2024. május 18., szombat

Külföldi időjárási események

Adott napon: 
Keresés:
#3021
Úgyszintén ebben látom az okokat, decemberben is hasonlókat pedzegettünk sokan még akkor, amikor december elején is enyhe, zonalitásos idõ volt. Mivel az összegzés nagyon gondolatébresztõ volt, az én amatõr szintemen még annyit, hogy a Barents tenger környékén is szinte folyamatos ciklontevékenység volt nov-dec-ben, és ahogy én láttam, novembertõl sorozatban ott törtek be a sarkköri területekre, illetve Szibériába az igen mély ciklonok, rengeteg havat okozva. A viharos tengerfelszín sem tudott befagyni, ami átmeneti jéggyarapodási anomáliát is okozott. A nagy léptékû légkörzés eme határozott iránya ugyanakkor megakadályozta azt is, hogy komoly hidegek szakadjanak le novemberben és december elején, egyszerûen nem volt blokk (novemberi meglepi havazások el is maradtak) Ugyanakkor Amerika sem jeleskedett túlságosan, a hófelhalmozódás miatt egyedül Eurázsiában az Urálon túl tudott komoly hidegmag bebetonozódni. A decemberre törvényszerûen gyengülõ zonalitás egyre kevésbé tudta megakadályozni december közepére a hidegleszakadást, és ez meg is történt. Az ebbõl adódó hirtelen kaotika tehetõ felelõssé a karácsony környéki anomáliákért, aminek elõoldal lett a vége nálunk, ám már látszott, hogy a jelentõs hófelhamozódás határa egyre délebbre tolódik Európában is. Ebben nyilván szerepe van annak is, hogy a hideg délebbre húzódásával Európában törvényszerûen mediterrán ciklonok keletkeznek. Ezek pedig tovább segítették a hógyarapodást Európa szerte, tehát a Barents tengeren keresztül novembertõl lezajló kvázi zonalitásos hóágyú szerepet a mediterrán ciklonok vették át Európában, míg a fenti térségben a hideg levegõ fokozatosan nyugalomba jutott giga AC-kat szülve (bizony volt 1075 hpa is!!!) Szóval szerintem ez a tél a negatív és pozitív visszacsatolások szép példája, illetve eme folyamatok kitûnõ csapadékgenerátornak is bizonyultak. Amennyiben saját szûkebb térségünkre tekintünk, akkor tisztában kell lenni azzal, hogy a fenti folyamatok logikus eredményeként ez a mediterrán ciklonok tele lett nálunk. Namost ha ez a helyzet akkor itt nagyban érvényesülnek a térségi törvényszerûségek. Alapvetõen nálunk 50% elõoldal és 50% hátoldalból, ha kiindulunk és ezt tovább redukáljuk úgy hogy nyugat 60-65% hátoldal és kelet 35-40 % hátoldal, akkor máris megkapjuk a telünket. Tehát ez egy nagyon kemény tél volt, csak a helyi törvényszerûségeket nem lehet átlépni, amik egyre keletebbre egyre növelik az elõoldal és a vegyes vagy folyékony csapi esélyét. Így nagyjából meg is kaptuk a telünket. Ami azt illeti, egyre gyengülõ formában de jelen folyamatok még mindig érvényesülnek és ez mindaddig így alakul, amíg a besugárzás növekedése akkora hõkülönbséget nem okoz a tenger és a szárazföld között, hogy a nyugati áramlás veszi át újra a stafétabotot. Bocs a hosszért, hát ez ebbe a fórumba sikerült a kontextus megõrzése végett, de nem haragszom meg, ha át lesz helyezve. szegyenlos
#3019
Per pillanat a WZ hõtérképe( persze nem minden európai állomás fér rá) É-on mutat -40-et,a görögöknél +23-at ! És persze ennél nagyobb szélsõség is lehet.De még Moszkva környékén is 0 körüli,vagyis 40-50 fokos eltérés alig 1000 km-en ! Kérdés,hogy ez a hideg délre tud-e törni,jelen állás szerint nem nagyon,de én 5 napon túl nem nagyon nézegetem a modelleket.
Pápáról annyit,hogy a 63 cm lehullott hó,a magasabb T-közép és a 22 centis max. hóvastagság messze nem a leggyengébb eresztés az országban.Ennél sokkal rosszabbul járt az Alföld egy része és más nyugati tájak,közel harmada az országnak.

Ha a hófelhalmozódás korai volta a fõ oka a tél ilyetén alakulásának,akkor annak okát kéne nézni.A kevés hurrikán és hidegebb tengervíz egy jó magyarázat,de erre írtam,hogy évtizedenként elõfordul 1-2 ilyen eset (bár ez csak tipp),mégsem lesz ilyen nagy hó és hideg.
#3018
Igen végül is sok minden együtt állt, de az igazi hidegbázis mégis csak vastag hótakaró fokozatos kialakulása segítette. Egyébként ma eddig a feltüntetett minimum Hoseda Hard -52,2 fok, Pechora -44,7 fok. Tehát európai negatív csúcs ne dõlt meg, de szép két érték született.

Az, hogy Pápa épp a pont nem havas részek közé tartozott az puszta véletlen éppúgy tartozhatott volna oda is mint Pl más tájegységünk, varosunk, településünk az országban.
Az is véletlen, hogy épp itt a mi környékünk kapta szinte a legtöbb havat ezen a télen, összességében kontinens szerte sok gondot okozott ez a tél és a sok csapadék, úgyhogy el lehet könyvelni, nagy léptékben, hogy igenis egy kemény téli idõszakon vagyunk túl, és az északi részek még csak ezután lesz túl rajta.
#3017
Írtam az égh.vált. fórumban is errõl, emlékeim nem csalnak,tehát Ázsiában(Pl.Kína) is nagy havak vannak a télen,Te is megerõsítetted,hogy nagyon havas ez a tél(Pápán csak átlag körüli szomoru )minden felé.De egyedül a hurrikánelmaradás és hidegebb tengeráramlás gondolom 5 évente elõfordul,még sem alakul ki ilyen tél.Persze jön a kisfiú,meg a napfoltok,meg a hórásegítés stb....
Vagyis sok tényzõ szerencsétlen együttállása kellett,és az energialobbi megint nagyot kaszál... beteg
(én meg hitelt vegyek fel a horribilis gázszámla kifizetésére duhos )
Mindenesetre néha nem is bánom,hogy itt városunkban nincs olyan hideg idõ mint Budapesten,Helsinkiben vagy Berlinben ezen a télen kacsint .
#3016
Én ezt egy elég komoly, és komplex összetett dolognak látom, mármint a magyarázatát. Megpróbálom ezt felvázolni, remélem érthetõ lesz:-)
Kezdjük a hurikán szezonnal, nem is kell igazából sokat beszélni róla, hát szinte elmaradt, illetve nagyon gyenge volt tavaly. Ez miatt rendkívül sok energia marad "kihasználatlan" az óceánokban. Ennek lehet az egyik oka, hogy az Észak-Atlanti térségben szokatlanul erõs hideg áramlás uralkodott ami, az õsz folyamán elérte a 4-5 fokos negatív szintet. Viszont a felvett energia nem tudod hova szabadulni, így az áramláson keresztül, de már kissé túlhûlt állapotban életre Európa nyugati-északnyugati partjait.
Természetesen ahogy haladunk az õszbe egyre kisebb volt a besugárzás, és mintegy természetes módon az északi részek, ahogy szokták más években is, elkezdtek folyamatosan hûlni.
A cikloncsaládok szépen elérték az északi részeket és már amúgy is túlhûlt formában elkezdték a csapadékot ontani magukból és mivel a magasban és az alsóbb szinteken is hideg levegõ tartózkodott, ez a csapadék hó formájában hullott.
Emlékezzünk vissza az elsõ havak a Skandináv-félszigeten már szeptember közepén jelentkeztek és Lappföldön azóta szinte folyamatos és egyre vastagabb a hótakaró van.
A ciklonok nem álltak meg Európa kapuinál, hanem az áramlási rendszerükben tovább haladtak keleti irányba, és újabb csapadékot és havat adtak ki magukból. Ez bizony egy véget nem érõ egymást tovább generáló folyamata lett a télnek, és mintegy kvázi "zonalitás" továbbra is fennállt.
Ahogy múlt az idõ és egyre jobban belementünk a télbe, úgy szakadtak le a hidegmagok északról, persze itt megfelelõ nyomási elrendezõdés is kellett. Októberben értek el minket elõször, további immáron mediterrán és peremciklonokat generálva.
Közben a vastag hófelszín felett még hidegebbé vált a légoszlop, és szépen árasztott el Európát, Amerikát, Ázsiát, épp ahova letudott szakadni, és újabb és újabb ciklonokat generált ki ami szintén többnyire havazást okozott, emlékezzünk a Spanyol, Ír Angol havakra is. A tél közepére szinte soha nem látott hótakaró borította az északi félteket és még most is ez a jellemzõ. Ha jól emlékszem az idei a 6. leghavasabb tél, (de lehet, hogy már elõkelõbb helyen van ) az elmúlt 50 évet tekintve. Természeten közben a vastag hófelszín felett szépen azért erõs anticiklonok is kialakultak mintegy hozzá segítve a tartós hidegbázis megmaradást, és elõsegítve egy újabb ciklon megérkezésével havazást lehetõségét. Persze nem mellékesen az El-Nino folyamat is biztosan a segített, valamint a Napfolt tevékenység is, de ezekrõl a lehetõ legkevesebbet lehet csak tudni. És mostanra azt értük el, hogy további ciklonok alakulnak ki, ami már a tavasz közeledtével a déli területeken esõt okoz és már nálunk is, de ez így van rendjén. Szóval én így gondolom és mostanra elértük, hogy Európában nagyon régen nem látott minimum hõmérséklet jöjjön létre, ugye ma reggelre -56,4 fok, ami csak 1,7 fokra van a valaha mért kontinens minimum csúcstól.
Valamint nálunk is egy csapadékos havas tél volt ez miatt. Valahogy így látom a kialakult helyzetet, egyben persze szerencse is kell hozzá, de ha ennyi ciklon és ilyen nagy mennyiségû hideg áll rendelkezésre, ezért nagy valószínnûsséggel nálunk is havasnak kellett lennie a téli idõszaknak, és szépen ez kialakult:-)
#3015
Picit emelkedett a hõmérséklet, -51.5°C volt utoljára.
#3014
Komoly hideg !Nekem csak az tûnt fel,hogy a WZ térképén É-Oroszországban most -35 fokok vannak.A WO kontinensminimuma szintén az oroszoknál -38 fok volt,ezek szerint vannak még a látókörükben nem lévõ állomások.Ugyanakkor a kontinensmaximum (Palermo) ma elérte a 26 fokot,de jelenleg is van 20 fok DK-Európában.Vagyis jelenleg mintegy 55-65 fok a 2m T külömbség D és É-Eu. közt.Ugyanakkor a legnagyobb légnyomás ilyen hidegben is a Lappföldi 1020 hepa.Mindig azt hittem,hogy a hideg magas légnyomással jár,de ez a tél(ha nálunk nem is)a kontinensen sokfelé bebizonyította,hogy állandósult változékony és ciklonális idõjárás is járhat tartósan nagy hideggel.
Vajon mi lehet az oka,hogy Ázsiában,Amerikában és Európában is egyformán soha nem látott havakról beszélnek? Ha ez persze médiatúlzás is,de van benne valami.Amerikában persze két vélekedés látott napvilágot:
a)azt bizonyítja,hogy nincs globális felmelegedés
b)a globális felmelegedés(erõsebb tengerpárolgás) bizonyítéka

Vajon lesz még egy c):józan magyarázat ?

Ugyanakkor ez az éles hõmérsékleti kontraszt szerintem még nagyon sok furcsaságot hoz az elkövetkezõ napokban,hetekben.A változékonyság marad,nem mintha eddig unatkoztunk volna a télen,de még a legnagyobb dobások csak most jönnek ? zivatar
#3013
A nappali -45 fok után már ismét -52,2 foknál tartunk:-)
#3012
A legfrissebb már -56,4 fok.:-) Alakul ez.:-)
#3009
Oroszország európai részén a tél leghidegebb értéke van születõben, eddig Hoseda Hard -51,1°C-ot, tartott, a mostani kemény hidegmag hatására ez az érték már -53,2°C fok, a kontinens legalacsonyabb mért értéke ezen a télen eddig. Kíváncsi vagyok a minimumra.) Pechora is -39,7°C-nál tart az elõrejelzések szerint itt is -50 fok körüli értékre lehet számítani.

Utolsó észlelés

2024-05-18 10:56:56

Arnót - Petõfi Sándor utca

15.3 °C

00000

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121425

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.