2024. május 09., csütörtök

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#2489
no, mégiscsak lett belõle vmi. nevet
#2488
Gigászok találkozása - a hét mûholdképe Link
#2487
Link zivatar
#2486
Én is azt írtam, hogy már nem TS. Viszont korábban az volt, annak ellenére, hogy nem trópusi vizek felett keletkezett. A TS feltétele csak egyrészt a keletkezési hely; de ettõl függetlenül szubtrópusi vizek feletti ciklon is lehet TS, ha az annak valamennyi ismérvét magán hordozza és a kialakulása a TS-nek megfelelõ. Ez pedig Grace esetében fennállt, eleve TS-ként alakult ki.

A frontok ott vannak, most kezdi õket kialakítani (ill. az észak-atlanti áramlási rendszerbe való beolvadása során jönnek létre, ugye egy TS-nek nincsenek frontjai). Továbbra is a konvekció tartja életben, a rotációja pedig a TS-ként felvett sebesség, ill. a kb. 100 milliárd tonnányi forgó légtömeg lendületébõl adódik.
#2485
Szerintem nem trópusi vihar (inkább szubtrópusi mint a mediterrán ciklonok),mert a trópusi övhöz nem hiszem,hogy van köze(vagy volt elõzménye a Ráktérítõtõl délre is ?).
Személy szerint egy tipikus TS-ekre és MC-kre jellemzõ spirálkaros felhõörvényt látok,semmilyen frontot nem vélek látni benne még most este sem.(ettõl még lehet frontja)Meg is kéne nézni néhány frontanalízist...
Délben az hittem,hogy ilyenkorra semmi sem látszik belõle...épp lecsap Walesre... zivatar
#2484
Nem esett szét, de már nem TS, mivel nincsen szeme, és felvette a ciklonokra jellemzõ "tizedesvesszõ" alakot, ill. jól elkülöníthetõ a meleg- és hidegfronti része is. A központi nyomás 990 hPa körül van, a szél 80-90 km/h körüli. Persze így is nagyot üthet az ír partokon, de már nem TS-ként.
#2483
Ez a mûholdkép azt mutatja,hogy nem esett szét és eléri az Ír-szigetet:Lehet,hogy le kéne menteni ?Link
#2482
Hm, Grace valóban tökéletesen trópusi volt, semmi extratropical jellemzõ, hihetetlen. És mindez 20 °C körül SST mellett. Igaz, az északatlanti frontrendszer már kezdi szépen bekebelezni, ahogy várható volt.

A hurrikánszezonra viszont továbbra is a gyengeség jellemzõ, a most esetlegesen kialakuló TD-t ismét csak az erõs magaszintü szelek fogják szétszedni.
#2481
Úgy látszik jelenleg,hogy a most 4-es,szupererõs Melor telibekaphatja Japánt... zivatar
#2480
Ha valakinek van kedve és ideje, összedobhatna egy cikket errõl a Grace-rõl, mehetne ki a Hírek rovatba!
#2479
Melor nem hiszem hogy meglepi a japánokat,van idejük bõven a felkészülésre.Ketsana szerintem meglepte a filippínókat,mert secperc robbant be felettük,nem egy hétig készülõdött.

Grace nem egy hurrikán mérsékelt övbe tévedt átalakult maradványa ,hanem egy TS jegyeket mutató(közel hurrikán erejû szelet produkáló)mini forgószél,aminek elismerem: fogalmam sincs kialakulási folyamatáról....
#2478
Olvadás nem jött össze, 19W végelgyengülésben szenved. Viszont 20W-t érdemes figyelni, cat2-3-ként éri el Japánt, Tokiót, bár egyelõre úgy tûnik, a középpont mellette fog elhaladni, viszont nagyon kiterjedt rendszer, brutális mennyiségû csapadékkal.
Bár a japókat nem szokták ezek a szuperközeliek sem váratlanul érni, szerencsére.
#2477
Formára szép, bár egy-egy idei szupercellánk felveszi vele a versenyt méretben. nevet
#2476
Link
#2475
Nagyon kicsike, viszont az extratropicaloktól eltérõ módon igen szervezett középponttal rendelkezik, emiatt valószínûleg átcsúszott a TS kategóriába.
#2474
Bracknellen is milyen szép: Link nevet
#2473
Tobb helyen is TS-nek analizaljak a foldrajzi szelesseg ellenere. Teljesen tropusi ciklon tulajdonsagokkal rendelkezik egyelore. Lehet, hogy gyorsan atalakul....

Egyelore mindenesetre kozeledik a lakhelyemhez Angliaban nevet
#2472
Én is most néztem, szinte a semmibõl bukkant elõ. Bár a TS-t megkérdõjelezem, azon a szélességen extratropical-nak mondanám. Furi, hogy az NOAA is TS-nek adja.
#2471
Nem vicc : a Grace nevû TS Anglia felé tart,már lassan eléri Franciaország szélességét...
#2470
Egy ilyen összeolvadásra beneveznék... laza
#2469
Itt mutatkozik meg a hátránya annak, hogy szélsebesség szerint kategorizálnak. Nem egy TS vagy gyengének hitt H1 mutatta meg az elmúlt 5 évben, hogy a benne lévõ döbbenetes mennyiségû nedvesség többszörösét tudja végezni annak a pusztításnak, amit pl. egy 4-6 óra alatt keresztülszáguldó cat3-4 végez a szelével és a relatíve gyenge csapadék-intenzitásával. Ráadásul ezek a gyengébb szélerejû rendszerek általában lassabban is mozognak, tehát nem feltétlen kell nagyobb nedvességûnek lennie, ha a 'célterület' felett 24-36 órát is elidõzik, szemben az általában gyorsan mozgó, bepörgött, durva rendszerekkel.
#2468
Az egyik már szárazföldet ért, T3-ként.

Érdekes dolognak lehetünk szemtanúi, ha minden az elõrék szerint megy: egyelõre úgy néz ki, hogy W19 jó eséllyel megközelíti W20-at kevesebb mint 700NM-re (központok). Akkor viszont bejön a Fujiwhara-hatás, és a két tájfun elkezd egy kettejük közötti képzeletbeli 'szem' körül cirkulálni. A kisebb tájfun mindig gyorsabban forog a nagyobb körül, amolyan Föld-Hold kölcsönhatáshoz hasonlóan. Sõt, egyesek szerint egy összeolvadás sem elképzelhetetlen.
#2467
Két 4-es tájfun (sajna hurrikán még nincs szomoru ) indult el Ázsia felé,egyik hamarosan a Fülöp-szk-en lesz... zivatar
#2466
Visszatérve a tájfunra,nem egészen értem megint a médiát(itt tudom ,csak a hurrikánra hajaznak),amikor naponta többször úgy beszélnek róla,hogy ez volt az utóbbi 40 év legnagyobb pusztítója a Fülöp-szk-en.Holott csak TS volt és rövid idõ alatt távozott és késõbb mint 2-es csapott le Vietnam közepére.Rengeteg 3-5 kategóriás csapott le az utóbbi években, akkor miért egy TS okozott ekkora problémát? Alighanem csak legyintettek rá :nem kell félni,még a tájfun kategóriát sem éri el ...
#2465
Hát igen,az elõzõ linkemre kattintva már nem a régi...
#2464
Persze nevet a felhõzet és a csapadék még megvan, de ez már csak a TD maradéka; az egészbõl záporok vannak, de a magasszintü szelek csakhamar mégjobban szétszedik.
#2463
A Fülöp-szigeteken pusztító TS alighanem most alakul tájfunná:Link
#2462
Ezen a mûholdképen egyáltalán nem feloszlott hulla még... nevet Link
#2461
...és akkor a történet lezárásaként a TD8 feloszlott, sima TW maradt utána.
#2460
No, közben TD8-cá szenvedte ki magát, de maximum TS lesz belõle, szerencsére az is az óceán felett marad. A szezon továbbra is satnya.
#2459
Na, lássuk mire megy a következõ esélyes rendszer; a Zöldfoki-szigetektõl Ny-ra van kialakulóban, trópusi ciklonná való fejlõdés esélye 50% feletti az NOAA szerint.
#2458
Folytassuk, he-he:
A globális légkörzés egyik stacioner eleme a Hadley-cella, ez az egyenlítõ mentén felszálló, 30°-os szélességekig jutó majd ott leáramló és KELETIES passzátszelekkel visszaérkezõ légtömegeit fogja össze.
A felszállt, NYUGATIAS irányba forduló levegõ a 30° közeli szélességnél, tehát a leáramlás elõtt (a szubtrópusi front mentén) éri el sebességének maximumát, ez a tulajdonképpeni szuptrópusi jet.
Ezért írtam, hogy a Hadley-cirkuláció határához van kötve a szubtrópusi jet, így mozgása egybeesik a Hadley-cella évszakos mozgásával.
A leáramló levegõ egyik része nem a keleties passzátokkal megy vissza az Egyenlítõ felé, hanem észak felé fordul, a környezeti levegõnél magasabb hõmérsékletû levegõtömeg felsiklásra kényszerül, és 8-10km magasságba feljut (a polárfront mentén) a 60% körüli szélességekig, közvetlenül a tropopauza alatt polárjetként.
Mivel a polárfront folyamatos meanderezõ mozgást végez, a polárjet is ezzel együtt meanderezik (ezzel alakítva a mérsékelt övi cikloncsaládok pályáit).
A polárfront északi oldalén leérkezõ, majd 30°-os szélességig visszajutó levegõje máris megalkotta a másik stacioner elemet, a Ferrel-cellát.
Ez a légkörzés ide vonatkozó része.

A trópusi ciklonok a két passzátöv találkozási sávjában kialakuló trópusi összeáramlási övezet (ITC) környezetében "szeretnek" kialakulni, legalábbis ahol az ITC átlépi az 5°-os szélességet. Ez igaz mindkét féltekére, hisz az ITC északi és déli szélsõ helyzete mindkét féltekén a nyári idõszakot fogja össze (északon májustól novemberig, délen decembertõl júniusig).
Az összeáramlási övezet mentén kialakuló "szélcsendövben" foltokban óriási felhõtömbök alakulnak ki, ezek a kialakulási gócok.

Az El Nino ügyében az óceáni vízkörzés egy elemét kell megemlíteni, az egyenlítõi felszálló víz övezetét, ezt tünteti el ugyanis a "fiúcska".
Ennek kialakulásáért felelõs az egyenlítõ mentén fújó állandó keleties szél hatást gyakorol az óceánvíz felszínére, ami a Coriolis erõ miatt északi féltekén jobbra, a délin balra sodródik, azaz tulajdonképen az Egyenlítõ vonalától mindkét irányba kifelé, így máris a híres egyenlítõi felszálló övezet alalkulhat ki, hideg vízfelszínnel.
Itt kapcsolódik össze az óceáni és a légköri vízkörzés.
Ez az felszálló víz övezete a "normális" évek legnagyobb részében szépen kettéosztja szimmetrikusan a passzátöveket, a bennük uralkodó konvektív folyamatok között konvektív gátként.
Az északi félteke nyarán következik csak be ettõl átmeneti eltérés, mikor is az ITC erõsen északra vándorol, így a déli félteke délkeleti passzátja átlépi az Egyenlítõt, ám az asszimmetriával még az Egyenlítõ mentén ott marad a felszálló hidegvizes övezet, konvektív gátként.
A "fiúcska" felléptekor azonban a nyár végén nem áll vissza a szimmetrikus elosztás, sõt, az Egyenlítõ mentén is konvergencia jelenik meg, azaz a hidegvizes felszálló övezet megszûnik, az ITC nem húzódik vissza, ez hatást gyakorol karácsony környékén a dél-amerikai partokra, és innentõl már ismerõs a történet és a "fiúcska" elnevezése is.
Ekkor felborul a Déli-Csendes-Óceán áramlási rendszere, legtöbbször fél évre, ám vannak El Nino idõszakok, amik egy évnél nagyobb idõszakot is átfoghatnak.

Ekkor lép be az, amirõl nagyon jól összefoglalva írtál, ám gondoltam részletezem a kiindulási dolgokat.
#2457
Még pontosabban nem a Hadley-cella mozgását követi, hanem a következõ történik nevet

El Nino idõszakában a magas SST erõsebb párolgáshoz és ezáltal elvileg erõsebb konvekcióhoz vezet. Vagyis több látens hõ szabadul fel, mely a troposzférába érve kondenzálódva kicsapódik. Ez az erõsebb konvekció erõsítõen hat a Hadley-cirkulációra, mely a felsõ troposzférában a felszabaduló energiát a pólusok felé osztja el. Ezáltal a felsõ troposzféra felmelegszik (250 hPa környékén), egészen a szubtrópusi területekig, miáltal a planetáris frontálzónában (azaz a Handley- és Ferrel-cellák határán, a 30. szélesség környékén) növekvõ hõmérsékletkülönbségek alakulnak ki. Ez a magasabb hõmérsékleti gradiens a szubtrópusi jet megerõsödésében és annak az Egyenlítõ irányában való elmozdulásában mutatkozik meg. Az erõs jetstream hatással van a közepes szélességek (azaz a Ferrel-cellában lévõ rendszerek) ciklonális örvényeire is, és a troposzféra csekély, ám globális hõmérsékletcsökkenését okozza a 30-60° szélességek között, ezáltal komoly hatást gyakorol a ciklonútvonalak alakulására is. Nagyon sok tényezõ utal arra, hogy az STJ és az ITCZ ellentétes fázisban mozognak, azaz az STJ legdélebbi meanderpontja (vagy minimuma, ha úgy tetszik) az ITCZ legészakibb meanderpontjával (maximumával) esik egybe (és fordítva, persze), azaz a jet formálisan "belefúj" az ITCZ-be.
Tényleg izgalmas a téma nevet
#2456
Pontosabban a szubtrópusi jet követi a Hadley-cella mozgását, ami elõre jól prognosztizálható évszakos mozgást jelent.
A meleg-asszimetrikus (El Nino) helyzetben épp az a probléma, hogy az ITC nyári északra tolódása állandósulhat, és nem tér vissza az Egyenlítõ felé a nyár végén, azaz felborítja a passzát-cirkulációt.
Izgalmas a téma, he-he!
#2455
nevet

A szélnyírást több szempontból kell ott vizsgálni. A szélnyírás fõ forrása (normále esetben egész évben) a jetstream 2 fajtája; az egyik az É-Amerikát átszelõ erõs poláris jet, a másik a délebbre, a karibi térség és Mexikói-öböl felett is húzódó, gyengébb szubtrópusi jet; mindkettõ igen komoly szélnyírást okoz. Télen a jet délebbre húzódik, és bár az öböl vize meleg, a szélnyírás megakadályozza a konvektív rendszerek kialakulását. Nyáron a jet visszahúzódik É felé (azaz gynegül a szélnyírás), de még mindig kialakulhatnak a hurrikánokat gátló értékek.
A másik komoly szélnyírás-forrás a mezoléptékü, atmoszférikus Walker-cirkuláció. Ha ez gyenge, akkor komoly szélnyírás lép fel, ha erõs - Ausztrália közelében felemelkedõ trópusi légtömeg, Dél-Amerika leszálló légtömeg -, akkor gyenge magasszintü szelet okoz az atlanti térségben, ami csökkenti a szélnyírást. Az El Nino ebbe szól bele, hatalmas óceáni áramlási rendszere okán (és mivel nagyjából abban a térségben hat, ahol a Walker-cirkuláció ténykedik) gyengíti a Walker-cirkulációt és ez okozza a szélnyírás növekedését.
#2454
Gondoltam,hogy a Nyuszi nem ugrik ki a bokorból és nem megy el katasztrófatúristának laza kacsint

Egyébként pedig a levezetésed teljesen logikusnak tûnik... Kicsit olyan ez,mintha kicsiben a szupercellákat néznénk ... Ha nagy a szélnyírás,de kicsi a labilitás,nem alakulnak ki... Ám ha kialakulnak,mert minden feltétel adott,akkor tombolnak...
Azaz a nagyobb skálán is bõven lehet kapcsolatot találni a kisebbekkel, az alapkoncepciók teljesen hasonlatosak...

Amúgy egy dolog zavar, amire most így álmos fejjel ötletem sincs, mert igazából még sosem gondoltam bele - vajon miért lenne El Nino idején nagyobb a szélnyírás a teljes vertikumban? szegyenlos Ez most kifejezetten zavar zivatar havazas -
#2453
a Napra gondolsz?
#2452
Biztos, hogy van ahhoz köze.
#2451
Az El Ninónak van a hurrikánszezonra hatása, ahogy írtad is.
Ám az idei szezon akár egy globális folyamat része is lehet, hisz évek óta monoton csökkenõ tendenciát mutat a trópusi ciklonok száma (és ne feledjük, szeptemberig 19 volt az idei összlet és a gyengus hurrikánszezon miatt akár a tavalyi negyvennél is jóval kevesebb trópusi ciklon is kijöhet): Link
#2450
Nyilvánvaló, Pitooomkaaa nevet Én sem a katasztrófára vágyom nevet

Egy kis oknyomozás, gondolatébresztõnek/vitaindítónak:
Én elsõsorban (de nem kizárólag) az El Nino-ban látom a gyenge szezon okait, mely erõs szélnyírást okoz a Karib-tenger és az Atlanti óceán trópusi területei felett, ami egyszerüen fogalmazva "elfújja" a kialakuló zivatarrendszerek felhõtetõit. Az SST tekintetében megjegyzendõ, hogy az Atlanti óceán K-i területeinek hõmérséklete alacsonyabb az normál értéknél (leszámítva egy kis területen fellépõ +5 °C-os anomáliát - ez még melegágya lehet egy-egy komolyabb rendszernek), az átlag alatti SST pedig egyenes összefüggésben lehet vagy a Szahara térségébõl származó szél profiljával, vagy pedig az El Nino hatására D felé sodródó jetstreammel (Mexikói-öböl, Karib-tenger térsége), mely a konvekció szempontjából nem túl kedvezõ.
Mindazonáltal az El Nino ellenére is kialakulhat még akár egy szörnyeteg is, emlékezzünk csak az 1992-es Andrew-ra, mely szintén El Nino idején jött létre.
#2449
Akkor vajon ezért annyira stabil a brit AC?! zivatar
#2448
A kérdéses térségekben semmi különös: Link

Nekem az Atlanti-Óceán 40-60° közötti területén terjeszkedõ negatív anomália köti le figyelmem egy ideje, kíváncsi vagyok, hová fejlõdik és milyen irányú folyománya lehet.
#2447
Ennek azt hiszem New Orleans mellett az egész karibi térség kifejezetten örül... nevet
Rendben van minden a SST-vel?! /T (sfc)
#2446
Közben az atlanti hurrikántevékenység továbbra is jóval átlag alatti (jelenleg nulla), a tegnapi térképeken még szereplõ konvektív kezdemények (30-50% fejlõdési eséllyel) mára elpárologtak. Néhány trópusi (konvektív fejlõdésre esélyt adó) hullámot leszámítva teljes a csend.
#2445
2004 óta figyelem csak a ciklonokat(elõtte nem volt netem),ezek szerint az akkori gyakori japántdúlást megjegyeztem,de ahhoz képest az utóbbi 5 év ezek szerint tényleg nem nagy durranás.
#2444
Tavaly partok mentén húzott végig Sinlaku, 2007-ben Man Yi szintén súrolta, Usagi és Fitow át is szelte a szigetországot, inkább a Taivan-Fülöp-szigetek kettõse az igazi célpont (2004 kivétel, akkor kiugróan, több évtizedes gyakoriságcsúccsal járó módon sok ciklon érte el Japánt).
Azaz számottevõ, nagyobb idõléptékû változás nincs.
#2443
Betartva a menetrendet,a tájfun illedelmesen ÉK-felé kanyaradva elkerülte Japánt.Most már fellélegezhetnek.Valahogy évek óta nem emlékszem Japánt igazából eltaláló tájfunra.Mitha gyakoribb lett volna régebben.
Más ázsiai régiók nem mondhatják el ezt... szomoru
#2442
Ami lényeges leírtam: szuper és gyönyörû. laza
(Bocs:jó nagy is...azért a japánok nem biztos ,hogy nyugodtan alusznak,elõrejelzés ide vagy oda... nyelvnyujtas )
#2441
Szerencsére a sûrûn lakott területeket és Japánt sem fenyegeti.Igaz néhány Japánhoz tartozó kis szigeten, biztos nem örülnek ennek...
Szép a mûholdképen is, most 3-as erõsségû.Link Link
#2440
Így van, és ahelyett hogy kritizálna inkább írna róla érdekességeket, talán mi is rácsapnánk a témára. Mi hurrikánosok nevet

Utolsó észlelés

2024-05-09 01:04:03

Ercsi

15.6 °C

00000

RH: 66 | P: 1019.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.