2026. június 22., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#28408
Én a minap láttam csak az elsõ fecskéket, kakukk már régóta jelez :-) és úgytûnik a fülesek beköltöztek egy varjúfészekbe elõttünk. nevet
_____________
Tegnap volt egy kis séta az erdõben. Néhány kép:
Kis patakocska medre árulkodik dühösebb mivoltáról: Link Link
És szén: Link Link Link Link Link
#28407
Nálunk tegnap és ma is egy-egy csapat már megérkezett a település fölé, legalábbis jó sokan köröztek és most is van néhány belõle a környéken. Szépen csivitelnek.-) Sajnos egyelõre a két családunk még nem tért vissza, de az egyik banda lusta kissé õk május elején szoktak betoppanni. Ekkor már a másik család már javában dolgozik a télen megrongálódott fészken:-) Egyébként még õk sincsenek elkésve olyan 25. körülre szoktak jönni. Várjuk õket már mi is:-)
#28406
Az elsõ fecskéket már vagy 2 hete láttuk, de hol vannak azóta?? Én azóta se láttam. Máshol esetleg van rendes mennyiségû fecske már???
Ja igen, kakukkot már hallottam.
#28405
Szép kis vitorláspók! Nagyon szeretnek bokrokon, sûrû levelû fákon "fészkelni".
#28404
Ma reggel megzavartam õt étkezés közben ahogy gyors áthaladásommal véletlen eltéptem hálóját a mocsári cipruson. Csak a bokor alá menekült, ahol némi objektívijesztgetõ "csápolás" (jellegzetes, felágaskodó ló kapálódzására emlékeztetõ, zsákmányt maga felé rántani igyekvõ mozgássor mellsõ lábaival) után nyugodtan evett tovább. Hátán is hasonló vonalas mintázat látható de nem fértem jobban hozzá, elkergetni pedig nem akartam.
Testmérete 6~7 mm, lábkörmérete kb. a kétszerese, még fiatalnak tûnik.

beillesztett kép


Nagyobbak:
Link
Link
Link
#28403
Így van,köszi a pontosítást.Legalább ezt is megjegyeztük egy életre. vidám
Acer saccharinum L. - ezüst juhar(silver maple)
Link
Acer saccharum Marsh. - cukor juhar(sugar maple)
Link
Az õshazája viszont ua. mindkét fajnak.
#28402
... Link
#28401
Az elsõ volt, amit olvastam, még nem voltam egészen 4 éves...
#28400
Frissek, üdék: Link Link Link
#28399
Fényképeztem énis repcét: Link Link nevet
#28398
Van saccharum és saccharinum. Az elõbbi a cukor juhar, az utóbbi az ezüst juhar.
#28397
Tegnap kihasználva a remek idõt, nejemmel és az itthon "nyaraló" Finnországban élõ keresztlányommal (akinek az elmúlt tél után ott Tamperében tényleg nyári ez az idõ)Kenderes határába tettünk egy túrát biciklivel. Egy pár kép a most virágzó repcérõl:

beillesztett kép


A többi kép:
Link
Link
[általában az a szokás, hogy egy képet illesztünk be, a többit linkeljük.



#28396
Jules Verne Kétévi vakáció címû regényében is cukorjuharfákból nyertek cukrot a hajótörött srácok.
Olvasta valaki ezt a könyvet?
#28395
A cukorjuhar kifejezés alatt az Acer saccharum-ot, magyarul az ezüst juhart értjük.Az észak-amerikai kontinens keleti-északkeleti része az õshazája (pl. Appalache).Nálunk így nem õshonos, de kertekben,parkokban, fasorokban díszfaként megtalálható számos helyen itthon is.
#28394
Nem véletlen,hogy a Börzsönyben a Kemence-patak és a Pléska-bérc találkozásánál lévõ ma rakodónak használt tágas térséget "Cukorházának" nevezik.A hazai középhegységeinkben a ritkább hegyi és a gyakoribb korai juharokat, az elsõ melegebb,fagymentes napsütötte tavaszi napokon a szijácsig megfúrták,szakszerûen csapolták, majd a szacharóz tartalmú felfogott szivárgó sejtnedvbõl rézüstökben fõztek cukorszirupot belõle.Persze az újvilági "cukorjuhar" nagyobb mennyiséget ad egy szezonban (kb. 15-20 kg kristályos cukor nyerhetõ ki),de ez az erdei mellékhaszonvétel a XVIII.-XIX. században bevált felhasználása volt az amúgy értékes faanyagot adó hazai juharfajoknak (csak a korai és hegyi juharokat használták erre).Aztán jött Kitaibel és forradalmasította a répacukorfõzést...de az már egy másik történet.. nevet
És egy cikk amiben bõvebben lehet olvasni a 2003-ban Év fája hegyi juharról és a cukorfõzésrõl..
Link
#28393
De gondolom - mivel nem trópusi fajról van szó - elvileg megél ezen az éghajlaton is, nem?
#28392
Az lenne már érdekes :-)
#28391
Észak-Amerikai fafajról van szó.
A cukor meg egészségtelen. :-)
#28390
Tudtommal a sima erdei juharból is lehet szirupot készíteni , sõt a nyírfából is szoktak.
#28389
Most olvastam Thoreau egyik mûvében, hogy cukorjuharból nyert cukrot. Tud valaki hazai cukorjuhar példányokról? Nagyon drága már a bolti cukor laza
#28388
Szegényke összekakkantotta magát miattam...azt hittem, valami baja van, de csak megvárta míg készítek róla egy bemozdult képet, dolgom befejeztével el is röppent. Link
Vele ellentétben: Link
És ha már orgonanapot tartottatok, linkelek én is 2-t: Link Link
Végül egyebek kategória (04.17-04.20)
Link Link Link Link
Link Link Link
#28387
A sas ma a helyén ült.
#28386
Mai képek közül 1-2.:
Cserebogár,háttérben teknõseim nyári lakja:
Link
18+:
Link
Pókháló:
Link
Lepke:
Link
Szõlõhegy(Szekszárd):
Link
#28385
Gyönyörûek!!! Azok a gömb alakra nyírt fácskák viszont iszonyú bizarr látvány...
#28384
Tomi, Tihanyban én már ápr. elején szoktam látni.
#28383
Én is fotóztam az utolsó 2-4 napban virágokat! Érsekújvárban is már kezd nyílni az orgona. Képeim itt megtekinthetõk egy fotóalbumban: Link nevet
Lord Akela: Gyönyörû fotó!
#28382
Köszi szépen!
#28381
Akela barátom, nagyszerû kép a virágokról!
És még szebbek lesznek 3-4 napig pláne.!
Élvezd a virágok tengerét, majd jövõ héten érdemes kis védelmi permetet elhordani a termõ nyársakra, és oda ahol látni termést, gyümölcsöt. nevet

#28380
Sziasztok!

Néhány fotó a Normafáról: Link
és a csákvári Haraszt-hegyrõl:Link
#28379
Floo megerõsítem, a képet szeretettel ajánlom hölgyeinknek és a Metnet/Bioszféra közösségének vidám

beillesztett kép

Ez a terasz melletti bokor (melynek "duplarügyes" bimbózását fotóztam korábban) de az összes többi bokor is "beindult" a kertben és az elõkertben, roskadásig tele vannak virággal nevet
A gyümölcsfák virágai már kezdik elveszíteni szirmaikat.
#28378
Link
Tavaly április végi képem.
Szóval napok kérdése szerintem nevet
#28377
Egy kis segítségre lenne szükségem.
A szitakötõk mikor kelnek, röpködnek? Izé... szóval mikortól lehet õket hajkurászni?
Elõre is köszönöm.
#28376
Köszi a kaktuszos választ, Siheone-nak is.
Nagyon szép macsek, a szõre a szemei, az összes fej arányai egy egészséges példája a fajnak. nevet
#28375
De jó ismét látni õfelségét! A tekintetébáõl nézve fura, hogy még hagyott idõt feltenni a fotót, mielõtt felfalt volna! :-)))
#28374
Intelligenciát, érdeklõdést (kiváncsiságot?), elszántságot látok a tekintetében. De aranyos cica! nevet Ilyenkor érzem azt, milyen jó, hogy nem vagyunk egyedül ezen a bolygón...
#28373
Néhány mai kép Link Link
Nagyon hangulatos, ahogy a két dombról "belefolyik" a sárga folyam a két domboldal közötti vízmosásba Link
Repcemezõ Link
Foltos Link és csíkos repce Link
Nagykanizsa fõutcáin csodaszépek már egy hete vagy már régeb óta ezek a díszfák Link Link Link
#28372
Molnárkára gondolsz, szerintem. nevet
______________

Ma nem voltak olyan jó helyen, mint múltkor: Link Link Nem pózolt ma. A párját nem láttam.
#28371
Látszik, hogy Õ a fõnök!
nevet
#28370
Köszi nektek nevet Egy arisztokratikus dög(öcske) vidám

Bubu: ez egy Mammilaria microhelia, szerintem.
#28369
Véleményem szerint a mammillaria családjába tartozhat, de ott több ezer faj van, szóval nem sokat segítettem.nyelvnyujtas
Én csak a télálló kaktuszokból vagyok jártas, de ez biztos, hogy nem az.nevet
#28368
Nem vagyok valami nagy macska-rajongó... de tényleg nagyon szép cica nevet
#28367
Gyönyörû macskusz nevet , mindig megcsodálom.
Olyan igazi arisztokrata pofija van. Nagyon tetszik a fejformája. Tudom, ezt már mondtam, de akkor is nagyon csinos! nevet
#28366
Bújócska a bonsai-ok között nyelvnyujtas vidám Link

beillesztett kép

#28365
Hajajj! Ha már látszik a fodrosodás, akkor azonnal Score, vagy Dithane permet, áztatólag.
Sajnos a bibircsókos levél a fertõzéses gomba szaporító képleteit tartalmazza már, tehát felszívódó és kívülrõl lefedõ gyógyszert-vegyszert kell párhuzamosan alkalmazni. A fodros levelek úgyis megkövérednek, és végül leszáradnak, de addig is ne szórja a spóráit a megújuló levélkére, és a gyümölcsre se. Ha nem lenne kezelve, az is fel hólyagosodna, eldeformált beteg gyümölcs lenne.
Ha még éppen látszik csak, akkor megmenthetõ minden, a levél és a termés is. Az idõjárás nem kedvez most ennek a gombának, lehetett volna jó erõs rézgálicos lemosót adni rájuk még a rügyfakadás elõtt. Tavalyról visszamaradt másodlagos fertõzést kaphatott a barack, de mondom ki fogja heverni, csak permetezd le a fentiekkel 3-4 nap múlva ismételve. laza

( a csercsi-meggynek sem árt a fenti összeállítás, esetleg kevés 1-1,5 deciliter lombtrágyával felerõsítve. Gnomóliás nyári levél lukacsosodás és más, kései monília, gyümi himlõ ellen. nevet )
#28364
Nem bírok betelni velük: Link Link Link :-)
Züm-züm: Link
Itt egy picit sajnos elszámoltam a mélységélességet: Link
Pók-ica: Link (Ezen a sûrû szövésû, erõs lepedõn fetrengek fotózgatás közben, megtetszett neki. :-))) )
#28363
Köszönöm!Csak kicsit ijesztõ volt nevetde akkor megnyugodtam. Viszont õszibarack levelei fodrosodnak újfent..nem jó jel a termésre nézve.. zavarban
#28362
Nincs baj szerintem a hideg hajnalok miatt az a hártya-szirom megbarnulhat, vagy öregszik.Ha meg permetezve is volt, akkor biztos ok. Majd egy hét múlva a csésze-burok fog leválni, akkor majd látszik a kötõdés, hogy végül mennyi termésre számíthatunk.
Nagyon jó idõk, napok vannak, nem hiányzik a ködös, párás idõ. vidám

Noli: köszönöm a választ a pókok világából, ezt nem tudtam, hogy vedlenek is.
nevet
#28361
Gyors kérdés: a cseresznye/meggy már hullatja a virágait.De ami még a fán van az bebarnult részben.Ez betegség vagy nem kell aggódni?Permetezve hetente vannak a fák.
#28360
lószúnyog, növényi nedveken él, nem bánt
#28359
Ááá.. Szia Siheone!
Épp jókor írsz, voltam vasárnap a mórahalmi vásárban, ott vettem ezt a kis kaktuszt. Már át van ültetve nagyobb cserépbe, és nemsoká virágozni fog? Mi a fajtája? Nagyon szeretem a kaktusz virágait, olyan pozsgás, tüzesek ,és szúrósak. nevet

Link

A húsos szúnyogod átmenet lehet a szúnyog és a szitakötõ közt, a vizipók, ami a víz felületén szaladgál annak a rokona lehet. nevet
Szép napokat, jó ültetéseket, sziklakert alakítást kívánok!

Utolsó észlelés

2026-06-22 07:21:12

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

24.4 °C

na00

RH: 80 | P: 1023.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

160341

Hírek, események

Kiadós csapadék érkezik

Időjárás-változás | 2026-05-14 15:02

pic
Mediterrán ciklon és a hozzá tartozó hullámzó front okoz változékony, csapadékos időt a hét utolsó napjaiban.