2026. június 24., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#704302
Na bazmeeeeeg, kezdődik!
Most olvasom, hogy Pilisvörösváron Szabadságligeten tűz ütött ki a lovardánál a lakóhelyemtől alig másfél km-re.

Sajnos a környékem tele van idióta gyújtogatókkal ( vagy csak egy, de az rendszeresen!? ), így csak idő kérdése a katasztrófa, hogy mikor fog leégni a fél város vagy az egész ).
Hiába vannak példaértékű önkéntes tűzoltóink meg közel van Budapest, de egyszer annyira elengedni magát pár véglény gyújtogató, hogy kicsit nem figyel az ember és leég szinte minden! szegyenlos
Tavasszal heteken át jellemzőek voltak a város keleti és déli határán a bozóttüzek, szintén vélhetően szándékos gyújtogatás miatt.
#704301
Lehet még hamar temettem a napot, a műhold alapján mintha érkezne némi matéria a rendszerbe még. Rövidesen kiderül. nevet
#704300
Tavaszi jó éjt mindenkinek. beteg

beillesztett kép

#704299
Sajnos ez a bónusz nap már valószínűleg nem hozza meg a várt és remélt extázist. A gomolyok már hajszál híján üllősödnek, de aztán hirtelen szétesnek. Sajnos kicsit szárazabb lett már a légkör annál, amit az optimistább modellek mutattak. Kicsit engem is elvittek ma a vágyaim, de benne volt ez is. Na mindegy, az elmúlt 3 nap szép volt mifelénk.
Jöjjön, aminek nem kéne jönnie...
#704298
Nem sok kell ezeknek a tcu-knak, hogy bedurranjanak.
Szerintem kb a Békéscsaba - Makó vonalon nemsokára zivik lesznek.

beillesztett kép

#704297
Én meg veszem drágáért a vasat az öntözéshezBohóc Egy hordóval merjetek ki nekem! laza
#704296
Bizony! És mi lett belőle!

Igaz, az most ment délnek, de dörgött rendesen. Most megyünk Szlovéniába, remélem ott is lesznek események nevet

(Eddig mindig volt). Nem vagyok egy disszidens típus, de oda mennék.
#704295

beillesztett kép

beillesztett kép

#704294
Közben kutakodtam én is, ez az árok folyik ott be azon az átereszen, a kohászat felől:

beillesztett kép




beillesztett kép


#704293
Nem 4 hónap az!? kacsint

Nálam az elmúlt 5 hét csapadékösszege 11,4 mm.
Február 23-a óta az elmúlt 4 hónapban 63,5 mm csapadék hullott. 
Január 1-től tegnapig 145,4 mm hullott es június 30-ig nem is fog, így az első féléves csapadékösszeg 145,4 mm marad nálam, amint írtam is tegnpap.

A tavaly november végi Katalin nap környéki 3 nap/50+ mm csapadékot adó hullámzó frontrendszer + mediterrán ciklon páros óta tart a rendkívüli mértékű csapadékszegénység, melyben csak egy átlag körüli csapadékösszegű január és február tudott összejönni.
Így tavaly november 27-e óta az elmúlt nagyjából 7 hónapban 159,1 mm csapadék hullott mérőpontomon.
Döbbenet, agyrém!
#704292
34 fok volt ma nálam a legtöbb… jól esett kicsit felfrissülni a nagy meleg előtt Bohóc
#704291
Durran be az északkeleti-keleti égbolt. Mára nem nagyon néztem modelleket. Kellemes meglepi is lehet ebbőlszeret
#704290
Kezd alakulni valami hátha ma lesz egy kevés eső. Romániában természetesen már zivatarozik milyen régen kaptakvidám

beillesztett kép

#704289
Igen tudom, de régebben, internet és villámtérkép, radar híján tökélyre fejlesztettem ezt a technikát, még bőven a Dunántúlon járt a zivatarlánc és én már a villám showt hallgattam.  laza
#704288
Ilyen dolgokat nem hordok magammal a vonaton, meg a technika már van annyira fejlett, hogy ha 3 forrás sem jelez semmit, akkor elhiggyem, hogy nem is volt semmi. Egyébként Répcelak-Csorna térségéhez a dél-osztrák zivatarok amúgy is közelebb voltak, azokat lehetne ilyenkor valószínűleg "hallani". nevet
#704287
Ha igazán villámlik, nem kell az AM 540 kHz "mellé" tekerned a rádió állomáskeresőjét. Belehallatszik az a Vízállásjelentésbe is kacsint

Az URH-n (FM) ritkábban a KH-nál (AM), de szintén előfordulhat némi akusztikus villámshow közvetítés...
#704286
videó? kacsintkacsint
#704285
Állítólag megvan a szennyezés forrása, holnapra lesz tájékoztatás.
#704284
Ilyenkor vedd elő a walkman-ed, vagy egy kis elemes rádiót, kapcsold AM állásba, tekerd mellé a Kossuth Rádiónak úgy, hogy még éppen hallatszódjon az adás, de sípoljon a hangszóró...
Hallani fogod a villámlást! szeret Régi szép idők...
#704283
Én a horvát Cb-t fotóztam Répcelak és Csorna között a vonatból kb. 1 órája.  laza
Az mondjuk furcsa, hogy nem volt benne villám elvileg (egyik villámtérkép sem mutatott), viszonylag magas, fejlett cellának tűnt.
#704282
Bezzeg tőlem dél keletre a románoknál

beillesztett kép

#704281
Oké, én most bemondom, hogy kora este komoly zivatarozás lehet a Dél - Alföldön.
Bocsi, tudom ez az országnak egy olyan szeglete, ami már közönyös a többségnek. Viszont számomra még izgalmas a szitu! nevet
A friss arome is bedurrantja az esti konvekciót. Békéscsabára épp 22 mm-t mutat, Dél - Békés és Csongrád határára pedig bevarrt egy kb 50 milis gócot.
Valószínűleg az elfajuló román zivik lassan kisebb rendszerbe állnak össze és nyomatnak valami kifutószelet, ami bedurrantja a délkeleti, déli sarkot. Békés és Csongrád szerintem korrekt ziviket is kaphat, de akár Hajdú - Bihar és JNSZ dél, esetleg Bács - Kiskun déli része is reménykedhet talán...
#704280
Nyálcsorgatva nézem DK felé a határ túloldalán fejlődő zivatarok sárga, roskadozó üllőit a túlnyúló csúcsokkal.szeret
#704279
"Nyomatékosan kérik a felhasználókat, hogy ne locsoljanak. Ha a lakosság visszatérne egy olyan mennyiségű vízfogyasztásra, ami például egy őszi napon megszokott, a tárolók újra tudnának töltődni, tette hozzá."

Értem a problémát, de nyáron nem szokott őszi időjárás uralkodni...
A lakosság azon része, aki locsolásra is használja az ivóvizet értéket teremt, nehéz ügy rákényszeríteni őket, hogy hagyjanak fel eddigi tevékenységükkel. Még akkor is, ha a többség (és részben a saját, közvetlen) érdeke is ezt kívánná.

Más. Már kereken 34 °C van. laza 
#704278
Mi történt? Ez elég durva! szomoru
#704277
És ehhez képest meg amit az ECM területi átlagban jelzett ide a környékre… Na de ez van, most már annak drukkolok, h maradjon ilyen fogalmatlan, hátha most meg a nulla nem jön be neki nevetnevet
#704276
Közben az északkeleti csücsökben már beröffentek az események, kialakult néhány zápor, gyenge zivatar. Kíváncsi leszek, hogy az események átterjednek-e a Tiszántúl többi részére?
Északkeletről jött oda valami gust féle, ami indította a komolyabb konvekciót. A műholdon kivehető egy sáv onnan DDNY felé haladva, amely elméletileg bedurranhat a következő órákban...
#704275
Milyen hülyén nézne ki, ha az orosházi met állomás nem a város délkeleti, hanem nyugati szélén lenne. Orosháza most egy 90-100 mm-es folt lenne a semmi közepén. laza
#704274
Nálunk főleg (kb. 95%-ban) éjszaka üzemelnek a légkondik >>> szeretem, ha az asszony a konyhában csak egy cuki bugyiban vagy a kis piros köténykéjében tesz-vesz. vidám


Más. Ma sem fogunk fázni, itt (Aszód, lakótelep) már 33,2 °C van. Jönnek-mennek a kisebb gomolyok, de egyelőre nem tudnak összeállni. Mondjuk csapadék akkor sem biztos, hogy itt lenne belőle, tegnap is főleg alattunk és körülöttünk hult mérhető mennyiség.  
#704273
Ebből látszik, hogy a múltkori 2-3 telibe(*******) találós zivatar a természet tévedése volt...

beillesztett kép

#704272
Igen, jún.30. Csak 2027-ben.

De gondolom, addigra (jövő nyár) mindenkinek ott(hon) lesz a műszer + a Taki-féle árnyékoló rajta kacsint
#704271
Ha már ott jársz, elhelyezhetnél oda egy ciklon mélyítő berendezést, amely októbertől májusig üzemelne és onnan mondjuk az Eszék-Temesvár vonal felé indítaná a termékeit!
Felőlem aztán üzemben maradhat nyáron is úgy 4-5 évig!szeret
#704270
Itt van/lesz hivatalos információ: Link
Illetve a projekt oldala: Link (júni 30 a tervezett befejezés,azaz meg kéne addig lenni azoknak akik kapnak - szerintem.

#704269
Tàvoli zivatarok az alpok felett.Fh Genova

beillesztett kép

#704268
A mérő lehet, hogy jó, de elég szar helyen van. A szennyvíztisztító területén, közel az épületekhez. Évek óta mondom, hogy nem szerencsés, de hát ez van. Délelőtt amikor a fenyők árnyéka megszűnik, és elkezdi a környék épületeit, járdáit érni a nap, akkor megindul mint a rakéta.
#704267
Szia! Kitudja hogy azt a  projektet nem befolyásolta-e esetleg a kormányváltás? Ózdon is megcsinálták a  teljesen hivatalos állomás  alapjait de  több mint 1  hónapja  nem járt  erre senki.Ózdon referencia állomást terveztek aztán hogy mi lesz belőle az kérdés. 
Amit te írsz arról se hallottam semmit pedig ismerősöm is pályázott rá  nem túl messze innen.
#704266
Igaz! Irónia akart lenni, de akkor is helytelenül fogalmaztam! nevet
#704265

beillesztett kép

Ez a Szinva lenne ma Miskolcon. Nem saját kép..
#704264
mi elutazunk a hétvégén 5 napra, mire visszajövünk a málnának, ribizlinek , uborkának stb meszeltek hiába öntözzük (esővíz, ciszterna) hetek óta...
#704263
Értem, amit írsz, de sokak számára nem kivitelezhető sajnos a költözés, és egyébként sem ez az egyetlen megoldás áll rendelkezésünkre. Személy szerint inkább alkalmazkodáspárti vagyok. Új gyakorlatokat kell bevezetni a közlekedésben, vízgazdálkodásban, mezőgazdaságban, infrastruktúra-fejlesztésben, várostervezésben stb. de ezt már csomóan leírták előttem is...  

Egyelőre Európában amúgy sem szorulunk rá a klímavándorlásra, még a nyári szárazsággal és 40 fokokkal sem. Persze a klímaváltozással a tájak óhatatlanul át fognak alakulni, új fajok jönnek stb. a kérdés, hogy mi, emberek időben tudunk-e kapcsolni és minimalizálni a károkat. De talán egyre többen látják, hogy nem jó irányba mennek a dolgok kacsint
#704262
Kiegyeznél? Ez egy álomfutás konkrétanzivatar
#704261
A jelenlegi, teljesen elmeroggyant verziók közül, én már ezzel is szívesen kiegyeznék:

beillesztett kép


#704260
Az újpesti műszeren már én is gondolkoztam, de szerintem simán lehet jó. Egy ilyen nagyvárosban nagyon heterogén lehet a hőmérséklet területi eloszlása nemcsak éjjel, hanem nappal is, mert változatos a geometria, a felszínborítás, a növényzet mennyisége stb. Inkább arra kéne törekednie a HungaroMetnek, hogy sokkal több műszer legyen Budapesten belül. Mert a jelenlegi formájában ez max a párszáz méteres, vagy max 1-2 km-es környezetére reprezentatív és nem egész Újpestre.  (de nem okoskodok)
#704259

beillesztett kép

#704258
Július 3-5 környékétől nem is olyan rosszak a fáklyák...
Nem teljesen reménytelen a dolog, hogy onnantól mozgalmasabbá válik az addigi égető időállás. Mozgolódás van a csapigörbék között.
Persze lehetne jobb is és messze van, de legalább nem kilátástalan.
#704257
Nézem a Hungaromet hőmérsékleti térképet, és hogy lehet hogy szinte minden nap Budapest északi részén van a legmelegebb? Biztos hogy jó a mérő?

Illetve nem tudtok valamit arról, hogy mikor dönt a Hungaromet hogy ki kap a pályázat eredményeként időjárás állomást? Nem június volt a határidő?
#704256
Nekünk Budakalászon a dombon 16 méter mély ásott gyűrűs kútunk van, abból csak öntözöm a veteményt. Tegnap este először fordult elő, hogy kifogyott belőle a víz, 2015-ben létesítettük. Éjfél körül már be tudtam fejezni, addigra lett benne annyi, de el vagyok nagyon keseredve, azon a telken nincs más vizünk és rohadt sokat dolgoztam a veteményekkel. 
Mi lesz így nyáron, ha most már ez van? szomoru
#704255
Isztria déli részén beindultak a dolgok, bár ez most tova megy délnek a tenger fölé 

beillesztett kép

#704254
Na még a végén idén bejön a Profitline 46 fokos előrejelzése.  Bohóc
#704253
Tegnap 12 óra óta egyáltalán nincs víz 
Zalaszentgrót magasabban fekvő területein, 
Sümegcsehiben, 
Kisgörbőn, 
Nagygörbőn, 
Döbröcén, 
Türje egy részén és 
Bazsiban. 
Ma 14 órára összehívtak egy megbeszélést a zalaszentgróti vízműhöz tartozó 29 település polgármesterével és a nagyfogyasztókkal is.
Baracskai József hozzátette: a térségben azért ürülnek ki a tározók, mert nagyon megnőtt a fogyasztás. Vannak olyan, több ezer négyzetméteres üdülőterületek, ahol nagy mennyiségű vizet használnak el rendszeresen locsolásra. A Zalavíz illegális felhasználást is feltételez, ezt vizsgálja a szolgáltató cég. Nyomatékosan kérik a felhasználókat, hogy ne locsoljanak. Ha a lakosság visszatérne egy olyan mennyiségű vízfogyasztásra, ami például egy őszi napon megszokott, a tárolók újra tudnának töltődni, tette hozzá.

Utolsó észlelés

2026-06-24 13:32:30

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

31.8 °C

31502

RH: 43 | P: 1018.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

160341

Hírek, események

Kiadós csapadék érkezik

Időjárás-változás | 2026-05-14 15:02

pic
Mediterrán ciklon és a hozzá tartozó hullámzó front okoz változékony, csapadékos időt a hét utolsó napjaiban.