatás azonnali: máris máshogy jön fel a lángszóró, sokkal gyengébben és jó eséllyel rövidebb időre! Link - már péntek este visszakúszni a negatív t850 ÉNy felől.
Mégpedig a hidegoldala miatt, ami egy picit lejjebb jut és már azonnal gerjeszi a medterrán térséget: Link
Kellene még pár ilyen tolódás, és a végén ez is 1-2 napos tavaszi idő lehetne csak.
Remélem nem olyan lesz a most hét közepi ciklon, mint a 2017. február legeleji troll ciklon, mely végérvényesen megölte a telet mind naptári, mind csillagászati értelemben hazánkban.
Aztán persze visszajött a tél, de nagyon későn, már április 19-20-át írtunk, és síkon már nem igazán tudott alkotni komolyabbat, na de a hegyekben!? Te jó ég mennyi hó volt. 
Egyébként érdekes, hogy évek óta nem tud szerény enyhülés jönni telente. Szinte mindig durr bele.
Egyébként érdekes, hogy évek óta nem tud szerény enyhülés jönni telente. Szinte mindig durr bele.
Az utolsó pelyhek hullanak, végülis 2 centi lett.
Reggelre aztán összemegy 1 centisre - és jöhet az enyhülés.
Szép téli időszak volt, és őszintén szólva egy pár napos (remélhetőleg nem hosszabb) enyheség még jól is fog esni
Bár hozzá kell tenni, hogy az enyhülés regionálisan eltérő lesz; itt pl. holnap szeles, délután esős idő lehet 5 fokkal, szerdán viszonylag nyugodt idő akár 7 fokkal, csütörtökön jó eséllyel magasköd pár fokkal, pénteken újabb eső, a nap második felében erős széllel. Azaz tizenfokok nemigen lesznek és az unalom sem nagyon lesz jellemző.
A többi meg még messze van
Reggelre aztán összemegy 1 centisre - és jöhet az enyhülés.
Szép téli időszak volt, és őszintén szólva egy pár napos (remélhetőleg nem hosszabb) enyheség még jól is fog esni
Bár hozzá kell tenni, hogy az enyhülés regionálisan eltérő lesz; itt pl. holnap szeles, délután esős idő lehet 5 fokkal, szerdán viszonylag nyugodt idő akár 7 fokkal, csütörtökön jó eséllyel magasköd pár fokkal, pénteken újabb eső, a nap második felében erős széllel. Azaz tizenfokok nemigen lesznek és az unalom sem nagyon lesz jellemző.
A többi meg még messze van
Itt ugyanez, hó csak foltokban(1,5 cm eddig a szezonrekord, 3x havazott
), hidegebb kivitelben, -7,3 fok van. A Tmax is csak -6,5 fok volt. De hogy mondjak valami jót is, a hétvégén kaphatunk egy csomó esőt és sarat!
Link
Egy képpel reagálok a fenti cikkre, ami a múlt kedden készült. Tükörjég. Erre esett még rá a hétvégi hó.
"hogy mire képes az időjárás"
Egy képpel reagálok a fenti cikkre, ami a múlt kedden készült. Tükörjég. Erre esett még rá a hétvégi hó.

"hogy mire képes az időjárás"
Sopron, Tacsi-árok 15-20 cm-es hóréteg. A képet az ebéd utáni sétámon készítettem. A délelőtti havazásból kb. 2 cm hó esett.

Nagyon szép kristályok!
Legközelebb kérnénk képet a kondenzációs magvakról is
Legközelebb kérnénk képet a kondenzációs magvakról is
Biztosan nem lesz zavartalan éjszaka, jönnek-mennek a felhők, amik akadályozzák majd a hőmérséklet csökkenését.
Van hó, van hideglevegő, de nincs derült éjszaka.
Van hó, van hideglevegő, de nincs derült éjszaka.
Remek, örülök neki.
Kéretik ezt megjegyezni később is amikor szapulod majd a telet.
Még pár reggeli kép Pestről, jégvirágok a szolgálati autón és pelyhek az esti hózáporból:




Zord nap pipa, tmin - 10,6 fok 
A mai nappal a harmadik téli nap a szezonban, hetedik hótakarós nap, és hol van még Sándor, József...
A mai nappal a harmadik téli nap a szezonban, hetedik hótakarós nap, és hol van még Sándor, József...
Töbör: -13.5 °C Előző adat még -11,6°C volt.
Szerk: -14.9°C
Asszem lement a nap ott
Kár hogy nem lesz derült, szélcsendes éjszaka ott.
Szerk: -14.9°C
Asszem lement a nap ott
Kár hogy nem lesz derült, szélcsendes éjszaka ott.
Otthon mindjárt felszakad a felhőzet, kíváncsi vagyok nagyon, hogy még emelkedni fog a napsütésre, vagy már egyből hűl.

Nálunk Gyenesdiáson reggel 4cm hóvastagság volt,arnyékos helyeken picit több!
Jelenleg itt melózok Cserszegtomajon és gyenge havazás kezdődött!!
Jelenleg itt melózok Cserszegtomajon és gyenge havazás kezdődött!!
Hm, érdekes lehet ez az utolsó éjszaka effekt ÉK-n! Nálam most totál derült az ég és szélcsned van 3 cm hóval! Takt: -4.8 fok! Szépet szólhat itt errefelé még! Talán becsúszhat egy -15 fok még a felhők előtt.
A Holnapi nap éjszaka pedig jöhet még 5-8 cm hó, utána meg a lángszóró. Ha nem lenne ez a szél, szépen beragadhatna a hideg az Ék-i csücsökbe. Kíváncsian várom a hőmérsélet csökkenés ütemét naplemente után.
A Holnapi nap éjszaka pedig jöhet még 5-8 cm hó, utána meg a lángszóró. Ha nem lenne ez a szél, szépen beragadhatna a hideg az Ék-i csücsökbe. Kíváncsian várom a hőmérsélet csökkenés ütemét naplemente után.
Pont erre gondoltam, miután a radarképen látom, hogy kéklik felettünk is lassan, hogy megint esni fog itt is a hó?
Kezd elegem lenni
Kezd elegem lenni
Ott nyugaton meg nem unjátok már a havat? 
Röviden: nem
Hosszabban: helyileg itt is eléggé változik. Pl. az első 5-10 cm-es etapban itt talán lepelre futotta (tőlünk 10 km-re volt, oda azért elnéztünk a gyerekekkel). Azóta a legtöbb ~ 3 cm volt egyben (persze ez már szuper, nem panaszkodás, már sokkal jobb, mint a tavalyi egyszeri lepel!). Most 2-3 cm latyakos hav lehet itt. Keszthelyen gyanítom kevesebb. Aminek örülök, hogy tegnap eset -7-nél befelhősödtünk
Röviden: nem
Hosszabban: helyileg itt is eléggé változik. Pl. az első 5-10 cm-es etapban itt talán lepelre futotta (tőlünk 10 km-re volt, oda azért elnéztünk a gyerekekkel). Azóta a legtöbb ~ 3 cm volt egyben (persze ez már szuper, nem panaszkodás, már sokkal jobb, mint a tavalyi egyszeri lepel!). Most 2-3 cm latyakos hav lehet itt. Keszthelyen gyanítom kevesebb. Aminek örülök, hogy tegnap eset -7-nél befelhősödtünk

Hozzánk is ideért a következő"etap". Jó közepes havazás kerekedett. Talán 1-2 cm-re ismét jók vagyunk. 
Otthon tényleg szánsályn van. Még 22 fokos halo is. Kár hogy nem a T annyi 


-5,6 fokos mininummal megúsztuk az éjjelt. Már 0fok van, gyengén sirató havazik. Csodás napok voltak, s még hátra van egy. Éjszaka várhatóan újra még fagyni fog. Várjuk a kis enyhülést, majd az újabb hasonlóan havas epizódot. Egy szavunk sem lehet, annyira szépen kijöttünk itt ebből.
Hát, ma valóban nem a jó irányba mennek eddig a futások. De talán nem is baj, van még idejük végiggondolni, hogy akkor blokkosodjunk, vagy se 24-e után.
Most olyan 40%-ot adnék a blokk erősödésére.
Havas téli időre nálunk 10-15% max.
Ott nyugaton meg nem unjátok már a havat?
Mindig ugyanott van valami a radaron, napok óta amikor ránézek
Itt például feszt havazik: Link
Most nézem, egy ilyenre azért befizetnék, még ha klasszik azonnal elolvadó sirató féle is:
Most olyan 40%-ot adnék a blokk erősödésére.
Havas téli időre nálunk 10-15% max.
Ott nyugaton meg nem unjátok már a havat?
Itt például feszt havazik: Link
Most nézem, egy ilyenre azért befizetnék, még ha klasszik azonnal elolvadó sirató féle is:











