Bioszféra
Kerestem a képen a vadvirágokat, de nem találtam, csak szarvast meg disznót!
(Mappa cím!)
Amúgy jó kis találka lehetett.
A fõszereplõkre meg szükség lehet még a KMOP forgatáson,úgy,hogy csak had egyenek.
A kökit hol fotóztad?Béla-rét,Széles-mezõ?
Múlt hét pénteken Enikõ egész nap a leánykökik miatt rágta a fülem,hogy mindenképpen kerüljön János kamerája elé legalább egy virágban álló tõ.Mondtam neki,hogy erõs a gyanúm csak elvirágzottakat találunk majd.Majdnem így is volt, mivel a Nagy-Sas-hegy délkeleti kitettségû lejtõsztyepprétjén már bizony csupán a "kócosok" haját borzolta az erõs, olykor viharos északnyugati szél.Ellenben 15 méterrel odébb, az ÉK-i oldalon...
Link
(Bocs a minõségért, széllel szembe telefonnal nem lehet..
)..
Elõtte pedig, ezek a sárga Adonisok borzolták "botanászkodó" és természetfilmes kedélyünket..
Link
Tegnap meg a nagy pelyhes havazásban fehérbe borult, hóillatú Foltán-keresztnél álldogáltam...hiába varázslatosan változatos tud lenni a mi kis Börzsönyünk..
Link
(Mappa cím!)
A kökit hol fotóztad?Béla-rét,Széles-mezõ?
Múlt hét pénteken Enikõ egész nap a leánykökik miatt rágta a fülem,hogy mindenképpen kerüljön János kamerája elé legalább egy virágban álló tõ.Mondtam neki,hogy erõs a gyanúm csak elvirágzottakat találunk majd.Majdnem így is volt, mivel a Nagy-Sas-hegy délkeleti kitettségû lejtõsztyepprétjén már bizony csupán a "kócosok" haját borzolta az erõs, olykor viharos északnyugati szél.Ellenben 15 méterrel odébb, az ÉK-i oldalon...
Link
(Bocs a minõségért, széllel szembe telefonnal nem lehet..
Elõtte pedig, ezek a sárga Adonisok borzolták "botanászkodó" és természetfilmes kedélyünket..
Link
Tegnap meg a nagy pelyhes havazásban fehérbe borult, hóillatú Foltán-keresztnél álldogáltam...hiába varázslatosan változatos tud lenni a mi kis Börzsönyünk..
Link
Nagy élményem volt az este, meló után a buszomra várva. A színház elõtti parkban
1, elkezdett nyílni a gesztenye :-))
2, egy FÜLEMÜLE énekelt a bokrok közt :-))))))))))))))))))))))))
A sok hülye meg állt a buszmegállóban és hallgatta az elhúzó autókat... (ok, cseperészett az esõ, de alig-alig) A kis tollas jó helyen volt, mert egy mélyebb rész a színházkert, amelyet két oldalról körbevesz a színház épülete s egy falazat, visszhangzott is az amúgy se halk éneke. Alig volt kedvem felszállni a buszomra, mikor megérkezett.
1, elkezdett nyílni a gesztenye :-))
2, egy FÜLEMÜLE énekelt a bokrok közt :-))))))))))))))))))))))))
A sok hülye meg állt a buszmegállóban és hallgatta az elhúzó autókat... (ok, cseperészett az esõ, de alig-alig) A kis tollas jó helyen volt, mert egy mélyebb rész a színházkert, amelyet két oldalról körbevesz a színház épülete s egy falazat, visszhangzott is az amúgy se halk éneke. Alig volt kedvem felszállni a buszomra, mikor megérkezett.
Õszanyó és õszapó köszönik szépen, hiszen az õk érdemük ez a takaros kis fészek. Remélem, egyik macska sem zavarja meg eltökélt családalapítási szándékukat...
Nálam nagyon régóta költenek feketerigók a kisszoba elõtti fenyõk egyikében. :-)
Én sajnos csak egy tavalyi tengelic fészket bámulhatok a harmadikról addig, míg el nem fedi a lomb. Utána csak erõs szélben lesz néha látható, ha netán ismét lakottá válna: a fészket tartó és a felette levõ ág nem egy fázisban mozog a szélben.
Igen, azannya, meg azapja, vagyis õszanyó és õszapó lakják egyelõre a fészket. 
Róluk még nincs fotó, olyan villámgyorsan közlekednek, szinte lehetetlen "lekapni". A mostani, fahajlítgató erõsségû szélben még magáról a fészekrõl is nehéz volt elfogadható képet készítenem, de ami késik...
Róluk még nincs fotó, olyan villámgyorsan közlekednek, szinte lehetetlen "lekapni". A mostani, fahajlítgató erõsségû szélben még magáról a fészekrõl is nehéz volt elfogadható képet készítenem, de ami késik...
Azannya, õszapók, marhajó!
Próbálj lesben állni elbújva, és úgy lefotózni amikor bújik be vagy bújik ki.
Haláli madarak.
Próbálj lesben állni elbújva, és úgy lefotózni amikor bújik be vagy bújik ki.
Haláli madarak.
Új madárlakás épült az udavarunkon álló tuják egyikén: Link
A kiskomák a közeli vörösfenyõ törzsérõl hordtak "díszítéshez" zuzmót, a szövögetéshez pedig mindenféle giz-gazt a fûbõl, tyúktollat a baromfiudvarból. Fejmagasságon felül épült a lak, s bár autóval fél méterre a fészek mellett közlekedünk, nem zavarja õket. Hajt a kíváncsiság, mégsem merem a lakókat a bejáraton át meglesni, nehogy fontos teendõikben megzavarjam valamelyiküket...
A kiskomák a közeli vörösfenyõ törzsérõl hordtak "díszítéshez" zuzmót, a szövögetéshez pedig mindenféle giz-gazt a fûbõl, tyúktollat a baromfiudvarból. Fejmagasságon felül épült a lak, s bár autóval fél méterre a fészek mellett közlekedünk, nem zavarja õket. Hajt a kíváncsiság, mégsem merem a lakókat a bejáraton át meglesni, nehogy fontos teendõikben megzavarjam valamelyiküket...
Nálunk melóhelyen van rozsdafarkú-fészek, egy egykori, félig épült fecskefészekben költenek már évek óta, pont a kávézó ablaka elõtti részen. Mama tegnap hordta a szálakat a fészekbe. Igen jó helyük van, mert totál esõ- és szélvédett, no és mi meg követhetjük, ahogy gyarapodik a madárbanda. :-)
Köszi a választ, "sasban" nem vagyok profi!
De tényleg nagyon jó dolognak tartom ezt a webkamerás megfigyelést.
Hozzánk is visszatértek a rozsdafarúak, megtelt a 3 odúnk az öreg ház oldalánál.
Bõszen hordják a szén-fû és gally darabokat, lassan költeni fognak..
Hozzánk is visszatértek a rozsdafarúak, megtelt a 3 odúnk az öreg ház oldalánál.
Bõszen hordják a szén-fû és gally darabokat, lassan költeni fognak..
Sztem a papa hordja a kaját (most is eszegetnek valamit, hihetetlen édes, ahogy a mama a csõrükbe adja a husit) a mama meg vigyáz rájuk. Nem tudom, hogy ha nagyobbak lesznek, akkor hogy megy, de amíg ilyen picik, biztos végig velük van.
Nagyon aranyos kis család!
Lehet,hogy hülét kérdezek, de a sas mama végig a fészekben van velük még ki nem repülnek vagy eljár élelemért is? Vagy azt a saspapa hordja?
Ha hangot is kapcsolsz a gépeden, lehet hallani is, ahogy a babák csipognak meg a mama "kotkodál" nekik.
Meg zúgást is...
Akkor okés minden, már megijedtem, de biztos csak aludt és álmában rúgkapált.
Most pedig kaja utáni csendes pihenõ van.
Most pedig kaja utáni csendes pihenõ van.
Ja igen, holdviola, köszönöm, sosem bírom megjegyezni ezeket a virgácsokat.
Virág lepkével Link , már annyira zöld minden, akkora fû van a képen, mintha nyár lenne.
Botanászok, milyen virág az illetõ és milyen lepek?
Köszönöm!
Botanászok, milyen virág az illetõ és milyen lepek?
Köszönöm!
Itt újra rengeteg béka lesz... Most, hogy egy ici-pici permetet kaptak, megint elõjöttek ilyen kis körömnyi krecsók. Tavaly is ezerszámra ugrándoztak az utcában, esténként szinte hullámzott az utca, de legalább érezhetõen kevesebb szúnyogunk volt.
Az egyik fióka kicsit fura, lent van a feje nem emeli fel csak a testét mozgatja.. Csak nem valami baja van?
A másik kettõ jóval mozgékonyabb.
Ma is kitekertem a kökörcsines dombhoz, készítettem új képeket: Link A 3. panorámától kezdõdnek a mai fotók.
Kicsit más szemmel vizsgálódtam, mint tegnap. A populáció nagyfokú változatosságát, hibridizáció jeleit kerestem. Találtam is elég látnivalót. Sajnos a fehéres tövet nem találtam meg, de a halvány rózsaszínes, szinte "hóka" növényektõl kezdve a sötét bordóig minden akadt. Amennyiben jól tanulmányoztam az irodalmat, akkor a magyar kökörcsin egyik fõ határozó bélyege a lepel belsõ színezete, ami a leggyakrabban sárgászöld. Ez nagyon sok növénynél visszaköszön, de ezen kívül láttam belül is halovány rózsaszínt és bordót is. Szintén az irodalom szerint a kívül-belül bordós színváltozat feltehetõleg az élõhelyen korábban még honos, azóta eltûnt tátogó kökörcsinekkel történõ hibridizáció jeleit viseli. Remélem Dávid, vagy más szaki megerõsíti a gondolataimat. Ez nagyon ritka jelenség, ám itt kb. 50-60 ilyen tövet én is meg tudtam vizsgálni.
Készült pár kép, ahol két különbözõ egyed lepellevelét fotóztam és hoztam el Nektek. Érdemes megnézni.
(87-91 kép) Találkoztam egy igazi különccel is. Egy narancsos-barackvirág színû egyeddel. Õ még fiatalka, de nem tudom mi lesz belõle, ha felnõ. Megjelöltem a tõ környékét, hogy ne veszítsem szem elõl, majd kimegyek és megnézem.
Az irodalomban ilyen színváltozatot nem említenek (attól még persze lehet ilyen "mutáns").
(112-118 kép).
Sajnos mára is jutott bosszankodni való. Elég sok, viszonylag friss ásásnyomot találtam a dombon. Olyan 40-45-öt számoltam össze, de ennél lehetett több is, illetve egy nyom helyén több tõ. Nagyon elszomorított. Egybõl a Bükkben történt eset jutott eszembe. A természetkárosítás mértéke itt is hasonló lehet, minimum 4 millió forint, hiszen egyetlen tõ magyar kökörcsin természetvédelmi értéke 100000 Ft! Nem tudom mit lehetne tenni a védelmük érdekében.
Találkoztam egy crossos emberrel. Odajött a dombhoz és kérdezte, hogy nyílnak-e már a virágok. Szemlátomást ismerõs volt a területen. Kicsit meséltem neki a kökörcsinekrõl, érdeklõdve hallgatta. Elmondta, hogy rendszeresen jár a környéken, minden "fiút" értesíteni szokott, hogy ne menjenek a dombra, tavaly ki is táblázta, hogy ne motorozzon ott senki, de a tábláit elvitték.
Mutattam neki az ásásnyomokat, nem tudott õ sem napirendre térni felette. Talán a saját köreiben a többiekkel összefogva tehetnek valamit, hiszen rendszeres motorozók ott, vissza szoktak térni a területre. Szóval van "jó crossos" is, akit érdekel a természet megóvása és nem tér le a számukra kijelölt "pályáról". Ezt csak azért írtam, mert többnyire átkozni szoktuk õket, de ne tegyük, hanem inkább "oltsuk be", ismerje meg azt a helyet, ahol jár. Utána jobban fog vigyázni.
Kicsit más szemmel vizsgálódtam, mint tegnap. A populáció nagyfokú változatosságát, hibridizáció jeleit kerestem. Találtam is elég látnivalót. Sajnos a fehéres tövet nem találtam meg, de a halvány rózsaszínes, szinte "hóka" növényektõl kezdve a sötét bordóig minden akadt. Amennyiben jól tanulmányoztam az irodalmat, akkor a magyar kökörcsin egyik fõ határozó bélyege a lepel belsõ színezete, ami a leggyakrabban sárgászöld. Ez nagyon sok növénynél visszaköszön, de ezen kívül láttam belül is halovány rózsaszínt és bordót is. Szintén az irodalom szerint a kívül-belül bordós színváltozat feltehetõleg az élõhelyen korábban még honos, azóta eltûnt tátogó kökörcsinekkel történõ hibridizáció jeleit viseli. Remélem Dávid, vagy más szaki megerõsíti a gondolataimat. Ez nagyon ritka jelenség, ám itt kb. 50-60 ilyen tövet én is meg tudtam vizsgálni.
Sajnos mára is jutott bosszankodni való. Elég sok, viszonylag friss ásásnyomot találtam a dombon. Olyan 40-45-öt számoltam össze, de ennél lehetett több is, illetve egy nyom helyén több tõ. Nagyon elszomorított. Egybõl a Bükkben történt eset jutott eszembe. A természetkárosítás mértéke itt is hasonló lehet, minimum 4 millió forint, hiszen egyetlen tõ magyar kökörcsin természetvédelmi értéke 100000 Ft! Nem tudom mit lehetne tenni a védelmük érdekében.
Találkoztam egy crossos emberrel. Odajött a dombhoz és kérdezte, hogy nyílnak-e már a virágok. Szemlátomást ismerõs volt a területen. Kicsit meséltem neki a kökörcsinekrõl, érdeklõdve hallgatta. Elmondta, hogy rendszeresen jár a környéken, minden "fiút" értesíteni szokott, hogy ne menjenek a dombra, tavaly ki is táblázta, hogy ne motorozzon ott senki, de a tábláit elvitték.
Á! Be tudom porozni saját magával? (Mert hogy szingli) Ha megy, akkor feltétlen megpróbálom! köszi!!
Ha netán újra virágot hozna Alocasia kisasszony, hagyd, hogy megérlelje a magját, majd segíts neki, hogy a mag földbe kerüljön. Nálam ily' módon remekül szaporodott. Az új növénykének két kicsi levele van, nagyon tüneményes. Remélem, jó helye lesz, s növekedésben követni fogja "édesanyját".
kösz 
cserepesek a kis nyavalyások, tehát tényleg mozgathatók, de nem szívesen bolygatom õket ide-oda (azt nagyon utálják). Akkor majd 05. 30. után teszem ki (tavaly, tavalyelõtt majáliskor megvolt a költözés...hajh). Kár h nem tudom õket fotózni. Virágzanak mint a bolond.
Ja!! Tavalyelõtt te világosítottál fel Alocasia ügyben; hát jelentem örömmel, h 2010 augusztusban virágzott egyet az Alocasiám!
Most éledezik, 2 levele van, de asszem folyamatban a harmadik is. Alocasia-tempóban mérve iszonyatosan gyorsan hozta ki a második levelet, 5 nap alatt.
cserepesek a kis nyavalyások, tehát tényleg mozgathatók, de nem szívesen bolygatom õket ide-oda (azt nagyon utálják). Akkor majd 05. 30. után teszem ki (tavaly, tavalyelõtt majáliskor megvolt a költözés...hajh). Kár h nem tudom õket fotózni. Virágzanak mint a bolond.
Ja!! Tavalyelõtt te világosítottál fel Alocasia ügyben; hát jelentem örömmel, h 2010 augusztusban virágzott egyet az Alocasiám!
Mivel a paprika erõsen fagyérzékeny, javaslom, várd meg, amíg a fagyosszentek elvonulnak a naptárból.
Ha díszpaprikáidat cserépben tartod (nem ülteted ki a szabadba),bármikor könnyedén mozdíthatók, így egyszerûen megvédheted õket holmi nõi nevek mögé bújt "fenevadaktól"...
Ha díszpaprikáidat cserépben tartod (nem ülteted ki a szabadba),bármikor könnyedén mozdíthatók, így egyszerûen megvédheted õket holmi nõi nevek mögé bújt "fenevadaktól"...
Kérdezni szeretnék.
A díszpaprika ("macskapöcspaprika") növényeimet szeretném az ablak külsõ oldalára kitenni. Egyelõre persze jól elvannak idebenn is, virágoznak, sõt az egyik már terem; de megfigyeltem, kint érzik magukat jól igazán.
Mikor lenne szerintetek alkalmas? Május eleje-közepe v. még késõbb? Tavaly Yolanda, majd Bergthora drága megnyaggatta õket kissé...úgyhogy elbizonytalanodtam
Elõre is köszönöm a segítséget.
A díszpaprika ("macskapöcspaprika") növényeimet szeretném az ablak külsõ oldalára kitenni. Egyelõre persze jól elvannak idebenn is, virágoznak, sõt az egyik már terem; de megfigyeltem, kint érzik magukat jól igazán.
Mikor lenne szerintetek alkalmas? Május eleje-közepe v. még késõbb? Tavaly Yolanda, majd Bergthora drága megnyaggatta õket kissé...úgyhogy elbizonytalanodtam
Elõre is köszönöm a segítséget.
Nem tudok pontos árat, de ezeket a nem túl népszerû fajtákat mindig drágán kínálják.Szerintem 6 számjegy alatt nem lehet megúszni. A kennellel kellene felvenned a kapcsolatot, a honlapon azt olvastam, hogy most lehet elõjegyezni a 2011-es alomra.
Pembroke vagy Cardigan? Csak Pembroke kennelt találtam, állítólag elég húzós az áruk, nagyon kevés van belõlük itthon. Link
Mi is ezekbõl a növényekbõl rengeteget láttunk Szlovéniában. Merre voltatok?
Nem tudom mi okból, a képen látható vendég már a harmadik látogató három egymást követõ napon és az esti órákban. Ez a kis jószág is tegnap este 22h tájban jelent meg az elõszobában. Nem vettem észre mikor tévedt be a házba, akár a megelõzõ két napon társait sem. Nem repdestek, nem hallottam szárnyzúgást pedig itt olyan csend van hogy a légyzúgás-szúnyogzümmögés is olykor lármának hallatszik. Mi vonzza õket a házba és mikor kerültek be nem tudom, de mindhárman az esti kenyérsütés közben bukkantak elõ és céltalanul kóricáltak az elõszoba padlóján. Egy lyuggatott fedelû konzerves üvegben éjszakáztak reggelig, onnan kitettem a zöldbe õket. Gondolkoztam hogy adok nekik vizet és cukrot éjszakára, de nem tudtam jót teszek-e vele. Így is kihúzták reggelig és épségben távoztak. Furcsa az hogy három egymást követõ este látszólag a kenyérsütés illatára jöttek elõ egyenként, de hogy mikor és hogyan kerültek a házba nem tudom hiszen légy és szúnyog is nehezen, max. ajtónyitással juthat be. Õt le tudtam fotózni, mert gyakran megpihent, társai viszont megállás nélkül folyvást mentek valamerre hol átlósan hol körkörösen mozogva. Az üvegbe is besétáltak maguktól, ahol fotózhatatlanok. Õt sikerült, de szegényke megriadt a vakutól, hanyatt bukfencezett.
Közelképek:
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Bundáján nem látok virágport csak háziport. Elképesztõ hogy a naponta feltörölt látszólag tiszta padlóról is mennyi törmeléket szedett össze össze. Ezt a törmeléket egyébként simán belélegezzük amint egy kis légörvény felkapja, emellett bárhová bejut, tettem fel fotót dobozban tartott CD-rõl látható hogy rövid idõ alatt is "sziklák" jelennek meg rajtuk.

Közelképek:
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Bundáján nem látok virágport csak háziport. Elképesztõ hogy a naponta feltörölt látszólag tiszta padlóról is mennyi törmeléket szedett össze össze. Ezt a törmeléket egyébként simán belélegezzük amint egy kis légörvény felkapja, emellett bárhová bejut, tettem fel fotót dobozban tartott CD-rõl látható hogy rövid idõ alatt is "sziklák" jelennek meg rajtuk.
Köszönöm (a kökörcsinek nevében)! 
A többieknek is, nomeg a bogár azonosítását a szakiknak. Ma is tanultam valamit.
A többieknek is, nomeg a bogár azonosítását a szakiknak. Ma is tanultam valamit.