Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Csatlakozom , no nem a parkolóra értem, hanem a nem sírokra. Parkolóra úgyis tesznek , nem kell félnem.(Éppen az jutott eszembe, hogy a régieket ki tette parkolóra, hisz nem vagyunk a 15 évvel ezelőttiekből talán huszan sem)
Tehát sírhatnék, hisz talán a 32 napja tartó csapadéktalanságunknál (1,2 mm-.es szumma ) senkinél sem rosszabb a helyzet már az országban. De hozzáteszem, hogy bármilyen irányban indulnék, már ennél csak jobb a helyzet a környéken (főleg Zirc,Pápa, de már tegnap óta Győr iránya is) De nem kell a térséget annyira sajnálni és kijelenteni, hogy minket minden elkerül. Valaki azt írta, hogy Fehérváron semmi sem esett, pedig pár napja a város felett kipattant egy zápor. Itt akkor sem. Meg amikor budapesti csapadéktalanságot meg zivatartalanságot olvasok és egy regement képet látok az ottani zivatarokról zuhikról. Sokan a kerületüket vagy utcájukat azonosítják Budapesttel. Aztán ha a szomszéd kerületet elmossa a felhőszakadás az észre sem veszik, csak szajkózzák, hogy Budapestnek ez az áramlás nem jó, meg hogy minden elkerüli Pestet. Szakmaiság ide vagy oda, én nem azonosítanám a környékkel a csapadékmérőm karimáját. Az , meg hogy konvekciós csapadéknak vannak vesztesei (ha nem esik azok is, meg ahol szétver a jég azok is) régen is volt , nincs új a nap alatt.
A jégről jutott eszembe, hogy '89-ben Pécsről azzal is küldtek Pestre a meteorológiai intézetbe, hogy kérjek anyagot a talajgenerátoros francia jégesőelhárításról (régi idők... még ott volt Vissy,Aigner,Kerényi,Bóna,Illés stb.) Már tudtuk, hogy a rakétázásnak befellegzett (szupercellára az sem hat), de valamit ki kell találni helyette. Eltelt 30 év és az egész országban elterjedt a francia módi. Ugyanakkor bár állítólag aszály van meg nincsenek gyakori zivatarok, de a netet és híradókat látva tele vannak hatalmas jegekről szóló képekkel. Aszály ide, zivatartalanság oda, nekem nem tűnik úgy , hogy csökkenne a jégverés gyakorisága vagy pusztító ereje. Bár Cseszneken hírből sem hallottam jégverésről (gyakorisága most és 50 éve is nulla) de országosan nem nagyon veszem észre, hogy kipusztult volna "hála" a generátoroknak . Ez a szupercellák gyakoribbá válása miatt van ? Olyan szupercellafotólat látok tömegével (hála készítőjüknek, itt ilyeneket sosem látok) az idén is , hogy a fal adja a másikat. Mostanában valami szupercellagyártó légköri helyzetek szaporodtak el ? Vannak valamiféle "szupercellagyakorisági " statisztikák ?
Tehát sírhatnék, hisz talán a 32 napja tartó csapadéktalanságunknál (1,2 mm-.es szumma ) senkinél sem rosszabb a helyzet már az országban. De hozzáteszem, hogy bármilyen irányban indulnék, már ennél csak jobb a helyzet a környéken (főleg Zirc,Pápa, de már tegnap óta Győr iránya is) De nem kell a térséget annyira sajnálni és kijelenteni, hogy minket minden elkerül. Valaki azt írta, hogy Fehérváron semmi sem esett, pedig pár napja a város felett kipattant egy zápor. Itt akkor sem. Meg amikor budapesti csapadéktalanságot meg zivatartalanságot olvasok és egy regement képet látok az ottani zivatarokról zuhikról. Sokan a kerületüket vagy utcájukat azonosítják Budapesttel. Aztán ha a szomszéd kerületet elmossa a felhőszakadás az észre sem veszik, csak szajkózzák, hogy Budapestnek ez az áramlás nem jó, meg hogy minden elkerüli Pestet. Szakmaiság ide vagy oda, én nem azonosítanám a környékkel a csapadékmérőm karimáját. Az , meg hogy konvekciós csapadéknak vannak vesztesei (ha nem esik azok is, meg ahol szétver a jég azok is) régen is volt , nincs új a nap alatt.
A jégről jutott eszembe, hogy '89-ben Pécsről azzal is küldtek Pestre a meteorológiai intézetbe, hogy kérjek anyagot a talajgenerátoros francia jégesőelhárításról (régi idők... még ott volt Vissy,Aigner,Kerényi,Bóna,Illés stb.) Már tudtuk, hogy a rakétázásnak befellegzett (szupercellára az sem hat), de valamit ki kell találni helyette. Eltelt 30 év és az egész országban elterjedt a francia módi. Ugyanakkor bár állítólag aszály van meg nincsenek gyakori zivatarok, de a netet és híradókat látva tele vannak hatalmas jegekről szóló képekkel. Aszály ide, zivatartalanság oda, nekem nem tűnik úgy , hogy csökkenne a jégverés gyakorisága vagy pusztító ereje. Bár Cseszneken hírből sem hallottam jégverésről (gyakorisága most és 50 éve is nulla) de országosan nem nagyon veszem észre, hogy kipusztult volna "hála" a generátoroknak . Ez a szupercellák gyakoribbá válása miatt van ? Olyan szupercellafotólat látok tömegével (hála készítőjüknek, itt ilyeneket sosem látok) az idén is , hogy a fal adja a másikat. Mostanában valami szupercellagyártó légköri helyzetek szaporodtak el ? Vannak valamiféle "szupercellagyakorisági " statisztikák ?
ECM analízis szerint 15-17 m/s is van helyenként, mondjuk a nagyobb inkább a celláktól nyugatabbra (elvileg, ténylegesen meg ki tudja).
Végülis csak több, mint egy éve van felém meg úgy elég sok helyen tartós vízhiány.
Az alsóbb rétegek azóta nem voltak 100% közelében sem.
Délután előbb messze északkelet felé (Kőszeg környékén, első kép), majd nem sokkal később nem messze keletre (második kép) alakult ki egy-egy erősebb zápor, de a bedörrenés nem jött össze nekik. Bezzeg Pesten hajnalban abból a kis mittymüttyből is dörgött (alsó kép kép). 
Mostanra teljesen ránk húzódott a szlovén tömb felhőzete, időszakosan, gyengén eseget, de nagy dolgok ebből itt már nem lesznek, talán 1 mm összejön.
Mostanra teljesen ránk húzódott a szlovén tömb felhőzete, időszakosan, gyengén eseget, de nagy dolgok ebből itt már nem lesznek, talán 1 mm összejön.




Nekem a 1,5 éves samsungon a pro mod a fényerő, valamint az iso állításához enged hozzáférni, máshoz nem. Mondjuk az újjal nem tudom, mire gondoltál..?!
Zatinban vagyunk úgy látom végre jó helyen voltam
Káposztáson nem sok minden volt mostanában.
Kornél, üdvözletem
Káposztáson nem sok minden volt mostanában.
Kornél, üdvözletem
Igen, amikor az előbb megpillantottam innen Jósvafőről a zempléni
orbitális üllőt, gondoltam is, hogy jókora zúzás lehet arrafelé. Itt meg most "átugrott" minket a konvekció.
orbitális üllőt, gondoltam is, hogy jókora zúzás lehet arrafelé. Itt meg most "átugrott" minket a konvekció.
Igen, ő volt az. Nem foglalkoztam most vele csak azt vettük észre hogy besötétedett
ki a házból és akkor láttuk mi jön. Pikkpakk özönvíz majd jött a jég gyorsan kirohantunk a kocsira rádobni egy pokrócot, 5 másodperc volt, alsógatyám még most is szárad
Sikerült megtalálnom.
Köszi a segítséget!
Most már csak az újabb zivataros éjszaka jöjjön, hogy ki is próbálhassam.
Köszi a segítséget!
Most már csak az újabb zivataros éjszaka jöjjön, hogy ki is próbálhassam.
Szlovákiában vagyok jelenleg kb 20-30 km-re Sátoraljaújhelytől... itt valami brutál vihar volt hatalmas jégeső sajnos, özönvíz és orkánerejű szél, az áram is elment többször is. A kert kifehéredett egy időre kb 100-200m volt a látótáv a jégeső felhőszakadás idején. Dörgés villámlás folyamatos szünet nélküli volt. Zöldség egy részének konyec
zöldes felhővel jött.
Kifujt a gust, t csökken, itt felettünk be is halt minden viszont keletre rotyogás van. 
Szabolcsveresmart, Komoró az ilyenkor szokásos meggy nagyságú jégeső.
Szabolcsveresmart, Komoró az ilyenkor szokásos meggy nagyságú jégeső.


Uhh tényleg baszki, tűz a nap, nem láttam hogy benne van.
Jaja, csak úgy van értelme szerintem.
Jaja, csak úgy van értelme szerintem.

Aszfaltnedvesítésre futotta legutóbb is. Lepra egy év, nem tudom meddig megyünk még lejjebb. Függetlenül a tegnapi akciótól, hihetetlen, hogy egy fél országot megöntöző konvektív rendszer a világért nem tud kialakulni júliusra.
Minőségileg olyan a nyár, mint a tavasz és a tél.
Kb a szezon felénél járunk, erre b...g újra hőség jön. A magassági gerinc az oka, tudom, de én már egy gerinctelen felállásra vágyom, egy extramély teknőre! Ahogy elnézem, több mint egy hétig száradunk tovább. 


Minőségileg olyan a nyár, mint a tavasz és a tél.
Mi az a három fekete, görbe vonal az üllő felett?
Meg kellett photoshop-olni a képet, hogy nagyobbnak nézzen ki a zivatar? 
Olyan jó, amikor képet töltessz fel és azt is bemutatod a radarképen, hogy melyik celláról van szó! Ezt kötelezővé is tenném a fórumon!
Olyan jó, amikor képet töltessz fel és azt is bemutatod a radarképen, hogy melyik celláról van szó! Ezt kötelezővé is tenném a fórumon!
Én is árgus szemekkel lesem, UM szerint a déli fele lesz aktívabb, az északi fele befosik.
Bár a tegnapi nap után modellnek hinni nem lehet, csak tájékoztató jelleggel.
A felhőzet előtt.
Bár a tegnapi nap után modellnek hinni nem lehet, csak tájékoztató jelleggel.
A felhőzet előtt.

Svájci kollegám ma utazott haza és szomorúan jegyezte meg, hogy várja otthon a 15 fok esővel és nekünk mekkora mázlink van a meleg nyári idővel.
Ergo az a rossz ami éppen van és az a jó ami a szomszédban van.
Ergo az a rossz ami éppen van és az a jó ami a szomszédban van.
Azért szerencsére a legtöbb új androidoson már van pro mód, ahol a záridő szabadon állítható 30s-ig.
Úgy látom te nem igazán akarsz lenyugodni..
Sokszor 24 órára nem tudják mi lesz, nemhogy a futás végén.
Sokszor 24 órára nem tudják mi lesz, nemhogy a futás végén.
Azért a záridőt szerintem nem sok okostelefonom tudod nagyon állitgatni.. maximum ha éjszakaiban fotózol, de az is általában fix 2-5 mp.
Szeles, kellemesen enyhe idő van ma, egyelőre még tűző napsütéssel, de ez úgynézem változhat a köv. órákban. Aztán megint jöhet a strandidő? Hajrá nyár!
Szeles, kellemesen enyhe idő van ma, egyelőre még tűző napsütéssel, de ez úgynézem változhat a köv. órákban. Aztán megint jöhet a strandidő? Hajrá nyár!
A friss GFS futás végén megint ott van az újabb ciklon Nyugat-Európa térségében. Ez a nyár így megy ki még a végén! Kíváncsi vagyok milyennek értékelik a tőlünk nyugatabbra élő időjárásfanok az idei nyár viharszezonját, mert állítom, ilyen kiváló nem mostanában volt...!
Báttya, szomorú vagyok.
No mindegy, a következő pár napban kitalálok valamit a lakás hűtésére, mert én még egy ilyen hőhullámot nem fogok ép ésszel elviselni, mint ami most volt.
Most 27,2 fok van, lágy szellő, imádom. Egész nyáron lehetne ilyen.
Amúgy Pécsett megy a nagytakarítás, dolgozik a Biokom, nagyon sok a letört ág.
Hihetetlen mi volt itt tegnap este, erősen gondolkozom, hogy éltem-e már át ilyen gyors képződést, de nem ugrik be hasonló.
És az igazán nagy pusztulat az tőlünk keletre volt, kemény lett volna, ha mondjuk Szigetvárnál robbant fel volna a légkör és ide már teljes ereje teljében érkezett volna. Annyira hirtelen volt, hogy az emberek rohantak becsukni az ablakokat, az utcán futkosás fel alá. Nem a szokásos, elkezd dörögni, van egy kis idő, tudjuk, hogy jön blablbla ez keményen a semmiből robbant pont itt a fejünk felett.
Dikk
szerk.: most nézem :O az a szlovén cucc erre jön? Wáú ma is lesz eksön?
No mindegy, a következő pár napban kitalálok valamit a lakás hűtésére, mert én még egy ilyen hőhullámot nem fogok ép ésszel elviselni, mint ami most volt.
Most 27,2 fok van, lágy szellő, imádom. Egész nyáron lehetne ilyen.
Amúgy Pécsett megy a nagytakarítás, dolgozik a Biokom, nagyon sok a letört ág.
Hihetetlen mi volt itt tegnap este, erősen gondolkozom, hogy éltem-e már át ilyen gyors képződést, de nem ugrik be hasonló.
És az igazán nagy pusztulat az tőlünk keletre volt, kemény lett volna, ha mondjuk Szigetvárnál robbant fel volna a légkör és ide már teljes ereje teljében érkezett volna. Annyira hirtelen volt, hogy az emberek rohantak becsukni az ablakokat, az utcán futkosás fel alá. Nem a szokásos, elkezd dörögni, van egy kis idő, tudjuk, hogy jön blablbla ez keményen a semmiből robbant pont itt a fejünk felett.
Dikk
szerk.: most nézem :O az a szlovén cucc erre jön? Wáú ma is lesz eksön?
Kíváncsi leszek arra a szlovén tömbre, a GFS 10-20 mm-eket is vár helyenként a határ mentén belőle már több futás óta, bár a mostani állás szerint az talán kicsit túlzó, de 5-10 mm meglehet.
Illetve arra is kíváncsi vagyok, hogy az előző két betli után harmadszorra már bejön-e az ECM-nek ez a 36-38 fok ide (valószínűbb, hogy nem Link
). Esetleg 8-án lehet 35-36, de 9-ére már a GFS és a GEM (fáklya) is lehűlést vár.
Illetve arra is kíváncsi vagyok, hogy az előző két betli után harmadszorra már bejön-e az ECM-nek ez a 36-38 fok ide (valószínűbb, hogy nem Link
Mondjuk ha ilyen űber szupercellákkal zárjuk mindig a hőséget akkor felőlem jöhet hetente 2x is,de ne csak délen















