Valóban siralmas az idei február, fõleg annak tudatában, hogy elég gyakran éppen ez a legmegbízhatóbban, legtartósabban téli idõjárást hozó hónapunk (legalábbis az elsõ 2 dekád) szomoru
Viszont meg kell mondani, a mindvégig enyhe, vagy a februárra "kifáradó", és az "egy akciós" tél sem megy ritkaságszámba. Agrometeorológia könyvem írja, hogy mind között ez a leginkább kétarcú hónap: elõfordult olyan, hogy középhõmérséklete megegyezett a sziciliai Palermo februári középhõmérsékletével -de elõfordult szentpétervári zordságú is (ez utóbbi nyilván 1929 februárja volt)
Érdekes, bár az elmúlt évtizedekben is gyakran elõfordult, hogy a hidegdepók annyira eltávoztak a közelünkbõl és/vagy olyan visszatérõen "rossz" bárikus felállások voltak, hogy télen hónapokig alig-alig ért minket sarkvidéki levegõ betörés. Mintha észak és északkelet "kapui" bezáródtak volna egy idõre.
Az idei februárban az a legfigyelemreméltóbb, hogy a tartós enyheség sok csapadékkal párosul. A huzamos téli enyheség legtöbbször csökkent csapadékhajlammal jár, mivel azt rendszerint zonális cirkuláció hozza, mikor hiányoznak a mélyebb teknõk.
Ami a jövõt illeti: az a bizonyos északi "kapu" elõbb-utóbb ki fog nyílni. Lehet, hogy már a közeljövõben, de az se kizárt, hogy március nagy része is az átlagost meghaladó középhõmérsékletet hoz. Ez igen rossz kimenetel lenne: a rapidan megugró vegetációban egy áprilisi, május eleji hideghullám komoly károkat okozhatna.
Szóval, úgy látom: a nagyobb, tartósabb lehûlések teljes elmaradása az elõttünk álló tavaszon még a merõben szokatlan februári idõnél is meglepõbb volna. Valószínûsége roppant kicsi, tekintetbe véve két tényezõt: elõször is, ott van az általában is meridionalitástra, hidegleszakadásokra hajló kora tavaszi idõszak. Másodsorban, nem hagyható figyelmen kívül a februári SSW, mely hónapokig csökkent AO értékekkel járhat.
Nem hiszem, hogy nagyon melegünk lesz a következõ 1-2 hónapban -de majd meglátjuk.