Légköroptika
Köszönöm az elismeréseket. Jól sikerült ez az elsõ két nap légköroptikai szempontból, láttunk néhány dolgot, amit addig még nem :-)
Sajnos késõbb már nem volt ilyen szép az idõ, a hidegpárna is eltûnt, meg a hó is kissé megszottyosodott az enyhüléstõl, de ennek ellenére nem lehet okunk a panaszra.
Sajnos késõbb már nem volt ilyen szép az idõ, a hidegpárna is eltûnt, meg a hó is kissé megszottyosodott az enyhüléstõl, de ennek ellenére nem lehet okunk a panaszra.
Nagyon profi képek! Az alnap tényleg ájulás, micsoda kompozíció! Csak mély megajlással tudok gratulálni!
22 fok van a szobában. Ez minden, amit fel tudok nektek mutatni. Esõ, meg esõ, a kettõ között meg esett. Ez van.
Gyönyörûek!!!!!!!!!!!!!!!!!! Az alnap különösen, de a halo-mentes tájképektõl is elállt a lélegzetem.
13:50-tõl halványan látszik a zenit körüli iv is. A többi halóelem a felsõ érintõiv kivételével idõközben megszûntek. Fényképet nem tudtam róluk késziteni. Talán egy késõbbi alkalommal.
Képek is lesznek? Leírásod alapján az izraeli látványt tudom elképzelni.Link Esetleg a Nap magassága nem egyezne.
Folytatom. Hét halóelem egyszerre e sorok irásakor (a megjelenés sorrendjében):
1.) 22 fokos haló, teljes, fényes, sárga
2.) felsõ érintõiv, szinte vakitóan fényes, sárga
3.) parhélikus kör, teljes, nagyon fényes, fehér
4.) a parhélikus kör jobb oldali melléknapja, nagyon fényes, fehér
5.) jobb oldali melléknap, nagyon fényes, vörös
6.) a parhélikus kör bal oldali melléknapja, nagyon fényes, fehér
7.) alsõ érintõiv, szinte vakitóan fényes, sárga.
A felhõ Cirrostratus nebulosus nyugatról, homogén szerkezetû.
1.) 22 fokos haló, teljes, fényes, sárga
2.) felsõ érintõiv, szinte vakitóan fényes, sárga
3.) parhélikus kör, teljes, nagyon fényes, fehér
4.) a parhélikus kör jobb oldali melléknapja, nagyon fényes, fehér
5.) jobb oldali melléknap, nagyon fényes, vörös
6.) a parhélikus kör bal oldali melléknapja, nagyon fényes, fehér
7.) alsõ érintõiv, szinte vakitóan fényes, sárga.
A felhõ Cirrostratus nebulosus nyugatról, homogén szerkezetû.
09:40-tõl Cirrostratus fibratus-on 22 fokos haló felsõ kétharmada, fényes, sárga szinû.
Basszuscitera, komolyan mondom, nem szedek, nem szívok semmit, de csurom rózsaszín köd van... Ha ehhez még Hellokitty felhõk is lennének.... :-)
Az amcsiknál még hideg van:
Link
Mike Hollingshead képe :-) Egyre jobban szeretem az ürgét (illetve a fotóit, hogy pontos legyek)
Link
Mike Hollingshead képe :-) Egyre jobban szeretem az ürgét (illetve a fotóit, hogy pontos legyek)
De jók! Jobbra-balra nem fotóztál? Lehet, hogy megvolt máshol is a phc darabka.
Egész héten síeltünk, illetve én egy napot küzdöttem egy kölcsönzõs snowboard-dal is. Majd teszünk fel még képeket (légköroptikával kapcsolatosat is).
Azért csak jobban örültem volna, ha sikerül jelenidõ kódokkal behatárolni
Ági: 
Peti: :-O
Noli, Te meg hoztad a szokásosat, amit nem lehet megszokni, mert szépek. Grat.!
Peti: :-O
Noli, Te meg hoztad a szokásosat, amit nem lehet megszokni, mert szépek. Grat.!
Uhh, Controll, ez nem semmi!! Gratula!
Ma itt embertelenül fényes volt a 22es meg az uta. Volt a Nappal szemközti résznél parhélikus kör darabka is. Telefonnal azért lefotóztam, de nem hiszem, hogy sokat ér.
Ma itt embertelenül fényes volt a 22es meg az uta. Volt a Nappal szemközti résznél parhélikus kör darabka is. Telefonnal azért lefotóztam, de nem hiszem, hogy sokat ér.
Mire eszembe jutott, el is múlt..mármint a jelenés.. S az erõteljes szentségelés is lassított, az ismert technikai gondok miatt. De dolgozunk az ügyön..
Állat!
Megcsipoghattál vóna.. :/ Igaz, hogy be vagyok zárva a 4fal közé, de kirohantam volna legalább megnézni. [esõ]
Megcsipoghattál vóna.. :/ Igaz, hogy be vagyok zárva a 4fal közé, de kirohantam volna legalább megnézni. [esõ]
Köszi!
Azóta itt is eltûntek a masszintû felhõk az égrõl.
Controll: epekedve várjuk az égi csodáidat!
Controll: epekedve várjuk az égi csodáidat!
Kék könyvben a 76-os: Jégtûk (köddel vagy anélkül)
Tehát a jégtûhöz sem kell feltétlen köd,
Mivel ahogy Krisztián is írta, rengeteg féle formában megjelenhet a vízgõz fagypont alatt, ezért csak kellett lennie egy oknak, ami miatt pont az ilyen alakú jégkristályoknak adtak egy jelenidõt és nem egy másiknak.
Szerk: Közben olvasom, hogy már leírták elõttem.
Tehát a jégtûhöz sem kell feltétlen köd,
Mivel ahogy Krisztián is írta, rengeteg féle formában megjelenhet a vízgõz fagypont alatt, ezért csak kellett lennie egy oknak, ami miatt pont az ilyen alakú jégkristályoknak adtak egy jelenidõt és nem egy másiknak.
Szerk: Közben olvasom, hogy már leírták elõttem.
Itt még csak most el oszladozni a felhõtakaró, a nap is kibukkan idõnként.
Figyelek, hátha lesz odafenn valami.
Figyelek, hátha lesz odafenn valami.
Pontosítok, teljes, igen fényes 22-es van körülíróval, ami körbeéri a halot. Az év eddigi legszebb komplexuma!
Nagyon erõs 22-es van felsõ érintõvel! Lehet egyéb is látszik, de nem tudom kivenni napszemüveg nélkül. A 22-es csak úgy világít, annyira erõs!
Kár, hogy nem tudom megörökíteni.:/
Kár, hogy nem tudom megörökíteni.:/
Ez a bágyadtka nemrég jelent meg, gyengusz, vergõdik de kitart 
A pipa volt kéznél kitakarásra, a régi zöld szûrõs kitakarót szétszedtem, azóta se raktam össze

A pipa volt kéznél kitakarásra, a régi zöld szûrõs kitakarót szétszedtem, azóta se raktam össze
Nolinak igaza van. (Fénytani kérdésekben érdemes hozzá fordulnunk.) A Déli- és az Északi-sarkkör mentén észlelõk szerint valóban nem csak jégtûk hullanak, hanem lemezek, hasáb és egyéb poligonális alakú jégkristályok. Ezek Stratus-ban éppúgy elõfordulhatnak, mint verõfényes felhõtlen idõben. A különbözõ alakú, nagyon apró jégkristályok nagyon különféle halóelemeket idéznek elõ, a legváltozatosabbakat. Sok szélsõségesen halvány halóelemet a sarkvidékek táján fedeznek fel, és ez nem is csoda.
A szakmeteorológusoknak valóban konzultálniuk kellene a fénytan szakértõivel. (Találkoztam olyan - a fentiek alapján mostmár tudjuk, hogy hibás - szakmai megjegyzésekkel, miszerint a jégtûk halótüneményekkel kapcsolhatók, ez igaz is, de nem teljes. A 76-os számú szinoptikai kódnak halókkal való kapcsolata csak részben igaz.)
A Stratus felhõ hegyeken, alföldön mindenképpen felhõnek tekintendõ (Kékestetõrõl nem véletlenül halljuk ezt: "felhõben van" (Stratus boritja). A levegõben szálldosó jégtû elõbb-utóbb lejut a talajra, tehát csapadék. Ezek is elvitathatatlan tények. (Az már a szakemberek dolga, hogy a jégtû kifejezést igen apró, csillogó jégkristályokra cseréljék.)
A szakmeteorológusoknak valóban konzultálniuk kellene a fénytan szakértõivel. (Találkoztam olyan - a fentiek alapján mostmár tudjuk, hogy hibás - szakmai megjegyzésekkel, miszerint a jégtûk halótüneményekkel kapcsolhatók, ez igaz is, de nem teljes. A 76-os számú szinoptikai kódnak halókkal való kapcsolata csak részben igaz.)
A Stratus felhõ hegyeken, alföldön mindenképpen felhõnek tekintendõ (Kékestetõrõl nem véletlenül halljuk ezt: "felhõben van" (Stratus boritja). A levegõben szálldosó jégtû elõbb-utóbb lejut a talajra, tehát csapadék. Ezek is elvitathatatlan tények. (Az már a szakemberek dolga, hogy a jégtû kifejezést igen apró, csillogó jégkristályokra cseréljék.)
Na ja, de azt is írta, hogy nem biztos, hogy jégtû :-) Na tényleg, a lényeg, hogy a meteorológusok és a légköroptikusok egyáltalán nem egyeztettek ez ügyben.:-)
Gyönyörû képek, nagy élmény lehetett!
Sieltetek is, vagy csak túráztatok?
Sieltetek is, vagy csak túráztatok?
A 76-os, 78-as jelenidõk sem feltételezik a ködöt. Legalábbis tegnap Lõrincen az aktuális észlelõ azt mondta, a kettõ közül az egyik Stratusból, a másik Cirrusból hullik. Antibulvár meg azt írta annak idején, hogy a 76-oshoz nem kell felhõ: Link
A leírásod egyértelmûsíti a gyp jelenségét. Persze, hogy mind csillog, hisz miniatûr, sima felületû kristályok. Nálam a decemberi így hullott (totál derültségnél, kb 50km körzetben nem volt felhõ) Link
A köd is stratus, ugye, csak bokánál. :-) A stratus, ami alulról nézve a hegyen van, ha benne vagy, dettó köd. Kedvezõ körülményekkor ez ki tud fagyni és csinálja a fesztivált odafenn. :-)
Ez a cseh cucc: Link hasonló helyzetet mutat, mint a Te gyp halód. Ott vannak a ködréteg tetején, ezt még egy kicsivel fentebbrõl már simán egy felhõnek látod, nem ködnek, de itt még köd.
Biztos megvernek érte a meteorológusok, de nem fedhetõ a gyp jelenidõkkel. Szerintem. Már csak azért sem, mert a gyp nem biztos, hogy KÖDbõl hull, ami ugye rontja a látótávolságot, egyszerûen csak van elég pára a levegõben, de ez nem kell, hogy köd legyen.
A köd is stratus, ugye, csak bokánál. :-) A stratus, ami alulról nézve a hegyen van, ha benne vagy, dettó köd. Kedvezõ körülményekkor ez ki tud fagyni és csinálja a fesztivált odafenn. :-)
Ez a cseh cucc: Link hasonló helyzetet mutat, mint a Te gyp halód. Ott vannak a ködréteg tetején, ezt még egy kicsivel fentebbrõl már simán egy felhõnek látod, nem ködnek, de itt még köd.
Biztos megvernek érte a meteorológusok, de nem fedhetõ a gyp jelenidõkkel. Szerintem. Már csak azért sem, mert a gyp nem biztos, hogy KÖDbõl hull, ami ugye rontja a látótávolságot, egyszerûen csak van elég pára a levegõben, de ez nem kell, hogy köd legyen.


