Rövid verifikáció, majd mivel SSW fronton igencsak érdekesek lettek a modellek, a hosszútáv egyik kérdése ez lehet. 

A hónap közepére várt csapadékosság, amit írtam, bejönni látszik a teknő érkezésével. Viszont a "pár tag esetében fedezhető fel, hogy AC alakul valahol nyugaton, erősebben félblokkos, átmenetileg blokkos helyzettel" válik igazzá, ezzel a mettársalgóban tárgyalt hóesély is benne van a pakliban.  A teknő kialakulása logikusan várható volt 7-8 nappal ezelőttől, az erősebb Rossby-hullámok sora a végére az atlanti-európai térségben kerül több napra megfelelő fázisba. A GFS ehhez igazodott:

beillesztett kép



Az AO index végül nem fut fel 0-ig sem, de most a fentiek miatt a jet menti dolgok az érdekesebbek. A teknő feloszlása vagy cut-off kialakulása utáni dolgok erősen bizonytalanok.

Ami pedig a hozzászólásom többi része, az igen nagy fenntartásokkal kezelendő az SSW körüli nagy bizonytalanságok miatt, mert nem tudható az sem minor/major, eltolásos/szakításos esemény jöhet-e.

Major SSW: a decemberi DWD alapján egy enyhe valószínűség látszott rá jan. végére. Végül az év vége óta az örvény hetekre erős maradt. De most nem biztos, hogy elúszik az erős melegedés, indokolt volt a feltételes mód az előző hsz-ben. És most is az, hiszen ECM többhetes zónaszele nagy káoszt mutat. Ami jobban valószínű már: a hónap végéig annyi hullámzavar juthat fel, hogy a hideg örvényt eltolják, legalább minor SSW jöhet az utolsó dekádban. Ma már pedig több modell ENS-e a zonális szélfordulás közeledését várja, sőt split képe is felsejlik. 

beillesztett kép


A déli ECM ENS pedig valószínűleg közelebb mozdul egy értelmesebb SSW-hez, mert erősebb rajta a sztratoszférikus AC, mint az előzőn. A bizonytalanságot a tropszféra állapota adja, hisezn innen jutnak fel az örvényt gyengítő hullámok. Egy korábbi hsz-ben írtam a geopotenciál anomáliák föggőleges metszet menti szerkezetéről. Ezek akkor támogatják az örvény gyengülést, ha felfelé nyugat felé dőlnek. Egy ilyen nyugat felé dőlő komponens lenne a jobb oldali kék teknő az ábrán.

beillesztett kép


Vagyis ha a szibériai alacsony geopotenciálú hidegmag is legalább annyira kifejezett pl. 500-on, mint  a grönlandi, akkor nagyobb az esély a major warmingra. A friss ECM ENS pont a szibériait erősíti. 
12-es:

beillesztett kép



Előző:

beillesztett kép





A következő napokban lesz sokféle kimenet, meglátjuk mi lesz a vége. Viszont split esetére a GFS függőlegesen "egyenes", barotróp geopotenciál szerkezetet vár, ami ilyenkor jellemző is. Eloszlásban pedig ehhez hasonlót vár most, fog ez is változni nyilván:

beillesztett kép


vagyis az európai térségben gerincre való hajlam állhatna fent, ez megerősítené a 20-ától amúgy is várható emelkedő légnyomási tendenciát.

beillesztett kép

A további kérdés ennek pontos helye, valamilyen Ény-i-É-i AC blokkja lesz a dominánsabb, vagy a kontinens jobban benyúlva telepszik meg egy AC. Az SSW esetleges utóhatása pedig csak ezután kezdődne.

beillesztett kép