2024. április 26., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#451502
Azon bizony, ám akkor is kuriózum volt.
Köszönöm érdeklődésed, úgy néz ki, jövő héten megkaphatom a holdjárót. nevet
#451498
Hát de az a hegyen volt laza
Lábad?
#451497
Az semmi, mi akkor, 24-én Tar-kőnél (Bükk) hófúvásba futottunk bele, az első Metnet-találkozós túrakor. nevet
#451495
Megtaláltam, itt már 10-12 cm-es volt a hó, kb. 100 méterrel feljebbkacsint
Egyébként az alma qrva hideg volt, nem tudom miértnevet
Itt be is fejezem az ellenérdekű felek hergelését laza

beillesztett kép

#451488
2003. október 24-e délelőtt Parádon, kb. 6-8 cm-es hótakaró, benn az erdőben még szebb volt, de azt a képet nem lelemkacsint

beillesztett kép

#451487
Pontosan. A legdurvább októberi végi havazás 2003. október 23-ról 24-re virradóan történt. Emlékszem H. Bóna Márta jelentette az időjárást még déli harangszó után 22-én napközben, illetve este is. Másnap már Vissy Károly volt reflektorfényben. H. Bóna Márta 23-ára erősen felhős, borongós időt jelzett egy közeledő mediterrán ciklon hatására, napközben már megélénkülő olykor megerősödő északi, északnyugati széllel.
Még zömmel kezdődő esőkről szólt azt előrejelzés.
Másnap 23-án Vissy Károly az esti híradó után az éjszakai óráktól egyre többfelé említett esőt, amit az északi, északnyugati megyékben az éjszaka második felében havas eső, a magasabban fekvő vidékeken, később síkvidéken is havazás vált fel. Erős, időnként viharos északi, északkeleti szelet említett, ami tökéletesen bejött, hiszen este már a borongós ég mellett Egerben tovább erősödött a napközben még élénk, olykor erős északi, északkeleti légáram. Este már a huzatos részeken viharos süvítést lehetett hallani.
Este 10-kor nyugovóra tértünk, majd éjjel 3-kor ébredtem fel arra, hogy a sötétítő függöny között olyan narancsos színű az ég. Rögtön felugrottam és kinéztem, miközben nem hittem az álmos szememnek, hogy libatollak hullanak vagy mi ez. Óriási pelyhekben ömlött a hó, amit erős alkalmanként viharos északkeleti szél kavart, az erkély és az a lakásunk keleti fekvésű volt, így az erkélyre miután kimentem felvettem egy köntöst és éreztem a tél leheletét a szélben, dermesztő hidegnek tűnt így elsőre a 2003-as forró nyár és meleg szeptemberi időszakok után. A fűben már fehér volt, de szerintem még nem rég történhetett meg a váltás, mert az aszfalt csutak vizes volt és még csak nem is kásásodott igazán. Reggel 6-ig még lepihentem, aztán miután kinéztem újra összefüggő, kissé olvadozó, latyakos hóréteg fogadott, fehér volt az egész táj, az utakon persze vegyesen, ahol kevésbé járták ott volt némi latyakos hó, másutt vizes volt. A fűben 3-4 cm körül alakult, és reggel 6 órakor a szél sem fújt már, a legtöbb fákon még zöld vagy zöldessárga, de nyáriasan dús lombkorona volt. Azt ez a pár centi hó széthúzta, lenyomta, azt hittem a 8 emelet magas jegenyenyarak szétszakadnak a súlya alatt, úgy szét nyíltak a sudár fák ágai, mint egy virág. A látvány addig volt szép amíg napközben ki nem sütött a nap és el nem kezdte megzabálni. Napközben újra feltámadt a szél, hideg, kora téli időjárás volt.
Ez pár nap után véget is ért, erős déli áramlással a novembert már tavasziasan indítottuk, 1-jén a temetőben lekerült a pulóver is, kellemes meleg idő lett. Aztán 2003/2004 tele elég nyögdécselve indult és folytatódott, bár volt egy pár sarki hidegbetörés, viszont nem maradtak meg olyan emlékezetes események arról a télről, mint elődjéről a 2002/2003-as télről. 2004. február 12 körül lehetett a legemlékezetesebb nap arról a télről, mikor Egerben hózivatar alakult ki. Akkoriban még visszajártam a költözés után, és akkor érkezett egy komoly hidegbetörés viharos északkeleti széllel, délután 3 körül északkelet felől nyárias zivikre jellemző feketeség, majd villámlott és dörgött, aztán viharos kifutószél és a hegyek eltűntek teljesen, a látótáv kb 50 m lehetett max, sűrű, brutális hózápor kísérte a cellát. Fél óráig tartott, 5-6 cm lett az eredmény. A közlekedés lelassult, esti sötétség állt be teljesen 3 órakor. Másnap reggel keményen fagyott, a patak szélén hártyásan jegesedett is. Igaz ezen a télen amilyen gyorsan jött a hideg, olyan gyorsan távozott is. 2004 március elejéről rémlik egy nagyobb akció, ott sajnos előoldalon voltunk, így havas eső esett, olykor havazott, máskor tiszta eső, míg a Dunántúlon a hátoldalon kiadós havazás, hófúvás is előfordult sokfelé. Nem volt a tipikus gyenge telek kategóriája természetesen, viszont túl nagy hóra + együttesen vele hidegre nem emlékszem. 5-6 cm volt a legtöbb hó felénk ami azon a télen ki tudott alakulni, az is a hózivatar révén. nevet
Egyébként a folytatásban én még novemberig jócskán a melegebb, enyhébb időnek drukkolok, hála még nálunk nem indították el a központi fűtést. 22-23 fokos a lakás, ez így ideális. A továbbiakat elég nehezen fogják a modellek, még mindig vannak kisebb-nagyobb változtatgatások hosszabb távon. Kíváncsi vagyok mi lesz a végeredmény, egyelőre a ciklonaktivitás erőteljes, így tartós nyugalom, hosszú indián nyár, mint tavaly volt, elég kicsi eséllyel realizálódhatna. Tudom a tavalyi ősz a csapadékhiány miatt sok gondot okozott, ám nekem number 1. nevet
#451476
Ezt én nem tudom, de az biztos, hogy nálunk otthon az utóbbi lassan 20 évben mindkét hónapban 2-2 olyan helyzet volt, amikor reális esély nyílt síkvidéki megmaradó hóra, októberben 2003 és 2012, áprilisban 2013 és 2017. Ezek közül az októberiek mind hoztak is havat hozzánk, '12-ben 4 cm esett, és bár 2003-ban még nem mértem, akkor is hasonló mennyiségre emlékszem (a szombathelyi met. állomáson 5 cm volt). Az áprilisi helyzetek közül viszont nálunk egyik esetben sem volt hóakaró, '13-ban csak foltok alakultak ki, '17-bn pedig még azok sem. Viszont ahogy írtam az előzőben, a megye északi fele jobban járt, ott a '13-asból is volt pár cm hó, '17-ben pedig pl. Kőszeg környékén egész komoly, 5 cm feletti hóréteg jött létre. Illetve amire még emlékszek, hogy 2003 április elején egy heves hózáporból esett kb. 1 cm hó otthon.
Úgyhogy az utóbbi két évtized nagyjából egálban van. Régebben mondjuk nem kizárt, hogy az április javára billent a mérleg, akkor voltak olyan időszakok, amikor hosszabban kitartó telek voltak hideg, havas márciusokkal, amikor átnyúlhatott a télies időszak vége áprilisra is.
#451475
Asszem egy 2003-2004 október 23 ika volt síkvidéken is havas. Ha jól emlékszem 2-3 centi vizes hó esett reggelre nálunk. De úgy emlékszem vhol több is volt.
#451474
 Kíváncsi vagyok melyik volt többször "havas" az elmúlt 100 évben.  Az október, vagy az április?
#451472
Az én utolsó áprilisi havazás élményem 2 és fél éves. Útban Gödöllőrre M3. Mire megérkeztünk 3-5 cm összefüggő hóréteg fogadott nulla fokban. Délelőtt. Ilyen októberi emlékem nincs. Persze nyilván az sem mindegy, h ezekben a kényes helyzetben az ország melyik pontján tartózkodik az ember. 
#451471
Én még nem láttam olyan októberi síkvidéki (otthoni) havazást, amelyik töketlenebb lett volna bármelyik áprilisi havazásnál, amit eddig átéltem (na jó, '17 áprilisa Vas megye északi felén azért felvette a versenyt), a soproniak pedig azt hiszem még inkább tudnának erről mesélni. Persze a jó időzítés (pl. éjszakai havazás) mindkét esetben fontos, de már csak az a tény is az október javára billenti a mérleget, hogy októberben hosszabbak az éjszakák, mint áprilisban. kacsint
Egyébként én azt sem bánom, ha októberben még csak a hegyekben esik le az első hó, a színes erdőkkel az is nagyon szép tud lenni. nevet
#451467
Pedig minden tél imádónak jobb lenne, ha nem ősszel dobálná el az öreg patronokat. Már az én életemben, emlékeimben is volt bőven példa hasonlóra, aztán télre meg jött a fekete leves. Az októberberi erős leszakadásoktól sík vidéken soha nem lesznek olyan körülmények, amitől hátra lehet dőlni. Ellenben rendkívül kellemetlen, hideg őszt tudnak produkálni. Persze láttunk már október végén régiós, síkvidéki havazásokat, de talán még az április probálkozásoknál is töketlenebbek. Inkább érdekességnek jó.  A bulvár média pedig zabálja. 
#451455
A GFS űrtávlatban elég szép hidegleszakadást rittyentett most, amit a Jerry-t követő, felkanyarodó hurrikán hirtelen teknőleszakadása (downstream development) idézne elő.
Link
Link

Link
Link

Alapból az ilyenekkel én nem szoktam foglalkozni, de most az a "beteg" ebben az egészben, hogy már jó pár futás óta nézem, és meglepően stabilan, erős összhanggal adják a modellek azt a hurrikánt. Ez 240 óra, és mindhárom nagy modell kb. ugyan oda várja, előtte pedig szakadna az AC mező, hogy tudjon kanyarodni északra.
Link
Link
Link

Persze azért az időtáv miatt nyilván kérdéses még az is, hogy valóban lesz-e teknőleszakadás, az meg pláne, hogy pontosan hol.

Utolsó észlelés

2024-04-26 09:57:04

Szentmártonkáta

13.9 °C

09002

RH: 60 | P: 1014.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.