Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Zircen és itt is alig 17 centit mértem reggel, de ez már firnesedik. Annyit tömörödött,olvadt is tegnap meg eső is áztatta majd keményre fagyott, hogy lassan nem süpped be a 100 kilóm alatt.
Letöltöttem Budapest éghajlati táblázatát a 18.századtól. Bocs, hogy a C meghajtómat adtam meg, talán így bejön annak akit érdekel :
Link
Szóval ott van ugyan a pontos koordináta, de nem néztem utána még, hogy melyik pontját adták meg Budapestnek. Itt ugye az van, hogy 2017-ben -5 fok volt a januári közép, amitől most elmaradunk, de ha beüt a mostani -4 foknál is hidegebb idő a hónap 2. felében, akkor még meglepi is lehet. Eléggé ütős, hogy a 2017 utáni 8 januárból egy kivételével 0 fok felett volt mind, az az egy is csak -0,4 fok volt. Persze ha megbízhatóak ezen oldal adatai. Ilyen táblázatot ugyan találni biztosan a methun is, de emlékeim szerint 1780-ig nem mennek el. Érdekes, hogy a múlt század leghidegebb januárja 1942-ben csak -8,7 fok volt és elég ritkák voltak a -5 fok alatti havi átlagok(125 év alatt ötször).Most -3 fok körül van az átlag a pogoda szerint,de ha a GFS hóvégéig várt kemény hidege bejön akár -5 fok alá is lemehet.1893 januárja -9,8 fok, na ha az bejönne, igaz lenne ez a cikkcím( ez van 20 centi hó és -3 fokos havi közép esetén) :
Kiadták a figyelmeztetést, drámai küzdelem folyik a kórházakban – bejártuk a sürgősségi osztályokat
Link
Szóval ott van ugyan a pontos koordináta, de nem néztem utána még, hogy melyik pontját adták meg Budapestnek. Itt ugye az van, hogy 2017-ben -5 fok volt a januári közép, amitől most elmaradunk, de ha beüt a mostani -4 foknál is hidegebb idő a hónap 2. felében, akkor még meglepi is lehet. Eléggé ütős, hogy a 2017 utáni 8 januárból egy kivételével 0 fok felett volt mind, az az egy is csak -0,4 fok volt. Persze ha megbízhatóak ezen oldal adatai. Ilyen táblázatot ugyan találni biztosan a methun is, de emlékeim szerint 1780-ig nem mennek el. Érdekes, hogy a múlt század leghidegebb januárja 1942-ben csak -8,7 fok volt és elég ritkák voltak a -5 fok alatti havi átlagok(125 év alatt ötször).Most -3 fok körül van az átlag a pogoda szerint,de ha a GFS hóvégéig várt kemény hidege bejön akár -5 fok alá is lemehet.1893 januárja -9,8 fok, na ha az bejönne, igaz lenne ez a cikkcím( ez van 20 centi hó és -3 fokos havi közép esetén) :
Kiadták a figyelmeztetést, drámai küzdelem folyik a kórházakban – bejártuk a sürgősségi osztályokat
Egész nap köd van, enyhe szitálással. A hó szépen konzerválva van, alig alig olvad!
Kicsit hamar. De ha ez a meleg jelöli ki a brutál hó helyét, ám legyen. Még a hősugárzót is kiviszem az udvarra. 
Amúgy alakulgat, múltkor is így kezdődött.
Amúgy alakulgat, múltkor is így kezdődött.

Valami tudóstól hallottam, hogy a meleg kijelöli a csapadék , vagyis most a hó várható mennyiségét. Ha bejön a pedzegetés ami most már kezd kikristályosodni mint a Duna, akkor a 19-én várható vad hidegbetörés által kiváltott esetleges mediciklon délnyugatot nagy eséllyel hóbafullaszthatja. Még itt a Bakonyban is lehet egy kis hó ezen a télen, mint a mellékett ábra mutatja :

Eskü épp akartam kérdezni rápillantva a hőtérképre, hogy Barcson mi a helyzet!? Az már kérem ott borsóvető idő. 
Szürreális innen az örök fagy és hó birodalmából.
Szürreális innen az örök fagy és hó birodalmából.
+10 fok van, az elmúlt egy hét téli eseményeire már csak az udvaron megmaradt, olvadozó latyak emlékeztet, de 1-2 nap és az is eltűnik. Szép volt, jó volt.
Mind a hó, mind pedig a jégbevonat kb semmit nem fogyatkozott tegnap óta, ahogy várható volt, alig emelkedett reggel óta a T, bőséges fagy van ismét egész nap.
A tegnapi napon itt 4 cm hó hullott. A hóvastagság átlagosan 18 cm (sokat tömörödött).
A következő téli-havas időszakkal kapcsolatban érdemes analógiát vonni: a két elmúlt télbetörés során a sztratoszféra volt a ludas, a poláris örvény Szibéria felé "csúszott" és bemelegedett. És - hüpp-hüpp-hüpp, barbatrükk - ez lehet most is. A sztratoszféra csaknem 34 fokot melegszik kb. egy hét alatt. Oké, nem a mágikus 50 fok, na de azért azért... Arra elég lesz, hogy megint lehetővé váljon a hidegelárasztás, és a csapadék ilyenkor szerintem csaknem biztos. Úgyhogy én komolyan bízom egy újabb téli-havas epizódban.
10hPa ma...
...és kb. egy hét múlva
10hPa ma...

...és kb. egy hét múlva

Azt hiszem, mostanra egész bátran kijelenthetem, hogy ez nem ér. Meg a büdös francba is, hogy pont ide lóg be az a szájbatekert hajszárító! 
Takt.: 7,6 (nem mínusz!!!)
Takt.: 7,6 (nem mínusz!!!)

Az elorejelzett 0 fok helyett egesz nap zuzmaras kodunk van -4 fokkal, neha hoszallingozassal.
Horeteg 20 centi korul mozog.
Horeteg 20 centi korul mozog.
Ma estétől elvileg be kéne zúzmarásködölnie jó nagy területen. Kiváncsi vagyok mi lesz belőle, meg a holnapi T.max-ra is, de ha tippelnem kéne, nem megyünk majd fel 0 közelébe.

Már sokkal korábban mutatták a modellek a január 5 - 6-i havazást (asszem a GEM kezdte biztosabban). Aztán volt előtte egy nagy kardba dőlés, amikor 1 héttel előtte visszavettek a modellek
Ez az átkozott napsütés belerondított a télbe. Hirtelen felszökött a hőmérséklet 4 fokig. Jó lenne már, ha hétvégéig kis se sütne többet.
Pontosan 237 órája volt itt legutóbb pozitív a hőmérséklet.
Eléggé úgy tűnik, hogy ez egy bezzeghjanuár lesz
Valamit már a Gfs elkezdett kapizsgálni, a többi modell még száraz hideget vár.
Nem ott a leghidegebb, hanem a Csücsökben, csak Anarkit az nem hatja meg 

Jogos jogos bár engem kevésbé mozgat meg a nagy hideg, ám ezt a gázóra nem mondhatja el magáról.
Nekem -5 alatt már mindegy mi van, szíííjjjjel fagyok és menekülök be!
Napok óta mutogatja a Gayfs hogy visszatér a tél, de majd ha fagy. 
Ez azért ma elég kemény:
Zselic 10°C, Kaposfő 2°C, Kaposvár_HungaroMet 1°C
Hiába van itt fent meleg, egyszerűen ahol összefüggő hótakaró van, az tartja magát. A parkolót azért már véssük fel.
Ez azért ma elég kemény:
Zselic 10°C, Kaposfő 2°C, Kaposvár_HungaroMet 1°C
Hiába van itt fent meleg, egyszerűen ahol összefüggő hótakaró van, az tartja magát. A parkolót azért már véssük fel.

Bőven tartja magát a fagy, -1,8 fok van. Szerintem sem lesz meg az ide adott 0 fok.
Ha megvan, hogy kié hosszabb, akkor vissza is lehet térni az időjárásra, lehetőség szerint optimistán...
További ivarcsörték törölve lesznek.
További ivarcsörték törölve lesznek.
Na ez a másik!
Annál izgalmasabb dolog nincs is, amikor a fűtött lakásból/házból szurgeálja az ember a hőmérőt.
Nagy ez a Pest.
Nálam így néz ki az udvar.
De ha ki megyek az utcára itt még a járdák is havasak, miután az ingatlantulajdonosok azt gondolják nekik semmi dolguk vele. Sőt, a mellékutcák is letaposott hótól havasak, miután a kerületi önkormányzat szintén úgy gondolja, hogy semmi dolguk vele. Úgyhogy itt TÉL van, nagy havas pesti tél.
Vagyis itt a környéken semmi undorító nincs benne.
Nálam így néz ki az udvar.
De ha ki megyek az utcára itt még a járdák is havasak, miután az ingatlantulajdonosok azt gondolják nekik semmi dolguk vele. Sőt, a mellékutcák is letaposott hótól havasak, miután a kerületi önkormányzat szintén úgy gondolja, hogy semmi dolguk vele. Úgyhogy itt TÉL van, nagy havas pesti tél.
Vagyis itt a környéken semmi undorító nincs benne.

Miért, mi volt a lényege mondandódnak? (a csapadékhasznosulást azt hagyjuk, mert ilyen csapadékmennyiségnél elenyésző a különbség)
"Szürke-fekete hóhalmok mindenütt" - Nem, kinézek, és gyönyörű fehér minden, XIII. ker, Béke út, és máshol is van ilyen városon belül.
"Munkanapokon pedig nincs ideje az embernek elugrani a környező hegyekbe" - De hétvégén van, egyébként ha nagyon akarja az ember, hétköznap is, de nem is kell felugrani, hogy szép fehérséget találj, nagyon nem igaz a teljes városra amit írsz.
"hogy valódi fehérséget lásson" - Kinézek, és gyönyörű fehér minden, XIII. ker, Béke út, és máshol is van ilyen városon belül.
"Szürke-fekete hóhalmok mindenütt" - Nem, kinézek, és gyönyörű fehér minden, XIII. ker, Béke út, és máshol is van ilyen városon belül.
"Munkanapokon pedig nincs ideje az embernek elugrani a környező hegyekbe" - De hétvégén van, egyébként ha nagyon akarja az ember, hétköznap is, de nem is kell felugrani, hogy szép fehérséget találj, nagyon nem igaz a teljes városra amit írsz.
"hogy valódi fehérséget lásson" - Kinézek, és gyönyörű fehér minden, XIII. ker, Béke út, és máshol is van ilyen városon belül.
Bárcsak ott tartanánk, hogy a hetekig megmaradt havat kell nézegetni
Szerintem semmi gond nincs a tél további részével egyelőre A hétvégén kezdődő lehülés már lassan lassan borítékolható. Ez a hideg a Kárpátokat kissé megkerülve jutna le a mediterrániumba. Mindenképpen aktivizálni fogja a Földközi - tengert, de a modellek nem tudják még, hogy ez mennyire tolódik északra, az AC meddig engedi fel. Ez most még nem látszik. Én úgy emlékszem, hogy a múlt év legvégén, sem voltak még biztosak a modellek a január 5 - 6- án történt nagy havazásban. Elseje , másodika környékén vállalták be a tutit.
Ide is csak a dögunalom jut, meg a hó is olvadgat

/hasonló a 18Z-hez/
Amúgy 23-án lesz a szülinapom, szóval ez így FOG bejönni
/hasonló a 18Z-hez/
Amúgy 23-án lesz a szülinapom, szóval ez így FOG bejönni

Aha, tehát a pesti nép összecseszi a havat, úgyhogy olvadjon el az egész országban ezért. Igazi pesti szemléletmód, gyűlölöm ezt a várost. Ja, és itt vagyok Pesten, és 90%-ban gyönyörű fehér minden, én nem cserélném el az amúgy is retkes és koszos hómentes ganéra.
Még mindig -4 fok alatt vagyunk, viszonylag lassan emelkedik, miközben időnként gyenge ónos szitálás tapasztalható.
Nálam szép fehér a táj, köszönhetően annak, hogy kertvárosias környéken lakom, és sok a zöldfelület.
Nyilván a belvárosban már nem olyan szép a látvány.
Nálam szép fehér a táj, köszönhetően annak, hogy kertvárosias környéken lakom, és sok a zöldfelület.
Nyilván a belvárosban már nem olyan szép a látvány.


