Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Ja hogy valahol ennyi sincs, most nézem 
Lehetne melegebb is, a csuda az lenne ha még egy hónap múlva is ilyen idő lesz
Lehetne melegebb is, a csuda az lenne ha még egy hónap múlva is ilyen idő lesz
Érdekes téma. Hogy ez mennyire hat már most is, afelől erős kétségeim vannak. Nekem más sejtéseim vannak, hogy miért vannak igen enyhe telek után is viszonylag erős márciusi, április eleji hidegbetörések. De ezt hosszú lenne kifejteni most. (Nyilván mindig is voltak tavaszi hidegbetörések, de azért az elmúlt másfél évtizedben a melegedő trend ellenére látni, nem hogy kevesebbszer, hanem inkább többször van károkozó fagy. Meg néha a legjobb havas helyzetek tavasz elejére csúsznak.)
A téli hidegbetörésekről, hát saját magához képest hideg téli etapok Európa helyett inkább É-Amerikában voltak többször a közelmúltban. Megkapta idén Texas is a magáét, nemcsak Ény-Európa. Azt meg nehéz lenne az óceáni áramlatra kenni.
A másik pedig, hogy a Golf mellett a nyomási akciócentrumok elhelyezkedése alapból segíti, hogy Európa telei enyhébbek legyenek, mint azonos szélességeken lévő más vidékeké. Nem akarom lebecsülni a Golfot, jelentős tényező, de nem az egyetlen.
A téli hidegbetörésekről, hát saját magához képest hideg téli etapok Európa helyett inkább É-Amerikában voltak többször a közelmúltban. Megkapta idén Texas is a magáét, nemcsak Ény-Európa. Azt meg nehéz lenne az óceáni áramlatra kenni.
A másik pedig, hogy a Golf mellett a nyomási akciócentrumok elhelyezkedése alapból segíti, hogy Európa telei enyhébbek legyenek, mint azonos szélességeken lévő más vidékeké. Nem akarom lebecsülni a Golfot, jelentős tényező, de nem az egyetlen.
Tegnap azért volt egy- két rövidebb napos periódus amikor rövid gatyában oben ohne nyírtam a füvet. Amikor elborult és beindult a szél viszont kellett a pulcsi. Tipikus bolondos tavaszi időjárás se több se kevesebb.
Én tegnap gyepeltem, számítottam ma a sz@r időre 
Jó 20km meg vagy 25.000 lépés
egész napos program volt, szerencsére a forgalom se maxin pörgött.
Az utolsó 2 kép mai.
Jó 20km meg vagy 25.000 lépés



Az utolsó 2 kép mai.
Amikor ezt írtam akkor 20 fok volt és napsütés most meg esik. A következő napokban is a 20 fok feletti maxok lesznek az uralkodóak, legalábbis nálam.
Szívemből szóltál. Remélem lesz ez még kompenzálva 1,5 hónapos 15+-os 850-el. Akkor még lehet a ziviszezon is elkezdődne. Sajnos a hónapban már egyikre sem látni sok esélyt (itt ény-on), talán majd a június.
Dunántúlon megint atomot robbantottak( 1000 fok felett) !
Már sűrűn előfordul, kapcsoljátok ki.
Már sűrűn előfordul, kapcsoljátok ki.
Egyszerűen siralmas, gyalázat ez az undorító, tetves idő. Ronda szürkeség van, mintha november lenne és mindössze 13 fok, ami azért nem éppen május végi idő. Tele a hócipőm, hogy ilyenkor amikor a legszebb, legkellemesebb időnek kellene lenni, helyette van ez a mocsok...
Egyetértek, csodás tavaszi idő van, bár egy kicsit borongós, egy kicsit fázós, egy kicsit semmire sem jó, de a miénk. Ilyen ez az Orosz tavasz
Nem lenne ördögtől való, ha idén is északkeleti, keleti légpályával érkezne a tartós meleg a nyáron, főleg a derekán és végén.
Az elmúlt 3 nyár pl. jellemzően így telt, főleg a nyarak második fele.
Érdekes, hogy már-már tendencia szerűen hiányoznak a dinamikus nyugati, dny, déli melegpumpák, és ék, kelet, dk felől kapjuk a nem kiugróan magas, de átlagnál lényegesen magasabb hőmérsékletű izotermákat tartósan, és viszonylag magas nedvességgel párosulva az időszakos szárazabb kondíciók mellett. A magas éjjeli T. értékek is bőven húzzák felfelé ilyenkor a havi T. közepeket.
Az elmúlt 3 nyár pl. jellemzően így telt, főleg a nyarak második fele.
Érdekes, hogy már-már tendencia szerűen hiányoznak a dinamikus nyugati, dny, déli melegpumpák, és ék, kelet, dk felől kapjuk a nem kiugróan magas, de átlagnál lényegesen magasabb hőmérsékletű izotermákat tartósan, és viszonylag magas nedvességgel párosulva az időszakos szárazabb kondíciók mellett. A magas éjjeli T. értékek is bőven húzzák felfelé ilyenkor a havi T. közepeket.
Egy lehetséges magyarázat az egyre hosszabban kitartó tavaszi hidegekre, meg a durva európai hidegbetörésekre (Spanyolok, Hollandoknál évszázados rekordok az elmúlt télen) stb: Link Link
Azért a márciusi havazós tendencia elég erős lett az elmúlt 8 évben, egyre inkább és tovább ránk szakadozik a hideg.
Ha megnézzük a földgömböt, Kanadával és Mongóliával vagyunk egy szélességi fokon. Ebből is látható, mennyire brutál módon fűt a Golf.
Most még...?
Azért a márciusi havazós tendencia elég erős lett az elmúlt 8 évben, egyre inkább és tovább ránk szakadozik a hideg.
Ha megnézzük a földgömböt, Kanadával és Mongóliával vagyunk egy szélességi fokon. Ebből is látható, mennyire brutál módon fűt a Golf.
Most még...?
Olvasd el figyelmesebben!
A cikk lényege az, hogy attól, hogy Közép-Európában tartósan átlag alatti volt az április, a Földünk nagy részén továbbra is átlagnál melegebb kondíciók voltak, néhol nem is kevéssel.
És az is fontos, hogy nem feltétlen globális felmelegedés, hanem klímaváltozás zajlik, jelenleg is.
A cikk végén pedig amire reagáltál, az is hibás, hiszen feltételes módban írják, hogy ha jönne egy meleg augusztus, szeptember hazánkban, akkor az emberek szemlélete, a köz szemlélete is megváltozna, és rögtön nyomatnák a felmelegedés dumát.
De hát mindig is voltak, és lesznek hűvösebb időszakok a melegedés mellett.
A melegedő tendenciába teljesen beleférnek az időszakosan jelentkező hűvösebb időszakok.
Hosszú évek után az idei év első 5 hónapja országosan is negatív T. anomáliát hozhat, de valószínű az idei év is kijöhet majd átlag felettire.
Ami viszont tuti biztos, hogy 2021. már nem lesz rekord meleg hazánkban, de azért a Top 10-be kerülés lehetősége még továbbra is meg van.
Tavaly nyár közepén is mennyit vinnyogott a köz, hogy milyen hűvös az a nyár, aztán bekerült a Top10-be.
Ne felejtsük el, hogy annyira magas már az immáron 1991-2020. közötti 30 éves átlag, hogy egy átlagos nyár is melegnek számít már, és pl. egy országos átlagban 0-ásra kijövő nyár is 1901. óta bőven a felső negyedben végezne hazánkban.
A cikk lényege az, hogy attól, hogy Közép-Európában tartósan átlag alatti volt az április, a Földünk nagy részén továbbra is átlagnál melegebb kondíciók voltak, néhol nem is kevéssel.
És az is fontos, hogy nem feltétlen globális felmelegedés, hanem klímaváltozás zajlik, jelenleg is.
A cikk végén pedig amire reagáltál, az is hibás, hiszen feltételes módban írják, hogy ha jönne egy meleg augusztus, szeptember hazánkban, akkor az emberek szemlélete, a köz szemlélete is megváltozna, és rögtön nyomatnák a felmelegedés dumát.
De hát mindig is voltak, és lesznek hűvösebb időszakok a melegedés mellett.
A melegedő tendenciába teljesen beleférnek az időszakosan jelentkező hűvösebb időszakok.
Hosszú évek után az idei év első 5 hónapja országosan is negatív T. anomáliát hozhat, de valószínű az idei év is kijöhet majd átlag felettire.
Ami viszont tuti biztos, hogy 2021. már nem lesz rekord meleg hazánkban, de azért a Top 10-be kerülés lehetősége még továbbra is meg van.
Tavaly nyár közepén is mennyit vinnyogott a köz, hogy milyen hűvös az a nyár, aztán bekerült a Top10-be.
Ne felejtsük el, hogy annyira magas már az immáron 1991-2020. közötti 30 éves átlag, hogy egy átlagos nyár is melegnek számít már, és pl. egy országos átlagban 0-ásra kijövő nyár is 1901. óta bőven a felső negyedben végezne hazánkban.
Hát ez hihetetlen, ilyen blokkot, mint az ECMWF mutat 200 óra környékén egész télen nem volt, ráadásul a végén Vojejkov tengellyel. A téli időszakban , miért nem tud ilyen kialakulni?

Csak most a tengely előoldalán nem a maci érkezik, hanem egyre jobban a száraz meleg a kontinens felől! Érdemes erre a tendenciára figyelni a nyárimádóknak!
Mi az a 1000 fok az Aktuális hőmérséklet térképen a Balaton nyugati medencéjétől északra?? Felrobbant a Nap?
Nekem tegnap esély sem volt rá, mára szó nem volt sehol reggeli csapadékról, úgyhogy buktam a fűnyírást egész hétvégére (holnap sok eső, hétfőn nem leszünk itt).
Hétfő éjjeltől már egész mackós paraméterek állhatnak össze konvekció szempontjából, az eddigi legkarakteresebb MNSZ, 30 mm feletti kihulhatóval, magas TI, akár 1000 feletti MUCape, és a hab a tortán, hogy átlag 30 m/s nyírás is befigyelne.. amiben még nagyjából egyet is értenek a modellek. Megint remek az időzítés egyébként (hétfő késő estétől), bár valószínűbb, hogy ebből itt ismét semmit sem fogunk észrevenni, de keleten legalább jó lesz egy kis zivatarozásra, már úgyis régen volt.
Az Index szerint “jégzivatar hullott”, figyelünk, tanuljuk nyelvünk fejlesztéseit...
Laikusként az aktuális radar alapján még a zivatarveszélyt is kiadnám a déli megyékre.
Én nem bíztam a vélterenre és lenyírtam tegnap a füvet.
Én nem bíztam a vélterenre és lenyírtam tegnap a füvet.
Pedig az éjféli TAF-ban már reggeltől benne volt a csapi. 
A másikra: mindenhol az egyenlőséges verzió használatos már manapság, bár a fagyos napnál régen még a nélkül ment, és emiatt vannak eltérések (ha jól tudom, még az itteni adatbázis is az egyenlőség nélküli verzióval dolgozik).
A másikra: mindenhol az egyenlőséges verzió használatos már manapság, bár a fagyos napnál régen még a nélkül ment, és emiatt vannak eltérések (ha jól tudom, még az itteni adatbázis is az egyenlőség nélküli verzióval dolgozik).
A szomszéddal tegnap este futtában azon ironizáltunk, hogy ő egész nap olyan furán érezte magát. Valami nagyon nem okés.
Már kezdte azt hinni, h beteg lesz, aztán ketten megállapítottuk, h az időjárás az oka mindennek. Nyomasztó, fátyolos napsütés, 21 fok és nem esik! Kritikán aluli.
Aztán most alig 20 perce átkiabált: Na már jól vagyok! Végre esik, hogy verjem bele a ...........!
Derűs napot mindenkinek! Nekem a sz@r idő ellenére is úgy indult.
Már kezdte azt hinni, h beteg lesz, aztán ketten megállapítottuk, h az időjárás az oka mindennek. Nyomasztó, fátyolos napsütés, 21 fok és nem esik! Kritikán aluli.
Aztán most alig 20 perce átkiabált: Na már jól vagyok! Végre esik, hogy verjem bele a ...........!
Derűs napot mindenkinek! Nekem a sz@r idő ellenére is úgy indult.
Ez igazán meglep, szakad az eső, itt durrant be igazán a záporsáv.. Hogy hiányzott. Remélem délután nem lesz semmi.
Nálam is hasonló a szitu, ma délelőttre terveztem be a málna átültetést mondván délután várható csapadék viszont már egy jó ideje esik.
Szerencsére a füve tegnap délután lenyírtam.
Szerencsére a füve tegnap délután lenyírtam.
A kisokosban nem találtam erről infót, a különböző oldalakon pedig találtam már ezt is azt is.
Melyik a helyes definíció?
Nyári nap: napi maximum > 25 °C vagy napi maximum ≥ 25 °C
Fagyos nap: napi minimum < 0 °C vagy ≤ 0 °C
köszi
Melyik a helyes definíció?
Nyári nap: napi maximum > 25 °C vagy napi maximum ≥ 25 °C
Fagyos nap: napi minimum < 0 °C vagy ≤ 0 °C
köszi
Érdekes ez a mai GFS diagramm. Még azt sem tudja ma mi lesz. Napok óta azt látom, hogy ma jó idő várható, csak este és holnap lehet az országban csapadék. Erre ma hajnaltól a Dunántúl felett egy csapadékzóna épült ki és már itt a megyénkben esett is az eső. Ez a zóna bedurrant a Dél-Dunántúlon, Tolna felé is terjed, holott a diagram 0,1 mm-t mutat , holnapra meg csak 1 mm-t. Zircen viszont lesz eső a 2 napban dögivel .És akkor mennyire lesz igaz az elkövetkező 10 napban ?
Már ahol. Link
Napok óta gondolkodunk, melyik napon menjünk le, úgy tűnik, a hétfő lesz a nyerő
De a többi is sokat javult.
Napok óta gondolkodunk, melyik napon menjünk le, úgy tűnik, a hétfő lesz a nyerő
De a többi is sokat javult.
Máj. 20. csütörtök időjárása Pilisvörösváron :
Délelőttig borongós ég volt esővel, záporokkal. Délelőtt megszűnt a csapadék, ( több nem is volt már a nap hátralévő részében ), és lassanként elkezdett szakadozni a felhőzet, de késő délutánig erősen felhős maradt az ég ( mindhárom fő fajta felvonultatta magát gyakran ), déltől - késő délutánig erős gomolyfelhősödések voltak, de keletebbre vonultak ék-dny csapással a záporok.
Késő délutántól csökkent a felhőzet, este, éjjel már csak gyengén felhős ég volt.
Napközben megerősödött az ény szél a hidegfront nyomán.
Napi csapadékösszeg : 4,7 mm lett. Ezzel a havi csapadékösszeg 71,5 mm-re, az éves csapadékösszeg pedig 167,5 mm-re nőtt.
Tmin : 9,2 fok, Tmax : 17,4 fok volt. Napi közép T. : 13,3 fok lett.
Rh. min. : 51 %, rh. max. : 92 % lett.
Délelőttig borongós ég volt esővel, záporokkal. Délelőtt megszűnt a csapadék, ( több nem is volt már a nap hátralévő részében ), és lassanként elkezdett szakadozni a felhőzet, de késő délutánig erősen felhős maradt az ég ( mindhárom fő fajta felvonultatta magát gyakran ), déltől - késő délutánig erős gomolyfelhősödések voltak, de keletebbre vonultak ék-dny csapással a záporok.
Késő délutántól csökkent a felhőzet, este, éjjel már csak gyengén felhős ég volt.
Napközben megerősödött az ény szél a hidegfront nyomán.
Napi csapadékösszeg : 4,7 mm lett. Ezzel a havi csapadékösszeg 71,5 mm-re, az éves csapadékösszeg pedig 167,5 mm-re nőtt.
Tmin : 9,2 fok, Tmax : 17,4 fok volt. Napi közép T. : 13,3 fok lett.
Rh. min. : 51 %, rh. max. : 92 % lett.
Mindenféle tréfa nélkül kérdezem az itt lévő meteorológus szakemberektől, hogy van e reális esély a látóhatárban egy nyugodtabb, szárazabb, kinti programoknak kedvező időjárásboz? Körvonalazódik e valami, vagy reálisan nézve még 2 hétig marad a hűvös esős időjárás?
Na, ma volt egy csapadékmentes nap, holnap eshet, vasárnap esni fog, hétfőn esni fog.
Pár felhőkép tegnap máj. 20. csütörtökről :
Késő délután Pilisvörösváron :
Végül este Aquincumnál :
Késő délután Pilisvörösváron :

Végül este Aquincumnál :

Szerintem eleg gyenge lett ez a cikk. Negativ anomalia kellos kozepen augusztusi hohullamokkal riogat, inkabb az taglalna, hogy miert van negativ anomalia Europa nagy reszen.
Egy hiánypótló cikk jelent meg az OMSZ Facebook oldalán tegnap az idei hűvös európai tavasszal kapcsolatban :
( nem tudtam linkelni most telóról, így képernyő fotóztam a témát )
( nem tudtam linkelni most telóról, így képernyő fotóztam a témát )


Ma egész jó idő volt. Kirándulás nem lett,viszont a kertet gatyába ráztuk. Úgy szarrá égtünk, mint még talán soha..sebaj.. jön újra az eső
Nyilván én nem abból tájékozódom. Bár ők sem ígértek egy naposnál hosszabb nyarat.
Etetésnek bőven elég kizárólag modelleket nézni.
Ajándék ez a nap. Talán csak a legmozgásba lehetne kicsit belekötni.
Etetésnek bőven elég kizárólag modelleket nézni.
Ajándék ez a nap. Talán csak a legmozgásba lehetne kicsit belekötni.
Én rövidnadrág és rövid ujjú ing kombinációban sétáltam el a boltba az imént, kellemes volt. Mondjuk így június elsején ez abszolút el is várható, és nem tagadom, lehetne még egy-két fokkal melegebb is. Azt sajnálom, hogy a május végül kiment 20 fokok nélkül, de így legalább a negatív anomália mértéke nem csökkent érdemben. A munkahelyemen meg talán megoldották a pótlásomat abban a 10 napban, amit átaludtam, legalább is nincs egyetlen nem fogadott hívásom sem.
