Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Na bazmeeeeeg, kezdődik!
Most olvasom, hogy Pilisvörösváron Szabadságligeten tűz ütött ki a lovardánál a lakóhelyemtől alig másfél km-re.
Sajnos a környékem tele van idióta gyújtogatókkal ( vagy csak egy, de az rendszeresen!? ), így csak idő kérdése a katasztrófa, hogy mikor fog leégni a fél város vagy az egész ).
Hiába vannak példaértékű önkéntes tűzoltóink meg közel van Budapest, de egyszer annyira elengedni magát pár véglény gyújtogató, hogy kicsit nem figyel az ember és leég szinte minden!
Tavasszal heteken át jellemzőek voltak a város keleti és déli határán a bozóttüzek, szintén vélhetően szándékos gyújtogatás miatt.
Most olvasom, hogy Pilisvörösváron Szabadságligeten tűz ütött ki a lovardánál a lakóhelyemtől alig másfél km-re.
Sajnos a környékem tele van idióta gyújtogatókkal ( vagy csak egy, de az rendszeresen!? ), így csak idő kérdése a katasztrófa, hogy mikor fog leégni a fél város vagy az egész ).
Hiába vannak példaértékű önkéntes tűzoltóink meg közel van Budapest, de egyszer annyira elengedni magát pár véglény gyújtogató, hogy kicsit nem figyel az ember és leég szinte minden!
Tavasszal heteken át jellemzőek voltak a város keleti és déli határán a bozóttüzek, szintén vélhetően szándékos gyújtogatás miatt.
Lehet még hamar temettem a napot, a műhold alapján mintha érkezne némi matéria a rendszerbe még. Rövidesen kiderül.
Sajnos ez a bónusz nap már valószínűleg nem hozza meg a várt és remélt extázist. A gomolyok már hajszál híján üllősödnek, de aztán hirtelen szétesnek. Sajnos kicsit szárazabb lett már a légkör annál, amit az optimistább modellek mutattak. Kicsit engem is elvittek ma a vágyaim, de benne volt ez is. Na mindegy, az elmúlt 3 nap szép volt mifelénk.
Jöjjön, aminek nem kéne jönnie...
Jöjjön, aminek nem kéne jönnie...
Nem sok kell ezeknek a tcu-knak, hogy bedurranjanak.
Szerintem kb a Békéscsaba - Makó vonalon nemsokára zivik lesznek.
Szerintem kb a Békéscsaba - Makó vonalon nemsokára zivik lesznek.

Én meg veszem drágáért a vasat az öntözéshez
Egy hordóval merjetek ki nekem!
Bizony! És mi lett belőle!
Igaz, az most ment délnek, de dörgött rendesen. Most megyünk Szlovéniába, remélem ott is lesznek események
(Eddig mindig volt). Nem vagyok egy disszidens típus, de oda mennék.
Igaz, az most ment délnek, de dörgött rendesen. Most megyünk Szlovéniába, remélem ott is lesznek események
(Eddig mindig volt). Nem vagyok egy disszidens típus, de oda mennék.
Közben kutakodtam én is, ez az árok folyik ott be azon az átereszen, a kohászat felől:


Nem 4 hónap az!? 
Nálam az elmúlt 5 hét csapadékösszege 11,4 mm.
Február 23-a óta az elmúlt 4 hónapban 63,5 mm csapadék hullott.
Január 1-től tegnapig 145,4 mm hullott es június 30-ig nem is fog, így az első féléves csapadékösszeg 145,4 mm marad nálam, amint írtam is tegnpap.
A tavaly november végi Katalin nap környéki 3 nap/50+ mm csapadékot adó hullámzó frontrendszer + mediterrán ciklon páros óta tart a rendkívüli mértékű csapadékszegénység, melyben csak egy átlag körüli csapadékösszegű január és február tudott összejönni.
Így tavaly november 27-e óta az elmúlt nagyjából 7 hónapban 159,1 mm csapadék hullott mérőpontomon.
Döbbenet, agyrém!
Nálam az elmúlt 5 hét csapadékösszege 11,4 mm.
Február 23-a óta az elmúlt 4 hónapban 63,5 mm csapadék hullott.
Január 1-től tegnapig 145,4 mm hullott es június 30-ig nem is fog, így az első féléves csapadékösszeg 145,4 mm marad nálam, amint írtam is tegnpap.
A tavaly november végi Katalin nap környéki 3 nap/50+ mm csapadékot adó hullámzó frontrendszer + mediterrán ciklon páros óta tart a rendkívüli mértékű csapadékszegénység, melyben csak egy átlag körüli csapadékösszegű január és február tudott összejönni.
Így tavaly november 27-e óta az elmúlt nagyjából 7 hónapban 159,1 mm csapadék hullott mérőpontomon.
Döbbenet, agyrém!
Durran be az északkeleti-keleti égbolt. Mára nem nagyon néztem modelleket. Kellemes meglepi is lehet ebből
Kezd alakulni valami hátha ma lesz egy kevés eső. Romániában természetesen már zivatarozik milyen régen kaptak

Igen tudom, de régebben, internet és villámtérkép, radar híján tökélyre fejlesztettem ezt a technikát, még bőven a Dunántúlon járt a zivatarlánc és én már a villám showt hallgattam.
Ilyen dolgokat nem hordok magammal a vonaton, meg a technika már van annyira fejlett, hogy ha 3 forrás sem jelez semmit, akkor elhiggyem, hogy nem is volt semmi. Egyébként Répcelak-Csorna térségéhez a dél-osztrák zivatarok amúgy is közelebb voltak, azokat lehetne ilyenkor valószínűleg "hallani".
Ha igazán villámlik, nem kell az AM 540 kHz "mellé" tekerned a rádió állomáskeresőjét. Belehallatszik az a Vízállásjelentésbe is 
Az URH-n (FM) ritkábban a KH-nál (AM), de szintén előfordulhat némi akusztikus villámshow közvetítés...
Az URH-n (FM) ritkábban a KH-nál (AM), de szintén előfordulhat némi akusztikus villámshow közvetítés...
Állítólag megvan a szennyezés forrása, holnapra lesz tájékoztatás.
Ilyenkor vedd elő a walkman-ed, vagy egy kis elemes rádiót, kapcsold AM állásba, tekerd mellé a Kossuth Rádiónak úgy, hogy még éppen hallatszódjon az adás, de sípoljon a hangszóró...
Hallani fogod a villámlást!
Régi szép idők...
Hallani fogod a villámlást!
Én a horvát Cb-t fotóztam Répcelak és Csorna között a vonatból kb. 1 órája. 
Az mondjuk furcsa, hogy nem volt benne villám elvileg (egyik villámtérkép sem mutatott), viszonylag magas, fejlett cellának tűnt.
Az mondjuk furcsa, hogy nem volt benne villám elvileg (egyik villámtérkép sem mutatott), viszonylag magas, fejlett cellának tűnt.
Oké, én most bemondom, hogy kora este komoly zivatarozás lehet a Dél - Alföldön.
Bocsi, tudom ez az országnak egy olyan szeglete, ami már közönyös a többségnek. Viszont számomra még izgalmas a szitu!
A friss arome is bedurrantja az esti konvekciót. Békéscsabára épp 22 mm-t mutat, Dél - Békés és Csongrád határára pedig bevarrt egy kb 50 milis gócot.
Valószínűleg az elfajuló román zivik lassan kisebb rendszerbe állnak össze és nyomatnak valami kifutószelet, ami bedurrantja a délkeleti, déli sarkot. Békés és Csongrád szerintem korrekt ziviket is kaphat, de akár Hajdú - Bihar és JNSZ dél, esetleg Bács - Kiskun déli része is reménykedhet talán...
Bocsi, tudom ez az országnak egy olyan szeglete, ami már közönyös a többségnek. Viszont számomra még izgalmas a szitu!
A friss arome is bedurrantja az esti konvekciót. Békéscsabára épp 22 mm-t mutat, Dél - Békés és Csongrád határára pedig bevarrt egy kb 50 milis gócot.
Valószínűleg az elfajuló román zivik lassan kisebb rendszerbe állnak össze és nyomatnak valami kifutószelet, ami bedurrantja a délkeleti, déli sarkot. Békés és Csongrád szerintem korrekt ziviket is kaphat, de akár Hajdú - Bihar és JNSZ dél, esetleg Bács - Kiskun déli része is reménykedhet talán...
Nyálcsorgatva nézem DK felé a határ túloldalán fejlődő zivatarok sárga, roskadozó üllőit a túlnyúló csúcsokkal.
"Nyomatékosan kérik a felhasználókat, hogy ne locsoljanak. Ha a lakosság visszatérne egy olyan mennyiségű vízfogyasztásra, ami például egy őszi napon megszokott, a tárolók újra tudnának töltődni, tette hozzá."
Értem a problémát, de nyáron nem szokott őszi időjárás uralkodni...
A lakosság azon része, aki locsolásra is használja az ivóvizet értéket teremt, nehéz ügy rákényszeríteni őket, hogy hagyjanak fel eddigi tevékenységükkel. Még akkor is, ha a többség (és részben a saját, közvetlen) érdeke is ezt kívánná.
Más. Már kereken 34 °C van.
Értem a problémát, de nyáron nem szokott őszi időjárás uralkodni...
A lakosság azon része, aki locsolásra is használja az ivóvizet értéket teremt, nehéz ügy rákényszeríteni őket, hogy hagyjanak fel eddigi tevékenységükkel. Még akkor is, ha a többség (és részben a saját, közvetlen) érdeke is ezt kívánná.
Más. Már kereken 34 °C van.
És ehhez képest meg amit az ECM területi átlagban jelzett ide a környékre… Na de ez van, most már annak drukkolok, h maradjon ilyen fogalmatlan, hátha most meg a nulla nem jön be neki 
Közben az északkeleti csücsökben már beröffentek az események, kialakult néhány zápor, gyenge zivatar. Kíváncsi leszek, hogy az események átterjednek-e a Tiszántúl többi részére?
Északkeletről jött oda valami gust féle, ami indította a komolyabb konvekciót. A műholdon kivehető egy sáv onnan DDNY felé haladva, amely elméletileg bedurranhat a következő órákban...
Északkeletről jött oda valami gust féle, ami indította a komolyabb konvekciót. A műholdon kivehető egy sáv onnan DDNY felé haladva, amely elméletileg bedurranhat a következő órákban...
Milyen hülyén nézne ki, ha az orosházi met állomás nem a város délkeleti, hanem nyugati szélén lenne. Orosháza most egy 90-100 mm-es folt lenne a semmi közepén.
Nálunk főleg (kb. 95%-ban) éjszaka üzemelnek a légkondik >>> szeretem, ha az asszony a konyhában csak egy cuki bugyiban vagy a kis piros köténykéjében tesz-vesz. 
Más. Ma sem fogunk fázni, itt (Aszód, lakótelep) már 33,2 °C van. Jönnek-mennek a kisebb gomolyok, de egyelőre nem tudnak összeállni. Mondjuk csapadék akkor sem biztos, hogy itt lenne belőle, tegnap is főleg alattunk és körülöttünk hult mérhető mennyiség.
Más. Ma sem fogunk fázni, itt (Aszód, lakótelep) már 33,2 °C van. Jönnek-mennek a kisebb gomolyok, de egyelőre nem tudnak összeállni. Mondjuk csapadék akkor sem biztos, hogy itt lenne belőle, tegnap is főleg alattunk és körülöttünk hult mérhető mennyiség.
Igen, jún.30. Csak 2027-ben.
De gondolom, addigra (jövő nyár) mindenkinek ott(hon) lesz a műszer + a Taki-féle árnyékoló rajta
De gondolom, addigra (jövő nyár) mindenkinek ott(hon) lesz a műszer + a Taki-féle árnyékoló rajta
Ha már ott jársz, elhelyezhetnél oda egy ciklon mélyítő berendezést, amely októbertől májusig üzemelne és onnan mondjuk az Eszék-Temesvár vonal felé indítaná a termékeit!
Felőlem aztán üzemben maradhat nyáron is úgy 4-5 évig!
Felőlem aztán üzemben maradhat nyáron is úgy 4-5 évig!
A mérő lehet, hogy jó, de elég szar helyen van. A szennyvíztisztító területén, közel az épületekhez. Évek óta mondom, hogy nem szerencsés, de hát ez van. Délelőtt amikor a fenyők árnyéka megszűnik, és elkezdi a környék épületeit, járdáit érni a nap, akkor megindul mint a rakéta.
Szia! Kitudja hogy azt a projektet nem befolyásolta-e esetleg a kormányváltás? Ózdon is megcsinálták a teljesen hivatalos állomás alapjait de több mint 1 hónapja nem járt erre senki.Ózdon referencia állomást terveztek aztán hogy mi lesz belőle az kérdés.
Amit te írsz arról se hallottam semmit pedig ismerősöm is pályázott rá nem túl messze innen.
Amit te írsz arról se hallottam semmit pedig ismerősöm is pályázott rá nem túl messze innen.
Igaz! Irónia akart lenni, de akkor is helytelenül fogalmaztam!
mi elutazunk a hétvégén 5 napra, mire visszajövünk a málnának, ribizlinek , uborkának stb meszeltek hiába öntözzük (esővíz, ciszterna) hetek óta...
Értem, amit írsz, de sokak számára nem kivitelezhető sajnos a költözés, és egyébként sem ez az egyetlen megoldás áll rendelkezésünkre. Személy szerint inkább alkalmazkodáspárti vagyok. Új gyakorlatokat kell bevezetni a közlekedésben, vízgazdálkodásban, mezőgazdaságban, infrastruktúra-fejlesztésben, várostervezésben stb. de ezt már csomóan leírták előttem is...
Egyelőre Európában amúgy sem szorulunk rá a klímavándorlásra, még a nyári szárazsággal és 40 fokokkal sem. Persze a klímaváltozással a tájak óhatatlanul át fognak alakulni, új fajok jönnek stb. a kérdés, hogy mi, emberek időben tudunk-e kapcsolni és minimalizálni a károkat. De talán egyre többen látják, hogy nem jó irányba mennek a dolgok
Egyelőre Európában amúgy sem szorulunk rá a klímavándorlásra, még a nyári szárazsággal és 40 fokokkal sem. Persze a klímaváltozással a tájak óhatatlanul át fognak alakulni, új fajok jönnek stb. a kérdés, hogy mi, emberek időben tudunk-e kapcsolni és minimalizálni a károkat. De talán egyre többen látják, hogy nem jó irányba mennek a dolgok
A jelenlegi, teljesen elmeroggyant verziók közül, én már ezzel is szívesen kiegyeznék:

Az újpesti műszeren már én is gondolkoztam, de szerintem simán lehet jó. Egy ilyen nagyvárosban nagyon heterogén lehet a hőmérséklet területi eloszlása nemcsak éjjel, hanem nappal is, mert változatos a geometria, a felszínborítás, a növényzet mennyisége stb. Inkább arra kéne törekednie a HungaroMetnek, hogy sokkal több műszer legyen Budapesten belül. Mert a jelenlegi formájában ez max a párszáz méteres, vagy max 1-2 km-es környezetére reprezentatív és nem egész Újpestre. (de nem okoskodok)
Július 3-5 környékétől nem is olyan rosszak a fáklyák...
Nem teljesen reménytelen a dolog, hogy onnantól mozgalmasabbá válik az addigi égető időállás. Mozgolódás van a csapigörbék között.
Persze lehetne jobb is és messze van, de legalább nem kilátástalan.
Nem teljesen reménytelen a dolog, hogy onnantól mozgalmasabbá válik az addigi égető időállás. Mozgolódás van a csapigörbék között.
Persze lehetne jobb is és messze van, de legalább nem kilátástalan.
Nézem a Hungaromet hőmérsékleti térképet, és hogy lehet hogy szinte minden nap Budapest északi részén van a legmelegebb? Biztos hogy jó a mérő?
Illetve nem tudtok valamit arról, hogy mikor dönt a Hungaromet hogy ki kap a pályázat eredményeként időjárás állomást? Nem június volt a határidő?
Illetve nem tudtok valamit arról, hogy mikor dönt a Hungaromet hogy ki kap a pályázat eredményeként időjárás állomást? Nem június volt a határidő?
Nekünk Budakalászon a dombon 16 méter mély ásott gyűrűs kútunk van, abból csak öntözöm a veteményt. Tegnap este először fordult elő, hogy kifogyott belőle a víz, 2015-ben létesítettük. Éjfél körül már be tudtam fejezni, addigra lett benne annyi, de el vagyok nagyon keseredve, azon a telken nincs más vizünk és rohadt sokat dolgoztam a veteményekkel.
Mi lesz így nyáron, ha most már ez van?
Mi lesz így nyáron, ha most már ez van?
Isztria déli részén beindultak a dolgok, bár ez most tova megy délnek a tenger fölé

Tegnap 12 óra óta egyáltalán nincs víz
Zalaszentgrót magasabban fekvő területein,
Sümegcsehiben,
Kisgörbőn,
Nagygörbőn,
Döbröcén,
Türje egy részén és
Bazsiban.
Ma 14 órára összehívtak egy megbeszélést a zalaszentgróti vízműhöz tartozó 29 település polgármesterével és a nagyfogyasztókkal is.
Baracskai József hozzátette: a térségben azért ürülnek ki a tározók, mert nagyon megnőtt a fogyasztás. Vannak olyan, több ezer négyzetméteres üdülőterületek, ahol nagy mennyiségű vizet használnak el rendszeresen locsolásra. A Zalavíz illegális felhasználást is feltételez, ezt vizsgálja a szolgáltató cég. Nyomatékosan kérik a felhasználókat, hogy ne locsoljanak. Ha a lakosság visszatérne egy olyan mennyiségű vízfogyasztásra, ami például egy őszi napon megszokott, a tárolók újra tudnának töltődni, tette hozzá.
Zalaszentgrót magasabban fekvő területein,
Sümegcsehiben,
Kisgörbőn,
Nagygörbőn,
Döbröcén,
Türje egy részén és
Bazsiban.
Ma 14 órára összehívtak egy megbeszélést a zalaszentgróti vízműhöz tartozó 29 település polgármesterével és a nagyfogyasztókkal is.
Baracskai József hozzátette: a térségben azért ürülnek ki a tározók, mert nagyon megnőtt a fogyasztás. Vannak olyan, több ezer négyzetméteres üdülőterületek, ahol nagy mennyiségű vizet használnak el rendszeresen locsolásra. A Zalavíz illegális felhasználást is feltételez, ezt vizsgálja a szolgáltató cég. Nyomatékosan kérik a felhasználókat, hogy ne locsoljanak. Ha a lakosság visszatérne egy olyan mennyiségű vízfogyasztásra, ami például egy őszi napon megszokott, a tárolók újra tudnának töltődni, tette hozzá.







