2024. április 27., szombat

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#138
Az N24 TVszerint 125 milliárd dolláros kárt okozott Katrina. Az eddigi csúcstartót, Andrewt 4szeresen felülmúlta. Nem semmi..
#137
Generál majd némi szelet hétfõn Izland déli és nyugati partjainál: Link
#136
Ja én is néztem tegnap, csak nem tudtam melyik hurrikán ez. Amúgy ha valaki megnézi a 850-es hõmérséklet elõrét, azon is látszik, hogy hurrikánról van szó, mertt gyakorlatilag hiányzik belõle a ciklonális hõmérséklet felépítés: nincs kifejezett melegszektor, és hidegfrontja sem
#135
Bizony KP, szép stabil elõoldali helyzetet varázsol majd nekünk.
Úgy bizony Bakonyvár, az év elsõ "hurrikán-import-mérsékelt övi ciklona" lesz a Mária, a Nate lehet hogy inkább Afrikának megy.
#134
Köszönöm !Ezek szerint kimélyültebb ciklont,nagyobb csapadékot és szelet kaphatunk Európában,ha az újabb két hurrikánmaradvány erre téved ?!
#133
Ja, látom.
Már azt hittem valami forró dologba nyúltam bele.:nevet)
#132
Nem Tamás, csak egyesítettem több beírásom.
#130
vidám
#129
Snowhunter: Kimoderáltad magad? :nevet)
#128
Az atlanti óceán feletti már a GFS futtatásokban is látható szép szabályos, és mély ciklon a Mária maradványa. Örvényességi adalékként fokozatosan beépül a mérsékelt övi ciklonrendszerbe. A cikloncentrum stabilan 980 hPa körül lesz, és nagyon sokáig követketõ.

#127
Bakonyvár: Ugyan nem követtem eddig, de a hurrikánok egy része bizony (ami túléli a szárazföldet, vagy csak elhalad a a K-i part mellett É-nak) hidegebb vízfelszín felett átrendezõdik egy kisebb egyensúlyi állapotban mérsékelt övi ciklonná, ám eredeti (pl izlandi) testvéreiknél kisebb légnyomáscentrummal, a 980hPa alatti ciklonaink jó része mindig is "hurrikán-import" volt-van-lesz.
#126
3 modellfutás is úgy néz ki hogy Nate maradványa eléri az Európai szárazföldet, sõt egy szerint be is száguld Spanyolországba.
Link
#125
Igen, Ophelia épphogy megcsípi a az I.-es kategória alsó határát 120 km/h-s széllel. 984 hPa a központi légnyomás. Gyenge erõsödést jeleznek elõre a köv. 24 órára.
Maria azzal együtt hogy ma végérvényesen elveszti trópusi tulajdonságait erõsödni fog. Jelenleg 95 km/h-s az átlagszél benne.
Nate azonban még trópusi vihar és felgyorsulva-40 km/h-s sebeséggel- halad K felé majd fokozatosan ÉK-i irányba fog fordulni. A szélsebesség még meghaladja a 100 km/h-t, trópusi vihar erejû szelet a központtól 335 km-es körzetben produkál.
#124
Amióta /2 éve/internetezek újdonság számomra,hogy a hurrikánok mérs. cikl-ként északkelet felé haladnak és elérik akár Európát is.
Korábban úgy gondoltam,hogy a szárazföld v. a mérsékelt öv határán (megszûnvén a meleg és nedvesség) felszívódnak mint egy zivatarfelhõ.Úgy látom a gyengék,melyek nem hagyják el a trópust így is járnak,de az erõsek még itt nálunk is többszörösen átalakulva komoly ciklonként megjelenhetnek.
Az volt az érzésem a hét elején,hogy a Franciao-t elérõ örvény a Katrina utóda,míg aug.10 körül itt örvénylõ ciklonunknak is volt hurr. elõzménye.
Szokta követni valaki ezek útját Európa felé ?
#123
Bizony, tanulságos filmek, ugyan Kóla-puska-sültkrumpli-t (találó a nem pontos fordítás) még nem láttam, de pótolni fogom.

Igaza van Gábornak a tények azok tények, azt hiszem ezzel most le is zárhatjuk a honi ill. usabeli társadalmi (el-el csapongva) elemzést, egyetértek Kuzmival.

Nézzük újra az aranyosokat.

A Khanun immáron Tájfun 2-ként halad Kína felé, az Ophelia újra hurrikán 1-ként most épp távolodik Floridától a két "atlanti-vándor" az elõrelejzett mérsékelt övi ciklonná válást betartva haladnak, a Nate K-nek, a Maria ÉK-nek.
#119
Sziasztok!
Nem szeretek beleszólni, de óhatatlanul is már a politikai mezején lépkedünk.
Talán ezt a témát hanyagolni kellene, bár remélhetõleg nincs hatása, de mi sem tudjuk kivonni magunkat a jelen eseményei alól.
(Lásd. bírósági bejegyzés)
Bocs a jelzésért.
#118
Leifur: nem láttam a filmet, de megpróbálom megsasolninevet
#117
Ja Kali, sokszor szeretnek búsongani meg siránkozni a honfitársaink, ez igaz. De ettõl még a tények tények maradnak, már ami az amerikai társadalmat illetni. A tényekkel nincs mit vitatkozni, azokat vagy ismerjük vagy nem. Nézzetek meg egy-két Michael Moore filmet, azok nagyon jó kórképet adnak, ráadásul a saját szemüvegükön keresztül. Nem feltétlen a Fahrenheit 9/11-re gondoltam, az kissé kampányízû talán, sokkal inkább pl. a BOWLING FOR COLUMBINE-ra (magyarul azt hiszem Kóla, puska sültkrumpli lett a címe). Bocs az offért, csak hihetetlen az, hogy milyen fokú naivság van az emberekben, egyszerûen az ismeretek hiánya miatt.
#116
Persze van kivétel, mielõtt valaki ezzel jön, de elég körbenézni itt a metnet is, s könnyen látható, hogy mennyien vannak, akik csak negatívat tudnak írni, ez rossz, az rossz, stb, ez régen nem így volt, az sem így volt, most 5 mm-vel több esett, hú mi fog történni, felborul az éghajlat, stbnevet
#114
Az 1926-os hurrikán 90milliárd dolláros óvatosan becsült károkozása mai árfolyamon mennyit "érne", és ez csak egy példa.
Ennyit a Katrina minden idõk leg... szólamairól.
#113
Na akkor találgatások ide-oda itt egy konkrét szélelõrejelzés:
Link
Ki-ki döntse el maga hogy milyen kategória és mikor...
#112
Ha nekünk magyaroknak lett volna néhány indiánnal megspékelt európányi terület,kiváló termõföldek,hatalmas erdõk,rengeteg olaj és érc,sok millió rabszolga 1865-ig,100 millió dolgos bevándorló a világ minden tájáról és sokezer km tenger,amely elválasztott volna a dühöngõ tatár,török,osztrák,orosz,francia,angol,román stb. inváziós hadaktól mire vittük volna.?Amikor Amerika csodájáról beszélnek és kemény munkájukról ezekrõl fura mód megfeledkeznek.Ha a mi országunkra sem lépett volna soha egy hódító harcos sem hol lehetnénk ?Ennyi ordassal körülvéve az "amerikaiak" sem lettek volna sehol.Én nem segélyezem mással õket,csak a magas benzinárral - érjék be vele.

Ha a hírek megbízhatatlanok,a kamerák talán még nem csalnak.Ha látom az árvizet,összedõlõ hidat,házat stb. tudok már számolni ha valaki letagadja vagy felnagyítja és dobálódzik össze-vissza a számokkal akkor is.Májusban elég volt egy filmkocka,hogy tornádót mondjak,ha a kétkedõk ezer bizonyítékot akartak akkor is.
Vigyázni kell a károk múltbeli értékeivel való összehasonlítgatásnál.Elõrejelzések,mûhold és radarképek híján jóval nagyobb a pusztítás a régi hurrikánok,tájfunok esetén.Képzeljük el,ha mondjuk 60 évvel ezelõtt csapott volna le Katrina:biztos lenne a kiürítés híján a 100 ezer halott.
#111
Friss infó szerint visszaerõsödik 1.fokozatúvá az OPHELIA.
Nem tudom mennyire megbizható infó, de annak tûnik.

#110
Zoo_1!
Ezt honnan tudod? Ezt sem jelezték elõre hogy vissza fog gyengülni. Azt sem mondják hogy vissza fog erõsödni bár nagy rá az esély de nem biztos!
"Ophelia has the potential to restrengthen to a hurricane over the next day or so." NWS TPC/National Hurricane Center Miami, FL
A "potenciális"-on van a hangsúly. Egy szó, de az idõjárásnál sosem tudninevet
#109
De még újra fog generálódni,helyzetét nem nagyon változtatja.
#108
Kuzmi! Azóta már rég visszagyengült!
#107
Az Ofélia nevû trópusi vihar elérte a Hurrikán besorolást, és Florida partjai felé közeledik. A viharkutatók szerint nagy a valószínûsége, hogy még az idén egy újabb nagy vihar csap le az Egyesült Államokra.
2005.09.09 15:56:45 Meteorológia Forrás: HírTV


#106
Én úgy gondolom,hogy ennek a fórumnak inkább azt a címet adhatnánk,hogy : IDÕJÁRÁSI SZÉLSÕSÉGEK,TERMÉSZETI KATASZTROFÁK,mert akkor ebbe a kategoriába tartozhatna,a rendkívüli szárazságtól ,a hurrikánoktól, az Etna kitõrésén át a cunamiig minden,akár még a nap folt tevékenységek is.

Kiváncsi vagyok mi errõl a véleményetek.
#105
Rendben Gábor:

Tiszaújvárosi Krónika.

A munkahelyen adták ma a kezembe, tudták, hogy imádom az ilyen cikkeket, he-he !
#104
Szerintem kijár neki a reklám Józsi, áruld csak el melyik volt. nevet

Cauchy, semmi gond, nem kavart hurrikánt a beírásod nevet, egyszerûen vannak különbözõ megközelítések, amelyek persze késõbb mindig fejlõdhetnek a megfelelõ tapasztalat és ismeretek birtokában.
#103
Gyönyörûség:

Egy helyi újságban (hagy ne reklámozza, he-he), a nagyot mondás (akarom mondani jaj de nagyot akarok mondani-efektus) tipikus esete állt fenn.
Hagy idézzem:
"... . A jelenségnek van három másik szava is, amelyek közül világrészenként jellemzõen használják valamelyiket: ciklon, tájfun, tornádó, ..."
Késõbb kijelenti a zsurnaliszta, hogy ezek általában a mexikói-öbölben ill. Nyugat-Indiában szoktak keletkezni.
A cikk végig ilyetén profi megalkotású.

Megdöbbentõ ...
#102
Látom egész szép kis "hurrikánt" kavart ez akis beírásom, látom azzal is egyedül maradtam (amit igazából írtam/írni akartam), hogy a mostani világ hatalmi helyzetét nem egy isteni beavatkozásban kell keresni, aki azt mondta: nesze amerika itt egy csomó pénz és szivasd meg a szegény kis országokat. Gondoljatok bele, azoknak ott mindezt létre kellett hozni, kérdés, hogy miylen eszközökkel, gyakorlatilag mellékes is, mert mi itt európában sem voltunk jobbak, és most se vagyunk jobbak. Amíg mi értelmetlen célokért világháborúzgattunk, addig az Usa szépen kihasználta a helyzetét. Ennyi.
Összefoglalva: a saját helyzetünkért ne már mindig más legyen a felelõs, meg a körülmények, ne mindig másban keressük a hibát, véleményezzünk más társadalmi rendszereket, hoyg azok milyen mocskosak, dekadensek. Tipikusan a szálka és a gerenda esete forog fenn.
#101
Na Opheliának betette az ajtót hogy megmozdultnevet
ÉÉK-i irányba tart 10 km/h sebességgel. A központja jelenleg 185 kilométerre K-re van a Floridai partoktól
A 9 UTC-s légi felderítés alapján már csak trópusi vihar 105 km/h-s széllel. Azonban nagy az esély a újraerõsödésére. A repülõgépes mérés alpján a központban 991 hPa a nyomás.
#100
Ejha, kicsit túldimenzionáltnak érzem ezt a társadalmi vetületet (talán elõször részben nem értek veled egyet Cauchy, de ez mingegy), bár nincs gond vele, hisz errõl is szól eme fórum, mégis örülök Nanovich legutóbbi írásának, he-he !
#99
Maria folyamatosan gyengül de még mindig trópusi karakterisztikát mutat. Szélerõsség 110 km/h, Pmin 982 hPa
A Nate hurrikán felgyorsulva halad az Atlanti-óceán középsõ térségei felé. Szélerõsség 150 km/h, P min 979 hPa. Hurrikán erejû szél a központtól 45 km-es körzetben lehetséges.
Ophelia megmozdult és lassan É-i irányba halad. A legújabb radarfelvételek (8 UTC) azt sugallják hogy gyengülni kezdett, holott az eddigi elõrejelzések a folyamatos erõsödésével számoltak és nem zárták ki (15 %-os valószínûség a köv. 36 órában) a II. kategóriás minõsítést sem.
A Khanun tájfun is épp hogy eléri I.-es besorolást. A Csndes-óceán felett Japántól 800 km-re DK-re van. 120 km/h-s szélsebességet produkál 145 km/h-s lökésekkel.
#98
Link
#97
Cauchy, abban igazad van, hogy a sztereotípiák félrevezetõk és leegyszerûsítõk (bár éppen most senki nem emlegette õketnevet, olyat nincs is értelme mondani, hogy az amerikaiak vagy angolok vagy magyarok általában véve ilyenek vagy olyanok, olyat viszont igen, hogy milyen viszonylagos értékek alapján ill. értékvákumos környezetben szervezõdik egy adott társadalom. Amúgy ez a szerintem kissé naiv "de egy országot csakis a jó munkamorál a jó politika és a jó vezetés viszi elõre." felvetés persze részben igaz lehet, de a valóság szerintem picit árnyaltabb, az ún. "jó politika és a jó vezetés" szerepe adott esetben marginális egy erõs gazdasági elit és az általa a politikába ágyazott érdekcsoportok dominanciája mellett. A jól mûködõ gazdaság is sok mindenen alapul, Amerikában pl. igen fontos elemként a kutatáson, az meg elsõsorban a külföldrõl megvásárolt agyakon (brain drain), ami okos dolog persze. Egy ország egyébként nem attól lesz fejlett, hogy a lakosság többségének totális eladósodása árán is - ez már tény az USA-ban - továbbhajszolja a fogyasztást, a már réges-régen nem fenntartható növekedést, és ehhez megfelelõ alanyokat talál az egyszerû ideológiákkal még az európai tömegeknél is nagyobb arányban könnyen agymosható állampolgáraiban, miközben az ország ötöde reménytelen nyomorban tengõdik, és persze folyamatosan folynak külföldön a hótídó-szerzõ háborúk, mert hát az is kell ahhoz, hogy menjen a gazdaság szekere. Persze nem tudom te mit vélsz ún. "fejlett nyugati országnak"; az amerikai gazdasági/katonai erõ tényleg lenyûgözõ, az amerikai alapító atyák alapvetései tényleg értékelvûek voltak a XVIII. században, de a jelenlegi amerikai társadalom nagyon sok sebbõl vérzik, és szerintem sokkal inkább jelent elrettentõ példát. Ezeket amúgy nem én mondom, elég ha az ember elolvas néhány komolyabb - akár amerikai - politológiai, szociológiai elemzést, és persze saját szemével és bõrén is megtapasztalja picit a kinti helyzetet, és persze nemcsak a nyugati meg keleti partokon, hanem bent középen is, ahol az átlag amerikai fogyasztó-választópolgárok millióinak nagyobb része él.
#96
Leifur: természetesen nem látunk a dolgok mögé, kevés az infó és annak is egy része a valóság.
Maga az olajpiac is egy nagy hiszti. a gond ott kezdõdik, hogy az USA-nak lesz pénze 200, akár 500 milliárd újjáépítésre, és az elemzõk szerint is csak kissé törik meg a konjuktura, addig az EU-övezetben a gyenge lábakon álló növekedésnek egy olajárrobbanás is beteszi a kaput. A fogyasztói árak növekedésérõl még ne is beszéljünk. Hisz minden termék árában ott az olaj is.(szállítás, müanyagipar, energiaipar stb)
Magyarul, tetszik nem tetszik mi fogjuk a legtöbbet fizetni.
Gond alapja: az olajfinomítás, amig nem tudja visszaállítani finomítói kapacitását az USA addig folyamatosan magas szinten lesz az olajár.(benzin és gázolajár)
Tulajdonképpen nem is olajválság van, hanem feldolgozóválság.
Sokkal több a kereslet a kész benzin, gázolajra, mint a jelenlegi vilagkapacitás. Az USA-nak lesz pénze megvenni a z üzemanyagot magassabb áron is(jelenleg ez politikai akarat).
Addig mi csak sodródunk az árakkal, és nem tehetünk ellene semmit. Sajnos egy finomító építése vagy rendbetétele nem 1-2 hét, hanem akár több hónap is.
A nagy kérdés: a tél elõtt képes lesz-e USA visszaállítani kapacitását, hisz rengeteg helyt a mai napig is olajjal fûtenek.
HA nem akkor a legnagyobb baj a tél elején kezdõdik, addig ezt a problémát meg kell oldani, és az idõjárást nézve akár 1-2 hónap alatt itt lehet a tél...
#95
Cauchy!
A Tiszai árvíznél nem volt szó halottakkról, ami nagyban növeli egy helyzet súlyosságát. Persze attól még súlyos volt az is fõleg hogy itt lakom.
Itt meg kinyögik hogy összesen csak 334 halottról tudnak de azért kiküldenek 10ezer halottaszsákot. Az üres városba (mert ugye aki nem megy azt bilincsben vezetik el) ahol ugye elvileg csak az a 334 test marad a katonákon kívül. A zsákba akkor vizet mernek vagy mi? Erre mondtam a szovjet híközléssel való hasonlóságot.
A másik amit nem értek, hogy ki beszélt itt sztereotípiákról? Leírtam amit látok és nem egy komplett szociológiai elemzést írtam Magyarországról.
#94
Nanovich: akkor magyarország is rendõrállam: pl a tiszai árvíznél te hallottál konkrét adatokat vagy információt? Szerintem itt még kevesebbrõl tájékoztattak, pedig ez sokkal közelebb van. De ugye aki eleve a Gonosz USA felfogással szemléli a világot, annak minden álhír fényes bizonyíték és minden cáfolata a zsarnok eltusoló magatartása. Sajnálom, hogy sokan csak Blikk szinten tudnak tájékozódni, és értékelni egyes országokat és az ott élõ embereket. Bevett sztereotípiákkal: amerikai az elhízott nagyképû lusta , Angol: humortalan szintén nagyképû sznob, Román: magyarutáló hülye,stb stb. És persze a magyar, akit mindenki szivat, jaj jaj, Észre kéne venni, hogy nálunk nem azért mennek rosszabbul a dolgok, mert nincs szerencsénk, vagy rosszabb emberek lennénk egyénileg, mint a más országokban élõk, hanem az aktuális helyzetben a VEZETÕINK rosszul döntöttek. Lásd világháborúk, forradalmak stb. A fejlett nyugati országokban az átlagemberben megvan a saját országi iránti "hazaszeretet" párosolva rengeteg lokálpatriotizmussal: - ezért nem szemeteli tele saját házatáját-, és ugyanúgy megvan a külföldiek iránti vendégszeretet. Persze lehet mindenhol találni ellenpéldát, de egy országot csakis a jó munkamorál a jó politika és a jó vezetés viszi elõre.
#93
Igen, a hírek jó része álhír, ferdítés ill. dilettáns túlkapás, ki nem hagyva a politikai megrendeléseket.
Az usa nem a múlt héten kezdõdõ hatalmas társadalmi feszültségei, visszásságai pedig hirtelen tükröt mutatnak, ld. a Leifur által belinkelt NY Times cikket.
#92
A New Orleansban történtekkel kapcsolatban nem tudom miért de a hidegháborús szovjet hírközlés jut eszembe, keverve a tipikus usa agymosással. Azaz konkrét adatokat (még részlegeseket sem) látok sehol, magyarul értékelhetõ információ 0. Vagy ellentmondóak, legalábbis nekem.
Vagy esetleg a sajtó "fantáziálgatása" a megszokott stílusban: hullák, testrészek, rohadás, járvány, féreg, stb, stb....
No és persze a lóvé körül forog minden. A milliárdok már repkednek de azonfelül nem sok konkrétumot látok, a "rendõrállam" akaratérvényesítésén kívül...
#91
Hát igen, a hírek jó része hiszti meg politika
#90
Kuzmi, szerintem mindegy mennyi a végösszeg, ezeket a gondokat - némelyik gond nem is biztos hogy akkora, mint amekkorának tûnik - hamar megoldják. Viszont maradnak a társadalmi ellentétek, amikrõl a lentiekben belinkelt NYT cikk is szólt, meg amikhez valójában semmi köze szegény Katrinának, csak most neki "köszönhetõen" egy kis idõre látszatfoglalkozni kell velük.
#89
2005.09.09 07:49:26 Természeti katasztrófa Forrás: HírTV
A kulcsfontosságú olajfinomítókban leállt a termelés
Az amerikai törvényhozás megszavazta a George Bush által kért 52 milliárd dolláros segélyt a Katrina hurrikán áldozatainak megsegítésére.
Az újáépítés költsége elérheti a 200 milliárd dollárt is, amibe a külföldi segélyek és a magánadományok is beletartoznak. A hurrikán miatt legalább 400 ezer állás szûnt meg a régióban. A kulcsfontosságú olajfinomítókban megbecsülni sem tudják, hogy mikor állhat helyre a termelés. A déli területeken 11 nappal a katasztrófa után még mindig 720 ezer háztartásban nincs áram.


Utolsó észlelés

2024-04-27 13:34:15

Budapest III. - Flórián tér

22.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.