Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Most felerősödött egy másik irányban, de nyilván dörgès nélküli... mire meg a Reptérre érek...
na de reménykedek az esti akcióban, félő, hogy pont keletre egy km-rel fognak kialakulni az események java, ne így legyen. :,)
Na szakad is az eső!
Na szakad is az eső!
Érdet meglocsolta csak, utána befosott. A másik meg megy Vecsésre
Nyugatról egyelőre minden kerül ahogy nézem. Ki gondolta volna..
De legalább a nap nem süt.
De legalább a nap nem süt.
Hát ennek sikerült az egész nyugat-Dunántúlon szárazon átvonulnia... Csodás
Pedig itt vagyok az Alpokalján, mondom na most, hátha. De nem...
Pedig itt vagyok az Alpokalján, mondom na most, hátha. De nem...
Hát, ha az nem is lesz, én kehet, hogy szarrá ázok nemsoká...
Pedig aztán lehet, hogy tényleg...
Mintha már most keletebbre lenne az egész, nyoma sincs konvekciónak, de a szél már északnyugati. Mondjuk ha dörgésre kelek, az furcsább lett volna, ezek a mementok megszűntek létezni.
Mintha már most keletebbre lenne az egész, nyoma sincs konvekciónak, de a szél már északnyugati. Mondjuk ha dörgésre kelek, az furcsább lett volna, ezek a mementok megszűntek létezni.
A szokásos reggeli meglepetés mkr elmaradt. Ez most jót jelent, vagy rosszat?
Pécs déli külterület: az mnsz-ből csepereg az eső. A nedvességgel talán így nem lesz gond délután.
Ha reggel 6-ig kell nézni, akkor 24,9 C lett a minimum, de 5-kor még 28,0 C volt, és az éjszaka nagy részében fújt a 28-30 fokos szél. Link Történelmi idők...
Gondolom az automata 0-24 alapján fog könyvelni, úgy meg alacsonyabb értéket fogunk kapni, mindenesetre én felvésem magamnak ezt az adatot valahova.
Ez igaz. Bár én imádom a heves eseményeket de senkinek nem kívánom hogy fedélnélkül maradjon vagy ne adj isten esetleg meghaljon, netalántán komoly anyagi kára keletkezzen. Viszont el kell ismerni a mostani helyzetben ez is benne van szóval mindenki vigyázzon magára.
reggel 5.37, 27,2 fok esőnek nyoma sincs a szél lengedezik. Kiváncsi vagyok a mai napra. Mindenesetre bekapcsoltam az öntözőt.
Nincs hidegfront meglepi baranyai zivatar nélkül? 
Szépen villódzik, de sajna elkerül. Nem sok kilátásom van északkeletre, de valami ilyesmi:
Szépen villódzik, de sajna elkerül. Nem sok kilátásom van északkeletre, de valami ilyesmi:

Huhh, szórja a villámokat rendesen, de ha minden igaz, akkor csak súrolni fog, talán nem is baj

29 fok van a ház felső szintjén, de nem érdemes kinyitni az ablakot még éjjel 1-kor sem, mert kint 30 van. Szép.
Nemrég néztem MetNetes 5 napos előrejelzést, és megakadt a szemem a jövő hét szerdán.
Zivatar jégesővel ikon.
Ekkora potenciál van a jövő szerdai hidegfrontban, hogy már 6 nappal korábban kiment a jégeső ikon!?
Én reménykedem ( no nem a jégesőben ), hanem a komoly zivataros eseményekben úgy mint sok csapadék ( mostanság ez a legfontosabb ), látvány és zivatar tevékenység minél aktívabb kivitelben.
Lehet korai lesz, de én a pénteket már elengedtem térségemre nézve, legalábbis a komoly események tekintetében.
Csak kisebb, vagy max. mérsékelt eseményekre számítok, ha lesznek egyáltalán!
Miért érzem azt egyre inkább, hogy megint a Duna vonalától keletre, és esetleg Tolna, Baranya, Fejér megyében lesz az események java!?
Ide meg a szokásos vagy semmi vagy alig valamennyi esemény jut!
Zivatar jégesővel ikon.
Ekkora potenciál van a jövő szerdai hidegfrontban, hogy már 6 nappal korábban kiment a jégeső ikon!?
Én reménykedem ( no nem a jégesőben ), hanem a komoly zivataros eseményekben úgy mint sok csapadék ( mostanság ez a legfontosabb ), látvány és zivatar tevékenység minél aktívabb kivitelben.
Lehet korai lesz, de én a pénteket már elengedtem térségemre nézve, legalábbis a komoly események tekintetében.
Csak kisebb, vagy max. mérsékelt eseményekre számítok, ha lesznek egyáltalán!
Miért érzem azt egyre inkább, hogy megint a Duna vonalától keletre, és esetleg Tolna, Baranya, Fejér megyében lesz az események java!?
Ide meg a szokásos vagy semmi vagy alig valamennyi esemény jut!

Végül 36 fok lett ma a Tmax, tehát bőven hoztuk a forró napot. Most 28 van, viszont ide már megérkezett az északnyugati szél, így most azt mondhatom, hogy a 2 órával ezelőtthöz képest, amikor még déli szél volt, egész kellemes a hőérzet.
Óvatosan az ilyen kívánságokkal...
2015.07.08-án szó szerint a fejem fölül repült el a tető. Fél életünk víz alatt volt...
Nem kívánom senkinek.
Szép-szép egy zivatar, de ilyen áron?
2015.07.08-án szó szerint a fejem fölül repült el a tető. Fél életünk víz alatt volt...
Nem kívánom senkinek.
Szép-szép egy zivatar, de ilyen áron?
Otthon ma sem jött össze a forró nap, 34,9 fok lett a Tmax. 
Azért tényleg durva lenne, ha egy ilyen nyár kimenne anélkül.
Azért tényleg durva lenne, ha egy ilyen nyár kimenne anélkül.
De ilyen alapon városban alig lehetne releváns adatot begyűjteni, nem? Még az én lakótelepem is egy nagy hősziget, akkor egy Bp. belvárosban hogy méred meg a "pontos" hőmérsékletet? Meg miért is kéne eltekintenem attól, hogy körülöttem hány km2-én izzik a beton meg az aszfalt? Ha amiatt van 37 fok, akkor amiatt. Persze értem a problémát, de szerintem kérdéses, hogy mennyire kellene elvonatkoztatni ezektől a körülményektől.
Fagyzugban, este fél 11-kor 30,6 fok van, egy 25 fokos Tmin nagyon kemény lenne...
A mai Tmax 38,1 fok lett nálam, ezzel a júniusi 37,7 fokos szezonmaxot átadtuk a múltnak.
A mai Tmax 38,1 fok lett nálam, ezzel a júniusi 37,7 fokos szezonmaxot átadtuk a múltnak.
Ez a holnapi nap nem egyszerű!
Persze sima ügynek tűnik, hogy lesz valami északnyugaton meg a Dunántúl közepétől keletre.
De ahány modell és ahány futás, annyi variáció.
Nem tűnik jó viharvadászós helyzetnek innen a nyugatról indulva.
Meg még eső sem lesz.
Persze sima ügynek tűnik, hogy lesz valami északnyugaton meg a Dunántúl közepétől keletre.
De ahány modell és ahány futás, annyi variáció.
Nem tűnik jó viharvadászós helyzetnek innen a nyugatról indulva.
Meg még eső sem lesz.
Ma megint szép napi hőingás jött össze nálam. Kereken 20 fokosnak adódott.
A hajnal viszonylag hűvösen telt, 17,8 fok lett a Tmin, a Tmax viszont jól kilőtt, 37,8 fok volt.
Ez az érték nem csak az idei eddigi legmagasabb, hanem 6 éves rekord nálam, hisz ennél kissé melegebb csak 2015. aug. közepén volt nálam, hasonló melegre pedig 4 éve, 2017. aug. elején volt példa, akkor egy tizeddel volt alacsonyabb a napi Tmax, tehát 37,7 fok.
A mai napi közép T. : 27,8 fok lett, mely nem idei rekord, hisz jún. 24-én egy leheletnyivel magasabb volt, 27,85 fok.
A hajnal viszonylag hűvösen telt, 17,8 fok lett a Tmin, a Tmax viszont jól kilőtt, 37,8 fok volt.
Ez az érték nem csak az idei eddigi legmagasabb, hanem 6 éves rekord nálam, hisz ennél kissé melegebb csak 2015. aug. közepén volt nálam, hasonló melegre pedig 4 éve, 2017. aug. elején volt példa, akkor egy tizeddel volt alacsonyabb a napi Tmax, tehát 37,7 fok.
A mai napi közép T. : 27,8 fok lett, mely nem idei rekord, hisz jún. 24-én egy leheletnyivel magasabb volt, 27,85 fok.
"Komolyabb, nagyobb területet érintő csapadékot majd csak ősztől várok."
Aha
Aha
Gyakorlatilag (bár nem a raktárépület miatt....) ugyanez a helyzet a mai siófoki abszolút melegrekorddal is.
WRF,Arome szépen bepakolt holnap estére. UM viszont inkább csak keletre jó.
De reggeltől radar/műhold/türelem.
De reggeltől radar/műhold/türelem.
Mivel kint és bent is 28.8 fok van elkezdtem a szellőztetés.
Meglepődnék, ha reggelre 20 fok alá hűlne a levegő kint, mert bent biztosan nem fog, még 25 alá se.
Meglepődnék, ha reggelre 20 fok alá hűlne a levegő kint, mert bent biztosan nem fog, még 25 alá se.
"Ezt várta nagyon sok ember a hűvös tavasz alatti rinya közben."
Aha. "Nesze, sánta, itt egy púp!"
Aha. "Nesze, sánta, itt egy púp!"
Ma újabb forró napot sikerült bekaszálni, mely már az idei 5. forró napom volt. És még csak július eleje van.
Holnaptól egy darabig várhatóan szünet lesz ilyen tekintetben, minimum 1 hétig vagy akár 10 napig nem várható forró nap, de én azt mondom, hogy még nagyon sok lehet az idei nyárban.
Apró érdekesség, hogy az elmúlt 5 nyáron nem volt annyi forró nap, mint az idei nyár eddig eltelt 5 és fél hetében, ugyanis :
2016-2020-ig mindössze 4 db forró napom volt ( 2016. 0 db, 2017. 2 db, 2018. 0 db, 2019-2020. 1-1 db ).
Évente 2 db forró nap az átlag országosan nézve, és térségemet nyugodtan lehet átlagosnak venni, azaz évente 2 db forró napot számolni.
Szóval ez alapján az elmúlt 5 évben 10 db forró napnak kellett volna összejönnie, ehhez képest volt a fentebb említett mindössze 4 db.
Az idei 2021-es év komolyan teszi a dolgát. Szépít!
Holnaptól egy darabig várhatóan szünet lesz ilyen tekintetben, minimum 1 hétig vagy akár 10 napig nem várható forró nap, de én azt mondom, hogy még nagyon sok lehet az idei nyárban.
Apró érdekesség, hogy az elmúlt 5 nyáron nem volt annyi forró nap, mint az idei nyár eddig eltelt 5 és fél hetében, ugyanis :
2016-2020-ig mindössze 4 db forró napom volt ( 2016. 0 db, 2017. 2 db, 2018. 0 db, 2019-2020. 1-1 db ).
Évente 2 db forró nap az átlag országosan nézve, és térségemet nyugodtan lehet átlagosnak venni, azaz évente 2 db forró napot számolni.
Szóval ez alapján az elmúlt 5 évben 10 db forró napnak kellett volna összejönnie, ehhez képest volt a fentebb említett mindössze 4 db.
Az idei 2021-es év komolyan teszi a dolgát. Szépít!
Az ECM jól kipakolta a holnapi csapadékot....várható volt.
Komolyabb, nagyobb területet érintő csapadékot majd csak ősztől várok. Utána viszont abból lesz majd a "nincs pardon"
Komolyabb, nagyobb területet érintő csapadékot majd csak ősztől várok. Utána viszont abból lesz majd a "nincs pardon"
