2024. május 14., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#186009
Errõl beszéltem! kacsint

Ráadásul klasszikus, hát ez király! vidám
#186008
kzsoci, Nanovich*:

Köszi. Ma is tanultam valami újat nevet

A villámok eléggé messze voltak térben egymástól. Amik a videón látszanak azok szerintem olyan 20+ km-re voltak tõlünk, dörgés csak nagyon ritkán volt.

Egyébként jól nézett ki a rendszer hátulról. Voltak gigászi "spider" villámok, meg hatalmas villám csoportok, amik keletrõl nyugatra 3-4 másodperc alatt végiggyalogoltak az égen. Ez az egy jó van az mkr-ben nevet

#186007
Csak nem...?! Link
#186006
Balaton gyönyörûen stabilizál. Link

Fool: Még lehet ma akár zivatar is, aztán holnap itt északon lehet némi esemény, de nagy bizodalmam sincs, fõleg, hogy alig lesz nyírás.
#186005
Senki sem vitatja, hogy a szinoptikai változásoknak körülbelül ez az idõskálája. Ez vélhetõen mindenkinek feltûnik, akit az idõjárás érdekel.

Csak a véleményem szerint ez a szabály túlságosan általános, ennél már többet tudunk, többet tud a GFS meg a pajtásai. Nem szorulunk rá arra, hogy ebbõl "dolgozzunk". Például a villámoknál kénytelenek vagyunk kizárólag megfigyelések alapján levonni statisztikai tanulságokat, és ott én magam is hasonló ökölszámokat írtam le kicsivel lejjebb. Teljességgel lehetetlen egyetlen villámnak elõrejelezni például a csúcs-áramerõsségét vagy azt, hogy hova fog becsapni. De az idõjárás szinoptikai skáláján történõ folyamatok ennél sokkal determinisztikusabbak, és ha még nem is tökéletesek a modellek, és nem látnak el nagyon messzire, elméletileg befoghatóak a jelenségek pontosabban is.
#186004
Ahogy nézem mi kaptuk az elsõ zivatart ma, jó kis mérgeszsák volt. A tegnapinál tartósabb csapadéktevékenység jellemezte, és elég gyakran esett jég is az esõ mellett, egyszer pár percre 1 cm körüli darabok is. Szerencsére károk nem lettek. A zivatarból 10,5 mm csapadék hullott, de az árok feltelt vízzel, most már itt is vége a szárazságnak.

Amint kisütött a nap, egybõl erõteljes gomolyosodás kezdõdött: Link Fél 12 elõtt zivatar alakult ki nyugat felé, ami látványra nem volt olyan nagy szám: Link Link Link A sötét alapú gomolyokat látva már sejtettem, hogy ebbõl jég is lehet. Amikor az 1 cm-es darabok estek: Link Maradék jegek a zivatar elvonulása után: Link A távolodó zivatar felhõzete: Link

Most kisütött a nap, így jó fülledt idõ lett. Nyugat felõl viszont már közeleg a következõ adag. zivatar
#186003
Romániában milyen darálás van zivatar zivatar Rendesen érdemes lett volna átmenni vadászni. A magyar radaron kivehetõ még egy szupercella is a rendszer déli ágán. Kemény!
#186002
Ez a megfigyelés tényleges elõrejelzésre egyáltalán nem alkalmas. Arra viszont igen, hogy az említett gyenge hidegfront után kb. egy héttel kezdjük nagyon nyitva tartani a szemünket, fokozottan figyeljük a hidegleszakadás szinoptikai elõjeleit.
A szabály nem abszolút érvényû: igaz, sokszor figyeltem meg a felvázolt forgatókönyvet, ennek ellenére az is elõfordul, hogy erõs délies légmozgást belátható idõn belül nem követ komoly lehûlés, mert vagy tartós AC épül ki, vagy ismétlõdik az elõoldali szituáció.
Kicsit ki is fordíthatjuk a "szabályt": eszerint erõs, több napig tartó délies légmozgás, alig, vagy igen lassan csökkenõ légnyomással, átlagnál jóval magasabb hõmérséklettel legalább egy hétre elõre biztosítja, hogy nem lesz erõs hidegöblítés, átlagosnál lényegesen alacsonyabb hõmérséklet. Például, ez alól én még sosem láttam kivételt.
Nekem ezek a megfigyelések a gyakorlatban nagyon jól beváltak, legalább 20 éve ezek figyelembe vételével latolgatom a várható idõjárást. Nem az ujjamból szoptam ezeket, fizikai magyarázat is van rájuk. Nem értem, miért kell fensõbbségesen, helybõl elutasítani õket. szomoru
#186001
Ide jég is került zavarban Szerencsére nem sok, 4 mm hullott.
#186000
Süt a nap,közben erõs záporesõ van!Fülledtebb a levegõ mint tegnap!
#185999
Hát egyik sem jó!Csütörtöktõl-vasárnapig kézmûves vásározom. nevet
Csak nem lesz végig esõ.A GFS inkább péntekre jelzi az egész napos esõt,ECM inkább csütörtökre.
#185998
Szegediek, mennyit mértetek éjjel?Mennyi esett?
#185997
Nem jön föl a dögmeleg ennek az Istennek az idejiben sem Link hideg
Remek idõszak jön az allergiások, gombagyûjtõk, és a magamfajta kertészek számára. Egy számjegyû T nem is látszik éjjel sem Link , mikor esik akkor 20 fok alatt, mikor nem akkor fölötte. Mielõtt valaki idegösszeomlást kap megsúgom, ez május végén gyakran elõfordul. Tavaly és elõtte itt elmaradt a Medárd, ilyenkor nem a 30-35 fokos növénypusztító vakító napfényes idõ a természetes. nyelvnyujtas
Szerk. Rossmann laza
#185996
Talán majd rövidül ez a hidegebb idõszak,aztán jöhetnek a 30 fokok jövõ hét közepétõl-végétõl.
Link
Nem egységesek a modellek hogy melyik nap lesz egész napos esõzés...

Szerintetek a csütörtök vagy inkább a péntek?Köszönöm!
#185995
Megeszem a kalapom , ha ennek a felénél több fog esni .. Link Sõt inkább harmadolnám, majd bíznék annak a felében... Téli félévben felezni kell minimum a mi térségünkben, a nyári félévben jobb ha a harmadát vesszük..
2,3 mm esõ esett az éjszakai zivatarból. Pazar egy hónap , már 75 mm esõ esett eddig nálam.
Salek! Attól függ melyik napot szeretnéd!
#185994
Így ni nevet (4 return stroke - 4 töltésgóc kisülése). Amit mi látunk, az az alul villogó fõcsatorna. Ha egy góc van, egy villanás van

beillesztett kép

#185993
--- alatti rész: pontosan erre gondoltam én is, csak nem tudtam ilyen szépen megfogalmazni. nevet

Ennyi erõvel bármilyen "szabály" felállítható.
#185992
Ha a Cb-ben kevés töltésgóc van, vagy az elsõ return stroke (nem tudok szabadulni az angol terminológiától nevet ) után nem létesül kapcsolat a többivel, akkor elmaradhatnak a 2. 3. 4... tagok
#185991
Ebbõl lehet hogy ide csak a döglés jut, de azért nem panaszkodhatunk. Már volt is egy látványosabb záporom Link kis nyírás még jelen van/volt
#185990
Szép videó. Fenntartom, szerintem ezek valószínûleg olyan negatív kisülések, amelyek esetében nem történt ismétlõdõ kisülés, nem tudom, mi okból.

A negatív villámoknál a félértékidõ (vagyis amíg az áram a legnagyobb értékének felére esik vissza a lecsengés során) kb. 50...100 mikromásodperc, addig a pozitív villámoknál ez 500 mikromásodperc vagy több is lehet. A negatív villámok azért tarthatnak látszólag ugyanolyan hosszú vagy hosszabb ideig, mint írtam, mert a csatornát kellõ mértékû maradó töltés esetén egy gerelykisülés újra ionizálhatja, és újabb fõkisülés történhet, akár ötször, tízszer, húszszor is.

---

Thermometer: bocsánat, hogy ebbe beleszólok, de egy olyan eloszlás, ahol a szórás a névleges várható értéknek több, mint a fele, elõrejelzésre nemigen alkalmas.
#185989
Nem kérlek szépen: én egy szórási tartományt adtam meg. szomoru Vagy írtam volna inkább azt: pont 10 nap elteltével jön a hidegfront? Egy ilyen hülye kijelentést vajon hogyan fogadtál volna? kacsint
Õszintén, Te nem figyelted meg ezt a forgatókönyvet, mely a legtipikusabbak közé tartozik?
Még annyit hozzáteszek az általam leírtakhoz, hogy nem biztos, hogy ugyanannak a teknõnek a hátoldala okozza a lehûlést, melynek keleti elhelyezkedésû ciklonja tartotta fenn az erõs déli légmozgást, amivel a dolog indul. Ugyanis e ciklon gyenge hidegfrontjának átvonulásával dél-délnyugatról épül fel, és jön fölénk az AC, a teknõsödés felõl tehát a zonalitás irányába mennek egy ideig a folyamatok. Könnyen lehet, hogy az ismételt meridionalitásba fordulás, újabb, keletebbre elhelyezkedõ teknõ létrejötte hozza az erõsebb lehûlést 10+/- néhány nap elteltével.
Ha így van, a folyamat szépen beleilleszkedik a hõcsere-ciklusba.
#185988
Csináltam egy rövid villámos videót. Az elsõ egy normál villám, utána pár rövid, majd a végén egy szép hosszú. Kát hogy nem látszott több belõle.

Link
#185987
Sziasztok!
Ennyit tudtam megfogni az esti viharból: Link (A gépem nagyon alap, a minõségért elnézéseteket kérem.)
Semmi extra nem volt, a szél is csak jóval a rendszer érkezése elõtt élénkült meg. Egy két lecsapót és felhõ-felhõ villámot produkált.
A jövõre nézve érdekes dolognak tartom a yr.no elmúlt 4 futását igen csak közel mutogatja már ezt: Link
Az elmúlt 4 frissítésbõl a tegnap reggeli volt egyedül, ami nem volt vad, de ez a mostani a igen csak ütõs lett.
#185986
"ez alatt 10+/- néhány nap értendõ!"

Ezzel a zárójeles, ám annál lényegesebb mondatrésszel szerintem nagyszerûen igazoltad is a "10 napos szabály" elnevezés totális értelmetlenségét.

Ez így nem törvényszerûség, ez így annyi, hogy elõbb-utóbb (7-8-9-10-11-12-13 nap elteltével) megváltozik az idõjárás.
#185985
Szép konvektív nap lesz a mai, bár lehet a záporok-zivatarok inkább délre húznak majd, azért egész szép labilitás jön össze elvileg. nevet
#185984
Ez a gyakorlatban 50-szer igazolódott szabályszerûség. Tudod, én legalább annyira utálom a déli szelet, mint amennyire Te -feltehetõleg- szereted. hány
Ezért roppantul odafigyeltem mindig, mikor áll el, hogyan áll el, és azután mi történik.
Így fogalmaztam meg a 10 napos szabályt (ez alatt 10+/- néhány nap értendõ!), legalább 20 éves figyelgetés alapján.
A légkörfizikai okon is elgondolkodtam, természetesen. Véleményem szerint az alacsony nyomású teknõ elõoldali peremciklonjához tartozó déli áramlással, majd hidegfrontjának átvonulásával kezdõdik a dolog (erõs délies légmozgás után nyugatról bearaszoló gyenge hidegfront, nyugatira forduló, és nemegyszer mérséklõdõ szél, gyorsan felemelkedõ légnyomás, csekély, múlékony lehûlés)
Aztán lassan maga a teknõ is keletebbre helyezõdik, ezért hátoldali pozicióba kerülve megkapjuk az erõs hidegfrontot, komoly lehûlést 7-8-9-10-11-12-13 nap elteltével.
Szóval, az egyébként nagyon jópofa kopasz, vihorászó csokiember mutogatása szerintem súlyosan igaztalan! zavarban
#185983
Tegnap esti zivi eredménye: villámshow, 3,5 mm csapadék. zivatar
#185982
Itt 3 mm.
Észak felé egész korrekt tornyok vannak.
#185981
Link Bocs Nano,loptam. laza
#185980
"10 napos szabály" nevet
#185979
Itt 10 mm esett a szupercellából, 3 nap alatt 30 mm esõ hullott le.
#185978
Nagyon tanulságos ez az eset, ami a modell vs józan ész és tapasztalat kérdését illeti.
Úgy veszem észre, a modellel nem nagyon tanácsos "ujjat húzni", fõleg 3-4 napos idõtávon belül, ha az operatív "nem lóg ki", és az egyes modellek között egyetértés van. E ténynek tulajdonképpen örülnünk kell, azt jelenti, hogy nagyon megbízható eszköz van a kezünkben a nyomáseloszlás és áramlási mintázat elõre látására. nevet
Ennek ellenére kivételes szituációk -ha nem is gyakran- úgy látszik, adódhatnak.
Bevallom, ez a retrográd ciklonpálya (Közép-Európa, Brit szk., Ibériai-félsziget) eléggé lehetetlennek, valószínûtlennek tûnt a számomra. A nyugat felé elmozduló légköri képzõdmények egyébként sem gyakoriak, hosszú retrográd pályára az ember "rácsodálkozik".
Mivel azonban a GFS, az ECMWF, a GEM és a NAVGEM nagyjából ugyanezt mutatta, valamint, a GFS hõfáklyán viszonylag kis szórás mellett az operatív nem lógott ki felfelé, az ember beletörõdött, hogy ez bizony így lesz a valóságban is. szomoru
Tanulság: ha valami valószerûtlen, bizarr dolgot ad a modell, óvatosan gyanakodhatunk akkor is, ha egyébként az idõtáv és a valószínûségi diagramok alapján biztosnak látszik az adott helyzet bekövetkezése.
Igaz ami igaz, a GFS ezúttal jól fogta meg a hosszútávú trendet. Pedig mennyire ORSC-nek nézett ki több futása is: május 3. harmadában az operatív mélyen a tagok alatt haladt -mégis, végül ennek lett igaza. hideg
Elnézve a jelen GFS futást, a hétvége környéke amolyan "nemulass idõszak" lesz a strandolók számára. Északnyugatról igen gyorsan fölénk helyezõdõ alacsony nyomás, hátoldali pozicióban -úgy fest, néhány napig langyítanom kell majd a cserépkályhát. [esõ]
Hogy a június milyen lesz, az szerintem azon múlik, hogy az északnyugati áramlások meddig tudják sakkban tartani az Észak-Afrika keleti részén, illetve a Közel-keleten "kóbászoló" hatalmas forróság-tömböt.(Igaz, a mi nagy hõhullámaink inkább algériai, marokkói indításúak)
Lehet, hogy mérsékelt, kellemes nyári hetek jönnek, de a hirtelen nagyon "bedöngetõ" elõoldalt, perzselõ kora nyári forróságot se lehet kizárni egyelõre. laza
#185977
Undorító idõszak következik,így május második felében. Csapadék kell,de a hideg a kutyának sem. Az furcsa az egészben,hogy május eleje óta tart a félzonális idõ,az már más kérdés,hogy egy darabig mi ennek az elõoldalán süttettük a hasunkat. Most megy át a folyamat,ha nem is teljes mértékben de blockingba. Ezután majd tényleg csak a meleg jöhet majd valamikor...
#185976
Köszi a választ.

A hosszúságot idõben értettem, csak nemrég keltem fel, még hat a fogalmazásgátó.

Tehát egyszer villant egy rövid ideig, és nem is tûnt nagyon cik-cakkosnak. Mindjárt vágok ki néhányat videóból.
#185975
A GFS alapján a mai értékek szûkösen elegendõek lehetnek mini-szupercellához, erre szerintem legnagyobb esély (ami azért elég halovány nevet ) a Dunántúl ÉK-i részén van.

Lesz egy kis labilitás, a szélnyírás csökkenõ, de eleinte még 15 m/s körül lehet, a nedvesség határeset, viszont örvényességbõl nem lesz hiány és a vertikális hõmérsékleti gradiens is igen jelentõs, ugyanakkor a helikalitás az meg semmi, de legalább erõs divergencia nem várható az alacsonyabb szinteken. nevet
#185974
Szép napot!
Link
duhos duhos duhos 93 mm - ez már nem aranyat ér, ez már olyan, mintha aranyba öntenének....

Szerencsére itt nem sok nyoma ennek a rémálomnak: Link
#185973
A tegnapi MKR idáig nem jutott el. Pontosabban a szele befigyelt nem sokkal negyed 3 után, de csak ennyi hatása volt a környékre. Továbbra is kellene a csapadék. Az elmúlt 36 napban mindössze 19,7 mm hullott. Ha nem lett volna az a teszetosza hidegcsepp, akkor 10 alatti lenne a hozam.



Zsoci: Tudom, csak színeztem a történetet vidám
#185972
Sziasztok!

Tegnap estérõl néhány kép , Szigetszentmiklós mellõl, a zivatar érkezése elõtt délnyugat felé: Link Link Link
Aztán jó háromnegyed órával késõbb szintén Szigetszentmiklós, a Kis-Duna partjáról délkelet, keleti irányban: Link Link Link , itt már egy kicsit sok volt a fény zivatar Link
#185971
Májusból vissza a márciusba, avagy május utolsó hétvégéje az ORF olvasatában: Link
Még jó, hogy sok [esõ] lesz, egyébként nem egy helyen ez faggyal járna. Még jó, hogy a fáklya szerint ez a pocsék hideg csak 5-6 napig tart majd, bár én sajnos a dupláját tippelem. Ki gondolta volna, hogy ez a groenlandi hideg így telibe talál minket? szomoru
#185970
Kicsit nevet , így érkezett Link Link
Már el is vonult kelet felé, 2 mm csapadékot hagyott maga mögött.
#185969
Igen, pl. emiatt is alkalmaztam olyan gyakran az "általában", "többnyire" és "valószínûleg" szavakat. nevet
#185968
A felhõalaphoz közeli egyes részeken (pl az LLPCC - Low Level Positive Charge Center) igen nagy pozitív töltéssûrûség is lehet. Egyes extrém esetekben ez nagyobb átlagos csúcsáramot és nagyon magyas +CG rátát is eredményezhet (15-20/perc), mit a Cb felsõ régiójában elhelyezkedõ pozitív központhoz köthetõ pozitív lecsapóké. Sajnos az csak utópia, hogy pl megnézhessük, hogy tegnap melyik esetrõl volt szó. (Egyelõre még a CG jelzése is nehezére esik a Safir publikus verziójának) De amúgy tényleg nagyobb a valószínûsége annak, hogy nem ez az verzió következett be nevet
#185967
Összefoglaló a tegnapi zivatarról: Link

Lassan indul a mai akció is, nyugat felé már kezd gomolyosodni. Délelõtt észak felé már záporok vonultak, de nem voltak látványosak, inkább amolyan beágyazott jellegûnek néztek ki innen. A tegnapi homályos, homokos ég szerencsére megszûnt, így most sokkal jobb lehet a láthatóság.
#185966
A mostani cellák látványosak???
#185965
Tegnapi zivatarok képekben Meszlen faluból nézve. Az elsõ a Kõszegi-hegység felett alakult ki Link Link panorámában Link a második hamarosan és nagy sebességgel érkezett Szombathely felõl Link Link Link Link panorámában Link már felettem Link Tyndallt is produkált Link Távozóban elõször szivárvány darabkák Link Link majd Mammák Link Link Link Link jelentek meg az égen. A lemenõ nap sugarai az Alpok feletti zivatar jóvoltából Link Link (lányom fotózta). Végül pedig Véprõl is egy kép Link a Sárvár felé elkerülõ zivatarról.
Videó a zivatar érkezésérõl Link
Csapadék Meszlenben és Vépen is 4 mm lett.
#185964
Tegnap kora este így érkezett hozzám a zivatarlánc: Link zivatar

Majd képeket is rakok fel a mai nap folyamán, de most mennem kell.
#185963
Tegnap esti zivatar villámai
Link
#185962
Ezek valószínûleg sima negatív villámok voltak, csak egyszeres kisülések. A negatív villámoknál kevesebb töltés cserélõdik ki, az áram is kisebb így, de rövidebb ideig is tart általában, viszont nagyon gyakori a többszörös (kétszeres-ötszörös-tízszeres-stb.) kisülés, amely szabad szemmel is jól látható, és a mennydörgésben is jól hallható (hosszú, "darabos"); úgy látszik, ti kifogtatok olyat, amikor nem.

A pozitív villámok a felhõ más töltésû részeibõl csapnak ki általában (pl. üllõ), a felhõalapban a töltésfelhamozódás a negatív villámoknak kedvez.

Itt sokan vannak, akik ránézésre megállapítják a villám polaritását, én erre nem vállalkozom inkább, ugyanakkor lehet olyan eset, amikor viszonylag egyértelmû, ha pozitív villámról van szó.

Nem értem a villám hosszúságának kérdését: a lecsapó villám látható része a felhõalaptól a földfelszínig tart, ez ugye ~ 1 km (több vagy kevesebb). Nem volt elég cikk-cakkos? nevet Ez teljesen sztochasztikus. Illetve távolabbról nézve a horizonton csapkodó villámok eléggé eltörpülnek, ha az ember látja a ~10...12 km magas cb-t is oldalról. Ahogy szerintem azok a nagyon jó képek a szupercellákról, ahol a feláramlási alap/falfelhõ is látszik kicsiben, és fölötte a magas feláramlási tornyok, ilyenkor az elõbbi eltörpül az utóbbihoz képest.

A cikk-cakkossághoz még: a felfelé kifejlõdõ villámok, mint amilyen tegnap is beraktak ide, kevésbé cikk-cakkosak, általában V alakúak, vagyis van bennük egy elágazás még viszonylag alul, és utána már nem nagyon.
#185961
Pár kép a tegnap esti akcióról. Így érkezett: Link És itt már az orrom elõtt volt:Link
Link Eléggé szupercellás kinézete volt de én nemvagyok benne biztos hogy az volt e nevet
#185960
Milyen gép? HOmályos képet csinál? Manuálfókuszon voltál? Az állvány a széltõl beremegett vajon?

A régi szüttyögõmmel nekemis beremegett, sõt vitte a szél... a motanihoz hozzá is nyúlhatok exponálás közben... nemnagyon remeg be.
nevet

Gyõzõ! Ment a hentelés ahogy látom! laza Szép kis beszámoló! nevet

Nálunk 0,5mm esett... ajjaj. zavarban

Utolsó észlelés

2024-05-14 00:45:51

Ercsi

13.0 °C

00000

RH: 53 | P: 1014.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121284

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.