Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Link
Az a "púp", ami látható a diagrammon jan. 20 és 23 között, meg fogja enni az összes havunkat itt Zalaszentgrót környékén.
Pár éve volt közel 30 cm-es havunk, majd jött egy ilyen. semmi sem (0cm) maradt belõle.
Nincsenek illúzióim a 20-tól kezdõdõ közel 3 napos idõszakkal kapcsolatban.
Elõttem még lesz egy felvonás aztán a vég.
Ebbõl telik ám a Balaton
Az a "púp", ami látható a diagrammon jan. 20 és 23 között, meg fogja enni az összes havunkat itt Zalaszentgrót környékén.
Pár éve volt közel 30 cm-es havunk, majd jött egy ilyen. semmi sem (0cm) maradt belõle.
Nincsenek illúzióim a 20-tól kezdõdõ közel 3 napos idõszakkal kapcsolatban.
Elõttem még lesz egy felvonás aztán a vég.
Ebbõl telik ám a Balaton
Nem mossa el, mert nem lesz +10 fok,még + 5 sem.
Talány talány hátán. A pénteki elõrejelzés "hóelosztását" én sem értem teljesen,de tiszteletben tartom.
("Ék-en kevesebb,Dny-on több hó.")
Ferri: Igen, fõként az ilyen lassan olvadgató hó,ami jól átitatja a talaj, a hóolvadásról nem is beszélve.
Ferri: Igen, fõként az ilyen lassan olvadgató hó,ami jól átitatja a talaj, a hóolvadásról nem is beszélve.
Azaz Gyõrtõl nyugatra maradna a havazás, mint most hétfõn. Mégpedig két teljesen egyforma pályát követõ med nincs! - De ha mégis, akkor tévedtem
Végül is mindegy, hogy mi fog esni, csak essen - és ne kiszikkadt talajba kelljen vetni, mint az utóbbi 1-2 év során. Minden csepp, minden pehely kincs
Jah,csapadék lesz nem kevés,vasárnapi ciklon meg elmossa a havunkat.
Ami talány,miért számít pénteken az ÉK-országrész kivételével országos csapadékkal? Déli megyéket leszámítva,a Balaton vonalától északra minimális csapadékot várnak a modellek,a Dunántúlon is.
Azokat is. Alapvetõen nem értem, hogy a beválási statisztikai szûrõk miért nem kerülnek rá a modellfutásokra. Csak azért emeltem ki ezt, mert ezek sokakat hoznak lázba itt és máshol is.
Rövidtávú elemzés/elõrejelzés Nagyváradra (szombat estig): a mostani kilátások az elmúlt évek egyik legnagyobb "szívását" vetítik elõre!
Röviden: Nagyvárad területén pénteken és szombaton sem várható megmaradó hó(réteg) kialakulása. De nézzük meg a várható helyzetet egy másik szemszögbõl és elemezzük, mint érdekességet:
- ma és holnap (szerda és csütörtök) már nem várható csapadék. A mai T max 5-6 fok körül alakul. A holnap reggeli T min 2-3 fok körül lehet. Holnap du. 4-5 fokot várok ide.
- péntek reggel már lehet gyenge talajmenti fagy, de a városban nem várok érdemi fagyot (T min 0 fok). Napközben gyors melegedést várok. A T max 4-5 fok körül tetõzhet. A délutáni óráktól, DNy felõl valószínûleg megérkezik a mediciklon csapadéka, ami ekkor egyértelmûen esõnek néz ki: Link Du. ugyan elkezdene lassan csökkenni a T, de itt lép közbe a balszerencse/helyi hatás, ugyanis az ilyenkor szokásosnak megfelelõen, a meleg levegõ beszorul a Nagyvárad - Nagyszalonta - Belényes háromszögbe. 850 hepán is csak az esti órákban érnénk el a 0 fokot: Link , de 925 hepán még az éjszakai órákban is pozitívban lennénk! Link Gyakorlatilag pont felettünk morzsolódna fel a beragadt meleg levegõ Link , emiatt a késõ esti/kora éjszakai órákban is csak az esõ esne Nagyváradon: Link A jelenlegi futások szerint, a váltás csak az éjszakai órákban lenne esedékes, de akkora lassan elfogyna a csapadék érdemi része. A T2m egész éjszaka 0 fok körül alakulna: Link , ezért váltás után sem lenne megmaradás. A Td is csak az északai/hajnali óráktól menne át negatívba. Számos modell hasonlóan adja (GFS, OMSz ECM, WRF, stb). Az idõ elõrehaladtával egyre kontrasztosabb lenne a helyzet, ugyanis könnyen elõfordulhat, hogy Nagyváradtól már alig 20-30 km-re nyugatra is kialakuljon néhány cm-es hóréteg, ugyanakkor itt még mindig esne az esõ, vagy a váltás után havazna, de esély sem lenne megmaradásra...
És ez csak a modellek szerint!
Erre még rájönne 1-2 fok ilyen-olyan hõtöbblet (városi hõsziget, "Nagyvárad faktor", meg egyebek), tehát a jelenlegi számítások szerint csak minimális az esély arra, hogy itt is kialakuljon legalább egy néhány centis hótakaró. Arról nem is beszélve, hogy az elmúlt napok teljesen fagymentes idõjárása miatt, a talaj is teljesen felengedett, pénteken sokáig esõ áztatná a talajt, ezért még havazás és gyengén negatív Td mellett is esélytelen a megmaradás.
Összefoglalva: a legfrissebb számítások szerint, Nagyvárad lehet az utolsó olyan hely, ahol még az esõ esne, miközben mindenhol máshol már régen havazna!
Természetesen a helyzet még bõven változhat addig, de a korábbi évek tapasztalatai alapján, nem várok jelentõs változást. Gyakorlatilag egyetlen olyan tényezõt nem tudnék felhozni, ami a megmaradó havas irányba billentené el a mérleget. Ha jelentõsen változna a ciklon pályája, akkor lehetne ugyan kissé hidegebb, de akkor nem lenne csapadék, tehát a végeredmény szempontjából egy kutya! Kíváncsi vagyok, hogy addig milyen irányba mozdulnak el a dolgok és szombat este verifikálunk...
- ma és holnap (szerda és csütörtök) már nem várható csapadék. A mai T max 5-6 fok körül alakul. A holnap reggeli T min 2-3 fok körül lehet. Holnap du. 4-5 fokot várok ide.
- péntek reggel már lehet gyenge talajmenti fagy, de a városban nem várok érdemi fagyot (T min 0 fok). Napközben gyors melegedést várok. A T max 4-5 fok körül tetõzhet. A délutáni óráktól, DNy felõl valószínûleg megérkezik a mediciklon csapadéka, ami ekkor egyértelmûen esõnek néz ki: Link Du. ugyan elkezdene lassan csökkenni a T, de itt lép közbe a balszerencse/helyi hatás, ugyanis az ilyenkor szokásosnak megfelelõen, a meleg levegõ beszorul a Nagyvárad - Nagyszalonta - Belényes háromszögbe. 850 hepán is csak az esti órákban érnénk el a 0 fokot: Link , de 925 hepán még az éjszakai órákban is pozitívban lennénk! Link Gyakorlatilag pont felettünk morzsolódna fel a beragadt meleg levegõ Link , emiatt a késõ esti/kora éjszakai órákban is csak az esõ esne Nagyváradon: Link A jelenlegi futások szerint, a váltás csak az éjszakai órákban lenne esedékes, de akkora lassan elfogyna a csapadék érdemi része. A T2m egész éjszaka 0 fok körül alakulna: Link , ezért váltás után sem lenne megmaradás. A Td is csak az északai/hajnali óráktól menne át negatívba. Számos modell hasonlóan adja (GFS, OMSz ECM, WRF, stb). Az idõ elõrehaladtával egyre kontrasztosabb lenne a helyzet, ugyanis könnyen elõfordulhat, hogy Nagyváradtól már alig 20-30 km-re nyugatra is kialakuljon néhány cm-es hóréteg, ugyanakkor itt még mindig esne az esõ, vagy a váltás után havazna, de esély sem lenne megmaradásra...
És ez csak a modellek szerint!
Összefoglalva: a legfrissebb számítások szerint, Nagyvárad lehet az utolsó olyan hely, ahol még az esõ esne, miközben mindenhol máshol már régen havazna!
A jelenlegi ciklonunk (vagyis inkább nyugaté: ) 992Hpa-s az Adria felett.
A fáklyán pedig 995-re számolta a gfs. Link
Nem tudom jelent-e ez bármit is ránk nézve, inkább csak mint érdekesség linkeltem.
A pénteki ciklon pedig a csizma sarkánál Link
A tagok átlaga gyakorlatilag eléri a 990Hpa-t, az op. adja valamivel gyengébbre.
Link
Igaz már az is elhangzott itt, hogy rövid távon inkább a fõfutás a mérvadó.
A fáklyán pedig 995-re számolta a gfs. Link
Nem tudom jelent-e ez bármit is ránk nézve, inkább csak mint érdekesség linkeltem.
A pénteki ciklon pedig a csizma sarkánál Link
A tagok átlaga gyakorlatilag eléri a 990Hpa-t, az op. adja valamivel gyengébbre.
Link
Igaz már az is elhangzott itt, hogy rövid távon inkább a fõfutás a mérvadó.
Én nem is bánom, ha nem lesz radar. Legalább olyan lesz kicsit a várakozás, mint a régi idõkben, amikor még azt se tudtam, hogy van internet meg radar és meglepetésként ért ha elkezdett esni a hó.
Üdvözlet mindenkinek! Kíváncsian várom a kora esti órákat, amikor megérkezik Baranyába a csapadékzóna. Nos, egyelõre úgy látom, hogy a kezdeti gyenge intenzitás idején lehet csak havas esõ, (esetleg sima csepergés)késõbb egyre inkább havazásba fog váltani. A megmaradás nem kérdéses, de a mennyiséget péntek estig nem kívánom megtippelni... Ahogy a vak fogalmaz: Majd meglátjuk!
És olyan szûrõn, amikor nem jelzett 11 napra elõre "semmit" és mégis hidegelárasztás lett belõle?
A kompozit szélesebb látókörû Link , télire jó mivel nem kell 70 dBz-s kampókban gyönyörködni.
Hopp, ez simán felhozza Pestre a csütörtökit és a péntekit is, igaz a csütörtökit erõs pengeéllel. Beválási esély kérdéses.
Jólvan, köszi. A horvát sem nagyon tud már ellátni idáig, jobb esetben valami szöszöket azért észrevesz.
Na mindegy, így még izgalmasabb lesz az egész.
Neked ebben az esetben a horvát radar megfelelõ lehet szerintem.
Számunkra pedig marad a horvát-szlovák kettõse. Igaz marad egy kis holt terület, de sebaj.
Kicsit visszaugrunk az idõbe, amikor még nem láttunk radarokat.
Számunkra pedig marad a horvát-szlovák kettõse. Igaz marad egy kis holt terület, de sebaj.
Kicsit visszaugrunk az idõbe, amikor még nem láttunk radarokat.
Tényleg szuper, ha el is ér minket, hétfõre az lenne ami most van...
Semmi értelme...
Semmi értelme...
Azért megérne egy misét összeszámolni, hogy mekkora gyakorisággal válnak be az ilyen hidegelárasztást jósló futások... szerintem ha 10-bõl egyszer, akkor sokat mondok. Néha nem ártana a modellfutásokat egy statisztikai beválási szûrõn is átereszteni... és akkor nem lenne minden héten 200 óránál egy kis jégkorszak...
Természetesen a GFS.
_____
Amúgy... melyik radart ajánlanátok nekünk, Budapesten és környékén lakóknak?
Mert ugye felújítás alatt áll, és a csapadék pedig jön - megy. Melyiken lehet látni jobban a középen zajló eseményeket?
Ha persze nincs semmi, akkor be kell érnünk addig ezzel.
_____
Amúgy... melyik radart ajánlanátok nekünk, Budapesten és környékén lakóknak?
Az omsz, még reggel kiadott elõrejelzése mára a fõváros és környékére az inforádió számára:
"
A szerda estig várható idõjárás a fõvárosban és környékén:
Várható idõjárás Budapest térségében szerda estig:
Felhõs, párás idõ várható. Többfelé lehet esõ, délutántól havas esõ, estétõl havazás is. Mérsékelt marad a légmozgás.
A hõmérséklet kora délután 3, 4, késõ este 0, +1 fok körül valószínû."
Süt a nap, fúj a szél. Honnan vették hogy itt még délután bármiféle csapadék is lehet?
A friss már elhangzott 13:00-kor. Török László mondta: az éjszaka második felétõl havazás kezdõdik ami kitart holnap napközben is. Pénteken újabb havazásra kell számítani...
Mindjárt jön ennek is a szöveges formája.
"
A szerda estig várható idõjárás a fõvárosban és környékén:
Várható idõjárás Budapest térségében szerda estig:
Felhõs, párás idõ várható. Többfelé lehet esõ, délutántól havas esõ, estétõl havazás is. Mérsékelt marad a légmozgás.
A hõmérséklet kora délután 3, 4, késõ este 0, +1 fok körül valószínû."
Süt a nap, fúj a szél. Honnan vették hogy itt még délután bármiféle csapadék is lehet?
A friss már elhangzott 13:00-kor. Török László mondta: az éjszaka második felétõl havazás kezdõdik ami kitart holnap napközben is. Pénteken újabb havazásra kell számítani...
Mindjárt jön ennek is a szöveges formája.
Van némi felkanyarodás a géefesen Link jó lenne egy olyan szitu havas kivitelben, mint ami az éjjel volt esõben..Az ECM - en is bemozdul pár tag erre az idõpontra, formálódhat még ez, jó lehet keletre . Most ebbe lehet kapaszkodni, elhiszem hogy szánalmas ez a nagy hóhelyzetes helyekrõl, de hát ezt is meg kell becsülni...
Timelapse videót várjuk!
Floo! Szép nagyon. Jó sok hó van nálatok. Nálunk már alig van... 4 centire olvadt ez a jeges, kásás izé.
Mediterranean cyclones! Már akartam kérdezni, hogy hol és merre vagy.
Floo! Szép nagyon. Jó sok hó van nálatok. Nálunk már alig van... 4 centire olvadt ez a jeges, kásás izé.
Mediterranean cyclones! Már akartam kérdezni, hogy hol és merre vagy.
Komoly havazás érkezik péntek reggeltõl Anglia déli részére is azaz ide hozzám...Egészen szombat délelõttig kitartana!!!
Jelentõs havat várnak az Angol meteorológusok is...hmmm...
Sajnos a tõlünk é-ény-ra kialakuló magasnyomás hamar letolja d-dk-i irányba a csapadékzónát a hétvégén, így nem tudja áldásos tevékenységét északon kifejteni csak kismértékben.Egyre inkább ez a verzió látszik megvalósulni,változtatni fog az OMSZ péntekre is az elõrejelzésében.É-kon szórványosan,délen több helyen havazással,a Dunántúlon hófúvással.Ez lehet a reális hétvégi elõrejelzés.
Délen? Akkor Baranyában készülhetnek...20 cm kinéz oda péntek estig.
Megkaptuk a 10cm-es riasztást hóra mi is, elvileg csak a legelején lehet havasesõ, utána már hó fog hullani, éjszaka intenzív havazás lehet. Aztán holnap éjszakától péntek estig szintén, igazi csemege lesz.
Pénteken délen kiadós havazás...Ez nem azt jelenti hogy itt "semmi" nem lesz, de az "elvárásom" sem sok.
Hhhhúúú de vicces. -.-' El ne áztasd a billentyûzetet!
Oké Kornél. Persze, ez egyértelmû!

A 2m T itt nem sokat nyom a latba ilyenkor. De nálatok már rég elõre van nyomulva. Errefelé az elõbb volt egy kis esõ, gyengéden jelezve, hogy eleinte esõvel indítunk majd, aztán jöhet a pétisószóró, aztán a hó. A csapadék egyharmadát... szolídan egynegyedét ellövi erre az esõs átlyukasztós témára aztán jöhet reggelig az 5, esetleg 10 centi hó.
Oké Kornél. Persze, ez egyértelmû!
A 2m T itt nem sokat nyom a latba ilyenkor. De nálatok már rég elõre van nyomulva. Errefelé az elõbb volt egy kis esõ, gyengéden jelezve, hogy eleinte esõvel indítunk majd, aztán jöhet a pétisószóró, aztán a hó. A csapadék egyharmadát... szolídan egynegyedét ellövi erre az esõs átlyukasztós témára aztán jöhet reggelig az 5, esetleg 10 centi hó.
Kezded elhinni, hogy nem lesz semmi? Ha lesz is 2 nap alatt elolvad, vagy még aznap, vagy esõ lesz...
Az lehet, hogy délután az lesz, de szerintem a ma estétõl holnap hajnalig várható csapadék legnagyobb része hó lesz. Legalábbis nekem a modellek alapján ez tûnik reálisabbnak. De majd ha holnap reggel mérem a 10 cm-t, megnézzük kinek lett igaza.
ÁÁÁ
Potyognak a könnyeim, hangosan felnevettem a monitor elõtt 
Cassano, osztom az álláspontod, de hajnalban, reggel bizony ónos esõre számítok. Utána jöhet a hó
A 10 centi egy reálisan optimista verzió, legyen igazad
Cassano, osztom az álláspontod, de hajnalban, reggel bizony ónos esõre számítok. Utána jöhet a hó
A déli OMSZ m1-es prognózist csak a déli, és nyugati hófanoknak ajánlom, ÉK-i fanok kerüljék még akkor is ha jobb idegzetûek!
Az egész hétvégére gondolok....
Hozzád lehet, de ide csúszik, nagyon lassan fog felterjedni, na persze lehet addig is gyenge, de én nem arra gyúrok
Szerintem inkább jóval korábban fog érkezni! Elég ránézni a radarra és a mûhold animációra!
Valamennyi lesz pénteken, csak a faluszéle már rózsaszín Link
Akkora sötétkék tömböket ide sosem fog mutatni mint nyugatra, az itteni nedvességet is fogják lapátolni hajnalban.
Akkora sötétkék tömböket ide sosem fog mutatni mint nyugatra, az itteni nedvességet is fogják lapátolni hajnalban.
Annyi változott kint, hogy éjszakára kivették az erõs havazás ikonokat Burgenlandra, ugyanis kicsit késik a rendszer. Kora hajnaltól lesz intenzív, és egészen délutánig adja az északi részen. Területenként továbbra is 30-40-re riasztanak, az átla 20cm körül várható.
Reméljük lesz annyi csapadék nálad is, hogy nem jutsz koldusbotra, és nem kell felcsapnod lírikusnak...
hóesés! Én is több hóra számítottam még egy hete, de sajnos ennek az ECM-nek mindig igaza van
hóesés! Én is több hóra számítottam még egy hete, de sajnos ennek az ECM-nek mindig igaza van

