Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#70415 - 2015-05-18 22:08:17)

VÁLTOZÉKONY IDÕ ELÕRELÁTHATÓLAG SOK CSAPADÉKKAL!

Jelenleg már a Skandináv-félsziget térségében örvénylik az a ciklon amely eléggé masszív,erõs, de csütörtökön minden bizonnyal megszûnik létezni. De ne szaladjunk ennyire elõre. A kelet felé haladó ciklon elõoldalán illetve a Kelet-európai-síkság területén elhelyezkedõ anticiklon közös áramlási rendszerében helyezkedünk el. Ennek hatására dél felõl kezdetben meleg, majd kedden a délutáni óráktól labilis levegõ éri el a Kárpát-medencét. Nem szabad szó nélkül hagyni, hogy a Földközi-tenger partvidékén egy úgynevezett hidegcsepp tevékenykedik amely egy teknõ segítségével északról dél felé összekapcsolódik az anyaciklonnal. Meglátásaim szerint a hidegfront az Alpoknál hullámot vet, és a hideg meg a meleg levegõ összetalálkozásánál itt kialakít egy több középpontú sekély ciklonális mezõt, melyek kedvezõ feltételeket teremtenek a zivataroknak, hiszen labilissá válik a levegõ a hideg és meleg keveredésén. A meleg nedves levegõt, egyébként a Földközi-tenger térségébõl "szívja fel a ciklon. Ez nagyon lassan fog tovább haladni kelet felé, úgyhogy szinte szerdától a hét légvégéig igen változékony, csapadékos idõt hoz a Kárpát-medencébe. A ciklonunk hidegszektora pénteken éri el a Dunántúlt, akkor ott maximum csak 15 fok lehet, míg keleten ezzel szemben 23-26 fok is lehet.

Akkor ne is ragozzuk tovább a szót, lássuk a következõ pár nap várható idõjárását.

Kedden országszerte sok napsütésben lesz részünk, majd a déli óráktól kezdve a Dunántúlon több helyen erõsen megnövekszik a felhõzet, és fõleg nyugaton-északnyugaton a késõ délutáni óráktól többfelé várható zápor, zivatar. Heves zivatar fõleg a Kisalföldön lehet, mert Ausztriából egy-egy szupercella besodródhat. Ezeket a cellákat ott felhõszakadás, nagyméretû jég, és viharos szél kísérheti, de általában mérsékelt marad a déli-délnyugati szél. A hõmérséklet legalacsonyabb értéke +11, +16 fok között alakul, délutánra pedig +25, +30 fok közzé melegszik fel a levegõ.

Szerdán erõteljes gomolyfelhõképzõdésre számíthatunk. Többfelé alakul majd ki zápor, keleten zivatar. A legalacsonyabb éjszakai hõmérséklet +13, +18 fok között alakul. A legmagasabb nappali hõmérséklet az ország nagy részén +25, +29, a Dunántúl északi felén +20, +25 fok között várható.

Csütörtökön a Dunántúlon csendes esõ várható, míg keleten erõteljes gomolyfelhõképzõdésre számíthatunk. Ott sokfelé várható zápor, zivatar, a Tisza vonalától keletre heves zivatarra is megvan az esély, ott felhõszakadás, jégesõ, és viharos szél kíséretében tombolhatnak a zivatarok! A legalacsonyabb éjszakai hõmérséklet a Dunántúlon +10, +13, másutt +13, +17 fok között várható. A legmagasabb nappali hõmérséklet nyugatról kelet felé haladva egyre magasabban alakul: A Nyugat-Dunántúlon +16, a Tiszántúlon +25 fok körül valószínû. A Dunántúlon megélénkül az északnyugati szél.

Pénteken országszerte kifejezetten csapadékos idõnk lesz. A Dunántúlon intenzív esõzésre, míg keleten záporok, zivatarok lesznek. A jelenlegi modellfutások szerint szombat reggelig 5-50 mm közötti csapadékkal mondhatni riogatnak a modelltérképek. Utóbbi mennyiség a Dunántúlon valószínû. A legalacsonyabb éjszakai hõmérséklet a Dunántúlon +9, +13, másutt +12, +17 fok között várható. A legmagasabb nappali hõmérséklet nyugatról kelet felé haladva egyre magasabban alakul: A Nyugat-Dunántúlon +14, a Tiszántúlon +22, +24 fok körül valószínû. A Dunántúlon az északnyugati, a Tiszántúlon az északkeleti szél megélénkül.

Összegezve: Eléggé mozgalmas hét elébe nézünk. Vasárnapig az ország jelentõs része kaphat alapos locsolást. Átlagosan 15-50 mm csapadék eshet, de a Dunántúlon nagyobb körzetekben akár 50 mm-nél több is lehet.

Én így képzelem el jelenleg a hetet. Remélem nem estem túlzásba a csapadéknál. laza