Információk az előrejelzési versenyhez
Versenyinformációk
A VERSENYSZABÁLYZATÚj előrejelzés elküldése az előrejelzési versenybe
A legutóbbi forduló eredménye
A verseny összesített állása
A 3 kieső fordulót nem tartalmazó összesített lista
A synop-kódok értelmezéséhez egy kis segítség
Szélirány-meghatározáshoz segítség
Stelvio segítségével megjelenített összesített ranglista
Stelvio segítségével megjelenített örökranglista
Stelvio segítségével megjelenített dicsőséglista
A meteorológiai állomások elhelyezkedése
A meteorológiai állomások beosztása
Talán tényleg a borult lenne a legigazságosabb (esetleg úgy pontozni, mint Békéscsabán, amikor meg adat nem volt), viszont akkor lenne érdekes a helyzet, ha valaki tényleg ködöt adott volna, sõt beírta volna a fórumba, hogy õ zárt ködöt szeretett volna adni. Azt hiszem, akkor most õ bosszankodhatna, hogy sokan kapnak pontot arra, amire csak õ érdemelt volna.
Remek forduló
. Innen jó rálátás van Kékestetõre, a hegycsúcs szinte egész nap felhõben volt: 14 órakor kb. 800 méteren lehetett a felhõalap.
A zápor egy órával elõbb vonult el, bosszankodtam is miatta...
A zápor egy órával elõbb vonult el, bosszankodtam is miatta...
Szerintem is így tiszta a helyzet, ahogy alább is írtam.
Azért megvárom, hogy egy hivatásos is megerõsítsen
Azért megvárom, hogy egy hivatásos is megerõsítsen
A Synopban megadott 4 m/s mindig is mérsékelt szélnek számított, ettõl kezdõdik a mérsékelt szél kategória.
A 9 okta (zártköd miatt) pedig szerintem borultnak számít, már erre is volt példa korábban...
Egyébként az 1000 méteren lévõ Kékestetõ esetén a 44-es jelenidõ kód a "felhõben van"-t jelenti, ellentétben a síkvidéki állomások "köd"-ével. De bármit is jelent, ilyen esetben szerintem a 8 okta felhõzet a legigazságosabb.
A 9 okta (zártköd miatt) pedig szerintem borultnak számít, már erre is volt példa korábban...
Egyébként az 1000 méteren lévõ Kékestetõ esetén a 44-es jelenidõ kód a "felhõben van"-t jelenti, ellentétben a síkvidéki állomások "köd"-ével. De bármit is jelent, ilyen esetben szerintem a 8 okta felhõzet a legigazságosabb.
Az igaz, így akkor: 0-3,9 gyenge szél, 4-7,9 mérsékelt, ebbõl egyértelmû.
Na igen, a váltás ott van, de a 4 m/s melyik kategóriához tartozik? Ez most nem derül ki a kislexikonból, nem úgy, mint korábban.
Nálunk 4m/s volt (közelítõleg 14km/h, ld. kislekikon) mindig a váltás a gyenge és mérsékelt kategória között.
Aki viszont az elsõ évadját tölti, az nem emlékszik. A met. hu szerint 14km/h volt, ami nem éri el a 4m/s-ot, tehát gyenge.
Akkor mindent tudunk, csak a felhõfedettség nem egyértelmû.
Az állomás ködben (felhõben) volt, 9 okta a synopban, szóval...
Az állomás ködben (felhõben) volt, 9 okta a synopban, szóval...
Station name: , KEKESTETO MOUNT
Date/time: 2007-05-06 18:00:00
Position: 47.867, 20.017
Whole report:
AAXX 061800Z 06181 12851 11204 62202 10100 20094 38961 42752 52004 69932 74442 82242 333 10117 82806
Date/time: 2007-05-06 18:00:00
Position: 47.867, 20.017
Whole report:
AAXX 061800Z 06181 12851 11204 62202 10100 20094 38961 42752 52004 69932 74442 82242 333 10117 82806
A kislexikonban ez a határ. Így ez valóban kérdéses.
"...Gyenge szél
A legalacsonyabb szélerõsségi kategória. Az átlagos szélsebesség 0 és 4 m/s közé (km/ó-ban kerekítéssel megadva 0 illetve 14 km/ó közé) esik..."
"...Mérsékelt szél
Az átlagos szélsebesség 4 illetve 8 m/s közé (km/ó-ban kerekítéssel megadva 14 illetve 29 km/ó közé) esik..."
"...Gyenge szél
A legalacsonyabb szélerõsségi kategória. Az átlagos szélsebesség 0 és 4 m/s közé (km/ó-ban kerekítéssel megadva 0 illetve 14 km/ó közé) esik..."
"...Mérsékelt szél
Az átlagos szélsebesség 4 illetve 8 m/s közé (km/ó-ban kerekítéssel megadva 14 illetve 29 km/ó közé) esik..."
Ezt meg ki taláta ki, hogy a stratus az nem felhõ?
Ne bolondozzunk már!
Amúgy meg az egyéb adatokat senki nem írta le?
Szóval:
T min: 9 fok
T max: ???
T aktuális: 10,6->11fok
Felhõzet: köd, az ég nem látszik-> borult
Szél: 200°;4m/s-> gyenge déli szél
Jelenidõ: köd43; a zápor84 elállt. (gondolom)
Napi csapadék: volt csapadék
Ne bolondozzunk már!
Amúgy meg az egyéb adatokat senki nem írta le?
Szóval:
T min: 9 fok
T max: ???
T aktuális: 10,6->11fok
Felhõzet: köd, az ég nem látszik-> borult
Szél: 200°;4m/s-> gyenge déli szél
Jelenidõ: köd43; a zápor84 elállt. (gondolom)
Napi csapadék: volt csapadék
Ilyen esetben összfelhõzetet sem lehet megállapítani. Ha a zárt köd 8 okta St-nek minõsülne, akkor a synopban a szél irányát és erõsségét tartalmazó rész elsõ számjegye 8-as lenne. A valóságban viszont 9-es kerül az összfelhõzet helyére, tehát "az ég nem látszik" ebbõl a szempontból is teljesen külön kategória.
Lecsúsztam az 1.2 után az 1.1-es szorzóról is, tegnap meg a Mátrában voltam, így végül nem adtam le semmit...
Mindenesetre érdekes ez a forduló... lehet-e egyáltalán zárt ködöt (9 okta, ahogy a synopban is van) leadni elõrejelzési versenyben? Azaz beadjuk a ködöt, de nem adunk le felhõzetre semmit. Mint ahogy azt az észlelési naplóban megoldható, és kérték is, hogy úgy észleljünk.
Mindenesetre érdekes ez a forduló... lehet-e egyáltalán zárt ködöt (9 okta, ahogy a synopban is van) leadni elõrejelzési versenyben? Azaz beadjuk a ködöt, de nem adunk le felhõzetre semmit. Mint ahogy azt az észlelési naplóban megoldható, és kérték is, hogy úgy észleljünk.
Station name: , KEKESTETO MOUNT
Date/time: 2007-05-06 12:00:00
Position: 47.867, 20.017
Whole report:
AAXX 061200Z 06121 12851 11/02 92004 10106 20100 38962 42752 50006 69931 74384 333 89/01
Date/time: 2007-05-06 12:00:00
Position: 47.867, 20.017
Whole report:
AAXX 061200Z 06121 12851 11/02 92004 10106 20100 38962 42752 50006 69931 74384 333 89/01
Én úgy tudom, hogy az alacsony felhõzetre adnak ekkor 8/8-at, viszont a közepes és magas felhõzetre 91113-at és 91211-et adnak (nem látható, köd, sötétség vagy takarás miatt). Ha minden igaz. De lehet, hogy nem.
Nem, zárt ködnél nem látod az eget
Mint a naplóban. Mert felette akár még derült is lehet.
Ha jól értem az egész mezõny 0 pontot kap szignifikánsra? Ha ez így van akkor premier a metnet történelmében ez, ugye? Szóval ilyen még nem volt!
háh! gyakorlatilag az egész mezõnyt hülyére vette a Kékes. mindössze 2 fok legyen a hõingadozás... szignire mennyit kapnak azok akik esõt adtak?
Felhõcske: ha már esni nem akar, akkor jobban járunk, ha marad a köd.
(Legalább nem kerülünk 2 pont hátrányba azokkal szemben, akik nem adtak szignifikáns jelenséget.)