Bioszféra
Nálunk tegnap és ma is egy-egy csapat már megérkezett a település fölé, legalábbis jó sokan köröztek és most is van néhány belõle a környéken. Szépen csivitelnek.-) Sajnos egyelõre a két családunk még nem tért vissza, de az egyik banda lusta kissé õk május elején szoktak betoppanni. Ekkor már a másik család már javában dolgozik a télen megrongálódott fészken:-) Egyébként még õk sincsenek elkésve olyan 25. körülre szoktak jönni. Várjuk õket már mi is:-)
Az elsõ fecskéket már vagy 2 hete láttuk, de hol vannak azóta?? Én azóta se láttam. Máshol esetleg van rendes mennyiségû fecske már???
Ja igen, kakukkot már hallottam.
Ja igen, kakukkot már hallottam.
Szép kis vitorláspók! Nagyon szeretnek bokrokon, sûrû levelû fákon "fészkelni".
Ma reggel megzavartam õt étkezés közben ahogy gyors áthaladásommal véletlen eltéptem hálóját a mocsári cipruson. Csak a bokor alá menekült, ahol némi objektívijesztgetõ "csápolás" (jellegzetes, felágaskodó ló kapálódzására emlékeztetõ, zsákmányt maga felé rántani igyekvõ mozgássor mellsõ lábaival) után nyugodtan evett tovább. Hátán is hasonló vonalas mintázat látható de nem fértem jobban hozzá, elkergetni pedig nem akartam.
Testmérete 6~7 mm, lábkörmérete kb. a kétszerese, még fiatalnak tûnik.
Nagyobbak:
Link
Link
Link
Testmérete 6~7 mm, lábkörmérete kb. a kétszerese, még fiatalnak tûnik.

Nagyobbak:
Link
Link
Link
Van saccharum és saccharinum. Az elõbbi a cukor juhar, az utóbbi az ezüst juhar.
Tegnap kihasználva a remek idõt, nejemmel és az itthon "nyaraló" Finnországban élõ keresztlányommal (akinek az elmúlt tél után ott Tamperében tényleg nyári ez az idõ)Kenderes határába tettünk egy túrát biciklivel. Egy pár kép a most virágzó repcérõl:
A többi kép:
Link
Link
[általában az a szokás, hogy egy képet illesztünk be, a többit linkeljük.

A többi kép:
Link
Link
[általában az a szokás, hogy egy képet illesztünk be, a többit linkeljük.
Jules Verne Kétévi vakáció címû regényében is cukorjuharfákból nyertek cukrot a hajótörött srácok.
Olvasta valaki ezt a könyvet?
Olvasta valaki ezt a könyvet?
A cukorjuhar kifejezés alatt az Acer saccharum-ot, magyarul az ezüst juhart értjük.Az észak-amerikai kontinens keleti-északkeleti része az õshazája (pl. Appalache).Nálunk így nem õshonos, de kertekben,parkokban, fasorokban díszfaként megtalálható számos helyen itthon is.
Nem véletlen,hogy a Börzsönyben a Kemence-patak és a Pléska-bérc találkozásánál lévõ ma rakodónak használt tágas térséget "Cukorházának" nevezik.A hazai középhegységeinkben a ritkább hegyi és a gyakoribb korai juharokat, az elsõ melegebb,fagymentes napsütötte tavaszi napokon a szijácsig megfúrták,szakszerûen csapolták, majd a szacharóz tartalmú felfogott szivárgó sejtnedvbõl rézüstökben fõztek cukorszirupot belõle.Persze az újvilági "cukorjuhar" nagyobb mennyiséget ad egy szezonban (kb. 15-20 kg kristályos cukor nyerhetõ ki),de ez az erdei mellékhaszonvétel a XVIII.-XIX. században bevált felhasználása volt az amúgy értékes faanyagot adó hazai juharfajoknak (csak a korai és hegyi juharokat használták erre).Aztán jött Kitaibel és forradalmasította a répacukorfõzést...de az már egy másik történet.. 
És egy cikk amiben bõvebben lehet olvasni a 2003-ban Év fája hegyi juharról és a cukorfõzésrõl..
Link
És egy cikk amiben bõvebben lehet olvasni a 2003-ban Év fája hegyi juharról és a cukorfõzésrõl..
Link
De gondolom - mivel nem trópusi fajról van szó - elvileg megél ezen az éghajlaton is, nem?
Tudtommal a sima erdei juharból is lehet szirupot készíteni , sõt a nyírfából is szoktak.
Most olvastam Thoreau egyik mûvében, hogy cukorjuharból nyert cukrot. Tud valaki hazai cukorjuhar példányokról? Nagyon drága már a bolti cukor
Szegényke összekakkantotta magát miattam...azt hittem, valami baja van, de csak megvárta míg készítek róla egy bemozdult képet, dolgom befejeztével el is röppent. Link
Vele ellentétben: Link
És ha már orgonanapot tartottatok, linkelek én is 2-t: Link Link
Végül egyebek kategória (04.17-04.20)
Link Link Link Link
Link Link Link
Vele ellentétben: Link
És ha már orgonanapot tartottatok, linkelek én is 2-t: Link Link
Végül egyebek kategória (04.17-04.20)
Link Link Link Link
Link Link Link
Gyönyörûek!!! Azok a gömb alakra nyírt fácskák viszont iszonyú bizarr látvány...
Én is fotóztam az utolsó 2-4 napban virágokat! Érsekújvárban is már kezd nyílni az orgona. Képeim itt megtekinthetõk egy fotóalbumban: Link
Lord Akela: Gyönyörû fotó!
Lord Akela: Gyönyörû fotó!
Akela barátom, nagyszerû kép a virágokról!
És még szebbek lesznek 3-4 napig pláne.!
Élvezd a virágok tengerét, majd jövõ héten érdemes kis védelmi permetet elhordani a termõ nyársakra, és oda ahol látni termést, gyümölcsöt.
És még szebbek lesznek 3-4 napig pláne.!
Élvezd a virágok tengerét, majd jövõ héten érdemes kis védelmi permetet elhordani a termõ nyársakra, és oda ahol látni termést, gyümölcsöt.
Floo megerõsítem, a képet szeretettel ajánlom hölgyeinknek és a Metnet/Bioszféra közösségének
A gyümölcsfák virágai már kezdik elveszíteni szirmaikat.

A gyümölcsfák virágai már kezdik elveszíteni szirmaikat.
Egy kis segítségre lenne szükségem.
A szitakötõk mikor kelnek, röpködnek? Izé... szóval mikortól lehet õket hajkurászni?
Elõre is köszönöm.
A szitakötõk mikor kelnek, röpködnek? Izé... szóval mikortól lehet õket hajkurászni?
Elõre is köszönöm.
Köszi a kaktuszos választ, Siheone-nak is.
Nagyon szép macsek, a szõre a szemei, az összes fej arányai egy egészséges példája a fajnak.
Nagyon szép macsek, a szõre a szemei, az összes fej arányai egy egészséges példája a fajnak.
De jó ismét látni õfelségét! A tekintetébáõl nézve fura, hogy még hagyott idõt feltenni a fotót, mielõtt felfalt volna! :-)))
Intelligenciát, érdeklõdést (kiváncsiságot?), elszántságot látok a tekintetében. De aranyos cica!
Ilyenkor érzem azt, milyen jó, hogy nem vagyunk egyedül ezen a bolygón...
Köszi nektek
Egy arisztokratikus dög(öcske)
Bubu: ez egy Mammilaria microhelia, szerintem.
Bubu: ez egy Mammilaria microhelia, szerintem.
Véleményem szerint a mammillaria családjába tartozhat, de ott több ezer faj van, szóval nem sokat segítettem.
Én csak a télálló kaktuszokból vagyok jártas, de ez biztos, hogy nem az.
Én csak a télálló kaktuszokból vagyok jártas, de ez biztos, hogy nem az.
Gyönyörû macskusz
, mindig megcsodálom.
Olyan igazi arisztokrata pofija van. Nagyon tetszik a fejformája. Tudom, ezt már mondtam, de akkor is nagyon csinos!
Olyan igazi arisztokrata pofija van. Nagyon tetszik a fejformája. Tudom, ezt már mondtam, de akkor is nagyon csinos!
Hajajj! Ha már látszik a fodrosodás, akkor azonnal Score, vagy Dithane permet, áztatólag.
Sajnos a bibircsókos levél a fertõzéses gomba szaporító képleteit tartalmazza már, tehát felszívódó és kívülrõl lefedõ gyógyszert-vegyszert kell párhuzamosan alkalmazni. A fodros levelek úgyis megkövérednek, és végül leszáradnak, de addig is ne szórja a spóráit a megújuló levélkére, és a gyümölcsre se. Ha nem lenne kezelve, az is fel hólyagosodna, eldeformált beteg gyümölcs lenne.
Ha még éppen látszik csak, akkor megmenthetõ minden, a levél és a termés is. Az idõjárás nem kedvez most ennek a gombának, lehetett volna jó erõs rézgálicos lemosót adni rájuk még a rügyfakadás elõtt. Tavalyról visszamaradt másodlagos fertõzést kaphatott a barack, de mondom ki fogja heverni, csak permetezd le a fentiekkel 3-4 nap múlva ismételve.
( a csercsi-meggynek sem árt a fenti összeállítás, esetleg kevés 1-1,5 deciliter lombtrágyával felerõsítve. Gnomóliás nyári levél lukacsosodás és más, kései monília, gyümi himlõ ellen.
)
Sajnos a bibircsókos levél a fertõzéses gomba szaporító képleteit tartalmazza már, tehát felszívódó és kívülrõl lefedõ gyógyszert-vegyszert kell párhuzamosan alkalmazni. A fodros levelek úgyis megkövérednek, és végül leszáradnak, de addig is ne szórja a spóráit a megújuló levélkére, és a gyümölcsre se. Ha nem lenne kezelve, az is fel hólyagosodna, eldeformált beteg gyümölcs lenne.
Ha még éppen látszik csak, akkor megmenthetõ minden, a levél és a termés is. Az idõjárás nem kedvez most ennek a gombának, lehetett volna jó erõs rézgálicos lemosót adni rájuk még a rügyfakadás elõtt. Tavalyról visszamaradt másodlagos fertõzést kaphatott a barack, de mondom ki fogja heverni, csak permetezd le a fentiekkel 3-4 nap múlva ismételve.
( a csercsi-meggynek sem árt a fenti összeállítás, esetleg kevés 1-1,5 deciliter lombtrágyával felerõsítve. Gnomóliás nyári levél lukacsosodás és más, kései monília, gyümi himlõ ellen.
Köszönöm!Csak kicsit ijesztõ volt
de akkor megnyugodtam. Viszont õszibarack levelei fodrosodnak újfent..nem jó jel a termésre nézve..
Nincs baj szerintem a hideg hajnalok miatt az a hártya-szirom megbarnulhat, vagy öregszik.Ha meg permetezve is volt, akkor biztos ok. Majd egy hét múlva a csésze-burok fog leválni, akkor majd látszik a kötõdés, hogy végül mennyi termésre számíthatunk.
Nagyon jó idõk, napok vannak, nem hiányzik a ködös, párás idõ.
Noli: köszönöm a választ a pókok világából, ezt nem tudtam, hogy vedlenek is.
Nagyon jó idõk, napok vannak, nem hiányzik a ködös, párás idõ.
Noli: köszönöm a választ a pókok világából, ezt nem tudtam, hogy vedlenek is.
Gyors kérdés: a cseresznye/meggy már hullatja a virágait.De ami még a fán van az bebarnult részben.Ez betegség vagy nem kell aggódni?Permetezve hetente vannak a fák.
Ááá.. Szia Siheone!
Épp jókor írsz, voltam vasárnap a mórahalmi vásárban, ott vettem ezt a kis kaktuszt. Már át van ültetve nagyobb cserépbe, és nemsoká virágozni fog? Mi a fajtája? Nagyon szeretem a kaktusz virágait, olyan pozsgás, tüzesek ,és szúrósak.
Link
A húsos szúnyogod átmenet lehet a szúnyog és a szitakötõ közt, a vizipók, ami a víz felületén szaladgál annak a rokona lehet.
Szép napokat, jó ültetéseket, sziklakert alakítást kívánok!
Épp jókor írsz, voltam vasárnap a mórahalmi vásárban, ott vettem ezt a kis kaktuszt. Már át van ültetve nagyobb cserépbe, és nemsoká virágozni fog? Mi a fajtája? Nagyon szeretem a kaktusz virágait, olyan pozsgás, tüzesek ,és szúrósak.
Link
A húsos szúnyogod átmenet lehet a szúnyog és a szitakötõ közt, a vizipók, ami a víz felületén szaladgál annak a rokona lehet.
Szép napokat, jó ültetéseket, sziklakert alakítást kívánok!
