2026. augusztus 19., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY 2.0 - 2026. augusztus, tippek 

>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#703675
Ó, Unger...nála vizsgáztam, de térképészetből, marha szigorú volt, de nála még keményebb volt a Sümeghy, vele egyszer elmentünk a bp-i Széchenyi könyvtárba is, régi térképeket nézni.

A városklimatológiát nekünk a Mucsi Laci tartotta.
#703672
Tudom, mire gondolsz, EKO-park lesz az nevet na akkor jó élmények kötnek ide. Melyik képzésre jártál? Akkor te is találkozhattál Unger Jánossal, ő a szegedi városklimatológia "atyja". Engem Gál Tamás mellett ő vizsgáztatott alkalmazott és városklimatológiából. A meteo specializációs órák meg fent a "toronyban" voltak, az Ady téri épület legfelső részén, amelynek a tetején a műszerek vannak elhelyezve. Földtudomány alapszakra jártam itt helyben.

Majd mesterképzésen az ELTE-n is volt lehetőségem tanulni róla ezt-azt, és a HungaroMetnél bekapcsolódtam egy városklimatológia témájú projektfeladatba, de az már Budapestre vonatkozott.

Egyébként érdekes téma és szerintem van benne potenciál, mert a városokban a klímaváltozás hatásai fokozottan jelentkeznek. Számos hasznos kutatással találkoztam, melyek arról szólnak, hogyan  tudnánk élhetőbbé tenni környezetünket. Csak remélni tudom, hogy az önkormányzati döntéshozatalban minél inkább érvényesülni fognak ezek a szempontok. Nade ez már túl messzire vezet vidám

És elnézést kérek mindenkitől az offtopicért, most talán nem nagy bűn ezekben az időjárásilag unalmasabb napokban nevet
#703668
Szegeden tanultad? , mert nekünk is volt ott ilyen kollokviumunk, meg a városban terepgyakorlat (nekem egy újszegedi rész volt a feladatom az Ecko (vagy hogy írják..) park környéke. Jó móka volt (az is), éppen akkor érett a meggy sok helyen, azt közben jól bezabáltamvidám
#703655
Ja, ez nekem is megvan, jó könyv nevet
coontac: Mivel városklímával részletesen foglalkoztam már egyetemen, a kialakulási mechanizmusa világos, de az meglepő számomra, hogy ez esetenként akár 2-3 °C-os különbséget is okozhat negatív irányban a maximumokban. Mostanában számolgattam az odp-ről letölthető szegedi adatokkal, csak úgy. A trópusi éjszakákban pl. jóval nagyobb a különbség a belváros javára, ami nyilván nem meglepő. Évi átlagban kb. 1 °C-kal nagyobb átlag jön ki belterületre, mint külterületre, szóval valószínűleg a hőösszeg is magasabb (bár olyat még nem számoltam).
Ez a saját ábra nem tudom, itt maradhat-e (elvégre a Hungaromet adataiból készítettem szegyenlos), de a tendencia miatt mégis érdekes lehet mindenkinek.

beillesztett kép


#703653
Volt tanáraim nevet Majd ha lesz időm...
#703651
Egészen fasza kis könyv, és noha a mérések nem friss ropogósak, az általános megállapítások ma is igazak az egyes városrészekre. Szegedi meteobuziknak kötelező kacsint

beillesztett kép

#703649
Igen, illetve általánosságban is a belterületi részek gyakrabban hoznak valamivel alacsonyabb maximumot a beépítettség okán, nemcsak a fák, de az épületek is lassabban melegednek napközben, mint kint a puszta, cserébe legalább este ugye lassabban is hűl ugyanezen ok miatt.
Tehát belterületen összességében alacsonyabb hőingás jellemző, mint külterületen. A hőösszeg (vagy inkább középhőmérséklet) ugyanakkor gondolom nagyobb bent, mint kint, bár lehet, hogy nincs érdemi különbség.
#703648
Hát igen, a forró napok őshazájából nehezen lehet elhinni, hogy valahol azért szurkolnak, hogy egyáltalán legyen forró nap.

2024-ben Szeged belterületen 22, külterületen 32 forró nap volt.
2025-ben ugyanezek a számok 14, illetve 17.
Idén 0/0
(gondolom a különbség abból adódik, hogy a belterületi állomás közvetlen környékén sok nagy fa van, míg a külterületi kint van a fátlan szántóföldek között)
#703643
Olyan ez a nyár, mint a tél, a forró nap mindig a jövő héten érkezik. szomoru
Viszont ma egy meglepi trópusi éjszaka befigyelt kereken 20,0 °C-os minimummal, ami azért is érdekes, mert a környéken általában inkább 18-19 °C-os minimumok voltak.

beillesztett kép

Utolsó észlelés

2026-08-19 23:15:29

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

18.4 °C

P: 1010.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

163262

Hírek, események

Mi történt Európa éghajlatával?

Érdekességek | 2026-08-11 11:42

pic
Abban szerintem meglehetősen nagy egyetértést mérne egy reprezentatív felmérés a Kárpátokkal ölelt hazánk népeinek körében, hogy valami megváltozott az éghajlatunkban.