Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Ami a közeljövőt illeti, holnaptól beindul a szél, eleinte 50, vasárnap már 80 km/h körül. Jó lesz
ECM ENS Bp. és az agglomeráció környékére: csütörtöktől növekvő csapadékesélyek, és bár a 850hPa T még bizonytalan, de jelenleg a hűvös tagok vannak többségben a százalékos színezés szerint. 


Aki régóta van itt a fórumon, az teljesen nyugodtan, de érdeklődve várja a az újabb és újabb modellfutásokat. Ezek teljesen normális csapongások, főleg amikor változás előtt áll a légkör. Engem jobban meglepne, ha tartaná végig a tegnap este mutatott "durvulatot" .Egyelőre annyi látszik, hogy a jövő hét elejétől egyre hidegebb levegő éri el az országot, de az AC kelet felé való terjeszkedése miatt, ez főleg a keleti országrészben okozhat egyelőre jelentősebb lehülést. Innentől már csak találgatások vannak és ahogy írtátok, a modellek valóban kissé szétestek.
Normális hangnemben kérdeztem, feltettem egy kérdést, mert kíváncsi voltam rá, és megkaptam rá a választ. Elnézést, ha vki úgy gondolná, hogy "éllel" kérdeztem.
Jövő keddre ECM op is szerintem felül fut. Tagok karcolják a -15 fokot. GFS/UKMO is jóval hidegebb. Utána meg hatalmas a szórás. Lesz 100 verzió itt még.

Nem egyedi, egy csomó olyan helyzet van a modelleken ami nem tud a valóságban létrejönni. Makrováltás előtt meg különösen gyakori.
De nyugodtan mentsd le és majd validálj.
Kezdheted majd holnap is, hogy mennyire toltak keletre a hétfői hidegleszakadást a modellek, a mai folyamatos nyugatra tolás után.
De nyugodtan mentsd le és majd validálj.
Kezdheted majd holnap is, hogy mennyire toltak keletre a hétfői hidegleszakadást a modellek, a mai folyamatos nyugatra tolás után.
A két akcióközpont elhelyezkedése több, mint szokatlan.
És ha kérhetném, akkor kérdezz normális, nem kihívó hangnemben.
És ha kérhetném, akkor kérdezz normális, nem kihívó hangnemben.

És mi benne az olyan egyedi, hogy nem láttál még ilyet?
Én azt látom, hogy az AC szinte megsemmisül az Atlanti és a kontinentális ciklon között. Ez tényleg érdekes, mert inkább mozdulnia kellene valahová, ahogy a GFS-en. Valószínűleg a reggeli majd korrigál, és betollja Európába, de azzal se leszünk kisegítve.
Én azt látom, hogy az AC szinte megsemmisül az Atlanti és a kontinentális ciklon között. Ez tényleg érdekes, mert inkább mozdulnia kellene valahová, ahogy a GFS-en. Valószínűleg a reggeli majd korrigál, és betollja Európába, de azzal se leszünk kisegítve.
Csepeg a szalonna a padláson vagy mi a baj, hogy "katasztrófa" a plusz hőmérséklet szenteste? Nekem egy enyhe viharos idő nem tetszene k.... a, de az se lenne katasztrófa.
Igen, szép retrográd áramlási kép lehetne - tipukus polárszpit esemény, csak hát az nem várható.
Viszont ha ennek ellenére bejön ez a verzió (nem fog), akkor jó nagy hó lehet, akár az évszázad eddigi hava (nem lesz)
Viszont ha ennek ellenére bejön ez a verzió (nem fog), akkor jó nagy hó lehet, akár az évszázad eddigi hava (nem lesz)
Mert ilyen nyomás felállás nem létezik amit az ECMen 144 óra felett látsz. Én legalábbis közel 20 év alatt nem láttam a valóságban még hasonlót sem.
Azt viszont igen, hogy makrováltás előtt a modellek ennyire szétesnek. Sokszor.
Azt viszont igen, hogy makrováltás előtt a modellek ennyire szétesnek. Sokszor.
Azért mert a blokkoló AC úgy eltűnt, mint Attila a hun, hun vót, hun nem vót....
Kéred, nem kéred, az lesz, ami. Hálistennek ez nem kívánságműsor.
Tegnap a meteorológiai esélylatolgatások topikban megemlítettem, hogy az akkori ECM ENS szerint az AC nyugatabbra tolódhatna... hát jelenleg nézve ez igencsak melléfogásnak tűnik részemről (persze ilyen időtávnál sok a bizonytalanság), mert jelenleg már nem a Kelet-európai síkság környéki ciklon, hanem az atlanti ciklonból lefűződő (mediterrán) ciklon(ok) lehetnének meghatározóak az ünnepek kezdetére, az AC híd pedig a friss ECM OP-n teljesen fel is darabolódna: Link
Az ECM ENS-re kíváncsi leszek, az OP szerint rendesen visszaenyhülne, de ez messze van még, és ritkán van ekkora bizonytalanság, mint most. Szerintem még jól is kijöhetünk kis szerencsével, a múlt csütörtöki akciónál is eleinte határozott előoldal nézett ki, majd végül inkább lett cikloncentrum, ami a Dunántúlra már meghozta a havazást.
Az ECM ENS-re kíváncsi leszek, az OP szerint rendesen visszaenyhülne, de ez messze van még, és ritkán van ekkora bizonytalanság, mint most. Szerintem még jól is kijöhetünk kis szerencsével, a múlt csütörtöki akciónál is eleinte határozott előoldal nézett ki, majd végül inkább lett cikloncentrum, ami a Dunántúlra már meghozta a havazást.
Nem Rovaniemiben vagyunk, szóval simán lehet akár 6 fok is, sőt volt már olyan is, hogy pólóban főztem kinn a halászlét.
Nagyon kicsi az esélye hogy pont december 24-én hideg legyen. Én örülök annak is ha utána jön valami extra...
Nagyon kicsi az esélye hogy pont december 24-én hideg legyen. Én örülök annak is ha utána jön valami extra...
Érdekes annak a kontinentális ciklonnak a viselkedése az ECM en, 240 óránál már csak egy lépés és eléri a Brit-szigeteket.
144 órától kuka az ECMWF. Szerintem nem kell beleringatnod magad abba a +6 fokba. Félrecsúszott, majd lesz ez még máshogy is.
+6 fokot jelez Szentestére Pécsre.Köszönöm nem kérem.Az az Atlanti ciklon vagy mi kavar így be ezen a futáson?
Miért gondolod hogy száraz lenne? Eléggé keveredési zóna. Ahogy Wetsom is írta, szétesett ez is mint a GFS 150 óra körül. Addig viszont minden ok továbbra is.
Hát ez az ECM futást jó gyorsan felejtsük el, és bízzunk, hogy beáll a GFS mögé. GFS-től jóval enyhébb, és szárazabb is.
Szenteste is enyhe.
Szenteste is enyhe.

ECM betolta a havas szentestèt LOL…
Teljesen új megoldással jut oda mondjuk…. Bár végülis a helyzetben ez is benne van.
Alapvetően nem tudom értelmezni úgy 144 óta felett ma egyik modell futását se…. Teljes káosznak tudnám őket nevezni. Nem lettünk okosabbak.
Teljesen új megoldással jut oda mondjuk…. Bár végülis a helyzetben ez is benne van.
Alapvetően nem tudom értelmezni úgy 144 óta felett ma egyik modell futását se…. Teljes káosznak tudnám őket nevezni. Nem lettünk okosabbak.
Elképesztő pofára esés érzésem van. Egyszerűen hihetetlen, hogy valami igazi téli időt elkapnak a modellek 240h körül, majd napról napra szépen lassan gyengitenek rajta.
Tudom, hogy majd még bármi lehet, de mindennap egyre távolabbnak tűnik a helyzet.
Tudom, hogy majd még bármi lehet, de mindennap egyre távolabbnak tűnik a helyzet.
Ez ám a vicces felállás, az Atlanti-óceán felett akkora ciklon, mint fél Európa, Oroszország felett szintúgy, és hozzá egy grönlandi mini-AC.
Amíg a két akcióközpont nagyjából egyforma nyomású, addig talán nincs is baj, de ha az egyik feldobja a bakancsát, akkor a másik meglódulhat, és úgy lefejeli az AC-t, mint gyalogbéka a földiepret
nekem pedig a kontinentális ciklon tűnik gyengébbnek. De szerencsére még jó sok nap van addig
Amíg a két akcióközpont nagyjából egyforma nyomású, addig talán nincs is baj, de ha az egyik feldobja a bakancsát, akkor a másik meglódulhat, és úgy lefejeli az AC-t, mint gyalogbéka a földiepret
Sziasztok!
Nem lesz túl nyugati tologatas ebből? Mert akkor elooldal lesz belőle, ha az Atlanti blok nem lesz túl erős?
Nem lesz túl nyugati tologatas ebből? Mert akkor elooldal lesz belőle, ha az Atlanti blok nem lesz túl erős?
A helyzete eddig elég jó volt. Az erőssége még javulhatna, 1040hpa jobban festene.
Igen, én is ez néztem. Kérdés, mit dob az ECMWF...Minden az AC helyzetén és erősségén fog múlni.
Lényegében nem rossz futás ez. Több futás óta már pedzegeti azt a peremciklont hol több, hol kevesebb csapadékkal. Karácsonyi ünnepek alatt, pedig száraz hideg nappali fagyokkal, sőt akár zúzmarával. Karácsony utáni időszak meg most dec 29-30 jó havazást dobott be, de arról az időszakról kár még beszélni is. Röviden én úgy gondolom, hogy a peremciklon erősödni fog a következő futásoknál, és az ünnep alatt is lesz csapadék, nem marad ilyen száraz hideg.
Félelmetesen távoli lett a 12z az előző futások sokaságánál
A végére még a zonalitást is elővette...
Gurden vágya mondjuk bejött, a száraz hideg. Itt tényleg lehetne köd, zúzmarad gazdagon, főleg az ünnepek után.
Persze a tagok közt úgyis lesz medis havas, meg minden más egyéb is.
Innentől tényleg próbálok a hétfő-keddi hidegbetörésre koncentrálni, figyelni hogy hogyan alakul az esetleges peremciklon (ha egyáltalán).
Minden további dolog fullos meteo porn.
Gurden vágya mondjuk bejött, a száraz hideg. Itt tényleg lehetne köd, zúzmarad gazdagon, főleg az ünnepek után.
Persze a tagok közt úgyis lesz medis havas, meg minden más egyéb is.
Innentől tényleg próbálok a hétfő-keddi hidegbetörésre koncentrálni, figyelni hogy hogyan alakul az esetleges peremciklon (ha egyáltalán).
Minden további dolog fullos meteo porn.
A mostani futásban úgy nézem egy zúzmarás ködös fagyos Karácsony esélye vastagon bennevan. Inkább mint az előző futások enyhébb Szentestéje Karácsonya
Akkor a déli károgók, meg az északi optimisták fáztak rá hóügyileg.
(Én magam inkább károgó lennék, ha meg mernék nyilatkozni meteorológiai kérdésekben. (-
Arra még emlékszem, hogy a hideget is ki-be rakosgatták január közepén, azért készült ez is: Link
és mi épp síelni mentünk január végén (27.-én), és még olyan emlékeim vannak, hogy páran siránkoztak, hogy száraz hideg lesz csak...
De itt fent van szűrés, vissza lehet menni azokba az időkbe
Link
Érdekes, pár örök optimista, pár károgó ma is ugyanazt a lemezt játssza...
De itt fent van szűrés, vissza lehet menni azokba az időkbe
Érdekes, pár örök optimista, pár károgó ma is ugyanazt a lemezt játssza...
Hozzám is megérkezett mára a felhős, csöpögős idő, igaz délutántól jelentősen csökkent a felhőzet.
Tegnap estig kevés felhő volt csak az égen itthon Pilisvörösváron, aztán estétől jött a stratus köd nélkül a -3 fokra, majd reggelre a borongós, párás idő mellett -1 fokig enyhült a T.
A mai 4,1 fokos Tmax a pozitív Td-vel együtt már határozottabban fogyasztotta napközben a havat, és egyben 12 napja nem tapasztalt magasságokba emelkedő T. értéket jelentett.
Tegnap estig kevés felhő volt csak az égen itthon Pilisvörösváron, aztán estétől jött a stratus köd nélkül a -3 fokra, majd reggelre a borongós, párás idő mellett -1 fokig enyhült a T.
A mai 4,1 fokos Tmax a pozitív Td-vel együtt már határozottabban fogyasztotta napközben a havat, és egyben 12 napja nem tapasztalt magasságokba emelkedő T. értéket jelentett.



