2024. június 02., vasárnap

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#21140
Szia, köszi a tippet.
Van Helltakim megnézem a a különbséget.
#21139
Bocsánat hogy beleszólok, de a munkahelyemen méréstechnikával töltött 25 év tapasztalatai alapján nekem az a sejtésem, hogy ez így nem fog menni. Az a tény, hogy adott idő alatt nagyobb vízmennyiségre kevesebbet kattan, nekem azt súgja, hogy valamilyen kompenzáció van még a háttérben, amit nem tudsz sem kikerülni, sem meghatározni. A csapadékmérés nem könnyű dolog és ezt a különböző gyártók eltérő módszerekkel igyekeznek megoldani. Itt nemcsak a billenések számával van a gond, hanem a felfogó felület nagysága sem mindegy, hiszen minél kisebb a felület, annál nagyobb lesz a hiba lehetősége és így a mérési bizonytalanság is, továbbá még a gyűjtőedény pereme is befolyásolja a mérés pontosságát. Ha peremről jobbára kifelé pattan az esőcsepp, akkor alámér, ha befelé akkor felül fog mérni. Ezért szokták „letörni” a peremet és még a letörés szöge sem mindegy. Sajnos nekem sincs Netatmo -s tapasztalatom de a nálam lévő egyszerű, billenőkanalas mérőben is van a billenések között kompenzáció, annak függvényében, hogy mennyi idő telt el két billenés között. Nálad szerintem marad a régi, jól bevált összehasonlításos módszer. A legjobb megoldás egy kölcsönkért Hellmann mérő lenne, abban megbízhatsz és ahhoz biztonsággal lehet hozzáállítani a mérődet. Ennek hiányában akár a Helltaki -nak becézett (a korábban említett Hellmann mérő utáépített változata) csapadékmérőhöz is lehetne állítani. A lényeg az, hogy tegyél ki lehetőleg minél közelebb egymáshoz egy pontosnak számító csapimérőt és a Netatmo mérőjét, persze úgy, hogy ne zavarják egymást. Sajnos nincs más hátra, meg kell várnia csapadékot, mert feltételezhetően másként fog mérni szemerkélő esőben és másként záporban. Minél hosszabb távon figyeled meg őket és jegyzed fel az eltéréseket, annál pontosabb képed lesz a különbségekről és remélhetőleg tisztább lesz a kompenzáció mértéke. Szándékosan használom a kompenzáció szót, mert a metrológiában a kalibrálás egészen mást jelent. A gond akkor lesz, ha a kompenzációs görbe - amit a mérések során felveszel - nem lesz lineáris és csak egy ponton tudsz a szoftverben állítani. Ebben az esetben marad az észszerű kompromisszum, de ez nem is baj, mert amatőr eszközökkel nem is lehet olyan megbízhatóságú és pontosságú méréseket végezni mint a milliókba kerülő és tanúsítványokkal rendelkező profi eszközökkel.
#21137
Egy skálázott fecskendővel 10-szer töltöttem bele 100ml vizet. A kattanások száma 67 és 52 között szórt attól függően milyen gyorsan engedtem a vizet a gyűjtő tányérba. ( 61; 67; 65; 55; 54; 63; 60; 57; 52; 67 ).
Amikor vékony sugárban öntöttem akkor volt kevesebb és amikor csöpögtettem akkor a több kattanás.
#21136
Igen így csináltam de háromszor három különböző számú kattanást hallottam, ezért akarom szép lassan megismételni egy skálázott fecskendővel. 
#21135
Ahogy talaci is írta, felejtsd el a zöldikét, semmiképpen ne ahhoz kalibrálj. A zöldike nem pontos műszer, mezőgazdasági célra készül, hogy nagyjából tudni lehessen, mennyi eső esett, mennyit kell öntözni. A Netatmo mérőt az alábbi módon tudod kalibrálni:
Link
A lényeg, hogy lassan önts 100ml vizet a mérőbe és hallgasd meg, hány kattanást hallasz. Ezután a 100ml-t oszd el a kattanások számával és a kapott értéket írd be a rain szenzor kalibrációjához az alkalmazásban vagy a webes felületen.
#21134
A pipettákat vízzel és  mérleggel  szoktuk  kalibrálni,  tehát x  mennyiség  vizet  bele, kiöntöm  megmérem. ismétlés 10 alkalommal, átlagolom.  kell jó  mérleg, és kell jó  súlysorozat, és lehetőleg 20 fokos  desztillált  víz,  akkor milligrammig  mehetsz.
#21133
Ha enged a fagy akkor kalibrálom a netatmot, van 1 ml-es osztású mérő edényem.nevet
#21132
Ha sok pontatlan órád van, akkor biztosan igaz. De szerencséra ma már az órák (amiket egy központi etalonhoz - pl. GPS - szinkronizálnak) nagyon pontosak. A csapadékmérő esetén is, nem két pontatlan eszközt kell egymáshoz kalibrálni, hanem lehetőleg pontosabb eszközhöz, mind a kettőt, külön külön. De úgy látom Te nem akarsz a zöldike bűvöletéből engedni. 
#21131
Nem vagyok benne biztos, éppen ellenkezőleg pláne így hogy utána mértem.
Nagy igazság ha az embernek több órája van sosem tudja a pontos időt.
#21130
Már régebb óta olvasom a Netatmoval kapcsolatos észrevételeket Tőled és másoktól is. Nem akartam eddig hozzászólni, mert nekem nincs Netatmom. Most viszont mégis azért írok, mert az utolsó felvetésed nem műszerspecifikus. Egy csapadékmérőt akarsz egy műanyag edénnyel (zöldike) összhasonlítani. Rossz ötlet egy sorozatban, fröccsöntéssel gyártott edényt egy viszonylag precizen megtervezett és erre a célra gyártott műszerrel összhasonlítani. A zöldike miért lenne pontos? Biztos vagy abban, hogy a folyamatosan szélesedő átmérő és a skálázása pontos? Lehet, hogy az eltérés nem lineáris.
A Netatmo esetén,  ha precizen meghatároztad a felfogó felület nagyságát és a víz mennyiségét ennek megfelelően csepegteted a mérőbe, akkor így pontosan meg kell kapnod, hogy a műszer eltérése mennyi az elvárhatóhoz képest. Ugyanezt a mérést végezd el a zöldikével is külön. Meg fogsz lepödni az eredményen.
#21129
No megcsináltam a korreláció vizsgálatot zöldike vs. fecskendő.
Az az érdekes, hogy a különbség nem konstans.
Például, ha a zöldike szerint 35mm van benne akkor a fecskendős kalkuláció szerint 36.9mm jön ki, 10mm-nél pedig 10.18mm.
A zöldike és fecskendővel kimért, kalkulált értékek különbsége - 0.3-től ( 5mm) +2.8-ig ( 54mm ) szórt.
A 10mm-es állásnál volt kb. a legkisebb  a különbség.

Ezek után az a kérdés, hogy a netatmo által mért értéket melyik zöldike álláshoz kalibráljam be?nevet
#21127
Köszi 
#21126
Link
4. pont, nem kell túl bonyolult dologra gondolni. kacsint
#21125
Van egy minősített mérő hengerem, de még nem állt össze a fejembe az algoritmus hogyan hitelesítsem vele a zöldikét. 
#21124
A zöldikéd pontosan mér? Szerintem érdemes először azt jól "belőni". Mérd ki, hogy 5,10,15 stb. mm-nél valóban annyi csapadékot fog fel a mérő, mint ahogy az oldalán jelölve van. Nekem volt olyan, amelyik csapnivaló volt. 
#21120
A gyári beállítással  Netatmo 6.8mm / zöldike 8mm
Megnézem, hogy ez a különbség mennyire marad konstans ahogy több csapadék fog esni és akkor addig iterálgatom a kalibrálási értéket amíg kb. minimális lesz a különbség. 
#21109
Visszaállítottam a gyárira és a kummulált mennyiség 16mm-ről visszaugrott 10.5 mm-re.
Kb. ennyi volt a különbség is a zöldikéhez képest.
A következő eseménynél meglátjuk milyen lesz a korreláció. 
#21106
Szia!
Egyébként a jel erőség is számít a pontos mérés
érdekében!
A megfelelő jel erőségnél adatok vesznek el!
Csak a jó a megfelelő!
#21103
Nekem a Netatmos csapadékmérőm az alapértelmezett gyári értéken van hagyva, és szerintem jól mér úgy (a kalibrációnál 1,2594 ml, és egy billenésnél 0,101 millimétert számol, ha letöltöm a táblázatot). Nekem pont, hogy a tölcséres kézi szokott kissé többet mérni (néhány tized millivel), de nagyjából ez hibahatáron belül mozog szerintem. Ha nagyon nagy az eltérés, lehet, megpróbálhatod a gyárihoz állítani (amit fentebb írtam érték), és utána összehasonlítani a zöldikével a mérést. nevet
#21102
Nem hiszem, hogy ennyi magasságkülönbség számítana. Én a Netatmonak hinnék, főleg, ha be is kalibráltad.
#21101
Igen, egy zárt szelvény tetején van.
A zöldike átmérője kisebb.
5mm - ig együtt haladtak.
 A zöldike mellett ott van a barack fa és a sufni.
A Netatmo -t mérő hengerrel bekalibráltam de 2 m magasan van.
#21099
A netatmo 30 a zöldike 24mm-et mért.
A különbség annyi, hogy a zőldike 1m-en van és a sufnitól 2m-re.
A netatmo 2m-en van és semmi nincs a közelében,
Okozhatja ez a különbséget?

Utolsó észlelés

2024-06-02 21:50:44

Nagyalásony

18.7 °C

na00

RH: 65 | P: 1015.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

122947

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.