2024. május 17., péntek

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#1002
Akkor biztos az, én magyarul nem olvastam róla, legalábbis nem emlékszem a nevére.

Még képek, már világosban: Link
A helyi polgári védelem közleménye szerint sokhelyütt megsérült a víz- és csatorna, az emebreket víztakarékosségra és tartalékolásra kérik. Halálesetrõl eddig nincs hír, de sérültek vannak. A kórház áramellátását generátorok biztosítják, nagy területen nincs áram. Ismét kérik az embreket, hogy feleslegesen ne használják a telefonokat, csak szükséghelyzetben.
#1001
Igazából azért gondolom, mert behatóan tanulmányoztam korábban az itteni földrengésrõl szóló anyagokat, fotókat, cikkeket és 1956-ban itt a határban is megfigyelték az iszapvulkán jelenségét (legalábbis a szakirodalom és a cikkek ezzel a névvel illették a jelenséget).
#1000
Az kicsit más. Ettõl még lehet a magyar neve azonos.
#999
Talán ezt a jelenséget hívják iszapvulkánnak, de nem vagyok benne teljesen biztos.
#998
Sárfeltörés (nem tudom, hogy ez-e a magyar neve, angolul mud fountain):
Link
Nagy rengésekkor szoktak csak megjelenni, elsõsorban laza talajszerkezeten (homok, árterület, stb.) Fotókon láttam ilyenekt pl. valamelyik régi nagy chilei rengés után ill. a 64-es alaszkai nagy rengés után, talán vmi könyvben is volt (Hédervári??)

Eddigi kórházi jelentések szerint kevés a sérült, komolyabb sérültet nem vittek eddig. Vannak viszont utórengések folyamatosan.

Friss fotók: Link
#997
Kemény világ lehet(ett) ott most!
#996
Helyi lakosok híradásai twitteren:
Link
#995
NZ rádiót hallgatom. Nagy területen áramszünet van, túlterhelt és akadozik a telefon (mobil), megsérültek a vízvezetékek, sok út járhatatlan. A pontos kárfelméréssel egyelõre várnak a reggelre (ott tél van, hosszabb éjszakákkal), de összedõlt és megrongálódott épületek vannak.

Az USGS közben lejjebb húzta a rengés erejét 7,0-ra. Az NZ rádión 7,5-rõl beszélnek továbbra is.

twitpic: Link
#994
Már van egy kép is:
Link
Mivel a rengés ottani idõ szerint hajnali fél ötkor volt, még sötét van. A városban nincs áram.
#993
MA du. magyar idõ szerint 18:35-kor USGS szerint 7,2-es (helyi mérés szerint 7,4-es) földrengés volt az új-zélandi Christchurch közelében:
Link

A rengéshullám hozzánk (szeizmogramokon láthatóan) 18:50 felé érkezett meg. Link Érdemes megnézni az állomásokat.

Helyi hírek:
Link
Link
#992
A Sinabung tegnap ismét pöffent, akik visszamentek eddig a lakhelyükre, most persze újra a menekülttáborokba vették az irányt.
#991
Egy kis mocorgás van északon is, Aleut-szigeteken éledezik a Cleveland és kissé pöfög a Redoubt, a Kuril-szigetíven az Ekarma (õ nem túl ismert)felkeresésekor találták friss (pár hetes) kitörésre utaló nyomot, illetve most is gázolog (bocs a hülye szóért, de a gõzölög mintájára talán érthetõ), Kamcsatkán jelenleg 5 hegy esetében észlelnek aktivitást, ezekbõl a Klucsevszkoj még 0828-án köpött egyet 7600-10400m magasságba.
#990
Ú...! 5-ös, kérem az ellenõrzõt! vidám
#989
laza
#988
Azért, amíg nem táncol 3 maszáj harcos a fürdõszobámban, nagyon nem aggódok :-)))
Na, az olyan, amit írsz, kb. hasonló lehet helyzetileg, mint a Miskolc környéki rengéseink. Szerintem.
#987
A gombapörkölt még belefér nevet
Viszont az utóbbi 2 hónapban pl. St. Anton és Innsbruck között egy és ugyanazon a helyen 3-6 km-es fészekmelységben kb. 15 földrengés volt, 1,5-2,7 között.
Persze, Afrika nyomul, az Alpok hegyei növekednek, ezt tudom ám nevet
#986
OK, hiszek Neked. :-) De akkor se mérvadó a dolog. Ha egy adott kis körzetben látsz gyakoriság-növekedést, akkor szólj, fõleg, ha Veszprém alatt ;-), de egy nagy területre vonatkoztatva nem nagyon van jelentõsége.
Afrika töretlenül nyomul, ezt ne feledd, feszül sokmindenn odalenn, anomália az lenne, ha nem rengene a föld. Azé' még nem fog holnapra eltûnni a Kárpát-medence (remélem, reggel mennék gombászni...). :-))
#985
laza
#984

beillesztett kép

#983
Már a Föld se olyan, mint RÉGEN... laza
#982
Nem fér a Föld a bõrébe! laza
#981
Persze; nekem csupán azért feltünõ, mert én naponta nézem a ZAMG földrengés-adatait, évek óta. És ilyen tekintetben a rengések számának (abszolút értéken vett) növekedését figyeltem meg. Hogy ez aztán viszonyítva az elmúlt sok-sok év adataihoz milyen tendenciát ad, azt nem tudom megállapítani, de nem is erre céloztam nevet
#980
Azért a földrengéseket sem 1-2 éves idõskálán kellene értelmezni, tendenciába illeszteni szerintem.
Meg ne feledjük, hogy míg 100 és több éve cska a nagy rengésekrõl tudósított a sajtó, addig ma szinte minden kis rezzenést megírnak. Bárki számára hozzáférhetõek a szeizmográfok mérései, lehet találgatni, stb.
Szóval én egyelõre maradnék szkeptikus.
#979
Reggel a Krónikában hallottam, hogy az Appeninekben is számos rezgést észleltek az elmúlt napokban, elhalasztották a tanévkezdést, kórházakból szállították el a betegeket, az emberek az utcán vagy az autóikban aludtak. A készültség péntek reggelig tart.
#978
Érdekes mindenesetre, hogy az utóbbi idõben szinte "számolatlanul" fordulnak elõ földrengések a bõvebb térségben. Az Alpok vonulata csaknem folyamatosan reng, így pl. St. Anton térségében nagyon gyakoriak lettek a rengések, 4-6 km fészekmélységben, de pl. a magyarországi rengések száma is gyarapodni látszik. Vagy én látom rosszul nevet
#977
Most meg feleséged van... :-) A házasság néha felér egy 7-es földrengéssel, fõleg, ha anyós is akad. :-))
#976
Nekem is volt gyerekkoromban egy barátnõm... laza
#975
Ugyanúgy élvezném.
Volt egy barátnõm gyerekkoromban, aki a magyar rádió gyerekkórusában énekelt és járt Japánban 13 éves korában turnézni a kórussal. A legnagyobb élménye az volt a turnéról, hogy aludtak a szállodában és éjjel földrengés volt és felébredtek s azon röhögtek, hogy a fogmosópoharuk csúszkál a polcon.
Nyilvánvalóan mást jelent egy rengés olyan helyen élõknek, ahol esélyes egy komolyabb rengés is, szerencsére mi nem ilyen helyen élünk. Vannak helyek az országunkban, ahol már esélyes az épületkárokat okozó rengés is, de ez nem a jól megépített házakra vonatkozik. Ha a veszélyesebb zónákban lévõ építmények úgy készülnek, hogy figyelembe veszik az ott lehetséges rengés erejét, nem lehet nagyobb baj. Szombathely, Komárom, Mór, Dunaharaszti és társai azért elég jól behatárolható helyeken vannak. Elég jól ismerjük a hazánk alatti törésvonalakat, amelyek körzezében esélyes egy hazai szempontból nagyobb rengés kipattanása is. De ez akkor se Japán vagy Kalifornia...
#974
Az már akkor 25 éve volt.Most már nem annyira mosolygós lehet, pláne akkor nem voltak bevezetõ-lecsengõ rengések mint most vannak.
Kérdés; erõsödik, vagy eltompul ezen országot átszelõ rengések magnitudója?
kacsint (2012?)
#973
Éjjel, amikor nyugalom és csend van, mindig erõsebbnek és félelmetesebbnek tûnnek.
Amikor a 85-ös berhidai rengés volt, azt nálunk is szuperül lehetett érezni, én speciel élveztem a helyzetet. Meg az ugye kora reggel volt, és így lehetõségem volt az utcára kiszaladó pizsamás embereken mosolyogni... Az utórengéseinél ugyanez volt.
#972
Köszi, akkor jól éreztem, hogy mozgott a talaj, és a ház is:-) Azaz igazság, hogy így is félelmetes volt, milyen egy jóval erõsebb?!
#971
Hm, én itt, a fennsík túloldalán már nem észleltem semmit, pedig a reggeli idõpontban már fent voltam, kis kiterjedésû lehetett.
#970
"2010. szeptember 1-én hajnalban, helyi idõ szerint 01:15-kor és 06:17-kor két kisebb földrengés keletkezett Budapesttõl nyugatra, Érd - Diósd közelében. A rengés magnitúdója az elõzetes meghatározás szerint 1,8 - 2,0 volt a Richter skálán.
A talajmozgást az epicentrum környékén néhányan érezték, károkról az Obszervatóriumba nem érkezett bejelentés."
#969
Éjjel kétszer is rengett a föld nálam,, szép volt ahogy az egész ház megmozdult. Azt gondoltam, hogy valami más, de nõvereméknél is éreztek, szóval volt.
#968
Ûrfotó a Sinabungról még kitörés elõtt:
Link
#967
Igen, ezen énis elkondolkodtam már, látván ezeket a délkelet-ázsiai írásokat..
#966
Engem meg az izgat, hogy hogyan tudnak az latin betûs írásmóddal fennmaradni egy alapvetõen nem latin betûs környezetben. Sajnos ez is egy olyan nyelv, amelyet valószínûleg sose fogok megérteni, pedig de jó lenne....
#965
Fú...
Tetszenek a hozzászólások. Mintha valaki összevissza pötyögött volna a billentyûzeten.. vidámvidám
#964
videó még: Link
Link
#963
Képek a Sinabung kitörésérõl:
Link

videó: Link

8 halálos áldozata van a kitörésnek. :-(
#962

beillesztett kép


Gyönyörû!
#961
Az indonéziai Észak-Szumátrán kitört a Sinabung vulkán Link
#960
Közben leltem pár képet is:
Link
#959
POnt az volt benne a fura, hogy nem robbanásos volt. De mindjárt megnézem, mit ír az INGEOMINAS.

Szerk: amit láttak, az 300 méterre emelkedett a kráter fölé, de amúgy hajnal 4-kor, sötétben tört ki, ráadásul felhõ volt a hegyen, így az infrakamerán sem látszott annyi, hogy abból meg tudnák becsülni. Itt a spanyol eredeti, sajnos nem tudok spanyolul, ennél többet nem értek belõle. Link

A vulkánt illetõen ajánlom az elõzõleg linkelt könyvet, ma már pofátlanul olcsón megkapod (párszáz ft), lerakhatatlan olvasmány!
#958
Az a kolumbiai vulkán dobott fel valamennyi anyagot a sztratoszférába?Vagy ez inkább lávaömléses vulkán?
#957
Így könnyû... :-)
#956
A ZAMG az aktuális rengéseket mindig a fõoldalon hozza nevet
#955
Most hallottam én is a fél hetes hírekben. :-)

#954
Ma éjjel 0:29-kor ismét rengés volt Magyarországon, Szentgotthárdtól pár km-re KÉK-re, csaknem a magyar-osztrák határon, 3-as erõsséggel.
#953
Egy kisebb robbanás az Etnán:
Link

Kitört a Galeras Kolumbiában, webcam:
Link
Ez az a hegy, amelynek egy kissé korábban volt kitörésérõl az egyik legizgalmasabb vulkanológiai témájú könyv született: Link

Utolsó észlelés

2024-05-17 03:30:20

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

13.0 °C

13507

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121425

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.