Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Annyi homok van a levegőben, hogy ha szupercella jönne, semmit nem látnék belőle.
Remélem holnapra kitisztul.
Remélem holnapra kitisztul.



Reggelig várni, vagy szombatig 
Mit csináltok, meddig vagytok Zalában?
Én 1,5 hónapja mindent megtettem, hogy legyen vihar, de semmi.
Pedig még hajóskapitánynak is beöltöztem
Mit csináltok, meddig vagytok Zalában?
Én 1,5 hónapja mindent megtettem, hogy legyen vihar, de semmi.
Pedig még hajóskapitánynak is beöltöztem

Itt ülök Lovásziban a családdal. Mit kell ezen a vidéken tenni egy kiadós viharért?
Nem azt mondom,hogy poros az ájer, de a gyerek kinézett az ablakon, és a napszemcsije helyett a kisvödröt meg a körte formát hozta
Ehhez majdnem zsebkendő kellett 
‐----------------
35,2 fok lett a maximum, 55 km/h-s széllökések mellett.
‐----------------
35,2 fok lett a maximum, 55 km/h-s széllökések mellett.
Benned egy művész veszett el barátom..

Na de itt is hasonló lesz sajnos.. trópusi éjszaka, szellőzés nem sokat ér itt sem. Na de majd a hét végén.
Na de itt is hasonló lesz sajnos.. trópusi éjszaka, szellőzés nem sokat ér itt sem. Na de majd a hét végén.
Valahol az ellipszis nagytengelyén lesz majd a kiindulópontom
Ismét egy beteg este előtt állunk...
Amikor az agyam által feldolgozott látvány valahogy nem fog összepasszolni a hőérzékelésért felelős receptorokkal és az egyéb érzékelésekkel. Este, amikor a pulyák már elaludtak, kimegyek majd a teraszra egy pohár rozéfröccsel. Hangosan csörömpölnek majd a lombszöcskék a sötét som bokrokon, csendesen ciripelnek majd párjukat keresve a tücskök, szuszog a sün a lombok között, koppan a bábjából ébredve frissen szárnyra kelt ügyetlen rózsabogár a télikert üvegén és szinte hálálkodva pirreg valahol a kert eldugott sarkában a zöld varangy, amiért ma este is bőségesen öntöztem a kertet. Hahajj!! Hát hogyne öntöztem volna?! Hiszen anélkül már csak a ropogós száraz szénát nézhetném az egész kertben, amit még egy betanuló szamár sem szívesen ropogtatna, lévén hogy hamarabb kiszáradt volna, mintsem ízletessé nőtt volt. Leülök a székre, kortyolok egy nagyot a párától gyöngyöző pohárból, hátradőlök a székben, mint egy várúr, de valami kényelmetlen feszengés vesz rajtam erőt. Valami nem jaoú...! Mire ezt kigondolom, a homlokomon már gyorsan hízó cseppek csillannak meg a sarlócska Hold fényében. Ránézek a hőmérőre. 30,2 fok.... este 10-kor....HABKIBM! Bemegyek a hűtőhöz, ráhajítok 2 jégkockát és még 2 decit a fröcssire, majd izzadtan csapom be magam mögött az ajtót és egy hondurasi szivarra gyújtok. Ma úgysem lesz szellőztetés..... Közben ahogy elbágyaszt és megölel az etyeki finomság, álmodozva gondolok majd a holnapi napra....
Amikor az agyam által feldolgozott látvány valahogy nem fog összepasszolni a hőérzékelésért felelős receptorokkal és az egyéb érzékelésekkel. Este, amikor a pulyák már elaludtak, kimegyek majd a teraszra egy pohár rozéfröccsel. Hangosan csörömpölnek majd a lombszöcskék a sötét som bokrokon, csendesen ciripelnek majd párjukat keresve a tücskök, szuszog a sün a lombok között, koppan a bábjából ébredve frissen szárnyra kelt ügyetlen rózsabogár a télikert üvegén és szinte hálálkodva pirreg valahol a kert eldugott sarkában a zöld varangy, amiért ma este is bőségesen öntöztem a kertet. Hahajj!! Hát hogyne öntöztem volna?! Hiszen anélkül már csak a ropogós száraz szénát nézhetném az egész kertben, amit még egy betanuló szamár sem szívesen ropogtatna, lévén hogy hamarabb kiszáradt volna, mintsem ízletessé nőtt volt. Leülök a székre, kortyolok egy nagyot a párától gyöngyöző pohárból, hátradőlök a székben, mint egy várúr, de valami kényelmetlen feszengés vesz rajtam erőt. Valami nem jaoú...! Mire ezt kigondolom, a homlokomon már gyorsan hízó cseppek csillannak meg a sarlócska Hold fényében. Ránézek a hőmérőre. 30,2 fok.... este 10-kor....HABKIBM! Bemegyek a hűtőhöz, ráhajítok 2 jégkockát és még 2 decit a fröcssire, majd izzadtan csapom be magam mögött az ajtót és egy hondurasi szivarra gyújtok. Ma úgysem lesz szellőztetés..... Közben ahogy elbágyaszt és megölel az etyeki finomság, álmodozva gondolok majd a holnapi napra....

Errefelé is nagyon bágyadt a napsütés, nekem most érzésre sem tűnik olyan perzselőnek, mint amit megszoktunk. Hálistennek a maxik sem alakulnak nagyon magasan. Legyen így holnap is.
Itt a múlt csütörtöki 37,8 fokos csúcs után egész élhető hőmérsékleti értékek voltak az elmúlt 4 napon.
Csak egy hőségnap volt, az is csak épphogy, amikor szombaton 30,1 fok lett a Tmax.
Pénteken 30,6 fok volt a Tmax, de az még csütörtök este 8-kor állt be, napközben 28,5 fok volt a csúcs.
Vasárnap és hétfőn egyaránt 28,4 fok volt a Tmax.
A vasárnapi és hétfői 2 db hőségmentes nap után a ma keddi újra hőségnap lett, sőt mi több, bőven hőségnap, a Tmax 34,1 fok lett.
Ez picivel elmaradt a modellek által várt 35-36 foktól.
A felettünk lévő sok homok, meg a hirtelen erőteljes T850 emelkedés fogott a talaj közeli melegedésen valamennyit.
Csak egy hőségnap volt, az is csak épphogy, amikor szombaton 30,1 fok lett a Tmax.
Pénteken 30,6 fok volt a Tmax, de az még csütörtök este 8-kor állt be, napközben 28,5 fok volt a csúcs.
Vasárnap és hétfőn egyaránt 28,4 fok volt a Tmax.
A vasárnapi és hétfői 2 db hőségmentes nap után a ma keddi újra hőségnap lett, sőt mi több, bőven hőségnap, a Tmax 34,1 fok lett.
Ez picivel elmaradt a modellek által várt 35-36 foktól.
A felettünk lévő sok homok, meg a hirtelen erőteljes T850 emelkedés fogott a talaj közeli melegedésen valamennyit.
Az a 13 fokos 12 UTC-kor volt tegnap, a délután második felére már felment 16 fok köré (illetve az akkori 13 fokhoz képest ma 12 UTC-re még csak 20 fok köré ment fel), de így is 6-7 fokos melegedés volt, és igen, ez ilyen gyorsan sosem tud lent érvényesülni. Illetve valamennyit azért valószínűleg a sok homok is kivett a dologból.
Itt egyébként úgy tűnik, hogy már megvolt a maximum 32,4 fokkal, azóta csökkent pár tizedet a hőmérséklet.
A holnapi frontra kíváncsi leszek én is, itt nálunk arra is van esély, hogy a múltkorihoz hasonlóan teljesen eseménytelenül megy át, de azért talán valami emelt konvekciós műsor lesz éjjel-reggel, ha más nem is. Egyébként ez most nem lesz olyan jó viharvadászós helyzet, a múltkorinál gyorsabb lesz az áramlás, 55-65 km/h-s átlagszél vektorok is vannak a GFS-en, így ha rossz helyre megy valaki, nagyon nehéz lehet korrigálni. Link
Itt egyébként úgy tűnik, hogy már megvolt a maximum 32,4 fokkal, azóta csökkent pár tizedet a hőmérséklet.
A holnapi frontra kíváncsi leszek én is, itt nálunk arra is van esély, hogy a múltkorihoz hasonlóan teljesen eseménytelenül megy át, de azért talán valami emelt konvekciós műsor lesz éjjel-reggel, ha más nem is. Egyébként ez most nem lesz olyan jó viharvadászós helyzet, a múltkorinál gyorsabb lesz az áramlás, 55-65 km/h-s átlagszél vektorok is vannak a GFS-en, így ha rossz helyre megy valaki, nagyon nehéz lehet korrigálni. Link
Wetsommal rá vagyunk ficcenve, napi 29368-szor elemezzük ki az esélyeket.
A labilitás, nyírás, összeáramlás mind megvan, a nedvesség kevesebb.
Mondjuk az nem feltétlenül probléma abban az esetben, ha a nedvesség elégséges, de nem sok, mert akkor nem keletkezik elé-belé egy rakás másik cella.
Csak a kérdés, hogy lesz-e elég nedvesség!
Az ECM 500 Hpa-ra 10-15 %-os Rh-t vár.
Nem tudom, máskor is ilyen szokott-e lenni, sosem néztem részletesen, de kevésnek tűnik.
Plusz a reggeli rendszerrel mi lesz, az is kérdéses!?
Majdnem minden modell vár a Barcs-Kaposvár vonalba valamit.
Szerintem a nedvesség a kulcs.
Ha lesz elég akkor lehet durva szupercella.
A labilitás, nyírás, összeáramlás mind megvan, a nedvesség kevesebb.
Mondjuk az nem feltétlenül probléma abban az esetben, ha a nedvesség elégséges, de nem sok, mert akkor nem keletkezik elé-belé egy rakás másik cella.
Csak a kérdés, hogy lesz-e elég nedvesség!
Az ECM 500 Hpa-ra 10-15 %-os Rh-t vár.
Nem tudom, máskor is ilyen szokott-e lenni, sosem néztem részletesen, de kevésnek tűnik.
Plusz a reggeli rendszerrel mi lesz, az is kérdéses!?
Majdnem minden modell vár a Barcs-Kaposvár vonalba valamit.
Szerintem a nedvesség a kulcs.
Ha lesz elég akkor lehet durva szupercella.
Szó volt reggel a havi átlagról.
Nálam ez éjfélig 24,71 °C. Ez csaknem 2 fokkal magasabb, mint a 30 éves átlag és a mai se ront rajta, sőt....
Szóval érik egy erős top 10-es július. Az augusztust pedig majd meglátjuk....
Nálam ez éjfélig 24,71 °C. Ez csaknem 2 fokkal magasabb, mint a 30 éves átlag és a mai se ront rajta, sőt....
Szóval érik egy erős top 10-es július. Az augusztust pedig majd meglátjuk....
Tegnap 13 fokos 850 volt feletted, ma délután 22-23 fokos.
Azaz 10 fokot melegedett egy nap alatt, ezt lent nem tudja olyan mértékben lekövetni a hőmérséklet.
A modell meg gondolom úgy számol, hogy jobban lekövetni.
Bár még a délután folyamán melegedni fog.
Mondjuk a GFS fölélövi a T maxokat.
Azaz 10 fokot melegedett egy nap alatt, ezt lent nem tudja olyan mértékben lekövetni a hőmérséklet.
A modell meg gondolom úgy számol, hogy jobban lekövetni.
Bár még a délután folyamán melegedni fog.
Mondjuk a GFS fölélövi a T maxokat.
Tényleg durva milyen "szűrtség" van itt is felhőmentesen, annyi előnye van, hogy nem forrósodott át annyira az ablaküveg, mint ilyen hőmérsékletek mellett egyébként megtapasztalom.
Ó, hát azt a szegény Hellmannt meg mi lelte??? 
Elfáradt és gondolta ledől egy kicsit...
Elfáradt és gondolta ledől egy kicsit...
Itt főleg Sultano, meg Flyzoli néven futott. Még anno, amikor veszélyjelzős volt Derick kománál, bevédtem itt párszor a seggét a hőbörgőkkel szemben, cserében Faszbukkon ""nagyon hálás"" volt érte
Az folyamatos omsz-tömjénezésért én is ""nagyon az"" leszek...
Az folyamatos omsz-tömjénezésért én is ""nagyon az"" leszek...
Csak ott valószínűleg nem emberi, hanem természetes tényezők zavarnak be (illetve annyiban emberi, hogy egész egyszerűen rossz helyre tették az állomást). Megnéztük pénteken viharvadászat előtt, DK-D felől egy kisebb domb és sűrű bokros-fás rész van pár m-re az állomástól, amik felfogják a délkeleti, déli szelet, és beragad oda a meleg. Ott gyakorlatilag szélcsend volt, míg ha egy kicsit feljebb mentünk a 6-os úthoz, már fújdogált rendesen a szél. Megpróbáljuk kikérni a közúttól az ottani (az OMSZ-ostól egyébként 20-30 méterre lévő) mérő adatait, remélem sikerül, azok perdöntőek lesznek.

Elég bágyadtnak tűnik most ez a napsütés, látom már, mi lehet az oka. Mondjuk az Etnát nem gondoltam volna, hogy köze lehet hozzá.
Nem tudom hogy jártál Üvegessel?! Ki volt az itt a fórumon!? Vagy max azt tudom elképzelni, hogy Üveges Zoltánra gondolsz az OMSZ-tól.
Nem látom nagy valószínűségét, majd inkább reggeltől. 
A holnapi 90-el repesztős jeges-burstos szupercellákra még senki nem ficcent rá?
A holnapi 90-el repesztős jeges-burstos szupercellákra még senki nem ficcent rá?
Hát, lehet, hogy nem hiteles, de hivatalos érték, így ha dacolsz vele, ha nem, kénytelen vagy elfogadni, mert belekerült az országos statisztikába.
Ez ilyen, nem tudsz mit tenni a dologgal.
Egyébként szerintem nem feltétlen olyan rossz dolog ez.
Mivel Magyarország egész területén nem lehet hivatalosan mérni, mivel egyre nagyobb területet vesz el az ember az érintetlen erdőből, mezőkből, egyre inkább tovább fejlődünk, iparosodunk, így szerintem belefér pár ilyen állomás is, ahol vannak külső, emberek általi zavaró tényezők.
Ez ilyen, nem tudsz mit tenni a dologgal.
Egyébként szerintem nem feltétlen olyan rossz dolog ez.
Mivel Magyarország egész területén nem lehet hivatalosan mérni, mivel egyre nagyobb területet vesz el az ember az érintetlen erdőből, mezőkből, egyre inkább tovább fejlődünk, iparosodunk, így szerintem belefér pár ilyen állomás is, ahol vannak külső, emberek általi zavaró tényezők.
Akkor én jobban vigyáznék a helyedben a folytonos reklámokkal, mert egyszer csak úgy jársz, mint én Üvegessel.
omsz és társai jól körbemértek téged 33-34 kamu értékekkel, de látom nem hagyod magad 39-es blöfföt benyomtad
A GFS azért csúnyán benézte ezt a hőhullámot, ide pl. már tegnapra sokáig 33-34 fokot várt, aztán tegnap reggelre visszavett 31-re, de még az is jókora fölélövés lett, 27 fok volt a Tmax. Mára pedig erőltette folyamatosan a 36-37 fokokat, és most ott tartunk, hogy talán a 33 meglesz (egyelőre 32,3 a max). 
És ma országosan is bukta, a délre várt 40 fokaitól is messze leszünk.
----
Aszpes: az nem tekinthető hiteles adatnak, így én nem is fogadom el.
És ma országosan is bukta, a délre várt 40 fokaitól is messze leszünk.
----
Aszpes: az nem tekinthető hiteles adatnak, így én nem is fogadom el.
A melegrekord 40°C feletti volt pár tizeddel Adonyban. De csak ott volt talán és kiugró érték volt a környezetéhez képest.
Jogos az az érzésem, hogy konkrétan a holnapi napon túl nyugatra leszünk az érdemi akcióktól?
Ez nem csak homok lesz, benne van ebben az Etna hamuja is szerintem:
(Forrás: Eumetsat)
Hamu:
Homok:
(Forrás: Eumetsat)
Hamu:

Homok:

Elképesztő homokozó van, ennek ellenére már 30 fok felett a T 
A várostól DK-re kezd növekedni egy cella, a homályban alig látszik.
A várostól DK-re kezd növekedni egy cella, a homályban alig látszik.
innen szép nullázni

aztan ha lesz is, pont szombaton utazunk el, igy megint nem látok esőt. már azt sem tudom milyen
aztan ha lesz is, pont szombaton utazunk el, igy megint nem látok esőt. már azt sem tudom milyen
Múlt héten mondjuk nem is volt melegebb 39 foknál, úgyhogy tökéletes volt az előrejelzés.
Az augusztus az gyakorlatilag mindig "teljesít" ezügyben, és a legrongyabb periódusnak számító július 25-augusztus 15 még sokat dobhat vmi keményebb extremitással a június legeleji "fiaskón". Nem is emlékszem mikor volt normális közeli augusztus ebben az évezredben, de nyilván akadhatott egy kevés, én az utóbbi időkből csak a folyamat hőségre emlékszem. Ezek után, ami június közepe óta zajlik, valahogy nem tudok hinni egy nem hőhullámos augusztusban. És most benne van az extremitás lehetősége, látom a spanyolokat is elérte most már a permanens hőség, szóval utánpótlás az mindig lesz.






