Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
7 éve ezen a napon 3 megye narancs, 7 megye pedig citrom riasztást kapott havazásra az ország déli felén. Somogy kiemelt várományosa volt az eseményeknek.
(2014. Január 23.)
(2014. Január 23.)
Valószínűleg a realitás ez lesz.
Link
Amúgy a legtöbben azért szidják a modelleket mert 30 óránál már nem azt mutatják adott napra, amit 240 óránál mutatott. Kicsit paradoxon.
Link
Amúgy a legtöbben azért szidják a modelleket mert 30 óránál már nem azt mutatják adott napra, amit 240 óránál mutatott. Kicsit paradoxon.
Most még ideális, csak nehogy 20 kmvel keletebbre kerüljön véletlenül a csapadék, mert akkor már kellemetlenebb lesz arra is. Igaz az 1.X mmhez képest a 0 már nem egy nagy változás.
Az mondjuk tény, hogy te ideálisabb helyen leszel, mint pl én. Szeretem Gödöllőt.
Ez így van, minél közelebbi az időpont, annál jobbak a modellek, ez evidens. Nekem azzal van a bajom hogy 15 év alatt nem sikerült eljutni oda, hogy 36 órával korábbi időpontra is lehessen valamennyire biztosra előrejelezni egy medi csapadékát, vagy legalább a nyomásviszonyokat, pályát valamit. Tisztában vagyok, hogy milyen bonyolult, globálmodell blablabla, de ez szánalom is egyben, hogy ennyit tudnak...
Jobbak mint eddig bármikor, de a jótól messze van. Meditől sosem várok télen semmit max, kellemesen meglepődöm.
Tehát akkor végülis jók vagyunk.
Már csak a hőmérséklettel kell valamit kezdeni, aztán hadd szóljon.
Közben rá lestem a fáklyára. Link
Ha Donnie szemével nézem, akkor hátra dőlhetek. Úgyhogy hátra dőltem.
Már csak a hőmérséklettel kell valamit kezdeni, aztán hadd szóljon.
Közben rá lestem a fáklyára. Link
Ha Donnie szemével nézem, akkor hátra dőlhetek. Úgyhogy hátra dőltem.
Szerintem rossz szemüveggel van nézve a modell..
Egyszerűen annyi történik, hogy az esemény időpontjához történő közeledtével mind pontosabban tudja számolni, “látni” egy adott területre vonatkozó, várható időjárási paramétereket. Azaz pontosabbá válik.
Egyszerűen annyi történik, hogy az esemény időpontjához történő közeledtével mind pontosabban tudja számolni, “látni” egy adott területre vonatkozó, várható időjárási paramétereket. Azaz pontosabbá válik.
Ok, hogy az ECM Pestről Debrecenbe tolta a sok mm-t, de megnézve a GFS , UM, yr oldalakat nem értem a letargiát.
Ilyen sok hó csapadékot ilyen röviddel a bekövetkezése előtt még nem láttam hozzám előre jelezve a szezonban.
Eddig 0.x mm volt a csúcs most 1.x mm akár több napon keresztül. Ráadásul hol van mèg hétfő.
Ilyen sok hó csapadékot ilyen röviddel a bekövetkezése előtt még nem láttam hozzám előre jelezve a szezonban.
Eddig 0.x mm volt a csúcs most 1.x mm akár több napon keresztül. Ráadásul hol van mèg hétfő.
Igazából a jelenidő sem olyan amilyet a modellek vártak Takt 7,1 fok és záporeső
A legújabb verziók szerint még akár jól is kijöhetünk a holnapi szituból. Egyelőre pengeél, de most úgy néz ki a jó oldalán lehetünk.
Valamennyi eső biztosan lesz, az intenzitáson fog múlni lesz-e mérhető hóréteg.
Reggel óta két fokot hűltünk (+
, 7 óra óta folyamatosan gyengén esik, újabban záporszerűen.
És egyedül is maradt szegény GEM ezzel.
Az Um meteogram is rettenet vérszegény!
És továbbra sem felejtsük el, hogy ez a soron következő hó milyen mértékű talajhőre és 2 méteres T-re fog érkezni!
Ha nincs intenzitás, akkor 1-2 mm csapadék sok területen nem lesz több, mint fél centi latyak.
Én most nagyon köszönöm a GFS modellnek, hogyha vakon is volt, de legalább a földön tartott. Nagyon meglepne, ha 24 órán belül annyit változna a számolt ciklon pálya, h Budapest egy komoly havazás előtt álljon. Oké, medi, de azért ismerjük a statisztikánkat.
Az Um meteogram is rettenet vérszegény!
És továbbra sem felejtsük el, hogy ez a soron következő hó milyen mértékű talajhőre és 2 méteres T-re fog érkezni!
Ha nincs intenzitás, akkor 1-2 mm csapadék sok területen nem lesz több, mint fél centi latyak.
Én most nagyon köszönöm a GFS modellnek, hogyha vakon is volt, de legalább a földön tartott. Nagyon meglepne, ha 24 órán belül annyit változna a számolt ciklon pálya, h Budapest egy komoly havazás előtt álljon. Oké, medi, de azért ismerjük a statisztikánkat.
Az ECM 3 egymás utáni futásban pakolta centire ugyanoda a ciklont. Aztán odébb rakta pár 100 km-rel. Állítólag a világ legjobb modelje, de most is kiderült hogy pont ugyanolyan hurka mint a többi és vak egy ilyen peremcicis helyzetben. Az UM nem adja fel továbbra sem, valamennnyi havacska csak lenne itt is. És szerencsére a medi kiszámíthatatlansága miatt a remény tovább él. Egy biztos, az országban lesz hétfőn örömködés meg sírás is. Semmi különös, csak a szokásos.
A mai reggel már a tavaszra emlékezet. De tavasz volt 2014 január 23-án is, hisz akkor már a kajszibarack is virágzott a kertemben. 

Az északnyugati 9-10 fokok valószínűleg a mai nap legmelegebb pillanatai.
Kb. 10 órától megkezdődhet a talajfront benyomulása, egyben a csapadék képződése is. Hajrá konvekció!
Na, tessék! Budapesten érik az újabb hóbafulladás! Ez alapján mi is kapunk 13 cm havat! Hajrá P3! Ti meg szurkoljatok a P10-nek, ha jól látom! Csak pozitívan!
Na de hogy még a remény lángját tovább éltessem estig, itt egy jó kis GEM: Link
Az utolsó legény a gáton.
Az utolsó legény a gáton.
Kora tavaszi idő. Áztatò esőkkel. 
Ha Pesten ilyen meleg lehet, akkor mi lesz délen ?
Ha Pesten ilyen meleg lehet, akkor mi lesz délen ?
Nem, amennyiben pl. Sopron vagy Kőszeg északnyugatnak számít.
Jót! Itt erősen felhős, 10,1 fok, igazi langyos hajnal erős széllökésekkel és tomboló fejszaggatással...
Jó reggelt. Borult ég, 10 fok.
Ha tényleg a meleg jelöli ki a hó helyét, akkor Holle anyónak nehéz dolga lesz!
Ha tényleg a meleg jelöli ki a hó helyét, akkor Holle anyónak nehéz dolga lesz!
Igen,mint mediterrán ciklon esetében már oly sokszor,most is kimiradni látszik Ény. Nagyon ritkán jönnek a nekünk megfelelő ciklon pályán sajnos. De természetesen a változás joga az időjárásé,maradjon ez a mondat amolyan utolsó szalmaszálként itt. Jelenleg esik az eső 8 fokban,remélem legalább ebből kapunk pár mm-t.
Ez nagyjából általában borítékolható, főleg mediciklonnál..
Nem sok pályavonal jó ide csapadékügyileg.
Nem sok pályavonal jó ide csapadékügyileg.
Imádom őket olvasgatni, kiváltképp a cikkeik hangzatos címeit. Néha egy bárányfelhőről úgy tudnak írni, mintha Katrina hurrikán lenne.
Fiatalság, szenvedély, bevállalás, intrika, pikantéria, exkluzivitás. Ezek a szavak jutnak eszembe.
Aztán nehogy a végén bejöjjön... jajj, bennem is él még a remény, valahol méllyen. 
Palui, egyszerűen annyira meghatott a cikk, hogy kicsorduló könnycseppjeid véletlenül háromszor nyomták le a bal egérgombot. Előfordul ez néha velem is, ne aggódj!
Szerk.: Akkor a telefonodra estek a könnycseppek, már ez is előfordult velem is.
Palui, egyszerűen annyira meghatott a cikk, hogy kicsorduló könnycseppjeid véletlenül háromszor nyomták le a bal egérgombot. Előfordul ez néha velem is, ne aggódj!
Szerk.: Akkor a telefonodra estek a könnycseppek, már ez is előfordult velem is.
Nem tudom nagyon sajnálni őket... Nem volt két egyforma, vagy hasonló futás a modelleken, és mégis, hatalmas bizonytalanság mellett, bevállalnak egy centizgetős térképet...
A Sūtő mágus....
"Hóvihar sem kizárt főleg a hegyekben..." Az Alföldön vannak hegyek is? 
"A térképen jól látszanak a nyomási viszonyok, a skandináv ciklon hevessége!"
"Ugyanakkor a számítások szerint szinte országszerte eshet több-kevesebb hó, talán a keleti, délkeleti részeken tehet keresztbe a hőmérséklet az eseményeknek."
Vannak ám kifejezések azanyámhétszentit.............
"A térképen jól látszanak a nyomási viszonyok, a skandináv ciklon hevessége!"
"Ugyanakkor a számítások szerint szinte országszerte eshet több-kevesebb hó, talán a keleti, délkeleti részeken tehet keresztbe a hőmérséklet az eseményeknek."
Vannak ám kifejezések azanyámhétszentit.............
Az új ARPAGE alapján majd jöhet az "ikont nem érdemlő hószállingózás". 
Most azért úgy néz ki, hogy a GFS és ECMWF makacs verziónak egy köztes állapota realizálódik, megint nem lehet mondani, hogy valamelyik jobb volt. Jó, persze tudom, hogy medi még bizonytalan az utolsó percig, de azért meglepne, ha ebből meglepetés lenne itt.
Jó lenne ez a ciklon egy kicsit több hideg levegővel, de ennyivel szerintem egy olyan vékonyka sávban lesz jó a dolog, hogy ahhoz nagyon mázlis helyen kell majd lenni. Ez a mázlis hely pedig valami tőlünk keletre lévő sávban lehet, ahogy elnézem. A reggeli futásokra kíváncsi leszek, hátha az UM is végül leszedi rólunk a cuccost. Ameddig a 18 órás lefutott, hát az sem sok jót sejtet már erre.
Szegénykéim ezzel a 8 órával ezelőtt készített hótérképpel eléggé befürdeni látszanak egyelőre: Link Hát igen, a hótérképezés elég ingoványos talaj tud lenni.
Most azért úgy néz ki, hogy a GFS és ECMWF makacs verziónak egy köztes állapota realizálódik, megint nem lehet mondani, hogy valamelyik jobb volt. Jó, persze tudom, hogy medi még bizonytalan az utolsó percig, de azért meglepne, ha ebből meglepetés lenne itt.
Jó lenne ez a ciklon egy kicsit több hideg levegővel, de ennyivel szerintem egy olyan vékonyka sávban lesz jó a dolog, hogy ahhoz nagyon mázlis helyen kell majd lenni. Ez a mázlis hely pedig valami tőlünk keletre lévő sávban lehet, ahogy elnézem. A reggeli futásokra kíváncsi leszek, hátha az UM is végül leszedi rólunk a cuccost. Ameddig a 18 órás lefutott, hát az sem sok jót sejtet már erre.
Szegénykéim ezzel a 8 órával ezelőtt készített hótérképpel eléggé befürdeni látszanak egyelőre: Link Hát igen, a hótérképezés elég ingoványos talaj tud lenni.
Volt pár nagy zakójuk, okosan döntöttek. Persze ha meg nem riasztanak, csak futnak az események után majd, az se lesz jó.
A modellek alapján igen. Ide nagyon nem is volt kérdés ez napok óta.
És milyen igaza volt az OMSZ - nak a kívárással. Bölcsek! Nem ültek fel az op ámokfutásának.
Amúgy a déli UM annyira nem rossz. Keletebbre vitte, de még így is lenne hó, a csapi súlypontja kb. 100 km-t ment keletre. Ez medinél semmi.