Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A ma déli friss ECMWF op. elég hideg lett hozzám jövő hét szerdáig és csak csütörtökön, pont 1 hét múlva jönne meg az enyhülés ( 5+ fokos Tmax-okkal, de utána is még gyenge éjjeli fagyokkal ).
Amúgy ma 22-én csütörtökön van nálam zsinórban a 23. hótakarós napom.
Péntekre és szombatra még jó eséllyel beragadhat a hideg, így a +1+2 fokos Tmax-ban és az éjjeli fagyok mellett nem fog még elolvadni a 8 cm körüli átlagos igen csak megedzett hóréteg.
Vasárnap tehát még fixen hótakarós nap lehet és zsinórban a 26. hótakarós napom lehet és ha sikerül megúszni ezen a napon a több mm-nyi esőt és jövő hétfőtől-szerdáig is nagyjából beragad a hideg és csak +2 fok körüli Tmax-ok lesznek kevesebb esővel, mint ahogy most mutatja, akkor bizony kis eséllyel, de akár jövő csütörtökön is hótakarós napom lehet nagyon optimális esetben és aznap meg lehet akár zsinórban a 30. hótakarós napom.
Jelenleg ez a célom, hogy az időjárás kimxolja nálam a hótakarós napokat a helyzetből és minél lassabban adja meg magát a meglévő hóréteg.
Már csak azért is, mert az elmúlt 7 február!!! ( 2019-2025-ig ) minimális telet hozott nálam és lehet az idei lesz a 8. semmilyen zsinórban!?
Amúgy ma 22-én csütörtökön van nálam zsinórban a 23. hótakarós napom.
Péntekre és szombatra még jó eséllyel beragadhat a hideg, így a +1+2 fokos Tmax-ban és az éjjeli fagyok mellett nem fog még elolvadni a 8 cm körüli átlagos igen csak megedzett hóréteg.
Vasárnap tehát még fixen hótakarós nap lehet és zsinórban a 26. hótakarós napom lehet és ha sikerül megúszni ezen a napon a több mm-nyi esőt és jövő hétfőtől-szerdáig is nagyjából beragad a hideg és csak +2 fok körüli Tmax-ok lesznek kevesebb esővel, mint ahogy most mutatja, akkor bizony kis eséllyel, de akár jövő csütörtökön is hótakarós napom lehet nagyon optimális esetben és aznap meg lehet akár zsinórban a 30. hótakarós napom.
Jelenleg ez a célom, hogy az időjárás kimxolja nálam a hótakarós napokat a helyzetből és minél lassabban adja meg magát a meglévő hóréteg.
Már csak azért is, mert az elmúlt 7 február!!! ( 2019-2025-ig ) minimális telet hozott nálam és lehet az idei lesz a 8. semmilyen zsinórban!?
Napok óta futásról futásra sz.rabb a jövőkép. Persze annak nem, aki várta már a tavaszt. Picit rövidebb lett ez a hideg periódus, mint ahogy reménykedni lehetett benne még hétvégén. Mindenesetre klassz volt az elmúlt 3 hét, én nagyon sajnálom, hogy visszatérünk a valóságba, búcsúzóul szállingózik még egyet a hó.
Mi azért megkiséreltük tavunkon az "átcsúszást".Úgy gondolom nem vállaltunk túl nagy kockázatot...
T akt:-1,4.

Ezt meg pláne! 
Kíváncsi leszek, végül negatív előjelű lesz-e hónap középhőmérséklete nálunk. Nekem most az a gyanúm, hogy nem...
Kíváncsi leszek, végül negatív előjelű lesz-e hónap középhőmérséklete nálunk. Nekem most az a gyanúm, hogy nem...

Ma is páràs nèha ködös időàllás volt -7.4 illetve -1.6 fokos keretszámokkal 3cm kérges , koszos hóval jöhet az enyhülés..
Akkoriban jég meg árvíz is volt.
1989-90- ben meg itt dolgoztam.
1989-90- ben meg itt dolgoztam.


Cuhától visszaúton hirtelen felindulásból betéptem balra...ott.Igen ,a 2 település között valahol...
Valami volt a radaron, már semmi, de észlelés semmi. Fura lenne, ha a radar alapján menne az észlelés.?
Közben diákat néztem nem a havazást én is, találtam ezt azt 35-40 évvel ezelőttről.
Közben diákat néztem nem a havazást én is, találtam ezt azt 35-40 évvel ezelőttről.




Az erdei fenyves az Fenyőfő? Vagy azt is Bakonyszentlászló-Vinye mellett fotóztad?
Hát, én ezt egész télen imádnám, reggel -21 fok megint, viszont most este csak -10 volt, mikor vissza értem. Tök jól meg lehet szokni, persze megfelelően kell öltözködni. Gőzölög a patak a völgyben, körülötte minden tiszta zúzmara, máshol nem, jól mutat. Viszont a fenyők itt is tömegesen száradnak ki, van ahol ennél még jobban.
(fh. Obertauern)
Sok helyen magasabban van a hónál a sílécnyom, elfújta a szél körülötte, érdekes.
Meg egy-két táj.


Sok helyen magasabban van a hónál a sílécnyom, elfújta a szél körülötte, érdekes.

Meg egy-két táj.


Azt hittem 10 oda-vissza,ááá az sok(k) lenne nekem. Inkább Hummer-el megyek...







Ha már dokihoz kellett mennem és szabin voltam kihasználtam az olvadás előtti jégvilágot a Cuha -patak környékén.Ki tudja mikor lesz ilyen a mai klímarezsimben. :-) Hirtelen felindulásból félcipőbe,olyan autóba beugrós ruhába.LAM lenyakaz ha olvassa,bár ez azért nem a Börzsöny meg már csak -1,-2 volt.Mondjuk embert nem láttam egy kutya és 1 harkály volt az élővilág rajtam kívül.De nekem pont ez tetszik,nem a nyüzsi.Kicsit kérges (15 cm átlagban) ,de a mienk,illetve a Bakonyé.
Fura itt alig pár pihe,a menyem szerint meg Veszprénben fél négy óta havazik. Valamiről megint lemaradtam. T akt -2,7, újabb hideg,téli nap( nem volt -10 csak -9,1 a minimum).
De így legalább életbe maradtál és megpróbálhatod újra ,ha úgy adódik.
Nem 5 km-t kell csak gyalogolni a forraltborért?
A mai napot még valószínű behúzzuk télinek (januárban a 16.), bár nem sokon múlt. A Tmax eddig -0.8 fok, de azóta már lefelé megy. Egy darabig most várhatóan nem kell számolgatni őket, de még lehet a fagyos napok is ritkaságnak fognak számítani jövő héten.
Szerda kora reggelig derült volt az ég, majd kora reggel dél felől erősen megnövekedett a fátyol, majd később a rétegfelhőzet is, így többnyire szürke időjárás volt kevés szűrt napsütéssel a déli órákig.
Csapadék továbbá sem hullott, zsinórban az 5. csapadékmentes napom volt, ami nagy szó ezen a télen, hiszen szinte mindennap van legalább nyomnyi mennyiségű csapadék.
Ez a nap volt a téli szezon eddigi leghidegebb napja.
A -12,5 fokos Tmin ( szezonrekord ) után a Tmax -2,8 fok volt, a napi közép T. -7,65 fok lett, mely utóbbi érték is szezonrekord, ilyen alacsony napi közép T. érték még nem volt nálam eddig a téli szezonban, noha többször is sikerült már megközelíteni eme értéket.
A szezon 14. téli és 4. zord napja volt ez a nap. Azért ezek már végre szebb értékek kezdenek lenni.
Reggel szintén 8 cm-és hóréteg volt mérhető.
Zsinórban a 22. hótakarós napom volt és a 2025/2026-os téli szezonban eddig ennyi is az állás.
Csapadék továbbá sem hullott, zsinórban az 5. csapadékmentes napom volt, ami nagy szó ezen a télen, hiszen szinte mindennap van legalább nyomnyi mennyiségű csapadék.
Ez a nap volt a téli szezon eddigi leghidegebb napja.
A -12,5 fokos Tmin ( szezonrekord ) után a Tmax -2,8 fok volt, a napi közép T. -7,65 fok lett, mely utóbbi érték is szezonrekord, ilyen alacsony napi közép T. érték még nem volt nálam eddig a téli szezonban, noha többször is sikerült már megközelíteni eme értéket.
A szezon 14. téli és 4. zord napja volt ez a nap. Azért ezek már végre szebb értékek kezdenek lenni.
Reggel szintén 8 cm-és hóréteg volt mérhető.
Zsinórban a 22. hótakarós napom volt és a 2025/2026-os téli szezonban eddig ennyi is az állás.
Akkor joggal írtam az egyik haveromnak, hogy vigyázzon a rianásokkal (és Rihannásokkal
) és a környékükkel, ugyanis ma az volt a terve, hogy hosszában lekorcsolyázza a Balatont!!! (nyilván egy szántódi kis gyaloglással a komp miatt).
Lassan megkérdezem, él-e még…
Lassan megkérdezem, él-e még…
A képek nem tudom melyik évből valók,különösen 1985.jan. és febr. volt hideg.Ezek itt nem jégzajlást mutatnak. 1981.dec. és 1986.febr. közt nem néztem utána még volt- e olyan hideg téli hónap, hogy készülhettek e ezek vagy csak 1985 telèn.
Sajnos nem találtam még


Megjöttünk a jégről.
Tegnap már a kémeink jelentették, hogy Csopak felé széles rianások vannak és nem lehet átjutni, de az eltökéltségünk olyan jelentős volt, hogy azért úgy gondoltuk, egy próbát megér.
Sajnos igaza lett a felderítőknek. Kb. félúton, vagy valamivel előbb olyan széles szabad illetve alig befagyott rész van, aminek az áthidalására még nem gyártották le a megfelelő hosszúságú fémlétrát.
Ezen felül is sokfelé van régebbi és friss rianás, amelyeknek a nagy része átléphető illetve létrával áthidalható volt, de ezekkel a résekkel az lett a gond, hogy visszafelé már némelyik jelentősen kiszélesedett, így keresgélni kellett a helyeket, ahol visszatudunk jutni. Miként látható: végül sikerült.
Összefoglalva: sajnos ez messze nem olyan jég, mint a 2017-es volt, amilyen sok évtizedenként fordul csak elő. Nehezebben járható (vagy csak én öregedtem meg ennyire, ki tudja....), sok rianással és lassan mozgó nagy jégtáblákkal jellemezhető a parttól 1 km távolságtól befelé. Klasszikus felszereléssel esélytelen volt az átjutás, talán ha ifjúkoromban alkalmazott módszerrel (kétszemélyes kajakokat magunk után húzva, ahol szükséges, ott ezekkel a nyílt felületeket inuit módra
leküzdve) mentünk volna, akkor sikerül, de azok az évek sajnos már rég elmúltak, hogy én a kajakba beugráljak és a következő jégtáblán meg kipattanjak.
Így meghátráltunk, hazafelé kerülgettük a szélesedő szabad vízfelületeket, mértünk több helyen is jégvastagságot (nagyrészt 10-15 cm), dumáltunk, élveztük a téli Balatont és mérgelődtünk, hogy nem tudott még nagyjából 5 napig ilyen hideg lenni, hogy a most még szabad vízfelületek is átjárásra alkalmasra befagyjanak.
Szép volt, jó volt és nagyon remélem, nem kell újabb 9 évet várni arra, hogy -még ha sikertelen lett is a mai-, de egyáltalán szóba kerülhessen 10 km gyaloglást követően egy forralt bor elfogyasztása Csopakon.
Tegnap már a kémeink jelentették, hogy Csopak felé széles rianások vannak és nem lehet átjutni, de az eltökéltségünk olyan jelentős volt, hogy azért úgy gondoltuk, egy próbát megér.
Sajnos igaza lett a felderítőknek. Kb. félúton, vagy valamivel előbb olyan széles szabad illetve alig befagyott rész van, aminek az áthidalására még nem gyártották le a megfelelő hosszúságú fémlétrát.
Összefoglalva: sajnos ez messze nem olyan jég, mint a 2017-es volt, amilyen sok évtizedenként fordul csak elő. Nehezebben járható (vagy csak én öregedtem meg ennyire, ki tudja....), sok rianással és lassan mozgó nagy jégtáblákkal jellemezhető a parttól 1 km távolságtól befelé. Klasszikus felszereléssel esélytelen volt az átjutás, talán ha ifjúkoromban alkalmazott módszerrel (kétszemélyes kajakokat magunk után húzva, ahol szükséges, ott ezekkel a nyílt felületeket inuit módra
Így meghátráltunk, hazafelé kerülgettük a szélesedő szabad vízfelületeket, mértünk több helyen is jégvastagságot (nagyrészt 10-15 cm), dumáltunk, élveztük a téli Balatont és mérgelődtünk, hogy nem tudott még nagyjából 5 napig ilyen hideg lenni, hogy a most még szabad vízfelületek is átjárásra alkalmasra befagyjanak.
Szép volt, jó volt és nagyon remélem, nem kell újabb 9 évet várni arra, hogy -még ha sikertelen lett is a mai-, de egyáltalán szóba kerülhessen 10 km gyaloglást követően egy forralt bor elfogyasztása Csopakon.
Még jó, hogy ezt a gyöngyszemet megtaláltam. Néha visszatérnek a modellek az

A hideg teleken mi itt gyakran kimaradunk a nagy havakból,2003 meg 1999 sem rólunk szólt. Viszont megnéztem az égh. naplót, hogy milyen T-k voltak akkor meg most. 2017- januárban -2,8 (Budapest) és -8,7 (Radostyán) közt mozogtak a havi közepek. Most ez a 21 napos 2 dekád a tavaszias 3. dekád előtt -0,7(Pécs) és -5,9(Bánréve ) között mozog. Nem is álmodtam róla, hogy ez a hónap vastag pozitív anomáliával járjon a déli megyékben. Az itteni -4 korüli érték még akár negatívra is kihúzhatja elsejéig.
Viszont 2013-ban január közepén beköszöntött a havas de nem túl hideg téli idő itt a Közép-Dunántúlon és ez még márciusban is ismétlődő havazásokat és rengeteg csapadékot hozott. Most, hogy a kontinensen a dél és nyugat enyhe ciklonos, ÉK-Eu. télies anticiklonos felállás kezd kialakulni emlékeim szerint arra hajaz, ami akkor volt. Valaki csúszópályás ciklonok és frontok sorozatáról írt akkor, vagyis az óceáni ciklonok frontajai a Ny-Mediterrániumba vonultak és ott gyakran ciklonokat generáltak amelyek páradús léghullámokat sodortak fölénk és itt keveredtek az ÉK-ról csak épphogy szivárgó hideg levegővel. Sok csapadék, de az előoldalon inkább esők, az Ény-i részeken és különosen a Bakonyban meg hó is hetekig. Na most ért bele...
Viszont 2013-ban január közepén beköszöntött a havas de nem túl hideg téli idő itt a Közép-Dunántúlon és ez még márciusban is ismétlődő havazásokat és rengeteg csapadékot hozott. Most, hogy a kontinensen a dél és nyugat enyhe ciklonos, ÉK-Eu. télies anticiklonos felállás kezd kialakulni emlékeim szerint arra hajaz, ami akkor volt. Valaki csúszópályás ciklonok és frontok sorozatáról írt akkor, vagyis az óceáni ciklonok frontajai a Ny-Mediterrániumba vonultak és ott gyakran ciklonokat generáltak amelyek páradús léghullámokat sodortak fölénk és itt keveredtek az ÉK-ról csak épphogy szivárgó hideg levegővel. Sok csapadék, de az előoldalon inkább esők, az Ény-i részeken és különosen a Bakonyban meg hó is hetekig. Na most ért bele...

















