Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Dehogy tűntünk el. Csak próbáljuk ideszuggerálni a cellákat. 
Egyre szebbeket dörög és már itt a kertek alatt is alakul valami.
Egyre szebbeket dörög és már itt a kertek alatt is alakul valami.
Itt is másfél hónap alatt esett 1,5 mm, aztán ma reggel 6-tól du.3 -ig a körvonalazódó aszály megszűnt 9 óra leforgása alatt. (Félreértés ne essék, nálunk hasznosul is, bár tudom az Alföldeken nem szokott, mert a hirtelen eső valahová eltűnik, véletlenül sem kapnak belőle olyanok, hogy talaj,növények,kert,patak,kút,forrás,tó)
Sajnos ez a nyár nem a Nimbostratusok nyara,ciklonok sem pörögnek felettünk, csak szupercellák. Ezek természete (persze a többi celláé is) olyan, hogy egyszer kopp, máskor hopp.
Sajnos ez a nyár nem a Nimbostratusok nyara,ciklonok sem pörögnek felettünk, csak szupercellák. Ezek természete (persze a többi celláé is) olyan, hogy egyszer kopp, máskor hopp.
Hirtelen eltűntek az Érdiek ... pont most!? 
Hopp, közben egy villám a távolban.... dörgött is egyet valahol a dombon túl!
Hopp, közben egy villám a távolban.... dörgött is egyet valahol a dombon túl!
Köszi az összefoglalást a Zalaháriról
Itt június 14,8 mm, júli eddig 5 mm. A pénteket úgy vártam, mint a Messiást, de csak nem jött. A mai nap már úgy nézett ki, le van zsírozva. Erre SEMMI
Titkon még bízok valami csapi lehetőségben a szél gyengülése után. Ha most sem lesz eső, akkor holnap több órás locsolás.
/ma reggel még Galyatetőn voltam, még 1-2 tinórut is találtunk/
Itt június 14,8 mm, júli eddig 5 mm. A pénteket úgy vártam, mint a Messiást, de csak nem jött. A mai nap már úgy nézett ki, le van zsírozva. Erre SEMMI
Titkon még bízok valami csapi lehetőségben a szél gyengülése után. Ha most sem lesz eső, akkor holnap több órás locsolás.
/ma reggel még Galyatetőn voltam, még 1-2 tinórut is találtunk/
Állítólag nem egy nagy ország a mienk (persze a szlovének, andorraiak másként látják), de eme birodalmunkban itt az ény-i tartományokban sem tegnap,sem ma nincs forróság. A mostani délutáni 18-20 fokokban bizony felvettem egy pólót, mert nem akarok megfázni. A lakásablakok nyitva, hűtünk ezerrel, már a 25 fok sincs meg mindenhol. Még jún.24-én egy napra felment itt bent rekord 27 fokra, de hol van már a tavalyi hó ?
(itt a légkondit úgy hívjuk: ablak)
(itt a légkondit úgy hívjuk: ablak)
Élménydús napunk van ismét, hála az Örökkévalónak, 12mm kaptunk a nyakunkba Bogácson
Hát ez már megdőlni látszik valószínű. Hajdúszovát viszont készülhet. Ne felejtsük mindig az időjárásé az utolsó szó.
Na megjött, aminek megkellett?!! Végre. Ez nagyon fontos esemény! Ünnep ez a mai nap. Már meg is van az 5 mm és még szakad.
Azon kívül, hogy nem esik és nagyon súlyos aszályhelyzet körvonalazódik, azon kívül a modellek is bosszantóan nincsenek képben.
Ma az ECM, a GFS, az Arome, a svájci modell, a WRF is mind vártak ide komoly zivatarokat.
Ehelyett még felső is alig van.
Ez volt péntekre is, az ECM nem várt semmit reggel Tolna megyére szinte, aztán 20-30- mm-es szupercellák voltak sorba rendezve.
2021-ben azért előtte egy nappal vagy fél nappal illene megfogniuk az eseményeket.
Na persze azt sem bánnám annyira, hogy fordítva lenne, hogy nem várnak semmit és esik.
Az ország egyébként legcsapadékosabb területén, Zala-Somogy határán vannak területek, ahol május utolsó hete óta, azaz lassan több mint 1,5 hónapja 3-4 mm esett.
Közben az ország papíron legszárazabb területén, az Alföld közepén kiterjedt területeken estek 30-40-50 mm-ek.
Persze az sem sok a 30-35 fokok mellett, de legalább valami.
És ma sem lesz semmi errefelé, szinte biztos.
Ma az ECM, a GFS, az Arome, a svájci modell, a WRF is mind vártak ide komoly zivatarokat.
Ehelyett még felső is alig van.
Ez volt péntekre is, az ECM nem várt semmit reggel Tolna megyére szinte, aztán 20-30- mm-es szupercellák voltak sorba rendezve.
2021-ben azért előtte egy nappal vagy fél nappal illene megfogniuk az eseményeket.
Na persze azt sem bánnám annyira, hogy fordítva lenne, hogy nem várnak semmit és esik.
Az ország egyébként legcsapadékosabb területén, Zala-Somogy határán vannak területek, ahol május utolsó hete óta, azaz lassan több mint 1,5 hónapja 3-4 mm esett.
Közben az ország papíron legszárazabb területén, az Alföld közepén kiterjedt területeken estek 30-40-50 mm-ek.
Persze az sem sok a 30-35 fokok mellett, de legalább valami.
És ma sem lesz semmi errefelé, szinte biztos.
Távoli morgás megszűnt, egyre keletebbre van a keletkezés, ráadásul dönget az északi szél. Rosszat sejtek, úgy tűnik "megússzuk" néhány tized mm-rel....
Na most nagyon felettünk van. P.szabolcson szépen esett, meg ostorcsapásszerű villámlás volt teljesen közel, de itt csak szemerkél eddig, széllökés az van.
Annyira esik, hogy nem tudok kimenni kikapcsolni a szivattyút, de sebaj, most két helyről jön a víz.
A délelőtti 50,1 mm után délután még esett 37,5 mm.
Így 87,6 mm az eddigi, mai napi mennyiség.
Így 87,6 mm az eddigi, mai napi mennyiség.
Itt ma először(talán a Kisalföldön is elsőként) kisütött a Nap
Esély nyílik egy esti vagy éjszakai bulira? Fülledtség a négyzeten...na majd meglátjuk.
Itt Gyálon már lassan a harmadik órája esik szünetekkel...dörög is szinte folyamatosan valamelyik irányból..
Csapadék eddig nyomnyi mennyiség....bízom a délnyugatra lévő rendszerben.
Csapadék eddig nyomnyi mennyiség....bízom a délnyugatra lévő rendszerben.
Az a konvergens vonal határozottan jön K-ÉK felé. Nyugi és mivel itt süt a nap mint az állat és meleg párás a levegő itt úgy befognak durrani a cellák hogy öröm lesz nézni.
,,A türelem rózsát terem."
(Mondom ezt pont egy Érdinek.
Már ne haragudj.)
,,A türelem rózsát terem."
(Mondom ezt pont egy Érdinek.
Megint egy tanulságos nap ez a konvekció kiszámíthatatlanságának szempontjából. Ugyan végig tőlünk délre képződtek a cellák, de aztán onnan útnak indulva mentek a nap folyaman é-ény, sőt reggel még egészen nyugat felé is, majd délután, az utolsó roham kipattanásakor hirtelen váltott nyugatiasra az áramlás, ezért tudott minket is végre megkenni a frissen erőre kapott konvergencia. Na oszt modell legyen a talpán, ami ezt így kiszámolja.
De ettől függetlenül az UM, az Arome, és pl a sokszor lesajnált GFS is szépen körvonalazta ezt a jóféle kisalföldi szitut az elmúlt 2-3 napban.(persze nem egyformán és nem minden futásban)
De ettől függetlenül az UM, az Arome, és pl a sokszor lesajnált GFS is szépen körvonalazta ezt a jóféle kisalföldi szitut az elmúlt 2-3 napban.(persze nem egyformán és nem minden futásban)
Két cella is épp a közelben pattant ki a déli még a radar se mutatta... Az észak erdő - i rendszer robbantja a környéket... Folyamatos dörgés, lecsapó közeli nincs. (Áhh, nem győzök egész nyáron szaladgálni a kocsi ablakot felhuzni) 

Itt Kecskeméten ez a hidegfront a nagy forróságot forrósággá változtatta. Ez az új magyar hidegfront: kicsit lassabb, kicsit nyomorultabb, de a mienk. Vajon a jövő hétvégi is hasonlóan izmos tud majd lenni?
Még azért bízom némi csapadékban ma, már csak a reményhal meg az utoljára miatt is. Holnaptól ismét nagy forróság, mi ez ha nem változatosság, kérem szépen!
Még azért bízom némi csapadékban ma, már csak a reményhal meg az utoljára miatt is. Holnaptól ismét nagy forróság, mi ez ha nem változatosság, kérem szépen!
A talaj közelében. Egyébként lehet, hogy félreérthető volt, az északi cellák alatt az első gócokat értettem, ami a Pest megye északi részén és Nógrádban húzódó konvergencia mentén kialakultak kora délután. Azokból indult meg a gust délre, ami pattogtatta az újabb cellákat Pest megye középső, mostanra pedig déli részén (Ferihegyen fél 2 körül fordult a szél, és voltak 45-50 km/h-s lökések, már a környéken kipattanó cellákat megelőzően is).
A dunántúli cucc egy másik konvergencia mentén van.
A dunántúli cucc egy másik konvergencia mentén van.
Szerintem sem fog ott helyben megdögleni a dunántúli rendszer. Határozottan nyomul kelet-északkelet felé a keletkezés. Az már más kérdés, hogy nem valami határozott a szerveződés, de szerintem 5-6 óra körül már a Duna vonalában is lesznek cellák szép számmal. Türelem kéne, de megértem, hogy nincs. Nekem sincs sok.
Remélem, neked lesz igazad, és nem azoknak a modell szél-előrejelzéseknek, amiket néztem....
Jelen pillanatban nagyjából egész Pest megyében döglött minden konvekció
A legközelebbi akció Perkátánál van Fejérben, azt nézhetjük monitoron....
Kewin: igen, ma realizáltam én is, hogy 31 napja eltalált a remek cella a 20+ mm-el, azóta meg összesen 2 mm esett most pénteken, semmi több.
Ez a kemény, nem a kád széle.
Szíven ütött a dolog, na.
Jelen pillanatban nagyjából egész Pest megyében döglött minden konvekció
A legközelebbi akció Perkátánál van Fejérben, azt nézhetjük monitoron....
Kewin: igen, ma realizáltam én is, hogy 31 napja eltalált a remek cella a 20+ mm-el, azóta meg összesen 2 mm esett most pénteken, semmi több.
Ez a kemény, nem a kád széle.
Szíven ütött a dolog, na.
Ez a gust front milyen légköri szinten haladt, mert itt Győr környékén semmi szél nem volt az akció előtt alatt után
Nem igazán szoktam rinyálni, de azért már kezd tele lenni a puttonyom tényleg.. 
Ilyen egy nyögvenyelős zivatarszezont én még nem bsztam.. Ma is csak a szenvedés megy, egy épkézláb gomoly nem tud kialakulni. Lassan már nem is tudom milyen egy rendes zivatar.
Ilyen egy nyögvenyelős zivatarszezont én még nem bsztam.. Ma is csak a szenvedés megy, egy épkézláb gomoly nem tud kialakulni. Lassan már nem is tudom milyen egy rendes zivatar.
Az mondjuk egy másik konvergencia, nem az, amit én írtam, és az szerintem el fog jönni idáig. A mostani kis napsütés és visszamelegedés meg segíthet is neki.
Egyre délebbre nyúlik a keletkezés, már Tolnában és a Tiszántúlon is van cella. Lesz itt még meglepetés...
A nyomorult 1992-es 47 nap 2,5 mm rekord megdöntése itt nem sikerült , 41 nap 1,5 mm után beüt egy 50-es. És még nem is sírtam sokat az esőért. Hiába itt az a mondás járta régebben: rossz kabátért és rossz időért nem kell imádkozni.
A nyomorult 1992-es 47 nap 2,5 mm rekord megdöntése itt nem sikerült , 41 nap 1,5 mm után beüt egy 50-es. És még nem is sírtam sokat az esőért. Hiába itt az a mondás járta régebben: rossz kabátért és rossz időért nem kell imádkozni.
Ugyanez itt teljesen, majdnem tizedre is ilyeneket mértem. Előbb nyugatra, most keletre kerültek ki a zivatarok, reggel 1,5 mm volt egy záporból, most a délután összeszenvedett még 1,1 mm-t, így 2,6.
Pedig a mai napban nagyon bíztam. De még hátha, holnap hajnalig van esély azért.
Bedöglött minden. Valami Cb-dögből megmaradt húgypermetet fúj az élénk szél a por közt
A 0 mm miért is jobb az 2,5-nél? 
Nálad csak ma több esett, mint nálam 1 teljes hónap alatt.
Nálad csak ma több esett, mint nálam 1 teljes hónap alatt.
Bármennyire is hihetetlen,körbe lettünk lődözve szépen.A környéken több helyen is 30-40mm-ek estek,itt 1mm csepergett össze.Tehát a reggeli 1.5mm -el már 2.5mm van a mérőben.Röhej a köbön,ennél még Érd is jobb!
A Pest környéki zivatarok a korábbi északi cellák gust frontja mentén keletkeztek, de mivel maga a gust elég gyorsan halad délre, nyírás meg nem igazán van, így gyorsan be is döglenek. Ferihegyen azért szerencsénk volt, a reptér közepén 7 mm-t mért az automata, de itt az ÉNy-i csücsökben szerintem 10-15 mm is eshetett, már korábban is érintett minket egy góc közepes záporral, és utána a zivatarból időszakosan intenzíven esett.




