Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#454079 - 2019-11-05 11:08:42)

Ami a modelleket illeti, a folytatásban is az észak-atlanti ciklonok behatása alatt lehetünk. Ezzel változékony, többé-kevésbé, de csapadékos maradhat az időjárásunk. Az alacsony izobárok jelenléte, korrelál a ciklontevékenységgel. A GFS ilyen téren kilóg az op futást tekintve, ugyanis 200 óra felett kimélyülő nyugat-európai, hosszú hullámú teknőt számol, felettünk pedig gerinc alakulna ki, ennek hátoldalán a teknővel alkotott közös áramlásában, dél, délkelet felől szubtrópusi eredetű, meleg levegő érkezne a magasban.  Link Peremhelyzet lévén élénk délkeleti szél fújna többnyire, ami csökkentené ismét az inverzió kiterjedését és tartósságát, ezért több-kevesebb napsütés az ország szelesebbik részein lehetne, 300 óra körül a kánikula izoterma is megjelenik felettünk. Link Ez a tartósan szeles és napos időben ismét melegrekord gyanús.
Természetesen ez csak egy kimenet, változni fog az újabb futásokban, de az egyre biztosabb mindezek ellenére, hogy folytatódhat november 20-ig az átlagosnál enyhébb, eleinte zömében esős, nyákos idő, átmeneti kellemesebb, napos területekkel.

Ebben a felállásban ami a tél elsőre körvonalazódik cirkulációs rezsim a meridionalitás irányába hajlik, ami jelen esetben a déli-blocking képében nyilvánulhat meg, ez pedig afrikai eredetű levegőt szállíthat magával.  Ami fontos szempont, hogy az Atlanti-óceán pozitív anomáliás mivoltja, és a Kanada felett felhalmozódó arktikus légtömegek közti energiakülönbség a felerősödő jetnek 'táplálékforrás'. Ilyen esetben viszont mély ciklonmagok, nem ritkán viharciklonok alakulhatnak ki az óceánon, és fontos hangsúlyt fektetni arra, hogy a kanadai és eurázsiai hidegdepó relációs jele amennyiben Kanada felé mutat, az esetben a hidegmag déli peremén futó magassági futóáram is itt lehet a legerősebb, ez eredményeképpen a csigák a gyártósorról csak úgy pörögnek majd lefelé, és ha netán felszámolódhatna a blocking, akkor pedig zonalitás is felüthetné a fejét, tehát egyik kutya másik eb alapon, ugyanúgy lutri telünk lehetne, legalábbis a tél első felében nagy eséllyel. A blokk megmaradása legalább reményt adhat arra, hogy a telet várók örömére a déli-blokkot egy északias komponens váltsa és ha kialakul egy masszív hideg AC északkeleten, az orosz tábla környezetében, még jobb esetben Skandinávia felett, akkor az alácsúszások, mediterrán ciklongenezis révén hátoldali, közös északi áramlást, hidegbeáramlás lehetőségét produkálhatnák. Egyelőre ami a hidegmag álláspontját illeti azt már Joe meg is pedzette, a jelenlegi álláspont az elég csapnivaló, a folytatásban jöhet a szokásos jelleg, Észak-Amerika profitál a hidegbetörésekből, míg mi a Rossby-hullám 'pozitív' oldalán Afrika felől kapjuk az áramlatokat az óceáni ciklontevékenység előoldalán.
Gyanítom, hogy a tél első fele nem fog túl sok izgalmat hozni, természetesen valamennyi havat és hideget esélyes, hogy kapunk, ugyanis az enyhe telek is voltak már kifejezetten havasak. A blocking fennmaradása viszont mindenképp egy biztató jel lehet egy felettünk tartósan viharos, zonális áramlással szemben.

Középtávon csapadékos idő látszik enyheséggel, míg hosszabb távon lassan csökkenő csapadékhajlam, tartósan enyhe idővel, a köd ellenben itt már erősen benne van a pakliban egy gerinces, dinamikátlan helyzetben.


Ricsu1: én itt nem látom az átlagos hőmérsékleteket Link A napokban, főleg vasárnap még 20-23 fok is előfordult a Dunántúlon és tegnap is volt 20 fok a délkeleti tájakon és ebben a pillanatban is 15-20 fok között vagyunk az Alföldön, ami magasabb, mint a sokéves átlag.