2024. május 26., vasárnap

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#18727
Az 5 napos előrejelzésből, hogy lehet kiolvasni Budapesten és környékén milyen idő lesz az újabb felmelegedés  szerda-csüt mekkora mértékű lesz a főváros körzetében??

Észak, Észak-Nyugat és Dél, Dél-Kelet Magyarországot kiemelik az előrejelzésekben (máshol is) de Budapest időjárása miért nincs kiemelve külön ha már főváros és a fenti  égtáj jelölésekhez sem sorolható
#18726
Én meg azt hiszem ezt már régebben is kérdeztem...nevet  Jó lett volna a zempléni gombadömping kielemzéséhez.
#18725
Aszittem, de mégsem.
#18724
A baskói csapadékadatok hozzáférhetőek valahol?
#18723
Köszönöm! EZ AZ! Igaz, fehérben volt, de így is nagyon hasznos!
#18722
Link
#18721
Köszönöm! Esetleg az is meg lenne, amiben csak a 850-es és a csapadék diagram lenne?
#18720
Link
#18719
Pécs fáklya diagramjának a linkjét valaki meg tudná adni nekem?
#18718
Sziasztok!
Július közepére várható lehűlés ? Mert  vízpart közelében mennék nyaralni a családdal 17-től 22 ig. Vagy hanyadika körül várható a
lehűlés és hány napos lenne? köszönöm előre is.
#18717
Média fül --> megfelelő mappa kiválasztása --> megfelelő almappa kiválasztása --> Kép feltöltése gombra kattintás --> Fájl kiválasztása --> Feltöltés --> Kész.

Link

Az oldal alján olvasd el a képfeltöltés szabályait, korlátait!
#18716
Hogyan tudok képet feltenni? Jogot kaptam rá de nem tudom, hogy kell. Előre is köszönöm a választ.
#18715
Köszönöm.
#18714
Az volt.
#18713
Reggel 8 órakor még 20,1 fok volt a Tmin, de később megjött a kicsit intenzívebb eső, így lenyomta a T-t 19,1 fokra.
Akkor ez most trópusi éjszaka volt vagy mivel 20 fok alá csökkent a T, mindegy mikor, így már nem könyvelhetjük el ezt a napot trópusi éjszakának(bár az éjszaka az valóban 20 fok fölött maradtunk)?

#18712
Köszönöm, Lásszal kezdek, hátha tudja fejből...nevet Aztán jöhet a Dávid utca. Szerintem Ófaluban nem mérhették azt, amire kíváncsi vagyok, márpedig a koordináták valahova az ÉTV felé mutatnak.
#18711
1955-1989 között az érdi szivattyú telepen volt, pontosan nem tudom az merre lehetett, de a koordinátákat tudom:
N: 47 22
E: 18 56
102 méteren volt.

Van egy 1981-től a Dávid utca 1 szám alatt,  hagyományos társadalmi észlelő mér.Ez még üzemel a táblázat szerint.
Illetve 2012 óta van az új vízügyi állomás a gátőrháznál az Ófaluban a Mecset utcában.
Ennyi tudtam megnézni.
#18710
Küldj Lász mesternek egy pü.-t, lehet, hogy ő tudni fogja.
#18709
Tudja valaki, hol volt Érden hivatalos mérőállomás? Legalábbis olyan, amelynek a csapadékadata elhangozhatott a másnapi 13:45-ös időjárás- és vízállásjelentésben...
#18708
Nem valószínű. Konkrét nap esetleg?
#18707
Sziasztok. Valaki tudna nekem linkelni legalább 2009-ig visszamenő radar archívumot?
Köszönöm előre is. nevet
#18706
Szuper, köszönöm!
#18705
Szia, a reptér adatai kerülnek bele.
#18704
Hello. Az OMSZ napijelentések rovatában a kecskeméti érték melyik helyszín? Méntelek, vagy a reptér? Fontos lenne tudnom, köszönöm. 
#18703
Kedves Picike2011!
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
#18702
Szia! 

Itt kell kérni: Link
#18701
Tisztelt Észlelõtársak!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy a processzionális észlelõi felület eléréséhez, illetõleg az adatfeltöltéshez a jogot mi módon lehet megszerezni?
Köszönöm szépen elõre is a segítséget!
#18700
Sziasztok!
Esetleg valahol hozzá lehet férni a hazai és a környezõ országok hivatalosan felbocsátott meteorológiai ballonjainak trajektória (útvonal) adataihoz?
Köszi
#18699
Szerintem erre is csak szimplán a teknõsödést/gerincesedést szokták használni, esetleg konkrétabb esetben a Rossby-hullám kettészakadását.
#18698
A "Rossby wave breaking"-nek van valami magyar megfelelõje?
#18697
Ehhez még egy kis kiegészítés: a jet-magoknak önmagukban van egy saját cirkulációs rendszere, és ahol a jet-mag környezetében a magasban divergencia van (bal-kilépõ és jobb-belépõ zónák), ott van a cirkuláció felszálló ága, tehát ott erõsödik még jobban a feláramlás. Link
Ez persze a legspeciálisabb eset, ahogy írod, az egyszerû jet-divergencia is fokozza a feláramlást.

Egyébként szerintem ebben a témakörben is vannak egyet nem értékek a meteorológusok között is, ezért lehet különbözõ véleményeket találni. Mi pl. a szupercellák taglalásánál azt tanultuk, hogy a szélnyírásnak (ami ugye tulajdonképpen az erõs magassági szél) van egy szívó hatása, ami fokozza a szupercellákban a feláramlásokat. Amikor viszont tavaly a viharvadász találkozóra készítettem az elõadásomat és említés szintjén beletettem ezt, akkor egy másik meteorológus azt mondta, szerinte ez nem így van, hanem a szupercellákban inkább az örvényességbõl eredõ nem-hidrosztatikus nyomási járulék fokozza a feláramlást, és a szélnyírás hatása ilyen szempontból csekély.
#18696
Bár nem vagyok szakértõ, de...

ahogyan az alsó szinteken, úgy a jetek magasságában is kialakulnak konvergens és divergens zónák. Ahol divergencia, azaz szétáramlás van, ott alakulhat ki a konvektív feláramlásokat segítõ hatás. Szóval a zivatar inkább már a következmény, nem annak belsejében alakul ki a kéményhatás, hanem a felszínközeli termikeket erõsítõ magassági szétáramlás segítségével képzõdik zivatar. Illetve az is elõfrodulhat, hogy enélkül is létrejönnének zivatarok, de a jet-divergencia erõsebb feláramlásokat eredményez, így a zivatarok erõssége növekszik a kéményhatás miatt.

Szóval szerintem a kéményhatáshoz már eleve szükségesek a talajközeli feláramlások is, ha nem így lenne, akkor sokkal több zivatar lenne, lévén a magassági divergencia mindennapos dolog. Igaz, egy erõsebb jet már nem annyira gyakori, és minél erõsebb szelek fújnak benne, a konvergens/divergens hatások is markánsabbak lehetnek.
#18695
Sziasztok! Tudna valaki segíteni kéményhatás-ügyben?

A neten legtöbben azt írják, hogy zivatarok belsejében alakul ki, ezt még nagyjából értem. Sándor Valériánál viszont azt olvasom, hogy a jetstream pipetta-elven talajközeli feláramlást hoz létre, de más, kapcsolódó jelenségrõl, pl. zivatarról nem beszél.

Mi hozza létre itt a kéményt? Mi veszi rá a jetstream-et, hogy tíz km mélyrõl szipkázzon levegõt? Mi a feltétele egy ilyen kialakulásának? Elõre is köszönöm a választ.
#18694
Áthelyezve innen: Idõjárási visszatekintõ (#25025 - 2017-02-25 09:46:17)

Link

A WMO indexhez beírod, hogy 12892, egyszerre 30 napot tudsz megjeleníteni.
#18693
Áthelyezve innen: Idõjárási visszatekintõ (#25024 - 2017-02-25 00:08:5laza

Sziasztok

Le lehet tolteni egy adott hely csapadek adatait napi pontossaggal valahonnan? Konkretan Nyíregyhaza erdekelne
#18692
Köszi! nevet
#18691
split, azaz supercell storm splitting
#18690
Nem tudja valaki, hogy a szupercella kettéválást hogyan mondják angolul?
#18689
Fõleg a Metnet szerkesztõihez intézném a kérdésemet!

Megváltoztattam az észlelési helyet a település településrészével kiegészítve, ezzel együtt a korábbi észlelési helyszínt (település nevét) töröltem, hogy csak a településrésszel is ellátott név maradjon. Azonban ennek következményeképp azt észleltem, hogy az eddig valaha feltöltött adataim elvesztek.

Szeretném kérdezni, hogy van-e mód a korábbi adatok visszaállítására?

Köszönettel:
Sassy
#18688
Sziasztok .Üdv mindenkinek,  Valaki tud nekem segíteni egy WS 1173 -al kapcsolatban?  elõre is köszi várom a pü.t
#18687
Köszi, hogy szóltál. Mínusz jelek pótolva, tegnapi 0 fok törölve, üzenet elküldve neki.
#18686
Biztosan nálam is elõfordul hibás észlelés vagy mérési hiba, de véletlenül Heves éghajlati adatainál többet is találtam. Megnéztem a tegnapi maximumokat és utcahosszal vezet Heves 0 fokkal. Ugyanakkor a térségben tegnap nagyon hideg volt a max. pl. Szolnokon és Miskolcon -8-9 körül alakult. Másrészt jan . elsején egy +10 fokos minimum és valamikor a hónap közepén is van egy +9 fokos minimum. Ezek elõjelhiányok, vagyis ennyi lehetett mínuszban. Nem nyomozok további hibák után, de ekkora bõdületes eltérések már szerintem valami beavatkozást kívánnának. Nem néztem a hõtérképeket, hogy a min. és max. stb. térképeken ott virítanak-e ezek az adatok, de szerintem szólni kéne. Ha egy elõjel hiba miatt nálam is 20 fok eltérés lenne az adataimban biztosan nem haragudnék, ha valaki szólna érte. Kérhetném, hogy valaki ilyen moderációval is foglalkozzon ?
#18685
Mikor volt ezelõtt ennyire hosszan tartó hideg idõ? Mert én ilyenre nem emlékszem. Esetleg 1996?
#18684
Ebben igazad van, 99 %-ban tartom valószínûnek, hogy csak a zábrázolásnál követtek el matematikai hibát, legalább 98 %-ban arról is, hogy ezt nem az OMSZ követte el (import kép). Földhöz verném a hátsómat örömömben, ha ennél komolyabb számítási hibákkal munkám során az alapadataim között nem találkoznék. A gond a matematikai számítási hiba léte, valamint az, hogy az ábrázoló software tesztelésénél, utána pedig használatánál ezt nem vették észre. A gond az, ha egy ilyen ábrázolás miatt "Na ugye, hogy több a piros, mint a kék" felkiáltással néhányak saját kedvenc elméletüket igazolják. Az is gond, hogy sosem lehet tudni, hogy egy ilyen kimenõ adat, vagy az abból származtatott más adat mikor válik meg nem kérdõjelezett input adattá. Az anyag - energia folytonossági számításoknál (pl. a légkör, vagy a víz), ha egy ilyen hibatartalmú kimenet a következõ számítás alapadata, a hibaterjedés csúnya dolgokat tud produkálni, mivel nem egyetlen lokális adatról van szó. 

Szerk: kb. 25 éve találkoztam elõször hibás adatok miatti bõdületes kárt okozó "tudományos" számításokkal. Akkor is elég volt egy folytonos  felületet elképzelnem ahhoz hogy néhány tucat "kérdõjelet" tegyek fel.
#18683
Hát szerintem ez egy olyan gond, amivel együtt tudunk élni azért nevet Jó észrevétel, de a térképek értékébõl nem von le.
#18682
Az a baj, hogy -1 helyett nem 0-ra, hanem +1-re kerekít. Elõször nem tartottam valószínûnek a kerekítési hibát, de most pár óra  képnézegetés után úgy tûnik, az is van benne, de nem a normál kerekítési hiba, hanem valamilyen matematikai hiba a kerekítés során, de csak nagyon szûk (egy-két tized fok) intervallumban. Sajnos nem mentettem el az aktuális térképet (a mostanit igen), de Spanyol mellett a zóceánon egy csámpás félkörben most is látható egy (sokkal rövidebb) ilyesmi, 1000 km nagyságrendû hosszon, ahol a gradiens a felületen függõleges irányú, értéke végtelenhez tart. 
Szerintem valami nagyon el van cseszve. 
Vaksi szememmel ahogy nézegetem a térképet, az összes fehér-kék elválasztó vonalon ott a világosbarna, de nagyon szûk sávban.
(valószínûsíthetõ az 1/10 °C nagyságrend). Kerekítésnél elkövetett, nem szokásos kerekítési, hanem képlethiba. A jelmogyorózatnál tényleg hiányzik a fehér szín, a térképen meg ott van. 

Az OMSZ-nél van valahol "hibát találtam" funkció???
#18681
Szerintem csak valami furcsa kerekítési hiba, a skálán fehér nem is szerepel.
Egy példa: -0,3 és +0,3 közé akarták belõni a fehér színt, de véletlenül a 0,0 az pozitív anomália lett. Megmagyarázná.
#18680
Számomra van egy kis anomália az OMSZ hõmérséklet anomália elõrejelzés térképén, 02 hét:
Link

Pl. Atlanti partvidék, kék területek mellett a rózsaszín a fehér kihagyásával az szakadást jelent egy folytonos felületen, ami számomra erõteljesen megkérdõjelezhetõ. 
#18679
A mostani hideget okozó felállásnak nincs köze a Vojejkov-tengelyhez? Ahogy nézem, az Azori-térségtõl ÉK felé
mindenhol elég magas a légnyomás. Igaz, a hideg nem keletrõl, hanem északról tört be.
#18678
Nekem volna egy kérésem! Annak idején ha jól emlékszem Felhõcske képes archívumában (régitérképek)meg lehetett nézni a népszabadság térképes és szöveges idõjárásjelentését 1976-tól elég sokáig. Elég sokan böngésztük ezt annak idején. Ez az oldal eltünt, de gondolom azért megvan valahol. Ha valaki tud róla valamit, kérem hogy segítsen ebben. Elõre is köszönöm.

Utolsó észlelés

2024-05-26 23:02:35

Dorog

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

122586

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.