Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Igazad lehet. És most még a napállás is tökéletesen alátámaszthatja az írásod, ez nem egy augusztus közepi hőhullám.
Továbbá ez, hogy ez az örökké emlegetett 41,9 még mindig érvényben van, valójában csak szimbolikus, de nem ez számít.
A havi közepek és a küszöbnapok száma őrült módon megy fel, ez az ijesztő.
A havi közepek és a küszöbnapok száma őrült módon megy fel, ez az ijesztő.
Én úgy érzem, hogy ez még nincs benne a következő években, de ettől még természetesen bejöhet a te állításod. Egészen érdekes dolgokat produkál időjárásunk, én inkább arra alapoztam, hogy 2007 óta nem döntöttünk új melegrekordot. Pedig melegedési fázisban vagyunk, gyors melegedési fázisban.
Azért az a "nagyon ritkán mentünk 40 fölé" annyira nem állja meg a helyét szerintem, 2007 óta a következő években volt 40+-os Tmax:
2012, 2013, 2017, 2021 (de ez a fölémérő Adony, ami utána kiis lett lőve), 2022, 2024, 2025.
És ezekből 2017, 2022, 2024 és 2025 is 41,0 °C feletti maximumot hozott.
Persze, ha úgy nézzük, ez önmagában nem sok év, de azért jelzésértékű, hogy az idei sorozatban már a harmadik ilyen lesz, és előtte egy év kihagyással is volt még 1 (+1).
Egyébként ideális körülmények között szerintem sem lehetetlen a 43-44 °C elérée Magyarországon.
2012, 2013, 2017, 2021 (de ez a fölémérő Adony, ami utána kiis lett lőve), 2022, 2024, 2025.
És ezekből 2017, 2022, 2024 és 2025 is 41,0 °C feletti maximumot hozott.
Persze, ha úgy nézzük, ez önmagában nem sok év, de azért jelzésértékű, hogy az idei sorozatban már a harmadik ilyen lesz, és előtte egy év kihagyással is volt még 1 (+1).
Egyébként ideális körülmények között szerintem sem lehetetlen a 43-44 °C elérée Magyarországon.
Ezt most abszolút rosszul látod.
Az elmúlt 19 évben gyakorlatilag csak szerencsénk volt sokszor, hogy nem jöttek össze a dolgok, rekord dőlés szempontjából nézve pedig nem volt szerencsénk.
Rengeteg alkalom volt, mikor magas T850 jött fölénk, de sokszor csak rövid ideig és gyakran pont éjszaka, napközben meg sivatagi por akadályozta sokszor a rekordokat.
Most ilyenek nem lesznek, így nagy eséllyel gondolom azt, hogy megdőlhet a 2007-es 41,9 fokos országos TopMax rekord.
Mellesleg ha megnézed a környező országok TopMax rekordjait az elmúlt 30 évből és ha hozzávesszük azt, hogy Anglia is hoz egy-két alkalommal 40 fokot, akkor máris nem elrugaszokodott várakozás Magyarországra a 44-45 fokos TopMax.
Hidd el, Magyarország klimatikus viszonyaiban benne van ezen értékek lehetősége.
Budapesten 41 fok a TopMax az elmúlt 155 évben és még egy szerencsétlen Párizs is hozott 42 fokot az elmúlt napokban.
Az elmúlt 19 évben gyakorlatilag csak szerencsénk volt sokszor, hogy nem jöttek össze a dolgok, rekord dőlés szempontjából nézve pedig nem volt szerencsénk.
Rengeteg alkalom volt, mikor magas T850 jött fölénk, de sokszor csak rövid ideig és gyakran pont éjszaka, napközben meg sivatagi por akadályozta sokszor a rekordokat.
Most ilyenek nem lesznek, így nagy eséllyel gondolom azt, hogy megdőlhet a 2007-es 41,9 fokos országos TopMax rekord.
Mellesleg ha megnézed a környező országok TopMax rekordjait az elmúlt 30 évből és ha hozzávesszük azt, hogy Anglia is hoz egy-két alkalommal 40 fokot, akkor máris nem elrugaszokodott várakozás Magyarországra a 44-45 fokos TopMax.
Hidd el, Magyarország klimatikus viszonyaiban benne van ezen értékek lehetősége.
Budapesten 41 fok a TopMax az elmúlt 155 évben és még egy szerencsétlen Párizs is hozott 42 fokot az elmúlt napokban.
Én ezt nem érzem. Tudom nagy hülyeség érzetre alapozni, de pokoli energia kell ahhoz is, hogy 850-en akár egy fokkal is több legyen.
Ebből kifolyólag a 44-45 fok kanyarban sincs a következő években, tehát belátható időn belül. Szerintem a 42 fok ha meg is lesz keddig, nagyon nyögvenyelősen fog létrejönni. 2007 júliusa óta elég sok hőhullám súlytotta az országot, de nagyon ritkán mentünk 40 fok fölé. Általában megálltunk 39 fok magasságában. És az is bőven benne van, hogy ilyen extrém hőhullám már nem lesz ezen a nyáron.
Ebből kifolyólag a 44-45 fok kanyarban sincs a következő években, tehát belátható időn belül. Szerintem a 42 fok ha meg is lesz keddig, nagyon nyögvenyelősen fog létrejönni. 2007 júliusa óta elég sok hőhullám súlytotta az országot, de nagyon ritkán mentünk 40 fok fölé. Általában megálltunk 39 fok magasságában. És az is bőven benne van, hogy ilyen extrém hőhullám már nem lesz ezen a nyáron.
Hú amindenit, akkor félrenèztem. Pedig már kezdtem reménykedni...
Pesten 24,2 °C volt aznap a T850 12 UTC-kor a szonda alapján.
Ma egyébként 18,4 °C, és így lett egy több 37 °C-os, illetve egy-egy 38 °C-os Tmax is, szóval azért a következtetést ebből is le lehet vonni, mire lehet elég a 23-24 °C-os T850.
Ma egyébként 18,4 °C, és így lett egy több 37 °C-os, illetve egy-egy 38 °C-os Tmax is, szóval azért a következtetést ebből is le lehet vonni, mire lehet elég a 23-24 °C-os T850.
"Csak" 24 fokos volt a max. T850 2007. július 20-a környékén! 
27-28 fokos T850 már a 44-45 fokhoz is elég lenne, ami egyébként Magyarország klímájában benne van, teljesülhet.
27-28 fokos T850 már a 44-45 fokhoz is elég lenne, ami egyébként Magyarország klímájában benne van, teljesülhet.
Nem lesz elég ez a 23-24fokos T850 a rekord döntéshez. Ma sem volt annyira meleg. Szerintem 40-41 fokok lesznek.
2007-ben ha jól emlékszem 27-28fokos T850 hozta a rekordokat, de javíts ki ha tévedek.
2007-ben ha jól emlékszem 27-28fokos T850 hozta a rekordokat, de javíts ki ha tévedek.
Ha ez vigasztal, nálunk sem: 15,8 / 35,5.
Egyébként a saját júniusi Tmax rekordom 35,9 °C (2012.06.30.), ez holnap már minden bizonnyal a múlté lesz.
Egyébként a saját júniusi Tmax rekordom 35,9 °C (2012.06.30.), ez holnap már minden bizonnyal a múlté lesz.
Jenny eskütétele hétfőn lesz... GSA benyomta a 40 fokot hétfőre is, persze
